Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 00:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

rolnictwo

Reklama
Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z Polski
Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z Polski
Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w czereśniach z Polski, sprzedawanych na bazarze jako „niepryskane”. Badacze znaleźli w nich m.in. ometoat – środek silnie toksyczny, uznawany przez EFSA za potencjalnie rakotwórczy, neurotoksyczny i zaburzający gospodarkę hormonalną. Stosowanie ometoatu jest nielegalne w UE od wielu lat. Dlatego w związku z wynikami testu Fundacja Pro-Test złożyła oficjalne zawiadomienie do Sanepidu. Dla porównania, w hiszpańskich czereśniach z Lidla i greckich z Biedronki wykryto maksymalnie dwa pestycydy – dopuszczone do stosowania i w śladowych ilościach, znacznie poniżej dopuszczalnych limitów. 30.06.2025 19:00
Reklama
Reklama
SĄD ZAKOŃCZYŁ SŁUCHANIE OSKARŻONYCH
Mafia śmieciowa Olgierda L.:
SĄD ZAKOŃCZYŁ SŁUCHANIE OSKARŻONYCH
Grupa przestępcza Olgierda L. odpowiada za zakopywanie i wylewanie niebezpiecznych odpadów w bardzo wielu miejscowościach w gminach Szczekociny, Lelów i Koziegłowy. W tej ostatniej, zwłaszcza wokół Markowic, Winowna oskarżeni rozlewali nocą chemikalia za pomocą wozów asenizacyjnych. Głównie chodzi o lata 2018-19. 30.06.2025 09:04
Reklama
Reklama
Reklama
Nielegalne środki ochrony roślin. Spalone pola
Nielegalne środki ochrony roślin. Spalone pola
Nielegalne środki ochrony roślin to aktualny problem, który dotyka rolników w Polsce i całej Europie. Według danych Europolu, podrabiane środki ochrony roślin mogą stanowić nawet 10-14 proc. rynku w Unii Europejskiej (UE). W Polsce ten problem jest również zauważalny – każdego roku wykrywa się transporty nielegalnych środków ochrony roślin pochodzących głównie z Azji i Europy Wschodniej. W zeszłym roku dzięki skutecznym kontrolom na granicy Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) ujawniła 128 przypadków nieprawidłowości polegających na nielegalnym przywozie lub na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych. KAS udaremniła wprowadzenie na rynek 744 kg/L środków ochrony roślin pochodzących z przemytu. Ponadto ujawniła ponad 16 ton środków, które nie zostały zgłoszone do WIORIN. 26.06.2025 08:00
Reklama
„Wielka ucieczka” z firmy Elemental? Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie
„Wielka ucieczka” z firmy Elemental? Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie
Firma Elemental Strategic Metals sp. z o.o. zajmuje się w Zawierciu odzyskiwaniem metali szlachetnych, w tym platyny, palladu czy rodu z wyeksploatowanych katalizatorów samochodowych oraz metali bateryjnych z baterii samochodów elektrycznych i elektroniki użytkowej. Firma zajmuje ogromny teren w zawierciańskiej SAG (same hale to ok. 2 hektary), jest też wielka farma fotowoltaiczna. Mieszkańcy ulicy Myśliwskiej najpierw zaobserwowali, że w Elemental do podcinania trawy na ogromnym terenie są używane owce. Ale kilka dni później „pracownicy” uciekli. Owce spacerowały po ulicy Myśliwskiej. 13.06.2025 14:52    2    1
Reklama
Reklama
Jak głosowała w wyborach polska wieś?
Jak głosowała w wyborach polska wieś?
Według spisu wyborców na wsiach jest mniej głosujących niż w miastach, ale również są oni istotni dla tego, jaki jest oddany na kandydata procent głosów. Jakie podjęli wybory? 27.05.2025 14:20
Reklama
Reklama
Reklama
Co roku ubywa na świecie około 10 mln hektarów lasów
Co roku ubywa na świecie około 10 mln hektarów lasów
Degradacja lasów i wylesianie stanowi jeden z ważniejszych czynników przyspieszających negatywne skutki zmian klimatycznych. Powstrzymanie tego procesu i regeneracja ekosystemów leśnych to jedne z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia emisji CO2. Niezbędne są więc rozwiązania systemowe, które powstrzymają wylesienie, jak rozporządzenie EUDR czy certyfikacja gospodarki leśnej, która potwierdza najwyższe standardy w tym zakresie. 05.05.2025 06:42
Reklama
nowe Czyste Powietrze– więcej wsparcia, prostsze zasady
nowe Czyste Powietrze– więcej wsparcia, prostsze zasady
31 marca br. o godz. 12.00 ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Dzięki reformie programu ukierunkowano pomoc na osoby szczególnie narażone na ubóstwo energetyczne, uszczelniono zasady dofinansowań, wzmocniono rolę gmin przez powierzenie im roli operatorów. Budżet programu został zasilony 10 mld zł bezzwrotnych dotacji ze środków Funduszu Modernizacyjnego. 02.05.2025 20:43
Reklama
ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW.  A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91
odpady z budowy DK91 służą do zasypania rozlewisk Warty:
ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91
Rafał Kopaczewski w Kolonii Poczesna prowadzi jedną z dużych firm w gminie Poczesna czyli POLCAR sp. z o.o. Jest jej prezesem i głównym udziałowcem: stacja diagnostyczna, transport ciężarowy, serwis. Jest nawet restauracja. Pan Rafał jest też właścicielem kilku hektarów łąk, łęgów nad rzeką Warta w Kolonii Borek. Na tym terenie zgodnie z uchwalonym w 2015 roku przez Radę Gminy Poczesna Planem Zagospodarowania Przestrzennego nie wolno nic zmieniać, zwłaszcza ukształtowania terenu. Jest obowiązek ochrony (utrzymania) istniejącej tu zieleni łęgowej i zakaz wycinania zwartych kęp drzew, zakaz nowej zabudowy. Jak już tu coś stoi budynek nie może być ani rozbudowany, ani nadbudowany. Tymczasem właściciel nadwarciańskich łęgów od grubo ponad roku nic nie robi sobie z obowiązujących przepisów. Rok temu wykopał przez łęgi kanał szeroki na kilka metrów, który niemal już zmienił bieg rzeki Warta. Zabrakło dosłownie kilku metrów. Wyciął część drzew, nadsyłał teren. Interweniowali wędkarze z koła Salmoklub Częstochowa. Jeden z wędkarzy już w marcu 2024 roku zaalarmował RDOŚ, Gminę Poczesna, Policję, Nadzór Budowlany i wszystkie możliwe oddziały, Przedsiębiorstwa Państwowego Wody Polskie, które zawiaduje dorzeczem Warty. Jaka była reakcja urzędów i służb na to, już wtedy poważne zagrożenie ekologiczne? 25.04.2025 15:41    1
Reklama
Reklama
Nielegalne środki ochrony roślin. Spalone pola
Nielegalne środki ochrony roślin. Spalone pola
Nielegalne środki ochrony roślin to aktualny problem, który dotyka rolników w Polsce i całej Europie. Według danych Europolu, podrabiane środki ochrony roślin mogą stanowić nawet 10-14 proc. rynku w Unii Europejskiej (UE). W Polsce ten problem jest również zauważalny – każdego roku wykrywa się transporty nielegalnych środków ochrony roślin pochodzących głównie z Azji i Europy Wschodniej. W zeszłym roku dzięki skutecznym kontrolom na granicy Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) ujawniła 128 przypadków nieprawidłowości polegających na nielegalnym przywozie lub na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych. KAS udaremniła wprowadzenie na rynek 744 kg/L środków ochrony roślin pochodzących z przemytu. Ponadto ujawniła ponad 16 ton środków, które nie zostały zgłoszone do WIORIN. 09.04.2025 18:07
Reklama
Reklama
Energooszczędność i ekologia – filary nowoczesnego budownictwa
Energooszczędność i ekologia – filary nowoczesnego budownictwa
W dobie zmian klimatycznych, rosnących kosztów energii i coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój, pojęcie zielonego budownictwa przestało być modnym hasłem, a stało się praktycznym kierunkiem, w którym zmierza cała branża nieruchomości. W tym kontekście świadectwo charakterystyki energetycznej odgrywa kluczową rolę – nie tylko jako obowiązkowy dokument, ale też jako narzędzie weryfikujące efektywność energetyczną i środowiskową budynków. 28.03.2025 10:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama