Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 16:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Felieton

Felieton

W tym dziale prezentujemy publicystykę naszych autorów. Zapraszamy też nowe osoby do współpracy! Masz ciekawe spojrzenie na lokalną politykę, gospodarkę, a może sprawy społeczne? Zapraszamy do pisania!

Reklama
Może zabraknąć ważnego metalu dla przemysłu. Potrzebne są nowe kopalnie
Myszków ma bogate złoża wolframu i molibdenu. Widzi to cały świat
Może zabraknąć ważnego metalu dla przemysłu. Potrzebne są nowe kopalnie
-pisze w artykule opublikowanym 24 lutego portal wnp.pl: „Ograniczenie podaży i brak nowych kopalń może skutkować rosnącym niedoborem ważnego dla przemysłu surowca. Inwestycje w nowe zakłady mogą być uzależnione od poziomu jego cen. Rynki uważnie przyglądają się całej sytuacji.” 27.02.2026 11:12
Reklama
Reklama
Co się robi jesienią?
jesień ksiązka
Co się robi jesienią?
Za nami prawdopodobnie ostatni tego roku ciepły weekend. Wystawiając twarz do słońca można było poczuć powiew minionego lata. Wspomnieć wakacyjną miłość bądź oczami wyobraźni zobaczyć rybkę z frytkami w nadmorskiej Stegnie. Przyroda jednak sprowadza nas na ziemię i daje znać o zbliżającej się jesieni. Hortensje przebarwiają liście a rudbekie, choć jeszcze pełne kwiatów, kładą się jakby chciały już zapaść w zimowy sen. 21.09.2025 09:11    2
Reklama
Reklama
Reklama
Manipulacja
Manipulacja
W środkach masowego przekazu w ogóle, a szczególnie w telewizjach przejawiło się na przestrzeni kilku ostatnich dni krytyczne zainteresowanie dezinformacją i manipulacją; przerwane śmiercią papieża. Chodziło głównie o skrytykowanie elementu wojny hybrydowej czyli o dezinformację i manipulację dokonywaną przez Rosjan lub ich zwolenników. O analogicznych działaniach dokonywanych przez Ukraińców lub innych – nie mówi się i nie pisze. I to już jest manipulacja, dosyć sierżmienna zresztą. Nic nie jest i nie może być jednostronne. Poza tym świadczyłoby to o niemocy , głupocie i bezradności przeciwników Rosji. A tak nie jest . Więc mamy do czynienia z nieudaną manipulacją w kreowaniu opinii publicznej. Ukraińcy są święci? Nie kłamią?! Nie manipulują? Na dobrą sprawę przekazują ciągle tylko jedną informację: ilu zginęło cywili i w tym dzieci. Ani fizyka ani biologia nie znają jednostronności . Jak są góry to są i doliny; jak jest prawda to musi być również kłamstwo, jeśli jest Bóg, to dla przeciwwagi istnieje również Lucyfer. To jest chyba jasne i oczywiste dla wszystkich. Chociaż…. Tu mi się przypomina żartobliwe powiedzenia związane z manipulacją: nasze wojska posuwają się naprzód , a nieprzyjaciel za nimi. Lub: nasz zawodnik był drugi a Rosjanin przedostatni . Biegło dwóch. 13.06.2025 13:39
Reklama
POKÓJ
felieton:
POKÓJ
Istnieją dane twierdzące, iż na 100 lat istnienia świata przypada, w skali globalnej, zaledwie 3 lata pokoju! Naum Chomsky, zaliczany do 20. najwybitniejszych intelektualistów XX wieku, dowodzi w książce „501 lat , podbój trwa”, że od odkrycia Ameryki trwają na świecie nieustanne wojny. Zazwyczaj z konkretnym udziałem USA: (sprze)daje stronom broń, powoduje przewroty, sama uczestniczy w inwazjach itd. Prawie bez przerwy i na całym świecie: Nie tak dawno Korea, Wietnam, Irak… Dziś również Ukraina. Jutro Palestyna i Panama. Rosjanie też tak postępują: a to Afganistan, to Czeczenia, to Finlandia, Ukraina. Żydzi dość szybko dołączają do tej „elity”. Arabowie nie pozostają w tyle. Afrykanie też się ładnie wyrzynają (np. plemiona Tutsi i Hutu).Nie ma tu świętych! 13.03.2025 06:08
Reklama
Reklama
Demokracja? Kultura? Despotyzm?
felieton:
Demokracja? Kultura? Despotyzm?
Często, zwłaszcza ostatnimi czasy, słyszymy i widzimy w mass mediach skróty typu: Tramp, zamiast USA; Putin zamiast Rosja, Macron, zamiast Francja Kaczyński zamiast PiS itp. Można by ewentualnie przyjąć, że to wygodnictwo, bo dziennikarzom i politykom nie chce się z lenistwa lub ograniczonego czasu wypowiadać pełnych nazw. Np prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Donald Tramp. Przydługa nazwa. Używa się więc skrótów, zakładając, że odbiorca przekazywanych treści i tak wie o kogo / o co chodzi. 10.03.2025 14:22
Reklama
Reklama
Reklama
"Precz z komuną!" czyli z kim?
Wybory Prezydenckie 18.05.2025:
"Precz z komuną!" czyli z kim?
U nas na prowincji politykę to mamy głównie w telewizorze. Wielkie kampanie docierają, coś się dzieje, jak wyróżni nas obecnością jeden z kandydatów na Prezydenta RP w ramach objazdu powiatów. Był Mentzen jako pierwszy, kampania jeszcze długa, więc i pozostałych, przynajmniej niektórych, kandydatów się też zapewne doczekamy. Na razie możemy oglądać TV, internet. A tam zwłaszcza wylew fake news jest tak duży, że żaden minister cyfryzacji tego nie zatrzyma. Im więcej osób łączonych ze Zjednoczoną Prawicą siedzi w areszcie, w Budapeszcie lub jest gdzie w drodze do szpitala jako NN, to w internecie coraz haseł jakby w Moskwie pisanych. 23.02.2025 12:05    3
Reklama
Lampki z Chin, choinka z Danii. Boże Narodzenie w dobie globalizacji
Lampki z Chin, choinka z Danii. Boże Narodzenie w dobie globalizacji
Przed nami ostatnie przed Bożym Narodzeniem dni handlowe, z niedzielą handlową włącznie. Wśród porad na święta, jakie wysypują się z radia, telewizji i portali internetowych jak zwykle wiele będzie porad, aby nie przejeść się w Wigilię, albo czym się leczyć, jak jednak (jak zwykle?) przesadzimy z ilością świątecznych specjałów. Sporo też miejsca publicyści i lobbyści poświęcają na to, żeby kupować „Dobre, bo Polskie” W zasadzie wszystko co kupujemy przed Bożym Narodzeniem powinno być przefiltrowane przez słowo „patriotyzm” a metki powinny mieć logo „Produkt Polski”. A prawda jest taka, że urządzenie Wigilii wg tych kryteriów w dobie globalizacji jest bardzo trudne. 19.12.2024 09:38
Reklama
FELIETON NA ŚNIADANIE: Nieuchronność zdarzeń: zmiana pór roku, cykliczność Świąt, podwyżki podatków
FELIETON NA ŚNIADANIE: Nieuchronność zdarzeń: zmiana pór roku, cykliczność Świąt, podwyżki podatków
Opadające z drzew liście, poranny szron na szybach samochodów i mikołaje, które nie wiedzieć kiedy opanowały sklepowe półki, dobitnie przypominają o nieuchronności zdarzeń. Jeszcze tylko chwila i do mikołajów dołączą świąteczne ozdoby, przy marketach, jak grzyby po deszczu, wyrosną sprzedawcy choinek, a w marketach – czy to Biedronka czy Castorama – piętrzyć się będą łopaty do śniegu. 15.12.2024 08:00
Reklama
Reklama
Piątek, trzynastego. Wszyscy rozliczają rząd więc i my troszeczkę!
Piątek, trzynastego. Wszyscy rozliczają rząd więc i my troszeczkę!
Trzynasty grudnia. Różnie się kojarzy, jedne skojarzenia mają sens, inne żadnego. Jedno z najbardziej rozpoznawanych skojarzeń z tą datą, to ogłoszenie stanu wojennego w 1981 roku. Represje, internowania, wiele ofiar w tym te najbardziej znane, choć już nielicznym z nazwiska, czyli 9 górników z Kopalni Wujek. Ale to też dzień Świętej Łucji w istocie pogańskie święto słońca i światła, przejaw kultu słońca czy kultu solarnego. Dokładnie rok temu, dzięki złośliwości Prezydenta RP Andrzeja Dudy 13 grudnia 2023 roku został zaprzysiężony Rząd RP Premiera Donalda Tuska. Mamy więc rocznicę, czas pierwszych podsumowań i rozliczeń. Jednym z częściej rozliczanych jest Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar. Bo i spór o sprawiedliwość jest ciągle w Polsce tym najbardziej ważnym i gorącym. 13.12.2024 12:18
Reklama
Reklama
FELIETON NA ŚNIADANIE: Alkotubki i granat prezydenta Grima
FELIETON NA ŚNIADANIE: Alkotubki i granat prezydenta Grima
W czasie, gdy opinia publiczna, Premier i większość dzisiejszego rządu wyrażali oburzenie pojawieniem się w sklepach alkotubek do złudzenia przypominających owocowe musy dla dzieci na lokalnym podwórku Witold Grimm, były prezydent miasta, wrzucił do lokalnego podwórka politycznego prawdziwy informacyjny granat. Wytkną obecnej władzy, że zamiast odciąć się od szefa promocji poprzedniego prezydenta, to z niewyjaśnionych powodów nadal utrzymuje go na stołku. 13.12.2024 10:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama