Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 10:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Oddział PTTK Poraju zorganizował kurs znakarski
Oddział PTTK Poraju zorganizował kurs znakarski
(Poraj) W ramach obchodów Roku Szlaków PTTK, Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Poraju zorganizował kurs znakarski, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród miłośników turystyki pieszej i aktywnego wypoczynku. Głównym celem wydarzenia było nie tylko podniesienie wiedzy na temat zasad prawidłowego oznakowania tras, ale przede wszystkim pozyskanie nowych ochotników do tej odpowiedzialnej i niezwykle potrzebnej pracy. Dzisiaj, 08:00
Reklama
Reklama
BIAŁY DANIEL ODWIEDZA NIEGOWĘ
BIAŁY DANIEL ODWIEDZA NIEGOWĘ
Pani Małgorzata, czytelniczka z Niegowy przysłała nam zdjęcia białego Daniela, który odwiedza miejscowość, wchodzi na podwórka. 22.06.2026 10:13
Reklama
Reklama
Reklama
PESTYCYDY W MIELONEJ PAPRYCE
PESTYCYDY W MIELONEJ PAPRYCE
Fundacja Pro przetestowała 8 papryk mielonych w tym jedną ekologiczną. Jak informuje Fundacja pestycydy w mielonej papryce to norma. Każda próbka zawierała pozostałości środków ochrony roślin – od kilku do nawet 16 różnych substancji w jednym produkcie. Sprawdziliśmy, które papryki wypadają najlepiej, a które najgorzej. Nawet papryka ekologiczna zawierała koktajl pestycydów, a więc z „eko” nie ma nic wspólnego. 21.06.2026 08:00
Reklama
PESTYCYDY W MIELONEJ PAPRYCE
PESTYCYDY W MIELONEJ PAPRYCE
Fundacja Pro przetestowała 8 papryk mielonych w tym jedną ekologiczną. Jak informuje Fundacja pestycydy w mielonej papryce to norma. Każda próbka zawierała pozostałości środków ochrony roślin – od kilku do nawet 16 różnych substancji w jednym produkcie. Sprawdziliśmy, które papryki wypadają najlepiej, a które najgorzej. Nawet papryka ekologiczna zawierała koktajl pestycydów, a więc z „eko” nie ma nic wspólnego. 21.06.2026 08:00
Reklama
Reklama
Nowa siedziba Zielonej Prządki. Uwagi mieszkańców uwzględnione
Nowa siedziba Zielonej Prządki. Uwagi mieszkańców uwzględnione
Zielona Prządka, lokalna firma z Zawiercia zajmująca się recyklingiem drewna, realizuje inwestycje w nowej lokalizacji na terenie Fugasówki. Zgodnie z deklaracjami szefów firmy, złożonymi podczas spotkania z mieszkańcami osiedla, stosowane są takie rozwiązania techniczne, które mają do minimum ograniczyć potencjalne uciążliwości. 18.06.2026 13:00
Reklama
Reklama
Reklama
Kopciuchy trują nie tylko zimą
Kopciuchy trują nie tylko zimą
Smog z kopciuchów, czyli starych pieców, to nie jest problem sezonowy. Rozmowa z dr Anną Śniady, lekarzem pulmonologiem. 29.05.2026 22:19
Reklama
NAJEM SAMOCHODU W LEASYS? ZDECYDOWANIE ODRADZAMY!
NAJEM SAMOCHODU W LEASYS? ZDECYDOWANIE ODRADZAMY!
Leasys Polska, dawniej FCA Leasing Polska, to firma finansowa, zajmująca się obsługą leasingu i najmu samochodów w koncernie Stellantis, do którego należy. Chcąc wynająć, lub wziąć w leasing coś ze stajni Stellantis (Fiat, Peugeot, Jeep, czy Alfa Romeo) sprzedawca -jest na to duża szansa- w salonie dealerskim, zaproponuje wam finansowanie z firmy Leasys. Zdecydowanie odradzamy, na podstawie doświadczeń ze zwrotem samochodu redakcyjnego, jaki mieliśmy w Leasys. 27.05.2026 13:37    1
Reklama
NDI czuje się urażona, że łączymy firmę z zasypaniem odpadami doliny Warty. Wiosną 2025 udokumentowaliśmy, że odpady z ich budowy niszczą łęgi
NDI czuje się urażona, że łączymy firmę z zasypaniem odpadami doliny Warty. Wiosną 2025 udokumentowaliśmy, że odpady z ich budowy niszczą łęgi
Firma NDI z Sopotu, jest wykonawcą przebudowy DK91 od Zawady do Siedlca Dużego. Pochwalili się, że 4 maja (poniedziałek) stopniowo otwierają ruch na budowanym 5,5 km odcinku. Droga ładna, ale my przypomnieliśmy w artykule, że odpady z budowy drogi trafiły w jakiejś części, na chronione w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Poczesna tereny zalewowe rzeki Warta, na tzw. łęgi. NDI tym razem zareagowała. Jest żądanie „sprostowania” rzekomo nieprawdziwych informacji, ale firma nie wysłała treści sprostowania, nie wskazuje też, jakie informacje w naszym artykule z 3 maja lub w tych sprzed roku, miałyby być nieprawdziwe. 08.05.2026 11:07
Reklama
Reklama
Blisko 2,5 tys. gniazd gawrona w województwie śląskim. Wyniki inwentaryzacji kolonii lęgowych
Blisko 2,5 tys. gniazd gawrona w województwie śląskim. Wyniki inwentaryzacji kolonii lęgowych
Prawie 2500 zasiedlonych gniazd w 44 koloniach lęgowych – to wyniki inwentaryzacji kolonii lęgowych gawrona (Corvus frugilegus) w województwie śląskim przeprowadzonej na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w 2025 r. Aż co trzeci gawron w województwie śląskim gniazduje w Przyrowie w powiecie częstochowskim. Analiza danych z ostatnich lat oraz wyniki ubiegłorocznej inwentaryzacji wskazują, że także w województwie śląskim obserwowany jest ogólnokrajowy trend spadkowy liczebności gawrona, któremu towarzyszy utrata części kolonii lęgowych. 05.05.2026 13:00
Reklama
Reklama
ODCINEK ZAWADA- SIEDLEC DUŻY DZISIAJ OTWIERANY. TO Z TEGO ODCINA ODPADY POSŁUŻYŁY DO NIELEGALNEGO ZASYPANIA DOLINY WARTY!
ODCINEK ZAWADA- SIEDLEC DUŻY DZISIAJ OTWIERANY. TO Z TEGO ODCINA ODPADY POSŁUŻYŁY DO NIELEGALNEGO ZASYPANIA DOLINY WARTY!
Firma NDI S.A. Generalny Wykonawca przebudowy Drogi Krajowej nr 91 w poniedziałek 4 maja częściowo otwiera do użytku odcinek Zawada- Siedlec Duży, czyli 5,5 km wyremontowanej drogi. Cieszy nowa droga, ale skandalem oraz aferą istnie kryminalną jest, że odpady z budowy DK 91 co dokumentowaliśmy w ubiegłym roku posłużyły do zniszczenia doliny Warty. Dziesiątki tysięcy ton odpadów z budowy zostało wysypanych w dolinie rzeki Warty przed mostem w Kolonii Borek, niemal całkowicie niszcząc łęgi nadwarciańskie oraz naturalne tereny zalewowe rzeki Warta. Dzisiaj 4 maja firma NDI uruchamia częściowo dla ruchu, zmodernizowany odcinek Zawada-Siedlec Duży. Jak dokumentowaliśmy to wiosną 2025 roku, to właśnie z okolic Siedlca Dużego odpady z budowy drogi były wywożone na łęgi, na teren który należy do Rafała Kopaczewskiego, właściciela firmy POLCAR która ma siedzibę przy samej rzece. 04.05.2026 13:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama