Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 22:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA
BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA
Gabriel Dors jest dobrze znany mieszkańcom powiatu myszkowskiego. W kadencji 2019-24 pełnił funkcję Starosty Zawierciańskiego. Była to kadencja o tyle dziwna, że przez prawie 5 lat radni powiatowi i G. Dors jako starosta, rządzili… nielegalnie. Mandaty radnych wygasły z mocy prawa na początku 2019 roku, ale Wojewoda Śląski z PiS nie wydał do końca kadencji zarządzenia, stwierdzającego wygaśnięcie mandatów radnych z mocy prawa. W wyborach samorządowych w 2024 roku PiS stracił władzę w Radzie Powiatu Zawierciańskiego, co wtedy odnotowaliśmy z dużą satysfakcją. Radni i starosta brali przez prawie 5 lat pieniądze z pełną świadomością, że ich mandaty wygasły.. Po utracie władzy (i posady) były już starosta został przytulony w Lublińcu, gdzie wpływy w Radzie Powiatu Lublinieckiego zachował PiS. Gabriel Dors został tam dyrektorem szpitala. Teraz kończy ten okres w niesławie. Za rządów G. Dorsa w lublinieckim szpitalu można mówić, że doszło do jego kompletnego upadku. Szpital nie płaci pensji, odpraw emerytalnych. Podobno zabrakło pieniędzy na koncie nawet… na pensję dyrektora Dorsa. 19.06.2026 08:00
Reklama
Reklama
Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie!
Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie!
Nasze wcześniejsze informacje się potwierdziły. Lekarz Wojciech P. oraz jego wspólniczka Beata J-B. są oskarżeni. Ponad rok temu oboje usłyszeli zarzuty, Wojciech P. były starosta myszkowski, a nawet poseł do sejmu ma zarzuty korupcyjne, Beata J-B zarzuty utrudniania postępowania karnego. Prokuratura, która z końcem maja skierowała do sądu akt oskarżenia potwierdza, że ostatecznie akt oskarżenia obejmuje aż 7 osób. Akt oskarżenia jest obszerny, ma około 20 stron. 01.06.2026 12:11    1
Reklama
Reklama
Reklama
BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Leszek Sobota od 21 lat jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Pilicy. Szkoła to jak sam mówi to jego drugi dom i sens życia. Do zakończenia kariery zawodowej i przejścia na emeryturę dyrektorowi zostało kilka lat i organ prowadzący jakim jest Burmistrz Pilicy miał możliwość przedłużyć mu kadencję dyrektora bez konkursu. Zwykle tak się robi, gdy szkołą zarządza osoba powszechnie szanowana, z dorobkiem i nagrodami. Równo rok temu burmistrz Artur Janosik do Kuratorium Oświaty wysłał wniosek o przyznanie dyrektorowi Leszkowi Sobocie najwyższego wyróżnienia czyli tytułu Honorowego Tytułu Oświaty. Ale burmistrz zdecydował inaczej, ogłosił konkurs, który niespodziewanie wygrała Martyna Brożek, radna w gminie Ogrodzieniec, niedoszła burmistrz tej gminy. Zawodowo przedszkolanka w Ogrodzieńcu, lat 36. 27.05.2026 11:53    2
Reklama
DARIUSZ JORG OCZYSZCZONY Z ZARZUTÓW PO BLISKO 10 LATACH!
DARIUSZ JORG OCZYSZCZONY Z ZARZUTÓW PO BLISKO 10 LATACH!
Doradca restrukturyzacyjny myszkowskiego szpitala Dariusz Jorg, pełni też identyczne funkcje w Zagłębiowskim Szpitalu Klinicznym w Czeladzi i w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Dwa szpitale w Czeladzi i Zawierciu, które od lat rozwijają się i są rentowne, to najlepszy dowód, że Dariusz Jorg zna się na restrukturyzowaniu szpitali. Nie jest też tajemnicą, że od 2016 roku Dariusz Jorg musiał się tłumaczyć z zarzutów korupcyjnych. Sprawa była głośna w latach 2018-19, ale od kilku lat cisza, choć czasem ktoś w dyskusjach wracał to ciągnącego się procesu. W mediach przewijały się stare teksty z 2019 roku, że ruszył proces karny. Jako jedyna redakcja zadaliśmy sobie trud ustalenia, czy i jaki jest finał sprawy. I jak się okazuje po blisko 10 latach Dariusz Jorg oraz inne osoby oskarżone w tej sprawie został uniewinniony od wszystkich zarzutów. Za to skazany prawomocnie za składanie fałszywych zeznań prze prokuraturą i CBA został Grzegorz M. To na zeznaniach Grzegorza M. Prokuratura Krajowa w ogromnej części opierała wszystkie zarzuty. 16.04.2026 13:34    1
Reklama
Reklama
BURZLIWA SESJA W SPRAWIE SZKÓŁ. BURMISTRZ ŚLĘCZKA PRZEPRASZA
PIS likwije szkoły. Część 2:
BURZLIWA SESJA W SPRAWIE SZKÓŁ. BURMISTRZ ŚLĘCZKA PRZEPRASZA
Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta w Koziegłowach Joanna Kołodziejczyk na koniec sesji nawet użyła "przepraszam" ale zaraz dodała: "Pan jest bezczelny!" kierując słowa do radnego Marka Kawalca. Przepraszał też burmistrz Jacek Ślęczka za nadmierne emocje, jakie objawiły się na sali. Radni i burmistrz mieli tego dnia przyjąć uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji dwóch szkół podstawowych w gminie: Gniazdowie i Siedlcu Dużym. Takie projekty znalazły się w planie sesji Rady Gminy i Miasta Koziegłowy zwołanej na czwartek 22 stycznia godzina 14:00. Mieszkańcy Siedlca Dużego, Gniazdowa tłumnie przyszli na te obrady. Sala obrad nie pomieściła wszystkich. 25.01.2026 12:42
Reklama
Reklama
Reklama
Starosta z PiS zarabia więcej niż to wynika  z uchwał. Nawet 20 tysięcy więcej
Starosta z PiS zarabia więcej niż to wynika z uchwał. Nawet 20 tysięcy więcej
Rada Powiatu w Myszkowie na koniec roku podniosła pensję starosty Piotra Kołodziejczyka do kwoty 21.170 zł. Dotychczas było to 20.010 zł brutto. Pensja starosty z PiS rośnie więc o 1160 zł, a dostanie jeszcze wyrównanie liczone od 1 lipca 2025, czyli ponad 7 tysięcy złotych. Podwyżka dla starosty to okazja przyjrzenia się bliżej jego finansom, które od lat budzą wątpliwości. Z wielu powodów, choćby z takiego, że starosta później w oświadczeniu majątkowym wykazuje przychody z pensji wyższe niż to wynika z uchwały. Starosta Piotr Kołodziejczyk oprócz pensji żyje z dotacji z Unii Europejskiej jako rolnik. To nawet kilka razy więcej niż jego zysk z gospodarstwa rolnego. Dochody starosty z rolnictwa spadły nawet kilka razy od czasu ujawnienia przez nas afery z finansowaniem jego działalności rolniczej przez… Miasto i Gminę Koziegłowy. 14.01.2026 06:59
Reklama
Brunatny atak na Ślōnsko Ambasada w Katowicach
Brunatny atak na Ślōnsko Ambasada w Katowicach
„Fala nienawiści prawicowej w Polsce wzbiera. Gaśnica w Sejmie, happeningi przed Auschwitz, ruski hejt w sieci, a teraz swastyki na moim biurze regionalnym -napisał w mediach społecznościowych poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut. Jego biuro mieści się na zabytkowym Nikiszowcu, przy ulicy Świętej Anny. W niedzielę 14 grudnia poseł Kohut poinformował o zniszczeniu jego biura poprzez pomalowanie okien, szyldu i drzwi na klatce schodowej. Na elewacji i drzwiach znalazły się symbole faszystowskie oraz napis, „nazista” lub „naziści”. 15.12.2025 09:54
Reklama
Zawiercie szuka pieniędzy na budowę hali. Myszków nie wie jak sfinansować basen na Dotyku Jury. Kopalnia to dla każdego z miast przynajmniej 30 mln rocznie
Zawiercie szuka pieniędzy na budowę hali. Myszków nie wie jak sfinansować basen na Dotyku Jury. Kopalnia to dla każdego z miast przynajmniej 30 mln rocznie
Miasto Myszków nie jest oazą biedy, ale też daleko mu do liderów zamożności. Za rok 2024 dochody Gminy Myszków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosły 4128 zł. Miasto miało na koniec 2024 roku 29.154 mieszkańców. Zawiercie jest bogatsze, miasto z liczbą mieszkańców około 45.811 na koniec 2024 roku ma dochody „per capita” na mieszkańca około 6444 zł. W obydwu miastach z różną intensywnością, toczy się dyskusja nad szansami oraz zagrożeniami związanymi z możliwością budowy kopalni w perspektywie 10-15 lat. W Myszkowie jest wolfram i molibden. W Zawierciu cynk i ołów. O jak duże potencjalnie korzyści gospodarcze toczy się gra widać np. w porównaniu Myszkowa do gminy Polkowice. Gospodarcze lokomotywy Polkowic to przede wszystkim kopalnia Rudna koncernu KGHM, ale też fabryka silników Volkswagena. Dochody gminy na mieszkańca Polkowic wynoszą: 10.700 złotych! 14.12.2025 11:00    1
Reklama
Reklama
KONFEDERACJA POCZUŁA KREW. „ZJADAJĄ” PIS, również  w sprawie kopalni!
KONFEDERACJA POCZUŁA KREW. „ZJADAJĄ” PIS, również w sprawie kopalni!
Wielu radnych i mieszkańców Myszkowa i okolic przyszło na spotkanie które co do zasady miało być rozmową o planowanych wierceniach badawczych złoża „Myszków” które jak wynika z wcześniejszych dokumentacji wykonanych do 2007 roku może być najbogatszym złożem wolframu- molibdenu w Europie. Choć droga do powstania kopalni jest długa i kręta i nawet zakończenie badań nie przesądza, czy kopalnia w Myszkowie powstanie, emocje rosną. Wielu mieszkańców Myszkowa liczy na wzrost wartości nieruchomości, poprawę mizernego rynku mieszkaniowego i awans Myszkowa do grona najbogatszych gmin w Polsce. Na drugim biegunie są obrońcy nie robienia nic: „żadnej kopalni, a nawet wierceń”, „woda naszym skarbem”. „A czy ta kopalnia nie zatruje wody?”. 17 listopada w Starostwie Powiatowym w Myszkowie spotkali się radni i mieszkańcy. Zabrakło firmy Permia, która już wystąpiła o koncesję badawczą do Ministra Klimatu i Środowiska. Nie zostali zaproszeni. Przeciwnicy kopalni mogli sobie do woli używać, prezentując swoje, najbardziej nieprawdopodobne, niezgodnie z wiedzą i doświadczeniem teorie o czekającej region katastrofie. 27.11.2025 13:01
Reklama
Reklama
PENSJA STAROSTY „BEZ ZMIAN”? NIE DO KOŃCA. DOSTANIE 1000 ZŁ WIĘCEJ. RADNI PRZYJĘLI UCHWAŁĘ „REGULACYJNĄ”
PENSJA STAROSTY „BEZ ZMIAN”? NIE DO KOŃCA. DOSTANIE 1000 ZŁ WIĘCEJ. RADNI PRZYJĘLI UCHWAŁĘ „REGULACYJNĄ”
W Zawierciu radni powiatowi głosowali 30 października m. in. w sprawie wysokości pensji Starosty Zawierciańskiej Teresy Mucha-Popiel. Przed głosowaniem Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Kleszczewski skomentował, że to uchwała, która wynika jedynie z dostosowania sposobu naliczania pensji pani starosty o obowiązujących przepisów, ale że ta pensja „nie wzrośnie”. Porównaliśmy ile wynosi i będzie wynosiła pensja starosty. 14.11.2025 16:39    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama