Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 07:09
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Środowisko

Reklama
LETNISKOWĄ MIEJSCOWOŚĆ SPOWIJA TRUJĄCY DYM
LETNISKOWĄ MIEJSCOWOŚĆ SPOWIJA TRUJĄCY DYM
(Żarki Letnisko, gm. Poraj) O tym, jak piękną i urokliwa miejscowością są Żarki Letnisko, chyba nikomu nie trzeba mówić. Wystarczy choć raz się tam wybrać, by od razu spostrzec, że to miejsce, które zdaje się idealne do życia i spędzania wolnego czasu. Las, spokój, piękna okolica. Niestety, wśród mieszkańców Żarek Letniska są osoby, które (nie wiemy, czy w pełni świadomie) trują zarówno siebie, swoich sąsiadów, jak i osoby odwiedzające to miejsce w gminie Poraj. Przeprowadzona w grudniu 2020 kontrola wykazała, że na terenie jednej z posesji spalane są odpady kolejowe. 23.11.2021 19:21    2
Reklama
Reklama
Pęcherzyk żółciowy – niewielki narząd, poważne dolegliwości?
Pęcherzyk żółciowy – niewielki narząd, poważne dolegliwości?
Pęcherzyk żółciowy, popularnie nazywany woreczkiem, to niewielki narząd w naszym organizmie, którego zadaniem jest magazynowanie i uwalnianie żółci, niezbędnej do skutecznego trawienia tłuszczów. Niestety, istnieją czynniki, które mogą zakłócać jego prawidłowe funkcjonowanie, a w konsekwencji powodować problemy zdrowotne – np. kamicę. W jakich sytuacjach wzrasta ryzyko problemów z woreczkiem żółciowym? Kiedy należy udać się do specjalisty? Na te pytania odpowiada dr n. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medycznego Damiana. 19.11.2021 16:48
Reklama
Reklama
Reklama
APARTAMENT DLA JEŻA
APARTAMENT DLA JEŻA
(Poręba) Na terenie miasta pojawiło się kilka zagród dla jeży. Ich ustawieniem zajęło się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Są tak oznaczone, że nikt nie powinien mieć problemu zarówno z ich dostrzeżeniem, jak również zrozumieniem komu mają służyć. 18.11.2021 18:22
Reklama
Palisz papierosy? Rzuć je już dzisiaj! 30. rocznica Światowego Dnia Rzucania Palenia w Polsce
Palisz papierosy? Rzuć je już dzisiaj! 30. rocznica Światowego Dnia Rzucania Palenia w Polsce
Każdy moment na rzucenie papierosów jest dobry. Jeden dzień w roku szczególnie sprzyja jednak rozstaniu z tym nałogiem: Światowy Dzień Rzucania Palenia, przypadający co roku w trzeci czwartek listopada. To najstarsza na świecie inicjatywa skierowana do palaczy, która ma im przypominać o zgubnych skutkach palenia papierosów. W tym roku w Polsce obchodzimy jej okrągłą, 30. rocznicę. 17.11.2021 10:36
Reklama
Reklama
RADNI NIE DOSZLI DO POROZUMIENIA W SPRAWE STAWKI ZA ODPADY
RADNI NIE DOSZLI DO POROZUMIENIA W SPRAWE STAWKI ZA ODPADY
(Zawiercie) Rada Miejska w Zawierciu po raz kolejny nie podjęła uchwały, zmieniającej stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Tym razem Prezydent Konarski proponował podwyżkę do 25,50 zł za odpady segregowane (obecna stawka wynosi 19,50 zł). Radni Ewa Mićka i Witold Grim wysuwali swoje propozycje i pomysły co zrobić, aby mieszkańcy nie płacili więcej. Ich wypowiedzi wiceprezydent Małgorzata Benc oceniła jako populistyczne. Prezydenta Łukasza Konarskiego ponownie nie było na sesji, co nie umknęło uwadze niektórych radnych. Nie była to jednak jedyna osoba, która nie uczestniczyła w posiedzeniu – nieobecnych było też kilku radnych, łącznie z przewodniczącą. 16.11.2021 19:54    1
Reklama
Reklama
Reklama
Zużywamy 1,7 razy więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odtworzyć
Zużywamy 1,7 razy więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odtworzyć
Jak wynika z szacunków Global Footprint Network, 7,8 miliarda ludzi zużywa znacznie więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić i emituje znacznie więcej odpadów, niż może wchłonąć. Szacuje się, że na obecnym poziomie konsumpcji zużywamy ekwiwalent 1,7 zasobów planety. Nadmierna eksploatacja Ziemi prowadzona przez ludzi poważnie osłabia zdolność przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Postępująca urbanizacja, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że przyroda ulega degradacji w tempie szybszym niż kiedykolwiek wcześniej. Aby odwrócić ten trend potrzeba pilnych działań ze strony nas wszystkich. 11.11.2021 17:49    1
Reklama
Wielu naukowców nawołuje do rozstania się z tym zgubnym dla zdrowia nałogiem
Wielu naukowców nawołuje do rozstania się z tym zgubnym dla zdrowia nałogiem
Palacze, którym ciężko z dnia na dzień podjąć taką decyzję, powinni poznać potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy, które mogą być pomocne choćby w trudnej „fazie przejściowej”. Zwłaszcza, że listopadowy kalendarz podpowiada nam kolejny dzień, w którym powinniśmy o tym pomyśleć. 10.11.2021 10:17
Reklama
Pyszna kawa w trzech odsłonach
Pyszna kawa w trzech odsłonach
Wielu z nas trudno jest sobie wyobrazić dzień bez kawy. Ulubiona mała czarna rano na pobudzenie, pyszne latte podczas spotkania ze znajomymi, a może rozgrzewająca kawa ze śmietanką, idealna na leniwe popołudnie z książką? Każda opcja jest dobra, a przepisów na pyszny napój znajdziemy naprawdę mnóstwo. 03.11.2021 09:19    1
Reklama
Reklama
Dlaczego lecznicza marihuana jest potrzebna polskiej medycynie?
Dlaczego lecznicza marihuana jest potrzebna polskiej medycynie?
17 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy umożliwiające realizowanie recept na marihuanę leczniczą. Tym samym pacjenci otrzymali prawną możliwość korzystania ze specjalnie wyhodowanej marihuany lub środków farmakologicznych m.in. na bazie konopi indyjskich, do łagodzenia ciężkich stanów chorobowych, takich jak przewlekłe bóle, ataki padaczkowe czy problemy z apetytem. Czym jednak właściwie jest tzw. „marihuana lecznicza”? Przy jakich chorobach powinna być stosowana? Jak w praktyce wygląda lecznicze wykorzystanie marihuany i na jakie problemy natrafiają pacjenci? Na te pytania odpowiada mgr farmacji Joanna Jakóbczyk, kierownik apteki, konsultant farmaceutyczny ds. konopi medycznych w Medicover. 03.11.2021 08:07
Reklama
Reklama
WYMIENIAJĄ STARE NA NOWE
WYMIENIAJĄ STARE NA NOWE
Przy kilku ulicach we Włodowicach na przełomie października i listopada wymieniano oświetlenie. 01.11.2021 18:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama