Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 07:09
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
OSTATNIE DNI NA  WYMIANĘ PIECA
OSTATNIE DNI NA WYMIANĘ PIECA
Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z kwietnia 2017 roku, zbliża się obowiązkowa wymiana niektórych pieców. Do przyszłego roku wymienić należy kotły i piece, które są używane ponad 10 lat. W kolejnych latach kolejni użytkownicy będą musieli wymienić piec. Czas wymiany instalacji uzależniony jest od czasu eksploatacji kotłów. 14.12.2021 19:35    1
Reklama
Reklama
Czego nienaWIDZĄ Twoje okulary? Wyeliminuj te błędy, a zobaczysz różnicę!
Czego nienaWIDZĄ Twoje okulary? Wyeliminuj te błędy, a zobaczysz różnicę!
O okulary należy odpowiednio dbać, aby nie doprowadzić do ich zniszczenia lub nadmiernego zużycia. Czy to znaczy, że zawsze trzeba obchodzić się z nimi delikatnie i ostrożnie? Niekoniecznie, bo np. korekcyjne okulary sportowe zniosą wiele więcej niż te „do czytania”. Jednak niezależnie od ich zastosowania istnieją takie zachowania, których definitywnie „nie lubią” wszystkie z nich. Jakie najczęstsze błędy popełniają użytkownicy okularów? Odpowiada Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. 13.12.2021 11:58
Reklama
Reklama
Reklama
GMINA DOŁOŻY SIĘ DO OPŁAT MIESZKAŃCÓW
GMINA DOŁOŻY SIĘ DO OPŁAT MIESZKAŃCÓW
(Ogrodzieniec) Władze gminy Ogrodzieniec zdecydowały na dopłacenie do gospodarki odpadami komunalnymi ponad 350 tysięcy złotych. Dzięki temu działaniu nie będzie konieczne w najbliższych tygodniach podniesienie stawki opłaty, jaką ponoszą mieszkańcy. Niewykluczone, że w przyszłym roku samorząd ponownie „zrzuci” się z mieszkańcami na opłatę śmieciową. Gminy od niedawna mogą dopłacać do śmieci – wcześniej miał to być system samofinansujący się i każdy wzrost kosztów wiązał się z podwyżką opłat. 12.12.2021 16:42    2
Reklama
Elektroodpady – dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?
Elektroodpady – dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?
Jak wynika z szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku jako ludzkość wytwarzamy średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektroodpady zawierają wiele cennych surowców, które z powodzeniem można poddać recyklingowi. Jak wynika z obliczeń ich wartość może wynosić ponad 48 miliardów euro, co stanowi ponad 11-krotność planowanych dochodów Warszawy na cały 2020 rok. 11.12.2021 15:02
Reklama
Reklama
ZGK SYPIE ZIEMIĄ PRZED KONTROLĄ?
ZGK SYPIE ZIEMIĄ PRZED KONTROLĄ?
Gdy redakcja Kuriera Zawierciańskiego otrzymała stanowisko ZGK Zawiercie, że będą badania uciążliwości zapachowej składowiska odpadów, postanowiliśmy ponownie spojrzeć, jak wygląda otoczenie hałdy śmieci, czy się coś zmieniło. I tu pozytywne zaskoczenie: nawet przy samej hałdzie, 10 metrów od płotu, przykry zapach jest był ledwie wyczuwalny. Jest 23 listopada. Pytania o uciążliwy smród przypisywany składowisku, rozchodzący się po okolicznych dzielnicach wysłaliśmy 15 listopada. Co się zmieniło? Widać wyraźnie, że górną część hałdy odpadów firma przykrywa warstwą ziemi. Nawet ptaków niewiele widać było krążących nad wysypiskiem. Wydaje się uzasadnione rozumowanie, że to właśni takie działanie, przykrywanie śmieci warstwą ziemi, spowodowało zniwelowanie zapachów. Można więc się spodziewać, że i badania zewnętrznej firmy nie wykażą podwyższonej emisji przykrych zapachów. 09.12.2021 16:15    2
Reklama
Reklama
Reklama
ŻYCIE W CIENIU WYSYPISKA:  ZAWIERCIE SKAZUJE MIESZKAŃCÓW NA ŻYCIE W ŚMIECIOWYCH SLAMSACH
ŻYCIE W CIENIU WYSYPISKA: ZAWIERCIE SKAZUJE MIESZKAŃCÓW NA ŻYCIE W ŚMIECIOWYCH SLAMSACH
(Zawiercie) Widok na Giewont, Babią Górę czy Śnieżkę można przeliczyć na pieniądze. Im lepiej widać góry, tym wyższe ceny nieruchomości. W Zawierciu mieszkańcy Kosowskiej Niwy oraz ulic otaczających strefę przemysłową na północy miasta, z coraz większym niepokojem patrzą jak za oknem rosną im góry. Góry śmieci. Wielu mieszkańców mieszka tu od dziesiątek lat. Takie ulice jak Podmiejska, Rolna, 11 Listopada, Myśliwska. Z każdej z nich widok z okna coraz bardziej przeraża, gdy z roku na rok Zawierciańska Góra Śmieci coraz bardziej dominuje nad krajobrazem. Od kilku miesięcy do naszej redakcji regularnie ktoś pisze lub dzwoni, że życie w cieniu wysypiska coraz bardziej go przeraża. 09.12.2021 15:57    1
Reklama
MIESZKAŃCY ZAWIERCIA CORAZ BARDZIEJ NIECHĘTNI PRZYJMOWANIU ŚMIECI Z MYSZKOWA
MIESZKAŃCY ZAWIERCIA CORAZ BARDZIEJ NIECHĘTNI PRZYJMOWANIU ŚMIECI Z MYSZKOWA
(Zawiercie) Widok na Giewont, Babią Górę czy Śnieżkę można przeliczyć na pieniądze. Im lepiej widać góry, tym wyższe ceny nieruchomości. W Zawierciu mieszkańcy Kosowskiej Niwy oraz ulic otaczających strefę przemysłową na północy miasta, z coraz większym niepokojem patrzą jak za oknem rosną im góry. Góry śmieci. Wielu mieszkańców mieszka tu od dziesiątek lat. Takie ulice jak Podmiejska, Rolna, 11 Listopada, Myśliwska. Z każdej z nich widok z okna coraz bardziej przeraża, gdy z roku na rok Zawierciańska Góra Śmieci coraz bardziej dominuje nad krajobrazem. Na składowisko odpadów komunalnych prowadzone przez ZGK Zawiercie, spółkę w całości należącą do Gminy Zawiercie trafiają odpady z Myszkowa i wielu innych gmin. Ale mieszkańcy dzielnic sąsiadujących z wysypiskiem obserwując i „czując” co mają za oknem są coraz bardziej niechętni przyjmowaniu do Zawiercia śmieci z całej okolicy. 03.12.2021 14:17
Reklama
Pożyteczne postanowienia noworoczne. Nawet mała zmiana może pomóc środowisku
Pożyteczne postanowienia noworoczne. Nawet mała zmiana może pomóc środowisku
Koniec roku to dobry moment na podsumowanie mijających miesięcy i zaplanowanie kolejnych. Gdy świat zmaga się z problemami dotyczącymi ochrony środowiska, warto chociaż część naszych noworocznych postanowień powiązać z ekologią. 02.12.2021 08:00
Reklama
Reklama
Kaufland rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia
Kaufland rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia
Zgodnie z deklaracją podjętą w 2019 r. w trosce o dobrostan zwierząt Kaufland od tego roku nie sprzedaje w swoich sklepach żywego karpia. W zamian za to sieć wprowadza do asortymentu nowość – świeżego, patroszonego karpia, który będzie dostępny od 10 grudnia w ofercie większości sklepów. Już teraz klienci mogą nabyć karpia uprzednio pakowanego w formie płatów, filetów, tuszy lub dzwonków, a także spróbować innych ryb i owoców morza. 01.12.2021 15:02
Reklama
Reklama
Czy plan zimowych podróży może pomóc w rzuceniu palenia?
Czy plan zimowych podróży może pomóc w rzuceniu palenia?
Zimowe wyjazdy to nie tylko narty i snowboard, albo ośnieżone górskie krajobrazy. Dla wielu osób to okazja, by pojechać w egzotyczne strony i cieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale i lokalnymi smakami. 26.11.2021 14:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama