Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 02:26
Reklama

Elektroodpady – dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?

Jak wynika z szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku jako ludzkość wytwarzamy średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektroodpady zawierają wiele cennych surowców, które z powodzeniem można poddać recyklingowi. Jak wynika z obliczeń ich wartość może wynosić ponad 48 miliardów euro, co stanowi ponad 11-krotność planowanych dochodów Warszawy na cały 2020 rok.
Podziel się
Oceń

Jak wynika z szacunków Global E-Waste Monitor, liczba elektrośmieci w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 21%. Jeśli nie zmienimy naszego stylu konsumpcji, do 2030 roku ilość tego typu odpadów wzrośnie nawet do 74,7 mln ton, sprawiając, że będzie to najliczniejsza frakcja.
Wśród krajów europejskich liderem jest Szwecja, gdzie ponad 80% masy sprzętu elektronicznego wprowadzanego na rynek jest poddawana recyklingowi bądź przygotowana do ponownego użycia.  Polska pod względem ilości zbieranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zajmuje siódme miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, pozycjonując nas w pierwszej połowie państw członkowskich o najwyższym wskaźniku. Cały czas pracujemy nad tym, by wartość ta w 2021 r. wyniosła co najmniej 65% średniorocznej masy sprzętu trafiającego na rynek

– komentuje Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Recykling elektroodpadów jest ważny z kilku powodów. Odzysk surowców i ich ponowne użycie przy tworzeniu nowych urządzeń nie tylko zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych, ale też przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych w procesie produkcji. Dla przykładu 90% materiałów pochodzących ze zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji innych urządzeń. W procesach odzysku otrzymuje się wiele cennych surowców takich jak szkło, aluminium, luminofor i metaliczną rtęć. Sami Europejczycy posiadają w domach niemal 8 mld sztuk AGD, które łącznie ważą około 67 mln ton. W całej tej masie jest niemal 4 mln ton miedzi i ponad 2 mln ton aluminium, które w łatwy sposób mogą zostać przetworzone i wykorzystane.
Należy jednak pamiętać, że w sprzęcie RTV/AGD występują również substancje, które są szkodliwe dla środowiska, takie jak rtęć, azbest, kadm czy związki bromu. Jeśli zużyty sprzęt nie zostanie właściwie zagospodarowany, mogą one  przenikać do gleby, wód gruntowych czy powietrza. Również z tego powodu elektroodpady nie powinny trafić do śmieci zmieszanych. Zużyte sprzęty pochodzące z gospodarstw domowych można oddać:
- w punktach zbierania zużytego sprzętu – wiele z nich oferuje bezpłatny odbiór dużego sprzętu z domu klienta,
- w ramach punktów mobilnych i cyklicznych akcji zbierania sprzętu organizowanych na terenie gmin,
- w sklepach oferujących sprzęt elektryczny i elektroniczny, które mają obowiązek bezpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu przy zakupie nowego sprzętu tego samego rodzaju,
- w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Godziny otwarcia PSZOK-u można sprawdzić m.in. na stronie internetowej swojej gminy.

Dodatkowo, sklepy o powierzchni sprzedaży co najmniej 400 m2 mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia drobnego sprzętu (czyli takiego, którego żaden z wymiarów nie przekracza 25 cm) bez konieczności nabycia nowego sprzętu.
Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące segregacji odpadów, możemy sięgnąć po ogólne wytyczne publikowane na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska: www.naszesmieci.pl.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Niepochlebne komentarze usuwacie, co funkcjonariusze medialni ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 18:40Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Czego się spodziewać po pracownicy Tuska ? Niczego lepszego ! To kiedy kopalnia i zrobienie drugiej Trzebini ? Albo pytanie gdzie będziemy "gościć" lekarzy i inżynierów w Zawierciu ? Głupie ? Przekonacie się !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: rafałTreść komentarza: Wreszcie jakaś diabelska muzyka a nie tylko umca umca ;) I w ogóle nie widać było weteranów tylko młodzież!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 07:52Źródło komentarza: Zawiercie Metal Attack vol.1 - Metal w Zawierciu ponownie zagościłAutor komentarza: MiroTreść komentarza: Hej "Ormowiec", nie pij tyle bo to źle wpływa na proces myślowy. Z twojego bełkotu nic nie można zrozumieć...Data dodania komentarza: 02.05.2024, 11:00Źródło komentarza: Majówka w Powiecie Zawierciańskim
Reklama
Reklama
Reklama