Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 09:34
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Zmiany klimatu to problem nie tylko przyszłych pokoleń
Zmiany klimatu to problem nie tylko przyszłych pokoleń
W marcu 2020 Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że lód na Grenlandii i Antarktyce topnieje 6-krotnie szybciej niż w latach 90. ubiegłego wieku, potwierdzając tym samym najmniej optymistyczny scenariusz klimatyczny. W przypadku Polski, w ostatnich latach częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych, w tym susz, wyraźnie się nasiliła. 16.09.2021 18:00
Reklama
Reklama
40 LAT WYLEWAŁA ŚCIEKI NA ŁĄKĘ. WPADŁA PRZY BUDOWIE KANALIZACJI
40 LAT WYLEWAŁA ŚCIEKI NA ŁĄKĘ. WPADŁA PRZY BUDOWIE KANALIZACJI
(Cynków) Pani Alfreda mieszka w Cynkowie przy ulicy Dąbrówka i jak przyznaje w domu nigdy nie miała szamba. Kanalizacji nie ma w całej wsi, właściwie to w całej gminie Koziegłowy, która słynna jest z tego na całą Polskę, że tu kanalizacji się nie buduje. Zaradny mąż pani Alfredy, który na początku 2021 roku zmarł, kilkadziesiąt lat temu zrobił przekop pod drogą powiatową i ścieki płynęły sobie swobodnie na drugą stronę. Do czasu, aż Starostwo Powiatowe w Myszkowie postanowiło drogę zmodernizować, zamiast rowów, którymi płynęła deszczówka i -jak się okazuje- również ścieki, będzie kanalizacja. Ale tylko dla deszczówki. Zrzucanie ścieków nieoczyszczonych do rowu jest nielegalne, truje nas i środowisko. W Cynkowie u pani Alfredy wszystko wyszło na jaw, jak na teren budowy weszły koparki i rozwaliły świetnie funkcjonujący przepust pod drogą. I raczej trudno uwierzyć, że koparka odkryła coś tajemniczego, nieznanego, skoro fetor szamba na ulicy Dąbrówka nie był niczym niezwykłym. 10.09.2021 13:30
Reklama
Reklama
Reklama
O alternatywach dla papierosa
O alternatywach dla papierosa
Wielka Brytania jest jednym z krajów uznających oficjalnie e-papierosy za mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych. W ramach próby, która ma się rozpocząć już niebawem, tej jesieni, palący pacjenci bez względu na to, z jakiego powodu trafili na SOR, otrzymają urządzenie oraz mający wystarczyć na tydzień zapas płynu do e-papierosów. 08.09.2021 09:41    1
Reklama
POSTANOWIENIE STAROSTY UCHYLONE PRZEZ WOJEWODĘ
POSTANOWIENIE STAROSTY UCHYLONE PRZEZ WOJEWODĘ
(Myszków) Na początku października 2020 Wojewoda Śląski postanowił uchylić sierpniowe postanowienie Starosty Myszkowskiego. Związane było ono z problemem mieszkańców ul. Strażackiej w Myszkowie, którzy bez zgody Starosty nie mogą podłączyć się do gazu. Uliczka, o której mowa jest „niczyja” – ma nieuregulowany stan prawny. Aby przeprowadzić inwestycję, musi zostać wydana decyzja o ograniczeniu sposobu korzystania z działki. Taka decyzja została wydana, gdy budowano gazociąg i podłączano jeden dom – przedsięwzięcie uznano wtedy za inwestycję celu publicznego. Jednak przyłączenia dwóch kolejnych domów Starostwo Powiatowe w Myszkowie już nie traktuje jako zaspokojenia interesu publicznego, tylko prywatnego. Teraz Starosta Myszkowski będzie musiał ponownie przemyśleć tę kwestię i wydać kolejną decyzję. 03.09.2021 15:29
Reklama
Reklama
Dyniowe Pole w Przybynowie
Dyniowe Pole w Przybynowie
Blisko 20 odmian, dynie na potrzeby kulinarne i sesje zdjęciowe, w tym rzadko spotykane o białym kolorze. Na plantacji w jurajskiej Gminie Żarki w sołectwie Przybynów rosną dynie konsumpcyjne i ozdobne m.in. hokkaido, bambino, makaronowa, piżmowa, francuska, Muscade de Provence oraz wiele innych. 30.08.2021 13:54    1
Reklama
Reklama
Reklama
Elektroodpady– dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?
Elektroodpady– dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?
Jak wynika z szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku jako ludzkość wytwarzamy średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektroodpady zawierają wiele cennych surowców, które z powodzeniem można poddać recyklingowi. Jak wynika z obliczeń ich wartość może wynosić ponad 48 miliardów euro, co stanowi ponad 11-krotność planowanych dochodów Warszawy na cały 2020 rok. 28.08.2021 19:32
Reklama
HARCERSKIE LATO DOBIEGŁO KOŃCA!
HARCERSKIE LATO DOBIEGŁO KOŃCA!
Tegoroczna Harcerska Akcja Letnia była rekordowa – wspólnie z nami wypoczywało prawie sto pięćdziesiąt zuchów oraz harcerzy, a podczas obozu harcerskiego, który odbył się pod hasłem „Zbudujmy sobie miasto” oraz kolonii zuchowej, gdzie najmłodsi udali się w podróż na Dziki Zachód nie brakowało wrażeń i możliwości zdobywania nowych umiejętności! Harcerska Akcja Letnia, ze względu na pandemię, ponownie wymagała od nas niezwykłego poświęcenia oraz szybkiego reagowania na aktualną sytuację, jednak zaangażowanie instruktorów Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej pozwoliło na zorganizowanie atrakcyjnych i bezpiecznych wyjazdów – obozu harcerskiego, gdzie wypoczywała młodzież w wieku od 10 do 18 lat oraz kolonii zuchowej, której uczestnikami były dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 10 roku życia. 28.08.2021 13:42
Reklama
STRATY PO NAWAŁNICY Z 14 LIPCA OCENIAMY NA 1,4 MLN ZŁ
STRATY PO NAWAŁNICY Z 14 LIPCA OCENIAMY NA 1,4 MLN ZŁ
(Kroczyce) 12 sierpnia po raz pierwszy od długiego czasu w formie stacjonarnej odbyła się Sesja Rady Gminy Kroczyce. Wójt odniósł się do wichury, która nawiedziła gminę w lipcu. Zniszczenia związane z tą burzą oceniono na 1,4 mln zł. Jedna z przyjętych Uchwał dotyczyła nadania nazw ulicom w Lgocie Murowanej. 28.08.2021 13:36
Reklama
Reklama
ZAWIERCIANIE BĘDĄ PŁACIĆ WIĘCEJ ZA ODPADY. Nawet 36zł!
ZAWIERCIANIE BĘDĄ PŁACIĆ WIĘCEJ ZA ODPADY. Nawet 36zł!
(Zawiercie) Jak poinformował przed kilkoma dniami Urząd Miejski w Zawierciu, pewne jest to, że mieszkańcy miasta będą płacili więcej za śmieci. Po kolejnym przetargu i wyliczeniu kosztów magistrat proponuje, by stawka od osoby wynosiła 36 zł za odpady segregowane. Obecnie zawiercianie płacą 19,50 zł, a więc zgodnie z propozycją gminy stawka mogłaby wzrosnąć o ponad 84%. Obecnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie, a o zmianie opłat za odbiór odpadów ostatecznie zdecydują radni. 16.08.2021 08:00    1    3
Reklama
Reklama
MIASTO ZROBIŁO DROGĘ. JEST JESZCZE GORZEJ!- NARZEKAJĄ DZIAŁKOWCY
MIASTO ZROBIŁO DROGĘ. JEST JESZCZE GORZEJ!- NARZEKAJĄ DZIAŁKOWCY
(Zawiercie) Jadąc ulicą Obrońców Poczty Gdańskiej w stronę Łaz po prawej stronie rozciągają się ogrody działkowe. Sielanka, mógłby pomyśleć ktoś kto mieszka w bloku, a własnej działki nie ma: drzewa, własne owoce, warzywa, mały domek z tarasem. Działkowcy z ROD „Relaks” zaprosili dziennikarza Kuriera Zawierciańskiego, żeby pokazać, jak Urząd Miasta Zawiercie wyrównał szlaką drogę dojazdową do ogrodów działkowych. -Kurzy się tak, że wytrzymać się nie da -mówi Prezes ROD „Relaks” Bogusława Rybarczyk. -Prezydent Łukasz Konarski obiecywał nam porządną drogę, dostaliśmy lotny żużel z huty, który, jak przejedzie samochód, podnosi taki kurz, że nie da się wytrzymać. 13.08.2021 17:45    2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama