Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 04:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Kolej CPK w Ryczowie: NIE MA JESZCZE WYTYCZONEJ TRASY
Kolej CPK w Ryczowie: NIE MA JESZCZE WYTYCZONEJ TRASY
(Ryczów, gm. Ogrodzieniec) Powrócił temat ewentualnego przebiegu linii kolejowej przez Ryczów w gminie Ogrodzieniec. Mówiła o tym na marcowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Anna Pilarczyk w odpowiedzi na pytania radnej Wandy Bednarz. Jak zapewniała burmistrz Pilarczyk, na razie nie ma żadnych konkretnych planów dotyczących przebiegu kolei przez Ryczów. Możliwe jest nawet to, że miejscowość w ogóle nie zostanie wzięta pod uwagę. Na razie nie ma jeszcze o czym mówić, bo nie pojawiły się żadne propozycje ze strony Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kwestia ta może być rozpatrywana najwcześniej w przyszłym roku. Jeśli Ryczów byłby brany pod uwagę i jedna z opcji przewidywałaby poprowadzenie linii kolejowej przez tę miejscowość, to wszelkie decyzje poprzedzone mają zostać szeroko zakrojonymi konsultacjami społecznymi. - Chciałabym, żeby teraz nie było jątrzenia, żeby nie było nastawiania jeden na drugiego. (…) Do walki stajemy wtedy, kiedy wiemy co nam chcą zrobić i chcemy o to walczyć, żeby tego nie było. Dzisiaj nie mamy tej koncepcji – mówiła burmistrz Anna Pilarczyk. 08.04.2022 13:00
Reklama
Reklama
Posadziłeś las ze wsparciem ARiMR? Złóż wniosek o dwie premie
Posadziłeś las ze wsparciem ARiMR? Złóż wniosek o dwie premie
Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej w ramach poddziałania Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych finansowanego z PROW 2014-2020. Można je złożyć tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. 05.04.2022 15:59
Reklama
Reklama
Reklama
ODLEWNIA OFICJALNIE ZAPRZECZA ŻE PYLI. A „POD STOŁEM” WYPŁACA ODSZKODOWANIE!
ODLEWNIA OFICJALNIE ZAPRZECZA ŻE PYLI. A „POD STOŁEM” WYPŁACA ODSZKODOWANIE!
Rdzawy pył, który -jak twierdzą mieszkańcy- wydobywa się z Odlewni Zawiercie SA niszczy dachy, samochody, ogrody. Rozsiewa się po wielu okolicznych ulicach. W piątek 18 marca o godz. 17 około 150 osób mieszkających zwykle blisko odlewni zebrało się w Urzędzie Miasta Zawiercie, aby przedstawić Prezydentowi Zawiercia swoje niezadowolenie. Zebrani mówili, że problem nasilił się w ostatnich latach, najgorzej ma być od 3 lat. Na spotkanie, mimo zaproszenia nie przybył Prezes odlewni Sebastian Kliciński ani nikt w jego imieniu. Odlewnia Zawiercie oficjalnie zaprzecza, aby emitowała zanieczyszczenia. W piśmie do prezydenta i mieszkańców prezes Kliciński pisze, że żadne badania nie wykazały, aby za rdzawe zapylenie wokół odlewni opowiadała odlewnia. Ale we wtorek jeden z mieszkańców dzielnicy pochwalił się nam, że właśnie odebrał w siedzibie odlewni 1600 zł jako rekompensatę za renowację lakieru na samochodzie. Czyżby odlewnia jednak przyznawała się, że jest źródłem uciążliwego zanieczyszczenia, ale chce to zrobić „po cichu?” 01.04.2022 12:42    7
Reklama
Większość rodziców popełnia wiele błędów związanych z żywieniem dzieci
Większość rodziców popełnia wiele błędów związanych z żywieniem dzieci
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez zespół lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ekspertów programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” zainicjowanego przez Fundację Nutricia wynika, że aż 61 proc. rodziców karmi dzieci tymi samymi posiłkami, które je reszta rodziny. Zdaniem ekspertów to niepokojące, ponieważ niesie za sobą ryzyko zbyt wysokiego udziału w diecie maluchów soli, cukru dodanego i tłuszczy trans. W menu niemowląt nie powinny się też znajdować soki owocowe, mleko krowie jako napój i napoje roślinne. Odpowiednie karmienie i rozszerzanie diety jest bardzo ważne zwłaszcza w 1000 pierwszych dniach życia, czyli w okresie od poczęcia do około trzeciego roku życia, kiedy kształtują się zdrowie oraz przyszłe preferencje żywieniowe dziecka. 01.04.2022 08:00
Reklama
Reklama
W Polsce tylko 20 proc. rzek pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego
W Polsce tylko 20 proc. rzek pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego
Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi. W tym roku większość działań została przeniesiona do online’u, ale aktywiści przypominają, że każdy we własnym domu może oszczędzać wodę i zadbać o jej jakość. To istotne o tyle, że Polska jest w gronie państw najbardziej zagrożonych niedoborem wody pitnej, a stan polskich rzek z każdym rokiem się pogarsza. Potwierdzają to też efekty tegorocznej akcji Operacja Czysta Rzeka, w której wolontariusze zebrali prawie 120 ton zalegających w dorzeczach śmieci i odpadów. 31.03.2022 16:10
Reklama
Reklama
Reklama
RDZAWY OSAD ZNISZCZYŁ DACHY, SAMOCHODY. MIESZKAŃCY WINĘ WIDZĄ W ODLEWNI
RDZAWY OSAD ZNISZCZYŁ DACHY, SAMOCHODY. MIESZKAŃCY WINĘ WIDZĄ W ODLEWNI
(Zawiercie) Był początek czerwca 2021, gdy mieszkańcy ulic Senatorskiej, Ziemnej, Mylnej, Stalowej po deszczu zobaczyli na dachach domów, samochodach, meblach ogrodowych rdzawy osad. Do siadaj, choć minęło ponad 2 tygodnie, wystarczy przejść się ulicą Senatorską, żeby zobaczyć, że wzdłuż muru Odlewni Zawiercie S.A. na odcinku kilkuset metrów ulica i chodnik przybrały rdzawy odcień. Dla asfaltu to może tylko zmiana koloru, ale już danych domów do niedawna pokryte szarą blacho-dachówką, stary się rdzawe. Dachy domów zardzewiały w kilka dni, rdzawe opiłki na dachach samochodów wklejone w lakier mogą być trudne, jeżeli nie niemożliwe do usunięcia. Mieszkańcy dzielnicy twierdzą, że choć podobny osad pojawiał się w ich dzielnicy od kilkudziesięciu lat, to nigdy w takiej ilości, żeby w kilka dni nowe dachy zardzewiały. /ten artykuł był publikowany w Kurierze Zawierciańskim nr 25/2021 z 18-06-2021/ 23.03.2022 09:23    3
Reklama
Czekasz na dobry moment, by rzucić palenie? Właśnie taki nadchodzi
Czekasz na dobry moment, by rzucić palenie? Właśnie taki nadchodzi
Rzucanie palenia nigdy nie jest łatwe, zawsze wymaga dużej dyscypliny i jeszcze większej motywacji. Są też momenty, które nie sprzyjają tej decyzji. Jesienią i zimą, gdy za oknem szybko robi się ciemno, dni stają się krótsze, a aura nie zachęca do podejmowania aktywności, motywacja spada do poziomu zerowego. Wymówki, że zimno i ciemno staną się już za kilka chwil nieaktualne, bo wiosna zbliża się wielkimi krokami. 17.03.2022 10:30
Reklama
ŻARKI USUWAJĄ AZBEST
ŻARKI USUWAJĄ AZBEST
Do 1 kwietnia mieszkańcy mogą wnioskować o dotację na likwidację azbestu ze swoich posesji. Pełną dokumentację należy złożyć do Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej gminy oraz pod numerem telefonu 34 314 80 36 wew. 44. 15.03.2022 11:00
Reklama
Reklama
ARiMR przypomina - wypalanie traw grozi utratą dopłat
ARiMR przypomina - wypalanie traw grozi utratą dopłat
Z nastaniem przedwiośnia rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR. 05.03.2022 11:29
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Pierwszy kraj na świecie dopuścił do sprzedaży mięso przyszłości
Pierwszy kraj na świecie dopuścił do sprzedaży mięso przyszłości
Laboratoryjnie wyhodowane mięso trafi do dystrybucji. Amerykański start-up biotechnologiczny uzyskał zgodę singapurskiej agencji żywności na powszechną sprzedaż mięsa wytwarzanego z komórek zwierzęcych. Produkt, choć zachowuje walory smakowe i odżywcze mięsa pozyskanego metodami tradycyjnymi, został stworzony metodami laboratoryjnymi i przy jego produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. 03.03.2022 14:05    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama