Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 05:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Środowisko

Reklama
Plastikowe jednorazówki. Legalne, czy nie?
Plastikowe jednorazówki. Legalne, czy nie?
Polski rząd ma już rok opóźnienia we wdrażaniu przepisów związanych z Dyrektywą Plastikową (SUP). Mimo, że unijne przepisy weszły w życie 3 lipca 2021 r., w naszym kraju nadal nie ma przepisów regulujących odejście od plastikowych jednorazówek. Przedsiębiorcy wciąż czekają na ramy prawne, a projekt ustawy jest dopiero po etapie konsultacji. 03.03.2022 07:00
Reklama
Reklama
PAMIĘTAJ O SELEKTYWNEJ ZBIÓRCE ELEKTROŚMIECI
PAMIĘTAJ O SELEKTYWNEJ ZBIÓRCE ELEKTROŚMIECI
(Szczekociny) Masz w domu stary i zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny? Pamiętaj, że takie odpady muszą być zbierane selektywnie. Nie można ich wyrzucić do dowolnego kosza na śmieci. O tym, gdzie można oddać niepotrzebny sprzęt przypomina swoim mieszkańcom burmistrz Szczekocin. 02.03.2022 07:10
Reklama
Reklama
Reklama
UCHWAŁA ANTYSMOGOWA – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?
UCHWAŁA ANTYSMOGOWA – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?
Od 1 września 2017 roku na terenie województwa śląskiego obowiązuje tzw. „uchwała antysmogowa”, według której określone zostały ostateczne terminy wymiany instalacji grzewczych, które wychodzą z użytkowania. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przypomina do kiedy musi nastąpić wymiana przestarzałych kotłów. 01.03.2022 12:04
Reklama
PAS APELUJE O DZIAŁANIA NA RZECZ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
PAS APELUJE O DZIAŁANIA NA RZECZ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
Polski Alarm Smogowy (w skrócie PAS) na początku lutego skierował do premiera Mateusza Morawieckiego apel o pilne działania rządu na rzecz efektywności energetycznej. Wzrost cen energii (nie tylko gazu i energii elektrycznej, ale też węgla i biomasy) jest obciążeniem dla gospodarstw domowych i - zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego – w dłuższej perspektywie może spowodować spowolnienie działań na rzecz poprawy jakości powietrza. 27.02.2022 13:00
Reklama
Reklama
WZRASTA OPŁATA ZA ODPADY
WZRASTA OPŁATA ZA ODPADY
(Żarki) Od lutego br. żarczanie zapłacą więcej za odbiór odpadów komunalnych. Nowe stawki, przyjęte przez Radę Miejską pod koniec 2021 roku, wynosić mają 28,00 zł (odpady segregowane) i 56,00 zł (jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny). 04.02.2022 15:30
Reklama
Reklama
Reklama
Jak wytrwać w noworocznym postanowieniu i rzucić palenie? Czy czas zimowych podróży okaże się nieoczekiwanym sprzymierzeńcem?
Jak wytrwać w noworocznym postanowieniu i rzucić palenie? Czy czas zimowych podróży okaże się nieoczekiwanym sprzymierzeńcem?
Do najtrudniejszych wyzwań noworocznych należy z pewnością rzucanie palenia, a mija waśnie pierwszy miesiąc nowego roku. Wiele osób niestety nie daje rady porzucić zgubnego nałogu z dnia na dzień i  po krótkim okresie tytoniowej abstynencji przekłada swoje „żelazne” postanowienie o kolejny rok. 03.02.2022 12:47    1
Reklama
CZY ZGK WYWOZI ODPADY NA STARE WYSYPISKO?
CZY ZGK WYWOZI ODPADY NA STARE WYSYPISKO?
(Zawiercie) 1 lutego nasz dziennikarz wspiął się na hałdę starego, zrekultywowanego wysypiska śmieci w Zawierciu, gdzie od wielu lat wg naszych informacji niedopuszczalne jest składowanie nowych odpadów. To pierwsza hałda, niższa od dzisiaj eksploatowanej, którą dobrze widać z drogi wojewódzkiej Zawiercie-Poręba. Częściowo porośnięta drzewami hałda starego składowiska jest nieczynna od 2008 roku, kiedy zakończyła się jej rekultywacja. Gminna Spółka ZGK Zawiercie może tam co najwyżej prowadzić prace kontrolne, zabezpieczające stare składowisko. Ale od 2 tygodni docierały do nas informacje, że na starym wysypisku pracuje ciężki sprzęt, że mogą być zwożone świeże odpady. -Pracują tam równiarki, zagęszczarki. Przyjedźcie, zobaczcie, udokumentujcie -mówi nasz informator. Kilka dni później dostajemy kolejny telefon, że na starym zrekultywowanym wysypisku jest ciężki sprzęt i zwożone są nowe odpady. 01.02.2022 17:31    2    7
Reklama
MONOPOL NA GROBY
MONOPOL NA GROBY
(Żelisławice) Od 25 grudnia 2021 do 1 stycznia 2022 w Polsce z powodu Covid zmarło ponad 3200 osób. W Izraelu… 2. Gdyby uwzględnić liczbę ludności obu krajów, Polska powinna mieć nie więcej niż 9 zgonów „covidowych”, gdyby jakość ochrony zdrowia, skuteczność walki z epidemią była u nas na takim samym poziomie jak w Izraelu. Średnio w Polsce przed epidemią umierało rocznie 408 tys. osób. W roku 2021… ok. 510 tysięcy. GUS podał na razie dane za 49 tygodni, ale eksperci GUS szacują, że cały rok to będzie grubo powyżej pół miliona zgonów. Firmy pogrzebowe od roku nawet się nie reklamują, bo po co? Obroty „same” skoczyły im o 30%. Na usługach pogrzebowych świetnie zarabiają też parafie, które w małych miejscowościach są zwykle monopolistami w zarządzaniu cmentarzem. Coraz częściej do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają skargi na działalność proboszczów, najczęściej na to, że zarządca parafii wybrał sobie jedną firmę do obsługi pogrzebów, pozostałym stawiając zaporowe stawki za „wejście na cmentarz”. Od kilku miesięcy batalię z nowym proboszczem parafii w Żelisławicach, w gminie Siewierz prowadzi młody przedsiębiorca Piotr Kuraś z Czekanki. Proboszcz Zbigniew Słowikowski zwolnił poprzedniego grabarza i zarządzanie cmentarzem powierzył firmie pogrzebowej Heban z Siewierza. Za wejście innych firm na cmentarz z usługą pogrzebową żądał nawet 2 tysięcy złotych, co praktycznie wyeliminowało konkurencję. Spór trwa już od maja 2021. 23.01.2022 17:19    1    2
Reklama
Reklama
ZWRÓCILI PREZYDENTOWI DUDZIE MEDAL ZA 50 LECIE MAŁŻEŃSTWA
ZWRÓCILI PREZYDENTOWI DUDZIE MEDAL ZA 50 LECIE MAŁŻEŃSTWA
(Poręba) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda może być mocno zaskoczony, gdy otrzyma przesyłkę od Jadwigi i Mieczysława Machurów z Poręby. Wraz z obszernym pismem dlaczego to robią, państwo Machurowie odesłali przyznany przez Prezydenta medal za 50-lecie pożycia małżeńskiego. Medal wręczał im w imieniu Prezydenta RP Wojewoda Śląski 25 marca 2019 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, więc medal odesłany został też na adres Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka. Jak piszą państwo Machurowie w piśmie załączonym do zwracanych medali, robią tak w związku z „brakiem interwencji i kontroli Zakładu Produkcyjnego Limba w Porębie”, który (ich zdaniem) „od lat zanieczyszcza środowisko i zatruwa mieszkańców przez spalanie niebezpiecznych odpadów poprodukcyjnych z płyt meblowych”. 23.01.2022 13:03    3
Reklama
Reklama
NADWARCIAŃSKI KACZKOMAT W ZAWIERCIAŃSKIM PARKU
NADWARCIAŃSKI KACZKOMAT W ZAWIERCIAŃSKIM PARKU
(Zawiercie) W parku nieopodal Bocianówki zamontowano kaczkomat, czyli automat z pokarmem dla kaczek. Ci, którzy w trakcie spaceru chcieliby nakarmić kaczki, mogą za 1 zł pobrać z urządzenia karmę. Jak informuje zawierciański magistrat, pieniądze z kaczkomatu zostaną wykorzystane na dokupienie karmy. 18.01.2022 13:44    2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama