Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 04:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
NADMIERNA WYCINKA ZASZKODZI WSZYSTKIM
NADMIERNA WYCINKA ZASZKODZI WSZYSTKIM
(Żarki Letnisko, gmina Poraj) Na przykładzie Żarek Letniska radna Jolanta Chmura wskazywała skalę wycinania drzew na prywatnych posesjach. Apelowała, by dokonać zmiany w uproszczonym planie urządzania lasu i zablokować możliwość usunięcia wszystkich drzew na posesji. Jak mówiła, zanim nowe drzewa z nasadzenia urosną, minie wiele lat. A w tym czasie kolejne pokolenie nie będzie miało czym oddychać. 03.06.2022 16:00    2
Reklama
Reklama
WŁĄCZ SIĘ W DZIAŁANIE NA RZECZ ZIELONEGO ZAWIERCIA
WŁĄCZ SIĘ W DZIAŁANIE NA RZECZ ZIELONEGO ZAWIERCIA
(Zawiercie) Już w maju mieszkańcy Zawiercia będą mogli wypowiedzieć się na temat zieleni miejskiej i organizacji miejskich parków. Rusza projekt Zielone Zawiercie, realizowany przez Fundację Sendzimira w ramach dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Mieszkańcy zdecydują o wyglądzie miejskich parków 30.05.2022 07:30
Reklama
Reklama
Reklama
RAZEM SPRZĄTALI CAŁĄ GMINĘ
RAZEM SPRZĄTALI CAŁĄ GMINĘ
(gm. Ogrodzieniec) Mieszkańcy, uczniowie i urzędnicy zabrali się za wielkie porządki w gminie. Z okazji Światowego Dnia Ziemi zaopatrzyli się w rękawiczki i worki na śmieci. Pełni zapału i optymizmu zakasali rękawy i zabrali się do pracy, by uczynić swoją małą ojczyznę jeszcze piękniejszą. 27.05.2022 19:00    1
Reklama
BONOWICE: CZY SZKODLIWE CHEMIKALIA ZANIECZYSZCZAJĄ RZEKĘ PILICĘ?
BONOWICE: CZY SZKODLIWE CHEMIKALIA ZANIECZYSZCZAJĄ RZEKĘ PILICĘ?
(gm. Szczekociny) Mieszkańcy Bonowic, wioski liczącej 300 mieszkańców w gminie Szczekociny są przerażeni tym, co odkryli niedawno docierając do decyzji Burmistrza MiG Szczekociny Jacka Lipy nakazującej usunięcie odpadów, zakopanych na działkach w ich wsi. Kilka lat wcześniej coś słyszeli, o podejrzeniu zakopywania odpadów, różnych chemikaliów na działkach należących do Renaty Wasik-Mejer i Artura Mejera w Bonowicach, ale ponieważ gmina nie informowała o żadnym zagrożeniu, sądzili, że to fałszywy alarm. Teraz dowiadują się, że burmistrz Lipa od 2018 roku jak jest burmistrzem wiedział o odpadach zakopanych w Bonowicach. Ale dopiero w kwietniu 2021 burmistrz podjął jakiekolwiek działania, dopiero na wezwanie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która -jak się okazało- już od dawna prowadzi śledztwo dotyczące mafii śmieciowej. Jeden z tropów doprowadził śledczych do działek w Bonowicach. 27.05.2022 17:25    2
Reklama
Reklama
Są metody na papierosowego potwora
Są metody na papierosowego potwora
Palenie papierosów demoluje zdrowie Polaków. Nie pomagają apele i podwyżka akcyzy. Liczba palaczy nie maleje. Kraje zachodnie sięgają po metody redukcji szkód związanych z paleniem. Jeżeli Polacy nie potrafią rzucić, to może czas wykorzystać nowe technologie ograniczenia skutków palenia? 31 maja to Światowy Dzień Bez Papierosa. 27.05.2022 16:49    1
Reklama
Reklama
Reklama
Chińczycy przejęli ODLEWNIĘ. Szansa czy zagrożenie dla Zawiercia?
Chińczycy przejęli ODLEWNIĘ. Szansa czy zagrożenie dla Zawiercia?
Chińska firma MeideGroup przejęła Odlewnię Zawiercie SA. Można to wyczytać z profilu społecznościowego firmy: „29 kwietnia 2022 roku w Warszawie odbyła się Ceremonia Podpisania Transakcji Biznesowej Nabycia przez Meide Group Polski Odlewnia Zawiercie Inc”. Pan Chang Cheng, wiceprzewodniczący Meide Group i pan Rafel salsky, akcjonariusz polskiej firmy Odlewnia Zawiercie, podpisali transakcję i ogłosili, że Polska firma Odlewnia Zawiercie oficjalnie dołączyła do Meide Group.” (pisownia oryginalna). Czas pokaże jakie są plany nowego właściciela. To, co najbardziej interesuje zawiercian, to czy nowy właściciel zamierza rozwijać zakład, czy odwrotnie: chodziło tylko o przejęcie znanej marki ze 130 letnią tradycją i dostęp do rynków UE? 26.05.2022 12:05    1
Reklama
PRZERAŻAJĄCE JAK ZAŚMIECAMY JURĘ!
PRZERAŻAJĄCE JAK ZAŚMIECAMY JURĘ!
Z apelem do Starosty Powiatu Zawierciańskiego, radnych, prezydenta Zawiercia zwrócił się znany w Zawierciu przedsiębiorca założyciel firmy ANRO Stefan Rotarski wstrząśnięty tym, co zobaczył na trasie swojej wycieczki rowerowej. Swój apel przesłał do nas, załączając zdjęcia. Prawie każdy z nas w czasie majówki, korzystając z pięknej pogody wybrał się gdzieś na Jurę. Obraz wielu miejsc zaśmieconych główne przez nas, mieszkańców tych okolic jest bardzo przygnębiający. Czasem znajdą się odpady zostawione przez turystów, ale ci też nie biorą się z kosmosu, tylko często pochodzą z Zawiercia, Myszkowa, Dąbrowy Górniczej, czy Sosnowca. Ale większość śmieci jakie widzimy w lasach, na polach, przy szlakach rowerowych i pieszych do śmieci nasze, miejscowe. Odpadów z remontu, części samochodowych, starych mebli nikt ze Szczecina tu nie targał! 26.05.2022 07:00
Reklama
PZD Myszków i Centrum Usług Wspólnych: WSTYDŹCIE SIĘ!
PZD Myszków i Centrum Usług Wspólnych: WSTYDŹCIE SIĘ!
Jest już dawno po Majówce, ale i przed nią to wstyd i hańba, że ulice powiatowe i wojewódzkie w Kroczycach są jak piaskownica. Nie dość, że to wstyd przed turystami, to jeszcze niebezpiecznie. Zwały piachu leżą przy krawężnikach drogi 792 (wojewódzka) w stronę Hotelu Ostaniec, tak samo źle jest na drodze powiatowej (główna w Kroczach!) Batalionów Chłopskich. Za pierwszą do skrzyżowania odpowiada PZD Myszków, za B.Ch. zawierciańskie Centrum Usług Wspólnych- Kądzielów. 19.05.2022 06:36    1
Reklama
Reklama
TYSIĄCE TON ODPADÓW WYRZUCIŁ NA ŁĄKĘ. TWIERDZI, ŻE… TYMCZASOWO
TYSIĄCE TON ODPADÓW WYRZUCIŁ NA ŁĄKĘ. TWIERDZI, ŻE… TYMCZASOWO
(Zawiercie) „Za budynkiem przy ulicy Glinianej 33 powstało nielegalne wysypisko śmieci. Wywożenie śmieci w obręb łąk trwa od kilkunastu miesięcy i ma charakter stały”. Dotarliśmy w to miejsce. Bagnisty, podmokły teren. Żeby tam dotrzeć musieliśmy przebrnąć przez podmokłe łąki. I rzeczywiście. Na ulicy Glinianej, bliżej Blanowskiej w Zawierciu, z ulicy widać rząd zadbanych domów i ogrodów. Ale przyglądając się dokładniej, nawet z ulicy, pomiędzy domami widać usypany wał z odpadów. Na nasze pytania, Urząd Miejski w Zawierciu potwierdza, że na tych terenach nie wolno wywozić odpadów, nikt też nie występował o zmianę przeznaczenia terenu. Ciekawe, ale zawierciańska Policja, która też dostała anonimowe zawiadomienie o odpadach, nie widzi problemu. Z odpowiedzi rzeczniczki prasowej KPP Zawiercie wynika, że przyjrzał się sprawie dzielnicowy rewiru nr 4 i odpadów „nie zauważył”. 09.05.2022 16:11    1    4
Reklama
Reklama
PIERWSZE KROKI W KIERUNKU RAJU
PIERWSZE KROKI W KIERUNKU RAJU
(Poraj) W sobotnie popołudnie, 23 kwietnia w Poraju odbyło się sprzątanie świata. Wydarzenie, zorganizowane z okazji przypadającego dzień wcześniej Dnia Ziemi, przyciągnęło kilkadziesiąt osób. Wszyscy „uzbrojeni” w worki na śmieci i rękawiczki przemierzali okolice porajskiego zalewu, by posprzątać i zadbać o przyrodę. Zatrważające jest to, jak wiele odpadów trafia do lasu. Można tam znaleźć dosłownie wszystko. Z niedopałków po papierosach można by usypać sporą hałdę, a i tak byłby to zaledwie czubek góry śmieciowej. To świadczy tylko i wyłącznie o nas samych, niestety. 06.05.2022 15:00
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama