Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 13:55
Przeczytaj!
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama 2
Reklama

Zawiercie

Reklama
POCZĄTKOWO GROZIŁ MU JEDYNIE MANDAT, TERAZ MOŻE IŚĆ ZA KRATKI
POCZĄTKOWO GROZIŁ MU JEDYNIE MANDAT, TERAZ MOŻE IŚĆ ZA KRATKI
(Zawiercie) W niedzielną noc, 11 sierpnia, motocyklista nie zatrzymał się do kontroli policyjnej. Mężczyzna najpierw uciekał swoim jednośladem, potem pieszo. Nie chciał zatrzymać się do kontroli, bo nie miał uprawnień do kierowania motocyklem. Teraz za brawurową, choć wyjątkowo nieudaną ucieczkę, motocykliście grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. 30.08.2019 08:20
Reklama
Reklama
ZA NAMI KOLEJNA FOLKLORIADA
ZA NAMI KOLEJNA FOLKLORIADA
(Żarki Letnisko) Na początku sierpnia Żarki Letnisko tradycyjnie już zalśniły kulturą regionalną dzięki „XIII Folkloriadzie Jurajskiej – Starodawne i bliskie czasy”. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, którego główną atrakcją są zespoły śpiewacze, obrzędowe, kapele podwórkowe i rękodzieło, ukazuje pełen koloryt naszej tradycji i kultury. Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, a rolę współorganizatorów w tym roku przyjęli: Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz OSP Żarki Letnisko. „XIII Folkloriadę Jurajską – Starodawne i bliskie czasy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”. 28.08.2019 08:20
Reklama
Reklama
Reklama
WOJEWODA UNIEWAŻNIŁ BLISKO 50 UCHWAŁ ZARZĄDU
WOJEWODA UNIEWAŻNIŁ BLISKO 50 UCHWAŁ ZARZĄDU
(powiat zawierciański, Katowice) W mijającym tygodniu Śląski Urząd Wojewódzki poinformował o lipcowych rozstrzygnięciach nadzorczych Wojewody, którymi stwierdził on nieważność 48 uchwał Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Wszystkie uchwały podjęte były do 30 stycznia br., czyli w czasie kiedy Zarząd działał w niepełnym, 4-osobowym składzie. 28.08.2019 08:20
Reklama
PRZENIESIENIE PRZYCHODNI Z NIEDZIAŁKOWSKIEGO MA SWOJE DOBRE STRONY
PRZENIESIENIE PRZYCHODNI Z NIEDZIAŁKOWSKIEGO MA SWOJE DOBRE STRONY
(Zawiercie) Od lipca poradnia ginekologiczno-położnicza została przeniesiona z ulicy Niedziałkowskiego. Pacjentki mogą teraz korzystać z przychodni przy ul. Piłsudskiego 80 lub w szpitalu przy ul. Miodowej 14 w Zawierciu. Uchwałę o przeniesieniu poradni przyjęła Rada Powiatu podczas czerwcowej sesji. Już wtedy temat ten wywoływał spore kontrowersje. Przeniesieniu przychodni z Niedziałkowskiego 15 sprzeciwiali się m.in. Jarosław Kleszczewski i Teresa Mucha-Popiel. Sprawą zainteresowała się również Zawierciańska Rada Seniorów. Jej przedstawiciele początkowo również byli zaniepokojeni planami przeniesienia przychodni z Niedziałkowskiego. Po rozmowie ze starostą jednak zmienili zdanie. 27.08.2019 08:20
Reklama
Reklama
MŁODY, PIJANY I Z ZAKAZEM WYLĄDOWAŁ W ROWIE
MŁODY, PIJANY I Z ZAKAZEM WYLĄDOWAŁ W ROWIE
(Myszków) Prawie 3 promile alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia nie stanowiły żadnej większej przeszkody dla 23-letniego mieszkańca Zawiercia, by wsiąść za kierownicę samochodu. Na szczęście młody mężczyzna bardzo szybko zakończył swój pijacki rajd, najpierw wpadając do rowu, a chwilę później w ręce myszkowskiej drogówki. 24.08.2019 12:20
Reklama
Reklama
Reklama
DYR. PCPR ZA KÓŁKIEM MIMO ZAKAZU!
DYR. PCPR ZA KÓŁKIEM MIMO ZAKAZU!
(Zawiercie) 25 stycznia 2019 ok. 23.00 został zatrzymany przez patrol policji 54-letni Adam W. na ul. Łośnickiej w Zawierciu. Mężczyzna miał 2,2 promila alkoholu we krwi. Szybko okazało się, że zatrzymany pijany kierowca to dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu, instytucji podległej Staroście Powiatu Zawierciańskiego. 28 lutego kierujący pod wpływem alkoholu Adam W. usłyszał zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, za co grozi grzywna. 19 czerwca Sąd Rejonowy w Zawierciu wydał w jego sprawie wyrok nakazowy nakładając na sprawcę karę grzywny (2800 zł), trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów i obowiązek wpłaty 5000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Adam W. odwołał się od wyroku, sprawa zostanie więc rozpoznana przez Sąd w trybie zwykłym. Wszystko wskazuje na to, że mimo tymczasowego zakazu prowadzenia pojazdów, który go obowiązuje od chwili zatrzymania 25 stycznia na ul. Łośnickiej, Adam W. jak gdyby nigdy nic, jeździ samochodem. Normalnie przyjeżdża nim do pracy.. Aż do 12 sierpnia. W tym dniu dziennikarze Kuriera Zawierciańskiego udokumentowali, że Adam W. dyrektor PCPR kieruje samochodem. Wezwaliśmy policję. Adam W. do domu wrócił… piechotą. 24.08.2019 08:20
Reklama
WIESZAŁ NA SZUBIENICACH, TERAZ ORGANIZUJE ROCZNICĘ POWSTANIA
WIESZAŁ NA SZUBIENICACH, TERAZ ORGANIZUJE ROCZNICĘ POWSTANIA
(Zawiercie) Jak co roku w Zawierciu odbyły się uroczyste obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestnicy obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania spotkali się na Placu Teodora Stosika. Przyszło kilkadziesiąt osób. Uroczystość nie była jednak organizowana np. przez Urząd Miasta Zawiercie, czy środowiska kombatanckie, a przez skrajną prawicę. Organizatorem uroczystości były Stowarzyszenie Zawierciańska Inicjatywa Narodowa i Ruch Narodowy Zawiercie. Jednym z działaczy Ruchu Narodowego jest Jerzy Janoska z Ogrodzieńca, który w listopadzie 2017 wieszał na szubienicach portrety posłów do Parlamentu Europejskiego. Jednym z narodowców, który trzymał szubienicę jest Krzysztof Pałka z Zawiercia. Obaj byli głównymi organizatorami obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Zawierciu. W uroczystości wzięła udział Barbara Dolniak, sędzia w stanie spoczynku, Wicemarszałkini Sejmu RP z .Nowoczesnej i Danuta Nowicka posłanka PiS z Zawiercia. Spytaliśmy obie, czy im nie przeszkadza, że stały obok przedstawicieli skrajnej prawicy, którzy w Katowicach wieszali portrety europosłów na szubienicach? 19.08.2019 08:20
Reklama
JEST SKARGA DO WSA DOTYCZĄCA PRZYCHODNI PRZY NIEDZIAŁKOWSKIEGO
JEST SKARGA DO WSA DOTYCZĄCA PRZYCHODNI PRZY NIEDZIAŁKOWSKIEGO
(Zawiercie) We wtorek 6 sierpnia została złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skarga na uchwałę Rady Powiatu Zawierciańskiego w której radni zlikwidowali „z dnia na dzień” przychodnię przy ul. Niedziałkowskiego 15 w Zawierciu. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Zawiercia, jednocześnie pacjent, który korzystał z usług przychodni, który nie zgadza się z decyzją radnych. Skargę do WSA w Gliwicach przygotował współpracujący z Kurierem Zawierciańskim prawnik. Opłacona, z wszystkimi załącznikami skarga została złożona 6.08 w biurze podawczym Starostwa Powiatowego w Zawierciu, taki jest bowiem tryb składania skargi na uchwały przyjęte przez radnych, że składa je się za pośrednictwem organu, który je wytworzył. Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego ma obowiązek niezwłocznie przesłać skargę do sądu. 18.08.2019 08:20
Reklama
Reklama
SKUTKI SYTUACJI JAKA POWSTAŁA W ZWIĄZKU Z NIEWYBRANIEM ZARZĄDU POWIATU
SKUTKI SYTUACJI JAKA POWSTAŁA W ZWIĄZKU Z NIEWYBRANIEM ZARZĄDU POWIATU
Redakcja Kuriera Zawierciańskiego w opublikowanych artykułach na temat sytuacji w zawierciańskim samorządzie -bezsprzecznie poruszyła niezwykle ważny problem. Zarząd w niepełnym składzie – to nie Zarząd. A jeżeli tak, to uchwały przez niego podjęte, są niczym innym jak aktami prawa miejscowego wydanymi przez nieistniejący organ. Rodzą się zatem pytania co ze zlikwidowanymi przychodniami zdrowia, albo osobami zwolnionymi z pracy na podstawie „uchwał” takiego „Zarządu”? Czy w sensie prawnym one istnieją? Czy obowiązują? 17.08.2019 08:20
Reklama
Reklama
150 TYSIĘCY KARY ZA NIEDOCIĄGNIĘCIA W PRACY SOR-U
150 TYSIĘCY KARY ZA NIEDOCIĄGNIĘCIA W PRACY SOR-U
(Zawiercie) Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w SOR w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Planowa kontrola początkowo obejmowała położnictwo i ginekologię oraz oddział chorób zakaźnych, jednak pod koniec marca jej zakres został rozszerzony o SOR. Przyczyną zwiększenia zakresu kontroli był przypadek młodej kobiety w ciąży, która 10 marca br. trafiła na szpitalny oddział ratunkowy z objawami udaru. Jak poinformowała rzeczniczka Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kontrola wykazała źle prowadzoną dokumentację medyczną oraz brak należytej staranności w postępowaniu wobec 21-letniej pacjentki z objawami udaru, pomimo opracowanych w szpitalu procedur i zarządzeń. Na zawierciański szpital NFZ nałożył 154,5 tysiąca złotych kary. 16.08.2019 08:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama