Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 13:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

NIE MA CHĘTNYCH NA SKLEP W PRZYCHODNI PRZY PIŁSUDSKIEGO

(Zawiercie) Nikt nie zgłosił chęci wydzierżawienia powierzchni na prowadzenie sklepu handlowo-gastronomicznego w budynku przychodni przy ul. Piłsudskiego 80. Budynek należy do Szpitala Powiatowego w Zawierciu, który ogłosił chęć wydzierżawienia 111 mkw w budynku przychodni. Do 11 września szpital oczekiwał na oferty przedsiębiorców, chętnych do wydzierżawienia pomieszczeń. Nie było chętnych. Przyczyn braku zainteresowania można upatrywać w wysokim czynszu minimalnym jakiego zażyczył sobie szpital, krótkim okresie dzierżawy (tylko 3 lata) i bardzo restrykcyjnym warunkom czym i jak można będzie w lokalu handlować. Określimy to dosadnie: trzeba być idiotą, żeby wydzierżawić lokal na warunkach zaproponowanych przez dyrekcję szpitala. Jak widać nikt nie był „taki głupi”. Pojawia się za to inne pytanie: komu powierzono zarządzanie szpitalem?
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Nikt nie zgłosił chęci wydzierżawienia powierzchni na prowadzenie sklepu handlowo-gastronomicznego w budynku przychodni przy ul. Piłsudskiego 80. Budynek należy do Szpitala Powiatowego w Zawierciu, który ogłosił chęć wydzierżawienia 111 mkw w budynku przychodni. Do 11 września szpital oczekiwał na oferty przedsiębiorców, chętnych do wydzierżawienia pomieszczeń. Nie było chętnych. Przyczyn braku zainteresowania można upatrywać w wysokim czynszu minimalnym jakiego zażyczył sobie szpital, krótkim okresie dzierżawy (tylko 3 lata) i bardzo restrykcyjnym warunkom czym i jak można będzie w lokalu handlować. Określimy to dosadnie: trzeba być idiotą, żeby wydzierżawić lokal na warunkach zaproponowanych przez dyrekcję szpitala. Jak widać nikt nie był „taki głupi”. Pojawia się za to inne pytanie: komu powierzono zarządzanie szpitalem?


 

Szpital Powiatowy w Zawierciu ogłosił, że chce wydzierżawić 111 mkw powierzchni na prowadzenie punktu gastronomiczno-handlowego w budynku przychodni przy ul. Piłsudskiego 80. Nas zamiar szpitala zaciekawił z innego powodu. Wszystko wskazuje na to, że przetarg na dzierżawę powierzchni był bezprawny. Do jego ogłoszenia dyrektor szpitala potrzebował zgody Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Zarząd Powiatu, ale w składzie nieistniejącym, podjął taką „uchwałę” 27 sierpnia. I szpital ogłosił przetarg. Każdy, kto w takim przetargu by wystartował i jego nie wygrał, miałby wszelkie prawa zaskarżyć wynik przetargu wskazując właśnie tą okoliczność: że przetarg był, potocznie mówiąc „nielegalny”. Szpital nie miał prawa go ogłaszać, nie mając zgody prawidłowo wybranego Zarządu Powiatu Zawierciańskiego.


 

Ale do przetargu nikt się nie zgłosił. Naszym zdaniem przyczyny są oczywiste: dość wysoki czynsz. Należało zaoferować minimum, 6116 zł netto, lokal wyremontować i adaptować. A okres umowy zaproponowany przez szpital to tylko 3 lata. W warunkach umowy znalazły się też bardzo niebezpieczne dla każdego przedsiębiorcy zapisy, jak taki, że spóźnienie z płatnością czynszu o 7 dni daje szpitalowi prawo rozwiązania mowy ze skutkiem natychmiastowym. Jest też kolejny wytrych, pozwalający szpitalowi rozwiązać umowę choćby w pierwszym dniu funkcjonowania sklepu. Wystarczy, że „organ kontrolny” (nie sprecyzowano jaki, więc pewnie każdy, np. PIP, PINB, Sanepid, CBA, ABW itd., itp.) zgłosi jakiekolwiek zastrzeżenia, umowa może być przez szpital rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. Można więc łatwo sobie wyobrazić sytuację, że przedsiębiorca kończy kosztowny remont, uruchamia sklep i przychodzi Sanepid. A tu mysz! Jest zalecenie deratyzacji, szpital natychmiast rozwiązuje umowę najmu. A ty przedsiębiorco płacz.


 

Panie Starosto Dors, jeżeli cały szpital powiatowy jest zarządzany tak, jak zarządza się w nim nieruchomościami na wynajem, to „strach się bać!”.


 

Jarosław Mazanek


 

PS: wkrótce pokażemy więcej absurdów wynikających z faktu, że Rada Powiatu Zawierciańskiego kadencji 2018-23 uległa rozwiązaniu z mocy prawa, a skutki niedostrzegania tego faktu przez Wojewodę Śląskiego z PiS będą coraz bardziej skomplikowane. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym jest złożona skarga mieszkańca Zawiercia, który chce uznania za bezprawną likwidację przychodni przy ul. Niedziałkowskiego. Powód: uchwałę podjęła Rada Powiatu o nieistniejącym składzie. Dzisiaj podamy inny ciekawy przykład: 27 sierpnia uchwałą 52/353/19 Zarząd Powiatu Zawierciańskiego przyznał 2480 zł dotacji Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku na program „Kulturalny Senior”. Jeżeli uchwała zostanie skutecznie zaskarżona, emeryci będą musieli pieniądze zwracać.


 

Jarosław Mazanek


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama