Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 02:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Polityka

Reklama
STAROSTWO ODDA 300 TYSIĘCY ZA „WYBUCHOWĄ” DZIAŁKĘ!
STAROSTWO ODDA 300 TYSIĘCY ZA „WYBUCHOWĄ” DZIAŁKĘ!
(Zawiercie) Ostatnia w starym roku sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego 28 grudnia przyniosła kolejne gorące dyskusje. Jan Zamora pytał o prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Głośna sprawa dotyczy działki, którą nabyli Andrzej Wójcik i Robert Sikora. Spółka ostatecznie wygrała batalię sądową z naszym powiatem, bo teren, który kupiła w wyniku postępowania przetargowego nie nadawał się do niczego. Z materiału dowodowego jasno wynika, że pod powierzchnią nieruchomości przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej znajduje sieć uzbrojenia technicznego (konkretnie gazociąg). To komplikuje postawienie w tym miejscu jakiegokolwiek budynku, co za tym idzie i prowadzenie działalności gospodarczej. Naruszenie poszycia rury mogłoby doprowadzić do wielkiego buuuuum lub katastrofy i to w pobliżu pogotowia ratunkowego. A co, gdyby ktoś w tym miejscu postanowił wybudować sobie przedszkole? W końcu teren przeznaczony był pod działalność usługową. Smaczku dodaje fakt, że jak nieoficjalnie przyznają politycy, Andrzej Wójcik, którego nazwisko wielokrotnie padało w czasie obrad jest mężem Danuty Wójcik. Ta z kolei jest jedną z głównych bohaterek skandalu, który wybuchł po ujawnieniu przez nas możliwych nieprawidłowości przy przetargach na transport medyczny w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. I tak karuzela śledztw, pozwów kręci się dalej. 06.01.2013 22:03
Reklama
Reklama
URZĘDNICY Z ŁAZ OSKARŻANI O KORUPCJĘ
URZĘDNICY Z ŁAZ OSKARŻANI O KORUPCJĘ
(Łazy) W Urzędzie Miejskim w Łazach szaleje bezprawie i potężna korupcja- z takiego założenia wychodzi radny Zenon Głąb. Po równo dostało się tuż przed świętami Bożego Narodzenia prawie każdemu. Samorządowiec z opozycyjnego klubu Łazy 2010 pisma w sprawie powiązań rodzinnych w łazowskim magistracie wysyłał do Prokuratora Generalnego (Andrzej Seremet) oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego. Ten ostatni skargę na działalność burmistrza Macieja Kaczyńskiego przekazał do rozpatrzenia Radzie Miejskiej. Tak czy siak wszystko wróciło do punktu wyjścia. Polityczna „wojaczka” dla opozycjonisty skończyła się źle. Członkowie komisji rewizyjnej 18 grudnia nie tylko uznali skargę za bezzasadną, ale również wykluczyli Głąba ze swojego składu. Dyskusja była bardzo zażarta, a partyjnego kolegi broniła jedynie radna Maria Stempel, która przyznaje, że burmistrza Kaczyńskiego „Lubi jak Hitler Żydów”. 26.12.2012 20:03
Reklama
Reklama
Reklama
CZY ZAWIERCIE PRZYŁĄCZY SIĘ DO STRAJKU?
CZY ZAWIERCIE PRZYŁĄCZY SIĘ DO STRAJKU?
(Zawiercie) Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” od końca października informuje o inicjatywie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno - Strajkowego (MKP-S), który na Śląsku i w Zagłębiu chce zorganizować pierwszy od 32 lat strajk generalny. Strajk ma wyrażać negatywną ocenę związkowców dla polityki społeczno - gospodarczej rządu. Referendum w sprawie strajku odbywa się najpierw wśród hutników  i metalurgów. 22 listopada związkowcy przyjechali także do Zawiercia, by przed Hutą CMC informować o celach strajku. Jak zapowiadają działacze, w powiecie zawierciańskim jest to pierwsza, ale nie ostatnia taka akcja. 03.12.2012 08:40
Reklama
Annę NEMŚ bezprawnie pozbawiono mandatu radnej!
Annę NEMŚ bezprawnie pozbawiono mandatu radnej!
(Zawiercie) 12 września zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaśnięcia mandatu Anny Nemś. Sąd stwierdził, że uchwała podjęta 29 grudnia 2010 roku przez Radę Miejską w Zawierciu, była niezgodna z prawem i zasądził od miasta na rzecz Anny Nemś zwrot 1000 zł kosztów postępowania sądowego. Ponieważ wcześniej zawierciańskim radnym nie została przekazana informacja o decyzji sądu, posłanka przygotowała dla radnych i obecnych podczas sesji gości pierwszą stronę wydanego wyroku i wręczyła prezent radnym na sesji 28 listopada. Obserwując zachowanie radnych można było odnieść wrażenie, że cała sprawa niespecjalnie przejęła szczególne tych, którzy 2 lata temu podnieśli rękę oddając swój głos za usunięciem Anny Nemś z Rady. Nikt z radnych NAW, którzy głosowali wtedy za pozbawieniem radnej mandatu, nie zdobył się wobec dzisiejszej posłanki Platformy Obywatelskiej na słowo: PRZEPRASZAM. 03.12.2012 08:34
Reklama
Reklama
PORC WICESTAROSTĄ  BARCZYK DO ZARZĄDU
PORC WICESTAROSTĄ BARCZYK DO ZARZĄDU
(Zawiercie) Nie wszyscy radni pojawili się na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego 15 listopada. Opozycja jest zbulwersowana. Nie każdy wiedział o tym, że obrady się odbędą. To właśnie brak skutecznego powiadomienia o sesji zarzucano przewodniczącemu rady Adamowi Rozlachowi. Część informacji została rozesłana przez sms-y. Na dwa dni przed sesją, wieczorną porą, pod prywatne domy radnych podjeżdżał również samochód z kierowcą starosty, który rozdawał zawiadomienia o sesji. Wobec tego, że części radnych nie udało się powiadomić, wynik głosowania nad powołaniem nowego wicestarosty stał się oczywisty. Listopadowe obrady opozycja będzie chciała unieważnić. Tak jak zapowiadaliśmy, zaskoczenia nie było, a nowym „wice” został Rafał Porc (SLD), czyli dotychczasowy etatowy członek zarządu powiatu. Teraz jego głównym zadaniem będzie odbiór SOR-u. I tak przez ostatni tydzień radni Platformy robili zakłady „przyjmie, nie przyjmie”. Do 16 listopada wicestarosta Porc SOR-u nie odebrał, mimo wcześniejszych zapowiedzi, że budowa jest w pełni gotowa. Do tej pory inwestycja była blokowana przez byłego już wicestarostę Jana Grelę, który wskazywał na liczne nieprawidłowości przy budowie i przez to stał się niewygodny dla NAW-owców. Za karę został odwołany przez większość radnych w ubiegłym miesiącu. Sprawę ujawnionych przez niego nieprawidłowości przy SOR bada Prokuratura Rejonowa w Częstochowie. Na funkcję, którą do tej pory zajmował Porc „wskoczył” spoza rady mało znany Cezary Barczyk (PSL), współwłaściciel gospodarstwa agroturystycznego w Kroczycach i sołtys tej miejscowości. Narodziła się nowa koalicja, bo NAW, PSL i SLD głosowały zgodnie. Czy tak będzie już do końca tej kadencji? 26.11.2012 08:23
Reklama
Reklama
Reklama
KLESZCZEWSKI ZOSTAJE, GRELA ODWOŁANY
KLESZCZEWSKI ZOSTAJE, GRELA ODWOŁANY
(Zawiercie) Zaostrzająca się sytuacja polityczna w Radzie Powiatu Zawierciańskiego, w związku z aferami przy budowie SOR w przetargach w Szpitalu Powiatowym musiała doprowadzić do konfrontacji radnych NAW ze starostą Rafałem Krupą i radnych opozycji  do których wyraźnie przeszedł wicestarosta Jan Grela (KWW Praca i Samorządność). Na sesję rady powiatu zaplanowaną na czwartek 25.10. radni NAW zaproponowali włączyć do porządku obrad wniosek o odwołanie Jarosława Kleszczewskiego (Platforma Obywatelska) z funkcji  Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Zawierciańskiego  i Jana Greli ze stanowiska Wicestarosty. Ostatecznie Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosław Kleszczewski obronił stanowisko, a Jan Grela- Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego został odwołany. Od rana, gdy zaczęły się obrady trzeba było kilku przerw, żeby około 14.00 zakończyć głosowania. 29.10.2012 10:01
Reklama
NAJPIERW WYWŁASZCZONE POD RZEKĘ, PÓŹNIEJ WYDZIELONE DLA KRUPY!
NAJPIERW WYWŁASZCZONE POD RZEKĘ, PÓŹNIEJ WYDZIELONE DLA KRUPY!
(Kroczyce) Okazuje się, że sprawa trzech działek, o które Starosta Zawierciański Rafał Krupa powiększył sobie podwórko  (z 516 do  955 mkw) w Kroczycach jest jeszcze bardziej sensacyjna, niż wydawało nam się, gdy pisaliśmy artykuł „Krupa podwoił działkę” (KZ nr 42 z 19X). Wtedy sugerowaliśmy, że kosztowna i pracochłonna praca urzędników starostwa w latach 2009-10 doprowadziła do wydzielenia  i sprzedaży działek o numerach 1705/10, 1706/1, 1708/4. Wydzielone z rzeki Bagienki trzy działki są idealnym uzupełnieniem dla działki 1991 gdzie stoi dom starosty. Choć na przetargu z 20.12.2010 to nie Krupa, tylko Rafał Kotwasiński z Jaworzna kupił trzy działki za 2690 zł netto, wkrótce to Krupa ogrodził działki jak swoje. Kurier Zawierciański dotarł do nowych dokumentów, mogących potwierdzić, że od początku działki były przygotowywane dla Krupy. Co więcej, zgłosił się do nas wnuk byłego właściciela tych terenów z sensacyjną informacją: działki, o których wydzielenie od rzeki Bagienki i sprzedaż zabiegało Starostwo Powiatowe w Zawierciu, zostały w roku 1989 wywłaszczone. Właśnie na poszerzenie rzeki Bagienki! 29.10.2012 08:37
Reklama
KRUPA PODWOIŁ DZIAŁKĘ
KRUPA PODWOIŁ DZIAŁKĘ
(Zawiercie, Kroczyce) Ponad dwa lata pracownicy Starostwa Powiatowego w Zawierciu zajmowali się sprawą regulacji działek rzeki Bagienki w Kroczycach, jeszcze  gdy Starostą Powiatowym był Ryszard Mach (NAW). W ramach regulacji rzeki z trzech działek o powierzchni niecałych 3,5 tys. mkw. wydzielono trzy działki o powierzchni  439 mkw. Akurat obok działki na której Rafał Krupa, obecnie starosta, wybudował dom. Krupa oficjalnie „namaszczony” przez Macha, szefa NAW na  starostę, chwalił się podczas spotkań wyborczych, gdy starał się o mandat radnego powiatowego, że jest z Machem spokrewniony. Reklamował ten fakt, jako zapewniający mu w przyszłości dobry kontakt ze starostą, teraz Prezydentem Zawiercia. Obu panów może łączyć więc nie tylko wspólna partia (NAW), ale i pokrewieństwo. 15 grudnia 2010, dokładnie w dniu, w którym Krupa został wybrany Starostą Powiatu Zawierciańskiego, starostwo ogłasza przetarg na zbycie z mozołem wydzielonych działek. 21.10.2012 20:08
Reklama
Reklama
NASŁAŁ PANIĄ DZIADZIUŚ Z KACZYŃSKIM?
NASŁAŁ PANIĄ DZIADZIUŚ Z KACZYŃSKIM?
(Łazy) Coraz bardziej gorąco, nie tylko za sprawą upałów robi się w Łazach. Po naszym ostatnim artykule, który ukazał się w poprzednim numerze KZ zawrzało. Opozycyjny radny Jan Hoffman oskarżany o to, że wyzywał dwie sklepowe w Niegowonicach od kurew  i tłuków nie żałuje swojego postępowania i odpiera zarzuty. Miało być lepiej, a jest coraz gorzej. – Mamy już dość – mówią mieszkańcy wsi. Konflikt zaostrzył się po interwencji sołtysa Niegowonic Wiesława Ludwikowskiego podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łazach, 28 czerwca. Dla tego ostatniego sprawa ma również wymiar prywatny, bo Hoffman miał wyzywać od k… jego wnuczkę i zarazem sklepową, która złożyła skargę na Hoffmana do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łazach. 15.07.2012 10:01
Reklama
Reklama
CMC WYPOWIEDZIAŁO UKŁAD ZBIOROWY
CMC WYPOWIEDZIAŁO UKŁAD ZBIOROWY
(Zawiercie) 5 czerwca ogłoszono zakończenie negocjacji ze związkami zawodowymi odnośnie planowanych zwolnień 330 pracowników Huty CMC „Zawiercie”. Zakończenie rozmów nie oznacza jednak porozumienia. Wręcz przeciwnie, rozmowy zakończono, ponieważ prezes CMC wypowiedział układ zbiorowy obowiązujący w hucie. Dla ponad 2 tysięcznej załogi oznacza to ograbienie ich z przywilejów takich jak: dłuższy okres wypowiedzenia niż gwarantuje to kodeks pracy, dodatki za długoletnią pracę czy korzystne odprawy emerytalne. Okres wypowiedzenia układu upłynie 30 września. 09.06.2012 12:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama