Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 03:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
CO CHCIAŁ POWIEDZIEĆ MAREK ŚLIWA?
CO CHCIAŁ POWIEDZIEĆ MAREK ŚLIWA?
(Poręba) Poziom wypowiedzi niektórych polityków pozostawia wiele do życzenia. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Porębie (28 kwiecień) Ryszard Spyra w imieniu radnych z klubu Jedność i Przyszłość pytał o stan realizacji orlika. Odpowiedź burmistrza Marka Śliwy nie tylko była nielogiczna, ale również niezrozumiała. W związku z tym redakcja Kuriera Zawierciańskiego ogłasza konkurs dla wszystkich tych, którzy pomogą nam odgadnąć, co chciał powiedzieć samorządowiec. Odpowiedzi można przesyłać do 13 maja na adres [email protected] do wygrania słownik języka polskiego. 06.05.2011 09:02
Reklama
Reklama
CAŁA SERIA POMYŁEK
CAŁA SERIA POMYŁEK
(Zawiercie) W sprawie dotyczącej wygaszenia mandatu Anny Nemś, radnej z największym społecznym poparciem, pojawia się coraz więcej kontrowersji. Okazuje się, że głos radnego Jana Sygieta, który w świetle prawa wcale radnym nie jest, był decydujący w sprawie wygaszenia mandatu radnej. Biorąc pod uwagę fakt nieprawidłowej kolejności obsadzenia mandatu w sumie czterech radnych w tej kadencji może skutkować to unieważnieniem niektórych uchwał. 11.03.2011 11:28
Reklama
Reklama
Reklama
W MAGISTRACIE CZESKI FILM
W MAGISTRACIE CZESKI FILM
(Zawiercie) Odkąd Ryszard Mach objął funkcję prezydenta miasta w magistracie zaczął panować informacyjny chaos. Z każdym pytaniem byliśmy odsyłani do prezydenta Ryszarda Macha, a on, jak przekazała nam sekretarka „ nie wyrażał zgody na połączenie”. Od początku kadencji prezydent nie wyraził zgody na ani jedno spotkanie z naszym dziennikarzem. Ostatnio nie zostaliśmy nawet wpuszczeni go gabinetu prezydenta, żeby zrobić zdjęcie. Czy tak będzie przez najbliższe 4 lata? 11.03.2011 11:04
Reklama
MIESZKAŃCY WŁODOWIC, IRZĄDZ DO URN!
MIESZKAŃCY WŁODOWIC, IRZĄDZ DO URN!
(Włodowice, Irządze) W niedzielę, 13 marca we Włodowicach i Irządzach odbędą się wybory uzupełniające do rad gmin. Głosować będą mieszkańcy Rudnik i Skałki (okręg wyborczy numer 2) oraz mieszkańcy Witowa. 11.03.2011 10:52
Reklama
Reklama
TRZECH RADNYCH ZAWIERCIA GŁOSUJE BEZPRAWNIE!
TRZECH RADNYCH ZAWIERCIA GŁOSUJE BEZPRAWNIE!
(Zawiercie) Aż trzech miejskich radnych z Zawiercia: Jan Sygiet, Andrzej Kręgiel i Barbara Orman-Makieła tak naprawdę… nie są radnymi! Radni, którzy złożyli już ślubowania, nie mieli do tego prawa, ponieważ Rada Miasta Zawiercie nie przyjęła wcześniej uchwał o wstąpieniu tych radnych do rady w miejsce radnych, których mandaty wygasły. O problemie prawnych w jaki ładuje się Rada Miasta alarmowali przed głosowaniem radni z opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, ale rządząca większość (NAW Ryszarda Macha i Lewica) pozostały głuche na argumenty. Stanowisko, że ci radni nie mieli prawa składać ślubowania, potwierdził na pytanie redakcji Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 11.03.2011 10:07
Reklama
Reklama
Reklama
MAREK ŚLIWA: DOBRE I ZŁE MEDIA
MAREK ŚLIWA: DOBRE I ZŁE MEDIA
(Poręba) Podobno dobry kontakt z mediami nie jest umiejętnością wrodzoną. Można się go nauczyć. Jest tylko jeden mały warunek – trzeba tego chcieć. To szczególnie trudne do osiągnięcia w małych miejscowościach, gdzie lokalni włodarze nie są przyzwyczajeni do krytyki, a jedynie do chwalebnych wiadomości na swój temat. W różnych samorządowych gazetach, których właścicielem są gminy, czy pozostanie niezależnych, ale serwilistycznych względem władzy miediach. Podobny problem istnieje w gminie Poręba. Wszystko wskazuje na to, że burmistrz Marek Śliwa postanowił zwrócić się do mediów, które w Zawierciu uchodzą za całkowicie „niezależne” i oczywiście „rzetelne”. W wywiadzie Niezależnego Serwisu Informacyjnego Zawiercie.info polityk skomentował zachowanie naszej dziennikarki, rzekomo odpowiedzialnej za ataki na jego osobę. Marek Śliwa żali się, że jest przez nas atakowany za pomocą aparatu fotograficznego. W publicznym miejscu, na sesji Rady Miasta, w demokratycznej Polsce, osoba publiczna. 11.03.2011 10:02
Reklama
SZPITALNA PUSZKA PANDORY: BUDŻET ROZBUDOWANY, STABILNY Z JEDNĄ NIEWIADOMĄ
SZPITALNA PUSZKA PANDORY: BUDŻET ROZBUDOWANY, STABILNY Z JEDNĄ NIEWIADOMĄ
(powiat zawierciański) 17 lutego powiatowi radni przyjęli budżet powiatu na 2011 rok. Tym razem na sali nie było gorących dyskusji, zabrakło nawet interpelacji. Dużą niewiadomą jest Szpital Powiatowy w Zawierciu. Widmo bankructwa powiatowej lecznicy odbija się cieniem na twarzach samorządowców. Uchwała budżetowa została przyjęta przy dwudziestu trzech głosach „za” i przy jednym głosie „wstrzymującym się” (Lech Jaros). Obyło się bez emocji i zbędnych pytań. Nawet opozycja tego dnia nieco ospała miała do powiedzenia mniej niż zwykle. Dochody powiatu na 2011 rok radni zaplanowali na grubo ponad 123 miliony złotych, a wydatki ponad 130 milionów złotych. 01.03.2011 13:31
Reklama
ANNA NEMŚ WRÓCI DO RADY?
ANNA NEMŚ WRÓCI DO RADY?
(Zawiercie) 9 lutego Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk wydał zarządzenie zastępcze  stwierdzające nieważność uchwały Rady Miejskiej w Zawierciu  z 29 XII 2010 o wygaśnięciu mandatu radnej Anny Nemś, byłej wiceprezydent Zawiercia. O tym, czy Anna Nemś pozostanie w radzie zdecyduje ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, do którego odwołanie zapowiada przewodniczący Rady Miejskiej. 21.02.2011 10:28
Reklama
Reklama
ŁAZY: ZADŁUŻENIE SIĘGNIE 27 MILIONÓW?
ŁAZY: ZADŁUŻENIE SIĘGNIE 27 MILIONÓW?
(Łazy) Trudny będzie budżet gminy Łazy na rok 2011. Poważne zapóźnienia w inwestycjach, to spadek sprzed ponad dziesięciu lat. W takiej sytuacji trzeba skorzystać ze środków unijnych. Napięty plan jest dosyć odważny i zakłada deficyt na poziomie ponad 9 milionów 11 tysięcy złotych. Dochody wyniosą 45 milionów 568 tysięcy złotych, a wydatki 54 miliony 598 tysięcy złotych. Po burzliwej dyskusji na sesji 28 stycznia większością 11 głosów „za” łazowscy radni przyjęli uchwałę budżetową. Tymczasem według Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011-2015 jeszcze pod koniec tego roku zadłużenie gminy może wynieść aż 27 milionów złotych. Gdyby ten poziom zadłużenia został osiągnięty, gminie grozi przekroczenie dopuszczalnego poziomu długu publicznego i ostre cięcia wydatków w 2012 roku. 14.02.2011 13:59
Reklama
Reklama
LESZEK WOJDAS REZYGNUJE
LESZEK WOJDAS REZYGNUJE
(Zawiercie) Leszek Wojdas złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w powiecie zawierciańskim. O swoich planach poinformował w środę, 2 lutego na spotkaniu członków ugrupowania. 14.02.2011 13:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama