Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 01:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
Jan Grela: wracam do gry
Jan Grela: wracam do gry
Rozmowa z byłym wicemarszałkiem województwa śląskiego Janem Grelą 23.11.2014 23:03
Reklama
Reklama
1 ROK na 4 lata
1 ROK na 4 lata
(Zawiercie) Rozmawiamy ze Zbigniewem Rokiem, kandydatem na stanowisko Prezydenta Miasta Zawiercie. Zbigniew Rok w ostatnich latach był jednym z najważniejszych radnych opozycji w Radzie Powiatu Zawierciańskiego. Startuje w wyborach z komitetu „Można Uczciwie”, który wystawia radnych zarówno do Rady Miasta Zawiercie, Rady Powiatu Zawierciańskiego i na Prezydenta Zawiercia. 24.10.2014 09:43
Reklama
Reklama
Reklama
W II TURZE SPOTKAM SIĘ Z GRIMEM
W II TURZE SPOTKAM SIĘ Z GRIMEM
(Zawiercie) Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Ponownie wybierzemy radnym gminnych, miejskich, powiatowych. Oraz wójtów, burmistrzów, prezydenta. Te ostatnie wybory odbędą się w cieniu zarzutów korupcyjnych postawionych obecnemu prezydentowi Zawiercia, który choć przebywa w areszcie, zdecydował się kandydować. Będziemy prezentować sylwetki i poglądy kandydatów, relacjonować kampanię wyborczą. Dzisiaj rozmawiamy z Damianem Świderskim, który startuje na stanowisko Prezydenta Zawiercia i wierzy, że nim zostanie. Jego komitet wyborczy nosi nazwę „Czas na zmiany”. Świderski ma 33 lata i jak zapewnia: naprawdę chce zmian. Czy Zawiercie czeka polityczna rewolucja? Trzęsienie ziemi już było. Prezydent aresztowany. To będą bardzo ciekawe wybory samorządowe. 06.10.2014 10:33
Reklama
RYSZARD M. KANDYDAT ZZA KRAT?
RYSZARD M. KANDYDAT ZZA KRAT?
(powiat zawierciański) Zaczyna się walka o władzę w całym powiecie. Na razie kampania nie jest jeszcze widoczna. Już wiadomo, że o fotel prezydenta Zawiercia będzie walczyć przynajmniej czterech kandydatów. Zaskoczeniem jest kandydatura obecnego prezydenta Ryszarda M. Tak, nie pomyliliśmy się. Ryszard M. będzie kandydował póki co zza krat aresztu, w którym się znalazł po tymk, jak prokuratura przedstawiła mu zarzuty o charakterze korupcyjnym. Ostatni znany adres Kandydata na Prezydenta Miasta Zawiercie: Areszt Śledczy w Częstochowie, Mirowska 22. Konkurencję we Włodowicach będzie miał urzędujący wójt Adam Szmukier, z którym o głosy wyborców będą walczyć opozycjoniści: Tomasz Kita i Mirosława Jęderko. W Porębie z Markiem Śliwą zmierzy się na pewno przewodniczący Klubu Jedność i Przyszłość Ryszard Spyra. Oprócz tego start w wyścigu o fotel burmistrza w Porębie zapowiada radny powiatowy Jan Macherzyński. W reszcie gmin kandydaci na wójtów i burmistrzów jeszcze się oficjalnie nie zadeklarowali. W kolejnych numerach Kuriera Zawierciańskiego w miarę możliwości będziemy prezentować poszczególnych kandydatów. 29.09.2014 13:21
Reklama
Reklama
TYLKO ROZLACH CHCIAŁ GŁOSOWAĆ
TYLKO ROZLACH CHCIAŁ GŁOSOWAĆ
(Zawiercie) Z pewnym poślizgiem, ale jednak. Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Adam Rozlach we wtorek 5 sierpnia kilkanaście minut po godzinie 15 rozpoczął obrady 52 sesji rady powiatu. 29 lipca 9 radnych opozycji (Zamora, Wojdas, Kaziród, Macherzyński, Grela, Karcz, Jaros, Rok oraz Knop) złożyło wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu. Najważniejszym punktem obrad miał być ten, w którym opozycja chciała odwołać Adama Rozlacha z funkcji przewodniczącego. Ewidentnie opozycja postanowiła wykorzystać zamieszanie w NAW po aresztowaniu Prezydenta Zawiercia. Ale 3 sierpnia do biura Rady Powiatu Zawierciańskiego trafia kolejny wniosek podpisany tym razem przez 8 z 9 wymienionych powyżej radnych. Chcą wycofania uprzednio złożonego wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Rozlach mówi jednak: „nie - złożyliście wniosek o moje odwołanie, to odwołujcie”. Najdziwniejsze, że w tym uporze nie poparli Rozlacha inni radni z NAW i zgodzili się na zdjęcie odwołania Rozlacha z porządku obrad. W pewnym sensie głosować odwołanie Przewodniczącego Rady Powiatu Zawierciańskiego chciał tylko… sam przewodniczący Adam Rozlach. 11.08.2014 09:59
Reklama
Reklama
Reklama
TOMASZA ADAMKA BITWA O ZAWIERCIE
TOMASZA ADAMKA BITWA O ZAWIERCIE
(Zawiercie) Czy bokser powinien pchać się w świat polityki? Tomasz Adamek 14 maja przyjechał do Zawiercia. W stolicy naszego powiatu nie próżnował, odwiedził pracowników Huty CMC, zahaczył o Urząd Miejski i halę OSiR-u przy ulicy Moniuszki. Nie dało się ukryć, że znany sportowiec zabiega o głosy mieszkańców naszego powiatu, bo jest jednocześnie kandydatem Solidarnej Polski do Parlamentu Europejskiego. Adamek znany jest ze swoich radykalnych poglądów na temat gejów, czy aborcji. Ostatnio mówił dużo na temat słynnej „kobiety z brodą” (Conchita Wurst), która wygrała Eurowizję (formalnie Conchita - pseudonim artystyczny - jest mężczyzną). Dla portalu wPolityce.pl bokser powiedział „Nikt mi nie wmówi, że tzw. Anna Grodzka to kobieta, Bóg zadecydował, że to mężczyzna i nikt tego nie zmieni”. Czy dobrze czuje się w garniturze?   26.05.2014 09:01
Reklama
WŚCIEKLI KIEROWCY CHCIELI ROZJECHAĆ PROTESTUJĄCYCH
WŚCIEKLI KIEROWCY CHCIELI ROZJECHAĆ PROTESTUJĄCYCH
(Poręba) Mieszkańcy Poręby w piątek, 11 kwietnia blokowali DK 78, drogę krajową przechodzącą przez Porębę. Protest trwał od 16.00 do 17.00 na przejściu dla pieszych przy ul. Ludowego Wojska Polskiego w rejonie sklepu Tesco. Akcja stanowi kontynuację kampanii prowadzonej w ubiegłym roku. Społeczny ruch, który niedawno powstał zapowiada zaciętą walkę o obwodnicę. Drogi są coraz bardziej zatłoczone. Ciężkie tiry niszczą nawierzchnię. Ludzie są zdeterminowani. Kiedy rozpoczęła się piątkowa blokada drogi w Porębie, kierowcy byli bardzo zdenerwowani (wjeżdżali na pasy, na których trwał protest). W odpowiedzi policjanci z KPP w Zawierciu szybko wyznaczyli objazdy i kierowali ruchem. Dzięki temu udało się uspokoić nastroje. Akcje protestacyjne odbędą się jeszcze 18 i 25 kwietnia. W ten piątek blokada rozpocznie także o 16.00 na przejściu dla pieszych w porębskiej dzielnicy Krzemienda (skrzyżowanie Górnośląskiej i Kolejowej). 21.04.2014 20:47
Reklama
DO PREMIERA W OBRONIE MAŁGORZATY HANDZLIK
DO PREMIERA W OBRONIE MAŁGORZATY HANDZLIK
(powiat zawierciański) Małgorzata Handzlik w powiecie zawierciańskim jest bardzo rozpoznawalną osobą, która do tej pory aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym regionu. Gdy Zarząd Krajowy PO ostatecznie zatwierdził listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego dla wszystkich zaskoczeniem było, że Handzlik z tej listy została skreślona i to praktycznie w ostatniej chwili. W obronie europosłanki pismo do premiera Donalda Tuska i Kancelarii Rady Ministrów napisała część działaczek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach. Pod listem znajduje się kilkadziesiąt podpisów. 31.03.2014 10:58
Reklama
Reklama
DZIWNE WYRZUCENIE MARSZAŁKA
DZIWNE WYRZUCENIE MARSZAŁKA
Mariusz Kleszczewski z Myszkowa w poniedziałek 3. marca zrezygnował ze stanowiska Wicemarszałka Województwa Śląskiego po tym, jak Gazeta Wyborcza przypomniała pod prowokacyjnym tytułem „Unijne dotacje na sexi disco” dobrze znane od roku fakty, że dwie spółki, w których wspólnikiem jest jego żona otrzymywały dotacje unijne, w sumie ok. 300.000 zł. Jedna z dotacji została przez Zarząd Woj. Śląskiego przyznana na część kulturalną (galerię sztuki) w Restauracji Fuerte (w lokalu rzeczywiście odbywały się wernisaże, koncerty). Druga dotacja dotyczyła wsparcia udzielonego na zakup sprzętu optycznego dla firmy Prooptica, gdzie Anna Kleszczewska jest wspólnikiem. Ale lekarzem optykiem, który korzysta ze sprzętu zakupionego dzięki dotacji jest drugi ze wspólników. Wszystkie te fakty były dobrze znane od dawna, media pisały o dotacjach udzielonych żonie Marszałka ponad rok temu. Ostatni tekst GW, w naszej ocenie dość tendencyjny, po którym Kleszczewski złożył rezygnację nie odkrył niczego nowego. Czy w lokalu gastronomicznym musi królować wyłącznie „sztuka wyższa”? Restauracja musi przecież też zarabiać. Choćby organizując „sexi disco”. W całej sprawie przyznania dotacji dla spółek, których udziałowcem jest żona-byłego już marszałka województwa, trudno dopatrzyć się złamania prawa, najwyżej niezręczności. 10.03.2014 11:23
Reklama
Reklama
BEZ PRAWA DO ZADAWANIA PYTAŃ
BEZ PRAWA DO ZADAWANIA PYTAŃ
(Zawiercie) Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Zawierciu zwołana 6 lutego na wniosek zarządu powiatu pełna była niespodziewanych zwrotów akcji. Radni Jan Zamora (Twój Ruch) i Zbigniew Rok (kiedyś startował z list NAW-u) wyszli z sali po tym jak okazało się, że tym razem w czasie obrad nie będzie można składać interpelacji. Nie pierwszy raz opozycja opuściła posiedzenie. Świadczy, to nie tylko o emocjach, ale również o kłopotach z komunikacją. Zaczęło się od wymiany zdań między Zamorą, a przewodniczącym rady Adamem Rozlachem. 17.02.2014 11:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama