Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 10:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
PETYCJE I SKARGA NIE ZOSTAŁY ROZPATRZONE POZYTYWNIE
PETYCJE I SKARGA NIE ZOSTAŁY ROZPATRZONE POZYTYWNIE
(Pilica) 29 maja odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta i Gminy w Pilicy. Radni dokonali zmiany w uchwale z kwietnia dotyczącej przedłużenia terminu płatności podatku od nieruchomości. Rozpatrzyli również dwie petycje i jedną skargę. Żadna z nich nie została rozpatrzona pozytywnie. Z różnych powodów. W jednym przypadku petycja miała braki formalne, w pozostałych radni nie podzielili stanowiska autorów pism. Wnioski dotyczyły między innymi sieci 5G oraz umorzenia zaległych podatków. 17.11.2020 15:59
Reklama
Reklama
LEŚNE SKRZATY NA PODIUM W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
LEŚNE SKRZATY NA PODIUM W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
(Poraj) Porajskie przedszkole zajęło 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz!”. W tegorocznej edycji zmagań uczestniczyły 44 szkoły i przedszkola z całej Polski. Tym bardziej warto podkreślić uzyskanie przez przedszkole „Leśne skrzaty” tak dobrego wyniku. Celem konkursu jest edukacja dzieci i zwiększanie ich świadomości ekologicznej. 02.11.2020 17:00
Reklama
Reklama
Reklama
Supernowoczesna maszyna przyspieszyła wymianę torów między Myszkowem a Porajem
Supernowoczesna maszyna przyspieszyła wymianę torów między Myszkowem a Porajem
Maszyna o symbolu PUN (czyli pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej) znacznie przyspieszyła wymianę torów między Myszkowem a Porajem. Urządzenie ściąga stary tor, a w jego miejsce układa nowe szyny i podkłady. Ta maszyna skraca czas prac z około trzech miesięcy do pięciu dni. 31.10.2020 15:51
Reklama
„Wrota do Pustyni Błędowskiej” z opóźnieniem, ale powstaną!
„Wrota do Pustyni Błędowskiej” z opóźnieniem, ale powstaną!
Trasa rowerowa z pogranicza Dąbrowy Górniczej aż na Pustynię Błędowską przez lasy Nadleśnictwa Siewierz miała powstać już jesienią br. Leśnicy spotkali się z dziennikarzami z regionu, żeby opowiedzieć o tym projekcie, ale przy okazji pokazać tereny leśne, które np. dla mieszkańców powiatów myszkowskiego czy zawierciańskiego nie są „na pierwszej liście” odwiedzanych miejsc spacerów czy wypoczynku. Kilkugodzinny spacer po terenach Dąbrowy – wypadkowym punktem orientacyjnym może być Eurocamping (D.G. ul. Żelazna 130)- może być ciekawą odmianą dla typowo jurajskich krajobrazów, dobrze znanych. Można tam dotrzeć albo od Niegowonic, albo przez Ogrodzieniec, przed Kluczami na Chechło. Nagrodą będą lasy bogate w grzyby w dolinie Przemszy, jednocześnie jedna z największych ostoi łosia w Polsce! 18.10.2020 13:46
Reklama
Reklama
Światowy Dzień Żywności. Polacy wyrzucają miliony ton artykułów spożywczych i… opakowań
Światowy Dzień Żywności. Polacy wyrzucają miliony ton artykułów spożywczych i… opakowań
16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. To data, która ma przypominać, że każdego roku marnowane są w Polsce i na świecie miliony ton jedzenia. A choć żyjemy w XXI wieku to nie brakuje krajów, w których dostępność artykułów spożywczych nadal jest ogromnym problemem. 18.10.2020 12:17
Reklama
Reklama
Reklama
PROJEKT PUMA: ZRZUTKA.PL BLOKUJE INTERNETOWĄ ZBIÓRKĘ ALE ODMAWIA WYJAŚNIEŃ
PROJEKT PUMA: ZRZUTKA.PL BLOKUJE INTERNETOWĄ ZBIÓRKĘ ALE ODMAWIA WYJAŚNIEŃ
W środę 29 lipca Sąd Rejonowy w Zawierciu zmienił wcześniejsze postanowienie dotyczące słynnej pumy Nubii. Puma, która zgodnie z wyrokiem miała trafić do ZOO w Poznaniu, może pozostać w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie przyciąga tłumy odwiedzających. Kamil Stanek, który przyciągnął uwagę setek tysięcy osób z całej Polski, który miał tysiące wiernych zwolenników „projektu puma” okazał się osobą wielokrotnie karaną za wykroczenia związane z niewłaściwą opieką nad groźnym zwierzęciem, dlatego ostatecznie Nubię stracił. Wygląda na to, że bezpowrotnie. Puma concolor lub „kuguar” jest w ujęta w najwyższej, I kategorii zwierząt niebezpiecznych. Wyroki sądów, pierwszy już z 2015 roku sądu z Jędrzejowa, późniejsze z Zawiercia i sądów apelacyjnych jak na dłoni pokazują, że Kamil Stanek po kolei zmieniał miejsca pobytu pumy, uciekając przed odpowiedzialnością. Od piątku 24 lipca, gdy najpierw w wydaniu tradycyjnym z szacunku dla naszych Czytelników kupujących co tydzień Gazetę Myszkowską i Kurier Zawierciański opublikowaliśmy artykuł „Projekt puma to wielkie oszustwo?” zdecydowanie możemy stwierdzić, że mała lokalna gazeta zmieniła bieg wydarzeń i postrzeganie słynnej na całą Polskę historii o pumie- Nubii. 02.10.2020 14:50    2    1
Reklama
Zmiany klimatu zaplanują za Ciebie ferie
Zmiany klimatu zaplanują za Ciebie ferie
Czy pamiętacie jeszcze, jak wygląda prawdziwa zima? Taka ze śniegiem po kolana i ujemnymi temperaturami przez dwa miesiące? Mimo połowy ferii zimowych w Polsce, nic nie wskazuje na to, że głośno zapowiadana w mediach „zima trzydziestolecia” nadejdzie.Liczby mówią same za siebie. 1 śnieżna środa – tak wygląda bilans tegorocznej zimy w Warszawie. W Łodzi odnotowano 2 takie dni, a najwięcej w Katowicach, bo „aż” 10. Jeszcze 50 lat temu było ich niemal 40. Skutki zmian klimatu odczuwalne są już nie tylko przez sektor rolno-spożywczy czy ochrony zdrowia, ale również usług turystycznych. Jednak brak śniegu to nie jedyne wyzwanie, z jakim będzie musiała zmierzyć się ta branża w obliczu globalnego ocieplenia. 23.08.2020 14:33
Reklama
Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?
Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?
17 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie częste deszcze dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje.  02.08.2020 13:57
Reklama
Reklama
Ofiary cyklonu Amphan walczą ze skutkami żywiołu
Ofiary cyklonu Amphan walczą ze skutkami żywiołu
Ludność Indii i Bangladeszu zmaga się ze zniszczeniami spowodowanymi przejściem supercyklonu Amphan. Zniszczone są domostwa, uszkodzona sieci energetyczne, zalane pola. To wszystko w czasie pandemii Covid-19. Potrzebna jest pomoc- przede wszystkim żywność, środki higieniczne i materiały do odbudowy zniszczonych domostw. Działacze Fundacji ADRA są na miejscu, organizując pomoc i donosząc o sytuacji, w której znajdują się poszkodowane społeczności. 01.08.2020 17:44
Reklama
Reklama
Nie będzie kopalni? Minister Środowiska i burmistrz Ogrodzieńca przedstawili wizję katastrofy, gdyby kopalnia powstała
Nie będzie kopalni? Minister Środowiska i burmistrz Ogrodzieńca przedstawili wizję katastrofy, gdyby kopalnia powstała
(Podzamcze gm. Ogrodzieniec) Firma Rathdowney nie może dokończyć prac badawczych złoża rud cynku i ołowiu, choć prace nad raportem środowiskowym były na ukończeniu. W środę 1 lipca Minister Środowiska w rządzie PiS Michał Woś na dziedzińcu Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu ogłosił, że koncesji badawczej kanadyjskiej firmie nie przedłużył i to -zdaniem ministra- „kończy sprawę”. Czy na pewno? 01.08.2020 17:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama