Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 10:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
OSADY NA SIKORCE WYWOŻONE LEGALNIE
OSADY NA SIKORCE WYWOŻONE LEGALNIE
(Myszków) W tym tygodniu powracamy do sprawy wywozu osadów z oczyszczalni ścieków, które pod koniec września wywiezione zostały na pola przy ul. Sikorka. Informowaliśmy o tym na naszej stronie internetowej w artykule „Mieszkańcy dzielnicy Sikorka boją się o zdrowie” opublikowanym w piątkowe popołudnie, 25 września. Pisaliśmy wówczas, że osoby mieszkające w pobliżu skarżyły się na bardzo uciążliwy zapach (delikatnie mówiąc), który u dzieci miał wywoływać wymioty. Na miejscu interweniowała myszkowska Straż Miejska i pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Radni i burmistrz rozmawiali o tym na sesji, która odbyła się kilka dni później. Nie są jeszcze znane wyniki badań próbek gleby pobranej z pola przy ul. Sikorka. Z informacji, które otrzymaliśmy od katowickiego WIOŚ oraz pełnomocnika firmy, która wywoziła osady wynika, że nie jest wymagana niczyja zgoda na wywóz takich osadów, a firma działała zgodnie z prawem. 08.01.2021 12:28    1    1
Reklama
Reklama
WSPARCIE DLA OCHOTNICZYCH JEDNOSTEK STRAŻY
WSPARCIE DLA OCHOTNICZYCH JEDNOSTEK STRAŻY
(Koryczany, Łany Wielkie) Wraz z końcem roku 2020 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Żarnowiec wzbogaciły się o nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Do jednostki OSP w Koryczanach sprowadzono nowy wóz strażacki, z kolei do OSP w Łanach Wielkich trafiła torba medyczna. 31.12.2020 13:22
Reklama
Reklama
Reklama
W jaskini odkryto szczątki neandertalczyka sprzed stu tysięcy lat: NAUKOWCY BĘDĄ KONTYNUOWAĆ BADANIA
W jaskini odkryto szczątki neandertalczyka sprzed stu tysięcy lat: NAUKOWCY BĘDĄ KONTYNUOWAĆ BADANIA
(gm. Niegowa) Naukowe czasopismo Nature opublikowało wyniki badań, które były prowadzone w Jaskini Stajnia na Grzędzie Mirowsko-Bobolickiej. Odkryto tutaj szczątki neandertalczyka, które mogą mieć ponad sto tysięcy lat. Spore zainteresowanie naukowców wzbudziły między innymi zęby trzonowe z dobrze zachowaną strukturą DNA, z której można się dowiedzieć, że neandertalczyk miał silne związki z Kaukazem. Badania prowadzone kilkanaście lat temu na terenie Jaskini Stajnia będą kontynuowane. W połowie września odbyło się spotkanie Jarosława Laseckiego z naukowcami, podczas którego omówiono wstępne założenia dalszych badań. 30.12.2020 16:15
Reklama
Nawalne deszcze a susza. Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza?
Nawalne deszcze a susza. Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza?
Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę). Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy.  30.12.2020 13:35
Reklama
Reklama
ZUS potwierdza: WYMIERAMY
ZUS potwierdza: WYMIERAMY
Jak pisaliśmy na naszych łamach pod koniec listopada, w kolejnych miesiącach bieżącego roku odnotowuje się więcej zgonów, niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Informacje, które podawaliśmy trzy tygodnie temu, potwierdza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z danych ZUS wynika, że we wrześniu i październiku wzrosła liczba wypłaconych zasiłków pogrzebowych. W niektórych oddziałach ZUS w listopadzie liczba wypłat wzrosła nawet dwukrotnie. 25.12.2020 15:05
Reklama
Reklama
Reklama
TRANSPORT RDF NIE PRZEZ CENTRUM ZAWIERCIA
TRANSPORT RDF NIE PRZEZ CENTRUM ZAWIERCIA
Firma Fortum planuje wybudować w Zawierciu instalację do produkcji paliwa alternatywnego RDF, do której ma trafić ponad 20 tys. ton zawierciańskich odpadów. Będą to odpady pozostałe po sortowaniu, których nie da się już zagospodarować w inny sposób. Tym samym odpady te zamiast trafić na wysypiska, będą wykorzystane – w postaci paliwa – do odzysku energii w elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Jak wynika z raportu środowiskowego, którego opracowanie zleciło Fortum, inwestycja nie będzie stanowiła zagrożenia ani dla okolicznych mieszkańców ani dla środowiska. Jedyną uciążliwością może być transport paliwa. Jak zostanie zorganizowany? Czy firma zadbała, aby był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców? 18.12.2020 13:36
Reklama
JURORZY WYŁONILI LAUREATÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO
JURORZY WYŁONILI LAUREATÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO
(Poraj) Pod koniec listopada rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu „Barwy Jesieni Na Jurze”. Młodzi artyści ze szkół podstawowych przysłali na konkurs ponad 300 prac. Jurorzy mieli niełatwe zadanie, bowiem twórcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Gminny Ośrodek Kultury w Poraju opublikował listę laureatów, ale o tym, jakie miejsca zajęli poszczególni uczestnicy dowiemy się dopiero w drugiej połowie stycznia. Wtedy bowiem ma się odbyć wręczenie nagród. 04.12.2020 18:58
Reklama
ODPADY NA PEWNO ZDROŻEJĄ
ODPADY NA PEWNO ZDROŻEJĄ
(Poraj) Kwestia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi to niekończąca się opowieść w każdej gminie. Nie inaczej jest w Poraju. Jak wykazała ostatnio przeprowadzona kontrola, ogromnym problemem są tutaj bioodpady. Mieszkańcy mogą je oddawać w nielimitowanych ilościach. I niektórzy korzystają z tego aż do przesady. Jak poinformował Urząd Gminy, rekordzista oddał za jednym razem 130 worków z bioodpadami. Duża liczba worków pojawia się przy posesjach, które są w dużym stopniu wybrukowane, lub na których trudno znaleźć choć jedno drzewo liściaste. Na ostatnich sesjach radni dyskutowali o tym, ile może wynieść ewentualna podwyżka i kiedy powinna zostać wprowadzona. W październiku rozmawiano również o wynagrodzeniu sołtysów, jakie otrzymują za zbieranie od mieszkańców opłaty za śmieci. 04.12.2020 18:35
Reklama
Reklama
RADNI PODZIELENI WS. INSTALACJI DO PRODUKCJI PALIWA Z ODPADÓW
RADNI PODZIELENI WS. INSTALACJI DO PRODUKCJI PALIWA Z ODPADÓW
(Zawiercie) Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu (27 XI) wiele czasu poświęcono planom budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF. Przedsięwzięcie to chce zrealizować firma Fortum. Prezes zawierciańskiego ZGK mówił podczas sesji, że mogłoby to pozwolić na oszczędności w wysokości ok. 2 mln rocznie, a prezydent Łukasz Konarski zapewniał, że planowana instalacja to nowoczesne przedsiębiorstwo, które nie będzie stanowiło zagrożenia dla środowiska. Zdania zawierciańskich radnych na ten temat są podzielone. 27.11.2020 13:51
Reklama
Reklama
Zmiany klimatu zaplanują za Ciebie ferie
Zmiany klimatu zaplanują za Ciebie ferie
Czy pamiętacie jeszcze, jak wygląda prawdziwa zima? Taka ze śniegiem po kolana i ujemnymi temperaturami przez dwa miesiące? Mimo połowy ferii zimowych w Polsce, nic nie wskazuje na to, że głośno zapowiadana w mediach „zima trzydziestolecia” nadejdzie.Liczby mówią same za siebie. 1 śnieżna środa – tak wygląda bilans tegorocznej zimy w Warszawie. W Łodzi odnotowano 2 takie dni, a najwięcej w Katowicach, bo „aż” 10. Jeszcze 50 lat temu było ich niemal 40. Skutki zmian klimatu odczuwalne są już nie tylko przez sektor rolno-spożywczy czy ochrony zdrowia, ale również usług turystycznych. Jednak brak śniegu to nie jedyne wyzwanie, z jakim będzie musiała zmierzyć się ta branża w obliczu globalnego ocieplenia. 17.11.2020 16:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama