Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 12:09
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Burmistrz Poręby pozywa mieszkańca gminy za porównanie go do „hitlerowskiego zbrodniarza”

(Poręba, Zawiercie) Przed Sądem Rejonowym w Zawierciu toczy się proces karny jaki burmistrz Poręby Ryszard Spyra wytoczył mieszkańcowi ulicy Górnośląskiej Mieczysławowi Machurze, który od kilku lat oskarża burmistrza o brak faktycznych działań dla ochrony powietrza, opieszałość w reagowaniu na zarzuty mieszkańców, że od wielu lat w zakładzie meblarskim na ulicy Górnośląskiej mają być spalane odpady produkcyjne. Ryszard Spyra jest burmistrzem Poręby od listopada 2014 roku. Przynajmniej od tego czasu mieszkańcy ulicy Górnośląskiej alarmują gminę, o swoich podejrzeniach, że w fabryce mebli są spalane odpady produkcyjne. Mieczysław Machura jest najbardziej rozpoznawalnym z mieszkańców, którzy domagają się zdecydowanych działań gminy dla ochrony powietrza. Ryszard Spyra, burmistrz Poręby uważa, że dyskusja przerodziła się w pomówienia i skierował przeciwko Mieczysławowi Machurze prywatny akt oskarżenia.
Burmistrz Poręby pozywa mieszkańca gminy za porównanie go do „hitlerowskiego zbrodniarza”
Mieczysław Machura mieszka na ulicy Górnośląskiej w Porębie. Od lat zabiega o poprawę czystości powietrza, tropiąc trucicieli
Podziel się
Oceń

Burmistrza zarzuca mu zniesławienie go  podczas sesji Rady Miasta Poręba 23 grudnia 2019, 27.01 i 24.02.2020 poprzez użycie sformułowań: „lepszej propagandy nie wymyśliłby Goebbels”, „kłania się Goebbels” i „spalanie odbywa się bezkarnie dzięki porębskiemu doktorowi Mengele”. Zdaniem burmistrza Spyry te słowa, w jego ocenie obraźliwe, M. Machura kierował do niego.                          
Prywatny akt oskarżenia burmistrz Spyra skierował do Sądu w połowie 2020 roku. Nie doszło do pojednania, więc na 14 stycznia 2021 Sąd Rejonowy w Zawierciu wyznaczył pierwszą rozprawę. Nie poznamy jej przebiegu, ani stanowisk stron, ponieważ proces toczy się z wyłączeniem jawności. Na wniosek oskarżyciela prywatnego Ryszarda Spyry proces mógłby toczyć się jawnie dlatego spytaliśmy burmistrza, czy zgodzi się na jawność procesu. Jest w końcu osobą publiczną, mieszkańcy mogliby poznać argumenty stron. Ryszard Spyra odpowiedział nam, że nie zgodzi się, że proces ma się toczyć niejawnie. I w dość dosadny sposób skomentował, jakie ma powody do wytoczenia procesu: „-Chcę go walnąć w łeb bez rozgłosu”. Chcę, żeby zapłacił grzywnę”.
-To Sąd oceni, czy doszło do zniesławienia. 
-Porównanie mnie do zbrodniarza hitlerowskiego nie jest obraźliwe? -mówi Spyra. -Nie chcę rozgłosu mu robić, dlatego proces niech będzie niejawny. 
Finał sprawy poznamy więc wtedy, gdy zapadnie wyrok przed Sądem Rejonowym w Zawierciu. Sąd będzie musiał ocenić, czy słowa cytowane w akcie oskarżenia są obraźliwe, a jeżeli tak, to czy były kierowane do burmistrza Ryszarda Spyry. Mieczysław Machura odczytywał na sesjach swoje pytania do burmistrza, przygotowane wcześniej pisemne stanowiska. Do aktu oskarżenia Ryszard Spyra dołączył kopie pism, kierowanych do niego, ale też do radnych, więc nie jest naszym zdaniem jednoznaczne, kogo dotyczą porównania do Goebbelsa (Joseph Goebbels- minister propagandy Rzeszy) a tym bardziej do zbrodniarza z Auschwitz dr Mengele (Josef Mengele- doktor medycyny i antropologii. Jest uznawany  za zbrodniarza wojennego, nazywany był Aniołem Śmierci , z powodu eksperymentów medycznych wykonywanych na więźniach, w tym dzieciach w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Nigdy nie stanął przed sądem, zmarł w Brazylii w 1979 roku). 
Pisma były też odczytywane przez Mieczysława Machurę na sesjach. 
22 grudnia 2019 Machura pisze do burmistrza Spyry i radnych Poręby (odczytane na sesji 23.12.19): „w gazetach i internecie została zamieszczona informacja ogólnopolska o rozpoczęciu użytkowania drona. Do chwili obecnej dron nie wystartował. Lepszej propagandy nie wymyśliłby Goebbels.”

W piśmie z 27.01.2019 Machura pisze: „Poręba tkwi w średniowieczu i korupcji. Mengele się kłania w dalszym ciągu, a dymy znad Birkenau przeniosły się nad Porębę”. oraz, że: „spalanie (odpadów przemysłowych) odbywa się bezkarnie dzięki porębskiemu doktorowi Mengele, który kryje przestępcę” 
23.02.2020 w skardze na burmistrza M. Machura napisał z kolei, że „burmistrz Spyra jest powiązany niejasnymi interesami z właścicielką Limby Aldoną Turek”. To zdanie, zarzut, w sposób jednoznaczny odnosi się do rzekomo niejasnych relacji burmistrza z przedsiębiorcą oskarżanym o spalanie odpadów. 
Sąd Rejonowy w Zawierciu będzie musiał ocenić, czy słowa wypowiadane przez Mieczysława Machurę są obraźliwe, i czy adresowane do burmistrza Poręby Ryszarda Spyry. Naszym zdaniem sprawa nie jest oczywista w żadną stronę. 
Określanie dr. Mengele „zbrodniarzem wojennym” zdarza się potocznie. Jednak Mengele nigdy nie został skazany za zbrodnie wojenne, więc nie można jednoznacznie ocenić, czy nim był. 


Napisz komentarz

Komentarze

Kazimiera 07.12.2021 14:32
Jeżeli chodzi o spalanie odpadów poprodukcyjnych, to coś chyba musi być. Codziennie rano, przed siódmą z komina owego zakładu wydobywa się czarny, gryzący dym. Proponuję zając się tym tematem. Pozdrawiam.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama