Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 22:16
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Zamach na 100- letnie drzewo. Kapliczkę i dąb uratował radny Kleszczewski
Zamach na 100- letnie drzewo. Kapliczkę i dąb uratował radny Kleszczewski
Sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego (28 września) a tam szokujące informacje - o zamachu, na szczęście jednak nieudanym. Zamach dosyć odważny, bo miał zostać dokonany w biały dzień, obok nowo budowanej drogi i ścieżki rowerowej we wsi Siedliszowice. Sprawa została wyjaśniona w trakcie dyskusji starosty Gabriel Dorsa z radnym Jarosławem Kleszczewskim. 08.10.2023 17:09    3
Reklama
Reklama
JAROSŁAW MAZUR ODWOŁANY ZA „POŻAR”, A MARIUSZ GRABARCZYK KUKIEŁKĄ W RĘKACH KONARSKIEGO? GRABARCZYK MA JUŻ CZYM WRACAĆ DO PORĘBY
JAROSŁAW MAZUR ODWOŁANY ZA „POŻAR”, A MARIUSZ GRABARCZYK KUKIEŁKĄ W RĘKACH KONARSKIEGO? GRABARCZYK MA JUŻ CZYM WRACAĆ DO PORĘBY
Cała sprawa zaczęła się 4 października, kiedy w godzinach porannych dotychczasowy prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu, Jarosław Mazur został odwołany ze swojego stanowiska. Na jego miejsce wstąpił prezes MPWiK w Porębie Mariusz Grabarczyk. Zmiana ta spotkała się z niezadowoleniem ze strony pracowników ZGK. Tego samego dnia rozpoczęli oni demonstrację przed Urzędem Miasta w Zawierciu, nawołując „Murem za Mazurem!”. 07.10.2023 20:19    1
Reklama
Reklama
Reklama
Fundusze Europejskie na zielone projekty pomoc doradców i doradczyń
Fundusze Europejskie na zielone projekty pomoc doradców i doradczyń
Fundusze dla Klimatu- Sieć Doradców NGO to projekt realizowany przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP) przy współpracy z Fundacją Sendzimira w ramach programu „Zielony Lider” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. 06.10.2023 16:00
Reklama
ODDAJCIE NAM PREZESA! ZGK MUREM ZA MAZUREM!
ODDAJCIE NAM PREZESA! ZGK MUREM ZA MAZUREM!
Wydarzenia 5 października potoczyły się dynamicznie. A właściwie sprawa zaczęła się dzień wcześniej. Rada Nadzorcza ZGK Zawiercie, spółki w całości należącej do Miasta Zawiercie głosowała nad odwołaniem Prezesa Zarządu Jarosława Mazura. Mazur jest prezesem ZGK Zawiercie od wiosny 2022 roku. Po serii afer, również kryminalnych, które do dzisiaj są przedmiotem śledztwa dotyczącego nielegalnym obrotem odpadami, spółka gminna zarządzana przez Mazura uspokoiła sytuację, w firmie zaczęło się dziać lepiej, pracowniczy poczuli, że ktoś wreszcie dba o firmę. Po 1,5 roku Jarosław Mazur został jednak z dnia na dzień odwołany przez Radę Nadzorczą z funkcji Prezesa ZGK Zawiercie. Aby to zrobić, Zgromadzenie Wspólników, czyli po prostu Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski musiał najpierw zmienić skład Rady Nadzorczej. Głosowana w „starym” składzie Rada Nadzorcza ZGK nie przyjęła wniosku prezydenta miasta o odwołanie prezesa. Wiec Prezydent Konarski zmienił skład rady. Jej nowy, „poprawiony” skład, prawdopodobnie jeszcze wczoraj wieczorem zebrał się ponownie i przyjął uchwałę o odwołaniu prezesa. I powołał nowego w osobie Mariusza Grabarczyka. To dotychczasowy Przewodniczący RN ZGK Zawiercie, wcześniej prezes MPWiK w Porębie. 05.10.2023 20:21    6    3
Reklama
Reklama
„Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” 2023/2024
„Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” 2023/2024
"Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " to kontynuacja kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog" oraz "Zaproś kominiarza". 29.09.2023 06:00
Reklama
Reklama
Reklama
Jak nie palić w samochodzie
Jak nie palić w samochodzie
Wiele osób pali z przyzwyczajenia i nawet jeśli próbowali kiedyś zrezygnować z papierosów, to bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, jak trudny i żmudny jest to proces. Dość często palimy także w samochodzie, nie tylko chcąc zaciągnąć się tytoniowym dymem, ale także by rozładować stres. 25.09.2023 14:56
Reklama
CPK: Centralny Przekręt Komunikacyjny?
CPK: Centralny Przekręt Komunikacyjny?
W ciągu 3 lat rząd wydał setki już setki milionów na projektowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie pod Łodzią, gdzie już zaczęły się wywłaszczenia rolników. Ale do CPK ma też prowadzić sieć szybkiej kolei. W województwie Śląskim linia 111 która ma być przedłużeniem Centralnej Magistrali Kolejowej od Ostrawy, i linia 113 od Krakowa do Katowic. Przeciwko nowym liniom kolejowym protestowali mieszkańcy gminy Kroczyce, Łaz, a najbardziej Ryczowa w gminie Ogrodzieniec. Tam według projektów spółki CPK szybka kolej wg pierwszej koncepcji miała przeciąć Ryczów i Ryczów Kolonię na pół. Konieczne byłoby wyburzanie domów w tej spokojnej wsi, przebudowa dróg. Protesty najgłośniejsze w roku 2020 jakby przycichły, ale żeby nie było złudzeń. Obecne projekty budowy szybkiej kolei mają przecinać Pustynię Błędowską, Sławków, Ryczów. Setki miejscowości w całej Polsce! 24.09.2023 08:55    2
Reklama
Zaginiona petycja, ZGK i odór - drugie spotkanie z Ryszardem Spyrą w sprawie uciążliwości zapachowych
Zaginiona petycja, ZGK i odór - drugie spotkanie z Ryszardem Spyrą w sprawie uciążliwości zapachowych
Problem nieprzyjemności zapachowych trwa w Porębie i Zawierciu od 2018 roku. Mieszkańcy nie mogą już wytrzymać nasilającego się fetoru, głównie uciążliwego w godzinach popołudniowych i w weekendy. Pod koniec sierpnia opisywaliśmy na łamach Kuriera Zawierciańskiego przebieg rozmów w tej sprawie z prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu - Jarosławem Mazurem. Zgromadzonym obiecał wtedy, że postara się, aby wszystkie procesy, które mogą wywoływać fetor zostały wstrzymane od piątkowego popołudnia do niedzieli. Jaki efekt? Jego brak. Pani Ewelina poinformowała nas, że już tego samego weekendu ze względu na unoszące się zapachy nie dało się wyjść na dwór, a sytuacje takie powtarzają się. Mieszkańcy są ciągle niezadowoleni z pracy ZGK. Również nie pociesza ich praca Urzędu Miasta w Porębie. Na łamach gazety opisywaliśmy już przebieg jednego spotkania mieszkańców Poręby z burmistrzem miasta, z którego dowiedzieliśmy się, że burmistrz nie podejmie żadnych działań przed kontrolą WIOŚ-u w ZGK. Kolejne spotkanie mieszkańców Poręby z burmistrzem gminy na temat uciążliwości odorowych odbyło się 12 września 2023. 24.09.2023 06:10    1
Reklama
Reklama
Moda na recykling w gwiazdorskim stylu- Warszawa
Moda na recykling w gwiazdorskim stylu- Warszawa
Myszkowska młodzież rok szkolny rozpoczęła pełną parą, wręcz w gwiazdorskim stylu. 5 września uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z naszego miasta, którzy brali udział w czerwcowych warsztatach „Moda na recykling” odwiedzili stolicę, by wziąć udział w wielkim finale tego wydarzenia. 22.09.2023 20:15
Reklama
Reklama
Liczba chorych zębów może mieć związek z ryzykiem choroby Alzheimera
Liczba chorych zębów może mieć związek z ryzykiem choroby Alzheimera
Japońscy naukowcy zauważyli związek między chorobami zębów i zdrowiem mózgu. Im więcej zębów dotkniętych zaawansowaną chorobą przyzębia, tym szybszy postęp atrofii hipokampa, z którą wiąże się ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Nie wiadomo, jakie są przyczyny tej zależności, ale wnioski płynące z badania mogą pomóc w opracowaniu nowych strategii zapobiegania demencji. 22.09.2023 18:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama