Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 22:16
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
RADNI PYTAJĄ O ZGK: CZY ZMIANA PREZESA TO UCIECZKA PREZYDENTA PRZED PROKURATURĄ?
RADNI PYTAJĄ O ZGK: CZY ZMIANA PREZESA TO UCIECZKA PREZYDENTA PRZED PROKURATURĄ?
Radni Rady Miejskiej Zawiercia kolejny raz na sesji 25 X sporo czasu poświęcili sytuacji w ZGK Zawiercie. Przypomnijmy. Po tym jak Łukasz Konarski został w 2019 roku Prezydentem Zawiercia, spółkę szybko objął jako prezes Krzysztof Tomczak. W 2022 roku zrezygnował, jakiś czas po nim spółką rządziła pani Duda. Ten okres bada prokuratura, choć jedno ze śledztw, ale prowadzone w Zawierciu zostało umorzone. Chodziło o nielegalne rozkopanie nieczynnego składowiska Kobylarz I, zrekultywowanego około 12 lat temu. Sprawę ujawnił Kurier Zawierciański, którego dziennikarz wszedł na składowisko 1 lutego 2022. Prokuratura z Zawiercia sprawę umorzyła, przyjmując za wiarę wyjaśnienia po prostu sprzeczne z faktami, że nie były tam wywożone nowe odpady, a jedynie „prace naprawcze”. Dosłownie teraz Kurier Zawierciański zdobył informacje, od innego naocznego świadka, pracownika ZGK Zawiercie, który potwierdza, że na przełomie 2021 i 2022 zostały na nieczynne składowisko „Kobylarz I” „dosypane” tysiące ton nowych odpadów: 02.11.2023 02:51    1
Reklama
Reklama
Czym jest dropshipping i jak zacząć?
Czym jest dropshipping i jak zacząć?
Marzysz o rozpoczęciu działalności online, lecz brakuje Ci potrzebnych środków finansowych? Chcesz najpierw przetestować swój pomysł na biznes w e-commerce, unikając zbędnych kosztów związanych z magazynowaniem produktów? Jeżeli tak, dropshipping może okazać się idealną opcją dla Ciebie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o tym modelu handlu online. 27.10.2023 16:54
Reklama
Reklama
Reklama
Grabarczyk prezesem w ZGK i… już nie śmierdzi
Grabarczyk prezesem w ZGK i… już nie śmierdzi
Sprawa nieprzyjemności zapachowych, wydobywających się z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu trwa już od 2018 roku. Szczególnie dotyka zamieszkałych w Porębie na ulicach: Wczasowej, Myśliwskiej oraz Armii Krajowej oraz ulicach w Zawierciu: Podmiejskiej, Rolniczej. Redakcja Kuriera Zawierciańskiego wraz z mieszkańcami Poręby podejmowała w tym celu interwencję u byłego już prezesa ZGK Jarosława Mazura oraz dwukrotnie u burmistrza Poręby Ryszarda Spyry. 12 października już po raz trzeci siedmiu mieszkańców z ulicy Wczasowej i ulicy Myśliwskiej w Porębie przybyło na spotkanie z włodarzem swojego miasta. W sali MOK-u, gdzie zebranie miało miejsce, zagościła również pracownica Referatu Ochrony Środowiska Ewelina Matyja oraz prezes MPWiK w Porębie oraz ZGK w Zawierciu Mariusz Grabarczyk. Zebrani mieszkańcy Poręby, których najbardziej dotyka problem odorów, przyznali rację nowemu prezesowi zawierciańskiej spółki, że faktycznie od paru dni fetor ustąpił. Co zmieniło się w ciągu krótkiej, bo dotychczas kilkudniowej prezesury Grabarczyka? Czy na fetor miała wpływ zła eksploatacja biorektorów? 27.10.2023 13:46
Reklama
Naukowcy co rusz odkrywają nieznane dotąd wirusy z czasów prehistorycznych. Najstarsze pochodzą sprzed setek milionów lat i wciąż mogą zagrażać ludzkości
Naukowcy co rusz odkrywają nieznane dotąd wirusy z czasów prehistorycznych. Najstarsze pochodzą sprzed setek milionów lat i wciąż mogą zagrażać ludzkości
Poprzez badania nad szczątkami prehistorycznych zwierząt naukowcy odkrywają tajemnice dawnych wirusów. Te zaś mogą wciąż zagrażać ludzkości, zwłaszcza że wraz z topnieniem lodowców do środowiska może uwolnić się wiele z nich. Niedawno zespół naukowców w rdzeniach lodowych pobranych z lodowca na Wyżynie Tybetańskiej odkrył 28 starożytnych, nieznanych dotychczas nauce wirusów. – Badania wymarłych organizmów mogą dać wskazówki, jak wykorzystać pewne mechanizmy w przyszłości, np. w medycynie – mówi dr hab. Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy do badań nad pradawnymi chorobami coraz częściej wykorzystują nowe technologie, takie jak obrazowanie 3D czy sztuczna inteligencja. 20.10.2023 11:47
Reklama
Reklama
MPWiK Poręba musi zwracać pieniądze. Brali za dużo za odbiór ścieków!
MPWiK Poręba musi zwracać pieniądze. Brali za dużo za odbiór ścieków!
Sprawa, o której będzie mowa, zaczęła się dokładnie 20 lipca 2022 roku. Wtedy to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie zaczęło pobierać od mieszkańców miasta wyższą kwotę za wywóz nieczystości płynnych i ich transportu niż było to przewidziane w uchwale. Problem dostrzegła radna Ewelina Janeczek. Każdy z mieszkańców Poręby, który ma rachunki za wywóz szamba w kwocie przekraczającej 20 zł/m3, rachunki sprzed 31 marca 2023 może żądać zwrotu pieniędzy. Do tego dnia obowiązywała stara uchwała z 2009 roku, określająca cenę maksymalną za wywóz szamb na 20 zł/m3. Każda złotówka powyżej tej kwoty, powinna być zwrócona! 14.10.2023 05:03
Reklama
Reklama
Reklama
Akustyka w mieszkaniach – jak sprawdzić, czy Twoje nowe M jest ciche?
Akustyka w mieszkaniach – jak sprawdzić, czy Twoje nowe M jest ciche?
Wprowadzenie do cichego życia: Dlaczego akustyka ma znaczenie? Mieszkanie w głośnym otoczeniu może być nie tylko uciążliwe, ale również szkodliwe dla zdrowia. Wysoki poziom hałasu nie tylko zakłóca spokój i prywatność, ale także może przyczynić się do problemów ze snem, stresu, a nawet problemów z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego akustyka w mieszkaniach, czyli sposób, w jaki dźwięk rozchodzi się w przestrzeni, zyskuje na znaczeniu jako kluczowy czynnik wpływający na komfort i jakość życia. Ale jak możemy sprawdzić, czy nasze przyszłe M jest wystarczająco ciche? 13.10.2023 11:53
Reklama
Czy warto lecieć na Seszele?
Czy warto lecieć na Seszele?
Seszele, archipelag wyspowy położony na Oceanie Indyjskim, to jedno z tych miejsc na Ziemi, które zapierają dech w piersiach  egzotycznym pięknem i przyciągają turystów z całego świata. Ale czy warto zainwestować w podróż na tak odległe wyspy? Odpowiemy na to pytanie, analizując atrakcje, koszty oraz możliwości znalezienia interesujących ofert. 12.10.2023 20:04
Reklama
MUREM ZA MAZUREM! PRACOWNICY ZGK MÓWIĄ O „NIESPODZIANKACH” NA ŚRODĘ
MUREM ZA MAZUREM! PRACOWNICY ZGK MÓWIĄ O „NIESPODZIANKACH” NA ŚRODĘ
Pracownicy ZGK Zawiercie, gminnej spółki zajmującej się odpadami i zawierciańskim wysypiskiem w poniedziałek spotkali się z Prezydentem Zawiercia Łukaszem Konarskim. Ten jakby celowo, najpierw spóźnił się 20 minut, a jak wszedł, od wejścia zaczął odczytywać „listę obecności”: „ten pan jest? ta pani jest?” W ponad 150 osobowej załodze firmy jest kilka osób spokrewnionych z odwołanym prezesem Jarosławem Mazurem. Pracownicy spółki byli oburzeni takim zachowaniem prezydenta. 10.10.2023 15:00    2
Reklama
Reklama
Mirosław Mazur- radny Sejmiku Śląskiego krytycznie o CPK: lotnisko i tory to zagrożenie przyrodnicze, wywłaszczenia i ograniczenie rozwoju lotniska w Pyrzowicach
Mirosław Mazur- radny Sejmiku Śląskiego krytycznie o CPK: lotnisko i tory to zagrożenie przyrodnicze, wywłaszczenia i ograniczenie rozwoju lotniska w Pyrzowicach
O tym jak dużym zagrożeniem dla naszego regionu, dla przyrody i mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej pisaliśmy w artykule: „CPK: Centralny Przekręt Komunikacyjny?” Komisja ds. CPK Sejmiku Śląskiego obradowała na ten temat w Dąbrowie Górniczej, w mieście, które ma być wg planów rządzących i spółki CPK przecięta w samym centrum miasta linią kolejową Kolei Dużych Prędkości z Krakowa przez Pustynię Błędowską. Linia to zagrożenie również dla Błędowa i gmin położonych na Jurze: Ogrodzieńca, Kroczyc. Tory wg dzisiaj znanych koncepcji mają przecinać wsie i tereny chronione przyrodniczo. Politycy różnych partii i samorządowcy w ogromnej większości mówią o projekcie CPK i KDP jako o pomyśle szkodliwym i bardzo kosztownym. Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi małe wsie i miasteczka, które protestują przeciwko budowie CPK i Kolei Dużych Prędkości zyskały sprzymierzeńców w dużych miastach, jak Dąbrowa Górnicza. Politycy Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi mówią jednym głosem: gdy opozycja wygra wybory projekt CPK i KDP będzie zweryfikowany i pewnie w ogromnej większości trafi do kosza. 10.10.2023 06:05    1
Reklama
Reklama
Dzień drzewa- chcesz posadzić drzewo?
Dzień drzewa- chcesz posadzić drzewo?
10 października w godzinach od 16:30 do 18:00 na planu Jana Pawła II w Zawierciu odbędzie się Dzień drzewa „drzewa zielonymi płucami miast”. Odpowiadając na pytanie z quizu będzie można otrzymać sadzonkę. 09.10.2023 16:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama