Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 09:26
Reklama
Reklama

WILKI W PRADŁACH

(Gmina Kroczyce) W okolicach Pradeł pojawiły się wilki. Wójt Gminy Kroczyce prosi mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy o zachowanie ostrożności i zabezpieczanie zwierząt domowych i hodowlanych. Apeluje ponadto do właścicieli psów o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Przypomina jednocześnie, że spuszczanie psa ze smyczy w lesie jest zabronione. Gmina przypomina że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie wilka grozi kara aresztu lub grzywny.
WILKI W PRADŁACH
Wilczyca z młodymi
Podziel się
Oceń

Nie bój się wilków!

Zwierzęta te unikają kontaktu z nami i ich naturalną reakcją podczas spotkania z ludźmi jest ucieczka. Dziki wilk zwykle nie zbliża się do obszarów zabudowanych. Ich doskonały węch pozwala im z daleka wyczuć nasz zapach, dzięki czemu skutecznie nas unikają i pomimo, że polska populacja tego drapieżnika zwiększyła się na przełomie ostatnich 20 lat, nadal bardzo ciężko jest go spotkać.
W Polsce nie zdarzył się żaden śmiertelny atak wilka na człowieka od czasów II Wojny Światowej, a jedyne dwa przypadki pogryzienia jakie zostały odnotowane w ostatnich latach w naszym kraju wynikały z niewłaściwego zachowania ludzi – powodem tego było wielomiesięczne dokarmianie, a wilki te był częściowo oswojone.
Mity o agresji wilka i jego śmiałym podchodzeniu do siedzib ludzkich to w rzeczywistości propaganda hodowców i myśliwych, która nie ma żadnych podstaw naukowych. Eksperci i ekspertki jasno wskazują, że wilki wolą trzymać się od nas z daleka. Wilki są zwierzętami silnie terytorialnymi i preferują oddalać się od wszelkiego zagrożenia – zarówno ze strony innych wilczych rodzin, ale także ludzi, którzy obecnie stanowią dla nich największe zagrożenie. Przez setki lat polowań, które w ubiegłym wieku doprowadziły ten gatunek niemal do wyginięcia, wilki mają w sobie naturalny strach przed człowiekiem. 

Jaki jest charakter wilka?

Wilki są zwierzętami niezwykle inteligentnymi i empatycznymi zwierzętami. Doniesienia z ubiegłego wieku, które wskazywały na to, że wilki żyją w silnie zhierarchizowanych watahach są absolutnie nieprawdziwe – obecna wiedza naukowa wręcz całkowicie temu przeczy.
Naukowcy i naukowczynie jasno wskazują, że wilki żyją w grupach rodzinnych. Ich system relacji jest wyjątkowy w świecie przyrody. Wilcza rodzina składa się z rodziców, którzy co roku wydają na świat potomstwo. Szczenięta po wejściu w dorosłość zwykle odłączają się od rodziców, aby zbudować własną rodzinę, jednak część z nich pozostaje z rodzicami, aby wesprzeć ich w wychowywaniu kolejnego miotu. Znane są również przypadki, w których wilki, które już opuściły swoich rodziców po upływie wielu miesięcy, a nawet lat potrafią ich odwiedzać, dzięki czemu podtrzymują bliskie relacje przez bardzo długi czas.
Czy wilki polują na zwierzęta hodowlane?
Zwierzęta hodowlane nie są podstawowym celem polowań wilków. Jeśli zmuszone są polować na nie, dzieje się to z powodów, takich jak fragmentacja siedlisk oraz wycinanie lasów, rozbijanie wilczych rodzin w wyniku odstrzału czy nęcenie i dokarmianie przez ludzi.
Ochrona przed ewentualnymi atakami wilków na zwierzęta hodowlane jest prosta i skuteczna. Obejmuje ona ogrodzenie pastwiska pastuchem elektrycznym, założenie fladr czy odpowiednie zabezpieczenie zwierząt gospodarczych na noc w zamkniętych budynkach.
Strzelanie do wilków nie ochroni stad wypasanych zwierząt. Może natomiast sprawić, że wilki zostaną zmuszone do polowania na zwierzęta hodowane przez człowieka. Zdziesiątkowane wilcze rodziny mają mniejszą szansę na prowadzenie skutecznych polowań, przez co mogą częściej próbować zbliżać się do zabudowań i sięgać po łatwy łup w postaci niezabezpieczonych zwierząt gospodarskich.

Ile jest wilków w Polsce? Dlaczego pomagają w walce z chorobą wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń?

W samej Polsce mamy ich ok. dwóch tysięcy. Jest to ogromny sukces, w szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę to, że polska populacja tych drapieżników jeszcze zaledwie 20 lat temu była na skraju wyginięcia.

Dlaczego wilk jest ważny? 

Wilki odgrywają ogromną rolę w ekosystemie. Eliminując głównie osobniki słabe i chore, poprawiają kondycję populacji dziko żyjących zwierząt. 
Pozostałości ofiar wilków stanowią pokarm dla wielu innych gatunków zwierząt. 
Wilki są zwierzętami o dużych wymaganiach przestrzennych, dlatego stanowią gatunek wskaźnikowy do wyznaczania przebiegu korytarzy ekologicznych.
Celem ich polowań są również dziki. Powoduje to zmniejszenie ich zagęszczenie w lasach, co zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Żerują także na padlinie dzików zarażonych ASF, przez co pomagają usuwać wirusa ze środowiska.

Co zagraża wilkom?

Największe zagrożenie dla wilka stanowi człowiek i jego destrukcyjny wpływ na przyrodę. 
Kłusownictwo, wypadki drogowe, fragmentacja siedlisk oraz wycinanie lasów, rozbijanie wilczych rodzin w wyniku odstrzału czy nęcenie i dokarmianie przez ludzi, a czasem nawet porywanie szczeniąt – to są jedne z powodów, przez które wilki wciąż wymagają ochrony. Abyśmy populacja wilków mogła nadal się odradzać, potrzebujemy dostarczyć im bezpieczne miejsce do życia – dlatego tak ważne jest tworzenie nowych obszarów ochronnych takich jak parki narodowe oraz odtwarzanie tej przyrody, którą już zniszczyliśmy. 
Materiał i zdjęcie: Greenpace


Napisz komentarz
Komentarze
Emil K. 23.11.2023 01:15
Niech uważają na myśliwych bo oni strzelają do wszystkiego co się rusza łącznie z żołnierzami, tak się za pisu rozochocili...

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Taki obiektywizm ?Treść komentarza: Z kretesem ? 56% do 44% to z kretesem ? Czyli kandydat Dziuba z PO w Będzinie też z kretesem przegrał z Komoniewskim ( Lewica) 55% do 45% ?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 07:56Źródło komentarza: Jak dziennikarz Kuriera nie został członkiem RN w wodociągachAutor komentarza: WdybyTreść komentarza: Wyrażanie niepokoju z powodu niskiej frekwencji ,przez Tuska na łamach portali,to nie jest złamanie ciszy wyborczej? Zakuć w kajdany i na rok ,czarna kawa i suchy chleb.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 18:48Źródło komentarza: Zawiercie. Liczne naruszenia ciszy wyborczej!Autor komentarza: KubaTreść komentarza: Znam Konarskiego od dawna i myślę że stanowisko Prezydenta Miasta zdecydowanie go przerosło.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Konarski: samorządowy safandułaAutor komentarza: DorotaTreść komentarza: Długo zwlekałam ale cieszę się że w końcu zdecydowałam się na fotodepilacje i do depilconcept poszłam. Teraz mam gładkie nogi i okolice bikini, więc nie muszę martwić się ciągłym goleniem czy podrażnieniamiData dodania komentarza: 10.04.2024, 10:49Źródło komentarza: Depilacja laserowa - jakie są jej ograniczenia i kto może się kwalifikować? J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Po prostu umiemy liczyć. Żaden z kandydatów nie miał szans na zwycięstwo w I turze, a słaby wynik obecnego prezydenta (choć było niemal pewne, że wejdzie do II tury) pokazuje, że polityka populizmu i manipulacji przegrywa. II tura to PiS (z nim trzymał Konarski) kontra reszta świata -skompromitowany wojewoda śląski i równie skompromitowana radna do Sejmiku, ta z wodociągów.Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:08Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Taka gazetkaTreść komentarza: A skąd w tytule informacja o II turze ? Tak bez znaku zapytania ? Może będzie a może nie. Trochę obiektywizmu proszę.Data dodania komentarza: 07.04.2024, 13:37Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!
Reklama
Reklama