Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 21:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Głęboki sen może być uzupełnieniem leczenia
Głęboki sen może być uzupełnieniem leczenia
Naukowcy z Zurychu wykazali, że dłuższy głęboki sen korzystnie wpływa na układ sercowo-krążeniowy. Stymulacja dźwiękowa ukierunkowana na wytwarzanie fal wolnych spowodowała u badanych poprawę efektywności pracy serca. Odkrycie może mieć znaczenie w leczeniu chorób kardiologicznych, alzheimera oraz w sporcie jako sposób na zwiększenie wydajności pracy serca i zapewnienia szybszej regeneracji po treningach. 15.12.2023 07:36
Reklama
Reklama
KONTROLA PALENISK DOMOWYCH w ŻARKACH i innych gminach
KONTROLA PALENISK DOMOWYCH w ŻARKACH i innych gminach
Zgodnie z uchwałą antysmogową po 1 stycznia 2022 roku z eksploatacji powinny zostać usunięte najstarsze, najbardziej emisyjne urządzenia grzewcze, wiek kotła powyżej 10 lat (2006 r. i starsze) oraz kotły bez tabliczki znamionowej. 14.12.2023 11:43
Reklama
Reklama
Reklama
Dzikie wysypisko przy ul. Borkowej. TWOJE ŚMIECI MOGĄ CIĘ ZDRADZIĆ!
Dzikie wysypisko przy ul. Borkowej. TWOJE ŚMIECI MOGĄ CIĘ ZDRADZIĆ!
(Poręba) Mieszkanka ul. Głównej nie uniknie odpowiedzialności i mandatu karnego. Sprawa została już zgłoszona organom ścigania. Porębianka musi liczyć się zatem także z mandatem karnym. 13.12.2023 14:31
Reklama
Adoptowała psa, nad którym później się znęcała
Adoptowała psa, nad którym później się znęcała
Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko mieszkance powiatu zawierciańskiego, która znęcała się nad psem. O sytuacji zwierzęcia powiadomiła schronisko obca osoba, która przywiozła tam wychudzonego czworonoga. Pracownicy azylu dla zwierząt o zajściu poinformowali zawierciańskich policjantów. Suczka dochodzi teraz do siebie, a kobiecie grozi kara do 3 lat więzienia. 10.12.2023 07:44
Reklama
Reklama
Choinki w nowej odsłonie. Nowe pomysły na choinki z poinsecjami
Choinki w nowej odsłonie. Nowe pomysły na choinki z poinsecjami
Czym byłaby Wigilia bez choinki? Nie ma chyba domu, w którym nie pojawiłby się ten uroczy symbol Bożego Narodzenia. Eksperci Stars for Europe przedstawiają pomysły na ozdobienie choinki poinsecjami, które spodobają się zarówno miłośnikom drzewek, jak i tym, którzy wolą alternatywne rozwiązania. 09.12.2023 15:04
Reklama
Reklama
Reklama
Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty. Jakość powietrza w Polsce powoli się poprawia
Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty. Jakość powietrza w Polsce powoli się poprawia
Nowa Ruda po raz kolejny została „smogowym” rekordzistą, a w ścisłej czołówce tegorocznego rankingu tradycyjnie uplasowało się kilka miejscowości z Małopolski. Nawet w uzdrowiskach – takich jak Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Rabka-Zdrój i Jedlina-Zdrój – normy rakotwórczego benzo[a]pirenu były w ubiegłym roku przekroczone od trzech do sześciu razy – pokazuje najnowsza edycja rankingu publikowanego przez Polski Alarm Antysmogowy. Wynika z niego jednak, że walka ze smogiem powoli zaczyna przynosić efekty, a powietrze w Polsce stopniowo się poprawia. – Po raz pierwszy, odkąd sporządzamy te raporty, we wszystkich miejscowościach średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS. 01.12.2023 16:21    1
Reklama
Czy dzieci w Gminie Poraj oddychają trującym powietrzem?
Czy dzieci w Gminie Poraj oddychają trującym powietrzem?
Dzieci są jedną z grup najbardziej narażonych na działanie smogu. Porajski Alarm Smogowy zebrał dane o zanieczyszczeniu powietrza w szkołach. Wyniki są niepokojące i wskazują na pilną potrzebę działań. Najgorszą sytuację odnotowano w Kuźnicy Starej oraz Żarkach Letnisku. 30.11.2023 11:10
Reklama
WILKI W PRADŁACH
WILKI W PRADŁACH
(Gmina Kroczyce) W okolicach Pradeł pojawiły się wilki. Wójt Gminy Kroczyce prosi mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy o zachowanie ostrożności i zabezpieczanie zwierząt domowych i hodowlanych. Apeluje ponadto do właścicieli psów o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Przypomina jednocześnie, że spuszczanie psa ze smyczy w lesie jest zabronione. Gmina przypomina że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie wilka grozi kara aresztu lub grzywny. 21.11.2023 11:41    1
Reklama
Reklama
JAZDA NA WYBORY! KONARSKI CHCE KUPIĆ WYBORCÓW ZA ICH WŁASNE PIENIĄDZE?
JAZDA NA WYBORY! KONARSKI CHCE KUPIĆ WYBORCÓW ZA ICH WŁASNE PIENIĄDZE?
Bezpłatna komunikacja miejska w Zawierciu którą forsuje Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski ma ruszyć już 1 stycznia 2024. W teorii, to proste do wprowadzenia rozwiązanie. Znikną bilety, kontrolerzy, kasowniki. Pomysł wprowadzenia bezpłatnej komunikacji w Zawierciu ma spory wpływ na wszystkie gminy sąsiadujące z Zawierciem. Autobusy ZKM Zawiercie obsługują Porębę, dojeżdżają do Siewierza. Są fragmenty linii do Włodowic i Ogrodzieńca. Włodarze sąsiednich gmin nie chcą jednak płacić za pomysły prezydenta Zawiercia. Na bezpłatną komunikację wstępnie zgodziła się tylko Poręba. Krytyka nie dotyczy jednak samego pomysłu. Burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin mówią jednym głosem: nie możemy różnicować mieszkańców, finansując np. jedną linię bezpłatną do Zawiercia, gdy cała reszta mieszkańców za autobusy i busy musi płacić. 20.11.2023 19:21    1
Reklama
Reklama
W listopadzie przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?
W listopadzie przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?
Jesień w pełni, większość dnia spędzamy więc w domu i coraz częściej zwracamy uwagę na porządek i miłe zapachy w naszym najbliższym otoczeniu. Kupujemy zapachowe świece, odświeżacze do ubrań, czy tzw. perełki zapachowe. Ale wrogiem może okazać się tytoń. W trzeci czwartek listopada przypada światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (w tym roku jest to 16 listopada), zatem warto pochylić się nie tylko nad estetycznymi, ale przede wszystkim nad zdrowotnymi skutkami jego obecności w naszym życiu. Tym bardziej, że technologia oferuje dotychczasowym palaczom już całkiem spory wachlarz nikotynowych alternatyw, a o niektórych wprost mówi się także jako o narzędziach pomocnych w rozstaniu się z tym nałogiem. 20.11.2023 16:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama