Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 00:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
Automatyzacja procesu dozowania — kiedy postawić na dozownik celkowy, a kiedy na podajnik mikrododatków?
Automatyzacja procesu dozowania — kiedy postawić na dozownik celkowy, a kiedy na podajnik mikrododatków?
Automatyzacja procesu dozowania jest kluczowym etapem usprawniania pracy gospodarstw rolnych i zakładów przetwórczych. Precyzyjne podawanie surowców i dodatków wpływa na jakość finalnego produktu. W zależności od konkretnej sytuacji inne rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Dozowniki celkowe są idealną opcją tam, gdzie trzeba zachować regularność podawania materiałów sypkich. Podajniki mikrododatków charakteryzują się zaś wyjątkową precyzją. Dobór systemu powinien wynikać ze specyfiki procesu. Właściwa konfiguracja urządzeń pozwala zwiększyć wydajność produkcji, dlatego warto dokładnie przemyśleć wszystkie kluczowe kwestie. 28.11.2025 15:19
Reklama
Reklama
Ford rozszerza i udoskonala ofertę wersji Rangera
Ford rozszerza i udoskonala ofertę wersji Rangera
Ford Pro ogłosił dziś wprowadzenie udoskonaleń wzornictwa, funkcjonalności, systemów i bezpieczeństwa w modelu Ranger, dzięki którym pojazd utrzyma pozycję lidera w swojej klasie. Ford rozszerza ofertę nagradzanego wielokrotnie Rangera PHEV o nowe wersje Platinum i Limited. 27.11.2025 21:24
Reklama
Reklama
Reklama
KONFEDERACJA POCZUŁA KREW. „ZJADAJĄ” PIS, również  w sprawie kopalni!
KONFEDERACJA POCZUŁA KREW. „ZJADAJĄ” PIS, również w sprawie kopalni!
Wielu radnych i mieszkańców Myszkowa i okolic przyszło na spotkanie które co do zasady miało być rozmową o planowanych wierceniach badawczych złoża „Myszków” które jak wynika z wcześniejszych dokumentacji wykonanych do 2007 roku może być najbogatszym złożem wolframu- molibdenu w Europie. Choć droga do powstania kopalni jest długa i kręta i nawet zakończenie badań nie przesądza, czy kopalnia w Myszkowie powstanie, emocje rosną. Wielu mieszkańców Myszkowa liczy na wzrost wartości nieruchomości, poprawę mizernego rynku mieszkaniowego i awans Myszkowa do grona najbogatszych gmin w Polsce. Na drugim biegunie są obrońcy nie robienia nic: „żadnej kopalni, a nawet wierceń”, „woda naszym skarbem”. „A czy ta kopalnia nie zatruje wody?”. 17 listopada w Starostwie Powiatowym w Myszkowie spotkali się radni i mieszkańcy. Zabrakło firmy Permia, która już wystąpiła o koncesję badawczą do Ministra Klimatu i Środowiska. Nie zostali zaproszeni. Przeciwnicy kopalni mogli sobie do woli używać, prezentując swoje, najbardziej nieprawdopodobne, niezgodnie z wiedzą i doświadczeniem teorie o czekającej region katastrofie. 27.11.2025 13:01
Reklama
Ekogroszek z Kazachstanu. Ryzykowny eksperyment czy sposób na tańsze ogrzewanie? Sprawdzamy fakty
Ekogroszek z Kazachstanu. Ryzykowny eksperyment czy sposób na tańsze ogrzewanie? Sprawdzamy fakty
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce staje co roku przed tym samym dylematem: kupić droższy, często niedostępny polski węgiel, czy zaryzykować i wybrać ten z importu? O węglu ze wschodu krąży wiele legend. Że się nie pali, że to kamień, albo że zniszczy piec. Jak jest naprawdę? Sprawdziliśmy, czy te obawy są uzasadnione na przykładzie produktu, który właśnie trafił do lokalnej sprzedaży w Firmie Budowlanej "Jurek", to węgiel groszek Kazachstan HSW PRO MAX. 26.11.2025 14:20
Reklama
Reklama
Myszkowscy przedsiębiorcy z zainteresowaniem o planach nowoczesnej kopalni metali strategicznych
Myszkowscy przedsiębiorcy z zainteresowaniem o planach nowoczesnej kopalni metali strategicznych
Myszkowska Rada Biznesu zorganizowała 20 listopada br. ponad dwugodzinne spotkanie przedsiębiorców w Sali Konferencyjnej Pizzerii Capri w Myszkowie, podczas którego spółka Permia 1 zaprezentowała plany dalszych badań geologicznych oraz możliwego w przyszłości uruchomienia nowoczesnej, podziemnej kopalni metali strategicznych w rejonie Myszkowa. 25.11.2025 13:01
Reklama
Reklama
Reklama
Ford Focus definitywnie odchodzi. Ostatnie sztuki sprawdzonego, popularnego samochodu we Frank-Cars Częstochowa!
Ford Focus definitywnie odchodzi. Ostatnie sztuki sprawdzonego, popularnego samochodu we Frank-Cars Częstochowa!
Kilka dni temu mieliśmy okazję jeździć Fordem Focusem w wersji combi z ostatniej serii produkcji. Tak, to już definitywne i ostateczne: Ford kończy, a właściwie zakończył produkcję jednego z najbardziej popularnych samochodów klasy C. Produkcja Focusa miała być zakończona mniej więcej w dniach 14-15 listopada, ale oficjalnej daty zakończenia produkcji nie znaleźliśmy. Ostatnie Focusy były produkowane w zakładach Saarlouis. w kraju związkowym Saarland, w Niemczech. Jest jedna dobra wiadomość, u dealerów, a również we Frank -Cars Częstochowa zostało kilka może kilkanaście sztuk Focusa w wersji combi i i ST (moc 220 kM). 24.11.2025 14:03
Reklama
BRAMA JURY CZYLI BETON I STAL. DRZEW NIE BĘDZIE. ALE BĘDĄ TOALETY!
Przedruk z wydania papierowego z 20-09-2024:
BRAMA JURY CZYLI BETON I STAL. DRZEW NIE BĘDZIE. ALE BĘDĄ TOALETY!
Galeria Handlowa Brama Jury powstaje przy wylocie z Zawiercia na Porębę i Myszków. Budowę widać już od kilku miesięcy, 17 września odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego. Galeria ma ruszyć w II połowie przyszłego roku, będzie miała aż 16 tys. mkw a w środku 40 sklepów. Nowością dla mieszkańców Myszkowa, Poręby, Zawiercia będzie, że Brama Jury będzie miała 4 salowe kino sieci Planet Cinema. To jedna z mniejszych sieci kin w Polsce, z obiektami w Oświęcimiu, Ełku, Zabrzu. Będzie parking na 500 samochodów i mikroskopijna ilość zieleni. Dużych drzew -jak się dowiedzieliśmy podczas uroczystości- nie będzie wcale -pisaliśmy w artykule, który ukazał się w Kurierze Zawierciańskim i Gazecie Myszkowskiej nr 38/2024 z 20.09.2024. A teraz, dosłownie kilka dni temu doszło do uruchomienia galerii. 21.11.2025 10:06
Reklama
JEST KONCESJA NA CYNK I OŁÓW. TERAZ CZEKAMY NA WOLFRAM
JEST KONCESJA NA CYNK I OŁÓW. TERAZ CZEKAMY NA WOLFRAM
W pierwszych dniach listopada Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję, o przedłużeniu koncesji badawczej dla firmy Rathdowney Polska sp. z o.o. która od 2010 roku prowadzi badania złóż cynku i ołowiu w rejonie Zawiercia i Łaz. Teraz czekamy na na decyzję ministerstwa w sprawie koncesji dla firmy Permia 1 sp. z o.o., która chce zbadać złoże rud wolframu- molibdentu- miedzi- złota występujące w Myszkowie. Tej koncesji można spodziewać się za około pół roku. Każda koncesja wydawana zwykle na 5 lat, to spory dochód dla Skarbu Państwa, około 300.000 zł rocznie. 17.11.2025 07:11
Reklama
Reklama
STOWARZYSZENIE O NIEJASNYM FINANSOWANIU JUŻ PROTESTUJE PRZECIWKO KONCESJI DLA RATHDOWNEY
STOWARZYSZENIE O NIEJASNYM FINANSOWANIU JUŻ PROTESTUJE PRZECIWKO KONCESJI DLA RATHDOWNEY
Stowarzyszenie, które nigdy nie ujawniło źródeł finansowania swojej działalności, samo spekuluje, kto stoi za Rathdowney Polska. Wiemy i przyznaje to samo stowarzyszenie, że właścicielem spółki, która od 2010 roku bada złoża w rejonie Zawiercia jest Hunter Dickinson Inc. (z siedzibą w Kanadzie). Podlega więc kanadyjskiej jurysdykcji, a Kanada to kraj, który jest ważnym dla Polski sojusznikiem w NATO. Kanada podobnie jak Polska stoi twardo po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją, jest też krajem o stabilnej, wzorcowej demokracji. Ale Stowarzyszenie Nie dla Kopalni spekuluje, że może to kapitał rosyjski albo chiński? 17.11.2025 07:05    2
Reklama
Reklama
PENSJA STAROSTY „BEZ ZMIAN”? NIE DO KOŃCA. DOSTANIE 1000 ZŁ WIĘCEJ. RADNI PRZYJĘLI UCHWAŁĘ „REGULACYJNĄ”
PENSJA STAROSTY „BEZ ZMIAN”? NIE DO KOŃCA. DOSTANIE 1000 ZŁ WIĘCEJ. RADNI PRZYJĘLI UCHWAŁĘ „REGULACYJNĄ”
W Zawierciu radni powiatowi głosowali 30 października m. in. w sprawie wysokości pensji Starosty Zawierciańskiej Teresy Mucha-Popiel. Przed głosowaniem Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Kleszczewski skomentował, że to uchwała, która wynika jedynie z dostosowania sposobu naliczania pensji pani starosty o obowiązujących przepisów, ale że ta pensja „nie wzrośnie”. Porównaliśmy ile wynosi i będzie wynosiła pensja starosty. 14.11.2025 16:39    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama