Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 01:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
Więcej Forda w programie dopłat do elektryków. Dopłata nawet 70 tysięcy na E-Transit
Więcej Forda w programie dopłat do elektryków. Dopłata nawet 70 tysięcy na E-Transit
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił zmiany w programie dopłat „NaszEauto”, które właśnie wchodzą w życie. Jak informuje nas dealer Frank-Cars z Częstochowy, po zmianach zwiększyła się lista dostępnych samochów Forda, które mieszczą się w programie. Na część z nich dotacja może wynieść nawet 70.000 zł. 20.10.2025 17:41
Reklama
Reklama
NOWY INWESTOR OSIEDLA PARK PADEREWSKIEGO. SZANSA NA UKOŃCZENIE MIESZKAŃ TO POCZĄTEK 2026R
NOWY INWESTOR OSIEDLA PARK PADEREWSKIEGO. SZANSA NA UKOŃCZENIE MIESZKAŃ TO POCZĄTEK 2026R
Wiele osób zainwestowało całe swoje oszczędności, albo wzięło kredyt na mieszkania osiedlu Park Paderewskiego w Zawierciu, reklamowanym jako nowa jakość wyższy komfort zamieszkania w Zawierciu. Budowa osiedla, które docelowo ma mieć nawet 11 bloków i obiekty użyteczności publicznej utknęła na etapie dwóch bloków oznaczonych jako B,C i początku budowy bloku A. jesienią 2024 przyszli właściciele mieszkań, wcześniej z przyjemnością obserwujący jak rosną „ich”: mieszkania zauważyli, że budowa stanęła, a do nabywców dotarły niepokojące informacje, że Diamond Hill Dewelopment sp. z o.o. która buduje osiedle, nie płaci wykonawcom. W marcu 2025 gdy pierwsi kolatorzy mieli dostać klucze do mieszkań, byliśmy w środku afery, w której wzajemnie wspólnicy DHD oskarżali się o malwersacje i wyprowadzenie ze spółki wielu, nawet kilkunastu milionów złotych. To wtedy pisaliśmy o luksusowych wydatkach osób związanych z DHD na luksusowe samochody, penthouse w Katowicach, czy nawet helikopter. Sytuacja ponownie się zmieniła. Jak wyjaśnia nam Sebastian Sołtys, nowy prezes DHD sp. z o.o. deweloper ma nowego inwestora. Jest nim rajdowiec Jarosław Kołtun, właściciel m.in. takich marek jak Madej Wróbel (wędliny) i Wysoka Grzęda (fermy jajek BIO). Do Jarosława Kołtuna należy też sieć hurtowni Bruno Tassi. 20.10.2025 10:03
Reklama
Reklama
Reklama
ORLEN. Co z wami jest nie tak?
ORLEN. Co z wami jest nie tak?
Orlen jest określany jedną z najcenniejszych firm w których Skarb Państwa, a więc my wszyscy jesteśmy właścicielami. Niestety, wpływ na losy i zarządzanie tej firmy Naród (mówiąc dumnie) nie ma żadnego wpływu. Orlen zawsze jest i będzie politycznym łupem rządzących. Z Orlenem jest więc trochę jak z bankami umownie nazywanymi „państwowymi:”. Nie są całkiem państwowe jak w PRL, ale władza ma w nich duży, lub decydujący wpływ. My wpływu np. na Orlen nie mamy, ale mamy za to prawo komentować, dlaczego ta firma permanentnie gra nam na nerwach. 08.10.2025 10:48
Reklama
W MYSZKOWIE WRACA "GORĄCZKA ZŁOTA".  ZŁOŻA MOLIBDENU, WOLFRAMU I MIEDZI DO WYDOBYCIA
W MYSZKOWIE WRACA "GORĄCZKA ZŁOTA". ZŁOŻA MOLIBDENU, WOLFRAMU I MIEDZI DO WYDOBYCIA
O tym, że w Myszkowie występuje mineralizacja złóż molibdenu, wolframu i miedzi wiadomo już co najmniej od przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Do tej pory jednak nie zdecydowani się na ich eksploatację. Przede wszystkim ze względu na głębokość zalegania złóż. 07.10.2025 07:22
Reklama
Reklama
Myszków przed ważną decyzją o rozwoju na najbliższe 100 lat:  lekcja z Lubina szansą nie tylko dla Myszkowa, ale też dla Łaz!
Myszków przed ważną decyzją o rozwoju na najbliższe 100 lat: lekcja z Lubina szansą nie tylko dla Myszkowa, ale też dla Łaz!
Historia Lubina doskonale pokazuje, jak ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności może mieć odkrycie i eksploatacja bogactw naturalnych. Jeszcze w latach pięćdziesiątych było to niewielkie, spokojne miasteczko o charakterze rolniczym liczące zaledwie około 3 tysięcy mieszkańców. Wszystko zmieniło się w roku 1957, gdy odkryto tam złoża miedzi. W krótkim czasie Lubin przekształcił się w dynamiczny ośrodek przemysłowy, a liczba ludności zaczęła gwałtownie rosnąć. Dziś miasto liczy ponad 70 tysięcy mieszkańców, co oznacza niemal 24-krotny wzrost w porównaniu z okresem sprzed odkrycia złóż. 06.10.2025 14:48
Reklama
Reklama
Reklama
STRACH PISU PRZED KOPALNIĄ: „OBY MIESZKAŃCY POWIATU POZOSTALI CIEMNI I BIEDNI”-TO ICH STRATEGIA
STRACH PISU PRZED KOPALNIĄ: „OBY MIESZKAŃCY POWIATU POZOSTALI CIEMNI I BIEDNI”-TO ICH STRATEGIA
Spółka Permia 1 jak się dowiadujemy, już złożyła do Ministra Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie koncesji badawczej dla złoża Myszków, złoża rud molibdenowo-wolframowych i miedzi. Nieoficjalnie mówi się też o możliwości badania złóż Koziegłówki (gm. Koziegłowy) i Kotowice (gm. Żarki). Już samo badanie złoża, które w niczym nie przesądza powstania kopalni, to zastrzyk inwestycyjny dla regionu, dlatego burmistrz Myszkowa podchodzi od tych planów z ostrożną sympatią. Jak mówił Włodzimierz Żak: nie chciałby takiego efektu, jaki odbija się na opinii o Myszkowie, od kilkudziesięciu lat, że Myszków miał u siebie fabrykę Elektrolux, ale ta, nie widząc w Myszkowie szans na rozwój, przeniosła się do Siewierza. Przypomnimy, że przeprowadzka Elektrolux odbyła się za kadencji nieżyjącego burmistrza Zbigniewa Knoffa, któremu do dzisiaj się przypomina, że „wygonił Elektrolux z Myszkowa”. 06.10.2025 14:05
Reklama
Ford Ranger – plug-in hybrid kontra diesel
Ford Ranger – plug-in hybrid kontra diesel
Przez lata utarło się przekonanie, że najlepsze źródło napędu dla auta użytkowego to wysokoprężna jednostka napędowa. Ale wraz z rozwojem motoryzacji i elektromobilności na rynku zaczęły pojawiać się nowe źródła napędu, w tym hybrydy typu plug-in, z możliwością ładowania baterii i jeździe w trybie czysto elektrycznym. Ford Pro w swojej ofercie ma już cztery takie modele, w tym najnowszego Forda Rangera PHEV. Czy ta całkowicie nowa konstrukcja odbiega w jakimkolwiek stopniu od tradycyjnego turbodiesla? A może wręcz przeciwnie – przewyższa go pod wieloma względami? 04.10.2025 14:15
Reklama
Od 1 października ruszył system kaucyjny za butelki PET i szklane. To nowe wyzwania dla gmin
Od 1 października ruszył system kaucyjny za butelki PET i szklane. To nowe wyzwania dla gmin
Wprowadzenie systemu kaucyjnego (Deposit Return System, DRS) w Polsce od 1 października 2025 roku jest fundamentalnym elementem transformacji krajowego systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Stanowi bezpośrednią odpowiedź na wymogi Unii Europejskiej, w szczególności te wynikające z Dyrektywy SUP (2019/904), mające na celu znaczące podniesienie wskaźników recyklingu i ponownego użycia materiałów. Główny cel legislacyjny jest ambitny: osiągnięcie poziomu selektywnej zbiórki butelek z tworzyw sztucznych (PET) na poziomie minimum 77% do końca 2025 roku oraz docelowo 90% do 2029 roku. 02.10.2025 11:25
Reklama
Reklama
Galeria rozbłyśnie milionem świateł i rozśmieszy stand-upem
Jurajska świętuje 16. urodziny!
Galeria rozbłyśnie milionem świateł i rozśmieszy stand-upem
Galeria Jurajska obchodzi swoje 16. urodziny i po raz kolejny zaskakuje niebanalną formułą wydarzenia. Już 4 października jej korytarze rozświetlą miliony barwnych iluminacji – od hologramów, świetlnych sześcianów i tuneli, przez widowiskowe pokazy laserowe, aż po niezwykły ekran wodny. Gości czeka również spora dawka humoru – na scenie wystąpią popularni stand-uperzy: Damian Skóra i Wojciech Pięta. 26.09.2025 09:46
Reklama
Reklama
SOLIDARNOŚĆ ODWIEDZI POSŁÓW ze Śląska i Zagłębia: SYGNALIZUJĄ RYZYKO DEINDUSTRALIZACJI. A MOŻE WARTO BRONIĆ POMYSŁÓW BUDOWY NOWYCH KOPALNI? W Myszkowie i Zawierciu
SOLIDARNOŚĆ ODWIEDZI POSŁÓW ze Śląska i Zagłębia: SYGNALIZUJĄ RYZYKO DEINDUSTRALIZACJI. A MOŻE WARTO BRONIĆ POMYSŁÓW BUDOWY NOWYCH KOPALNI? W Myszkowie i Zawierciu
W poniedziałek 22 września o godz. 12.00 delegacje przedstawicieli śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zapukają do drzwi kilkunastu biur poselskich i senatorskich na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, aby poinformować parlamentarzystów o kryzysowej sytuacji w przemyśle i przekonać ich do podjęcia działań, które „ochronią nasz region przed deindustrializacją i społeczno-gospodarczą zapaścią” Zadzwoniliśmy do rzecznika Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, czy wybierają się do Myszkowa, Zawiercia, albo chociaż do Częstochowy, gdzie biuro ma posłanka Izabela Leszczyna. 22.09.2025 11:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama