Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 00:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
RADA POWIATU POZYTYWNIE O BUDOWIE KOPALNI
RADA POWIATU POZYTYWNIE O BUDOWIE KOPALNI
Po kilku miesiącach histerycznego darcia szat przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską z PIS, która straszyła wybuchami i zniszczeniem całej Jury, zwłaszcza zasobów wody pitnej w zdominowanej przez PiS Radzie Powiatu w Myszkowie nagły zwrot. Radni jednogłośnie, a więc PiS, Lewica i Koalicja Obywatelska (19 głosów za!) przyjęli uchwałę, która przychylnym okiem patrzy na plany firmy Permia 1 sp. z o.o. która we wrześniu 2025r złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydanie koncesji badawczej dla złoża rud wolframowo- molibdenowych „Myszków”. W złożu, zlokalizowanym głęboko, poniżej 250 m do 1500 m na Polach Będuskich jest też miedź, złoto i kilkadziesiąt innych, mniej zbadanych cennych pierwiastków w tym tzw. „metale ziem rzadkich. Uchwała Rady Powiatu w Myszkowie ma charakter opinii, ale podkreśla zarówno troskę o środowisko naturalne, oraz -co najważniejsze- „Interes społeczno-gospodarczy Powiatu Myszkowskiego”, gdyby powstała kopalnia. 17.02.2026 15:00
Reklama
Reklama
ZA DK1 JUŻ TYLKO CYNKÓW do ZLIKWIDOWANIA
ZA DK1 JUŻ TYLKO CYNKÓW do ZLIKWIDOWANIA
Gdy 22 stycznia 2026r. radni w gminie Koziegłowy ugięli się pod presją mieszkańców i zrezygnowali z głosowania uchwał o zamiarach likwidacji szkół w Gniazdowie i Siedlcu Dużym mieszkańcy choć pilnowali radnych do końca sesji cisnąc się w sali sesyjnej Urzędu GiM Koziegłowy, z sesji wyszli jednak z nadzieją, że szkoły uratują. Ale przewodnicząca Rady Joanna Kołodziejczyk zapowiedziała, że temat wróci i to szybko pod obrady. I rzeczywiście, już na 27 stycznia zwołano sesję nadzwyczajną. Ponad 2 godziny trwały mniej lub bardziej rzeczowe dyskusje. Kilku radnych wręcz darło szaty. Większość milczała, co obierało nadzieję obrońcom szkół na wynik głosowania. Po 2 godzinach Janina Kołodziejczyk ogłosiła przejście do głosowania. Szkoła w Gniazdowie padła pierwsza: 10 radnych za likwidacją 5 przeciwko. 17.02.2026 10:05
Reklama
Reklama
Reklama
Miejskie górnictwo z Zawiercia na „przodku” Europy. Zakład Elemental  „wyprodukował” 650 kg platyny
W 2025 roku zakład w Zawierciu Grupy Elemental awansował do ligi globalnej urban mining
Miejskie górnictwo z Zawiercia na „przodku” Europy. Zakład Elemental „wyprodukował” 650 kg platyny
Cena platyny na giełdach światowych jeszcze 2024 roku kształtuje się grubo powyżej 1300 dolarów za uncję, a teraz, -patrzymy na notowania giełdowe- jej kurs jest zwykle powyżej 1800 dolarów za uncję. Zakład Elemental Strategic Metals w Zawierciu, działa już ponad rok w strefie przemysłowej na skraju Marciszowa, dzielnicy Zawiercia. Zapytaliśmy po roku działalności firmy, jakie są produkcyjne efekty tej działalności. Jak się dowiadujemy, od początku funkcjonowania zakładu, fabryki, która w pewnym sensie „kopie” cenne surowce, tylko nie z ziemi, a odzyskując je z zużytych katalizatorów samochodowych, baterii, w tym samochodowych, odzyskano już np. około 650 kg platyny. Metale na giełdach światowych są notowane w uncjach (jedna uncja to około 31,1 grama) a obecny kurs uncji platyny przekracza 1800 dolarów. Zakład Elemental w Zawierciu wyprodukował więc platynę wartą około 135 mln złotych. Zakład w Zawierciu „produkuje” jeszcze tak cenne metale jak pallad, rod. 09.02.2026 10:01    1
Reklama
Nowa OMEGA - nowy punkt na przemysłowej mapie regionu
Nowa OMEGA - nowy punkt na przemysłowej mapie regionu
W sobotę, 31 stycznia, przy ulicy Technologicznej w Zawierciu, odbyło się uroczyste otwarcie nowego zakładu firmy P.W.OMEGA Łukasz Sosnowski, Bogusław Stempień spółka jawna. Nowoczesny obiekt, wyspecjalizowany w przemysłowym cięciu blach gorącowalcowanych, to kolejny krok w rozwoju przedsiębiorstwa, które od lat działa w kluczowym, choć na co dzień niewidocznym dla przeciętnego odbiorcy segmencie przemysłu stalowego. 07.02.2026 06:28    1
Reklama
Reklama
W SOBOTĘ W SKARBÓWCE NA CIEBIE CZEKAJĄ. DZIEŃ PÓŹNIEJ RUSZA KSEF!
1 lutego rusza KSEF:
W SOBOTĘ W SKARBÓWCE NA CIEBIE CZEKAJĄ. DZIEŃ PÓŹNIEJ RUSZA KSEF!
Wszystkie urzędy skarbowe w Województwie Śląskim będą miały w sobotę 31 stycznia Dzień Otwarty z Krajowym Systemem e-Faktur. Więc również US w Myszkowie i Zawierciu. Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Zawierciu poprosiła naszą redakcję publikację informacji o dyżurach. KSEF wchodzi w życie w niedzielę 1 lutego. Na razie dla dużych firm, które wysyłają faktury do innych przedsiębiorców. 30.01.2026 18:59
Reklama
Reklama
Reklama
PARK PADEREWSKIEGO. TEGO PRZEKRĘTU JUŻ (CHYBA) NIC NIE URATUJE. CZY W SPRAWIE JEST ROSYJSKI ŚLAD?
PARK PADEREWSKIEGO. TEGO PRZEKRĘTU JUŻ (CHYBA) NIC NIE URATUJE. CZY W SPRAWIE JEST ROSYJSKI ŚLAD?
Wiele osób śledzi temat z ciekawości, a co najmniej kilkadziesiąt tych, którzy zainwestowali w mieszkania na osiedlu Park Paderewskiego w Zawierciu każdą informację o tej inwestycji łapie z wypiekami, nadzieją, a z nerwów pewnie obgryzają paznokcie. Czy mieszkania, za które w większości już zapłacili, trafią do przyszłych właścicieli? Budująca osiedle firma DHD (Diamond Hill Development) choć nazwa brzmi światowo, to została założona przez naszych, nie wiem, czy będzie uczciwie pisać „biznesmenów” z Zawiercia i Myszkowa. Część z szemraną przeszłością. O problemach z budową osiedla pisaliśmy od początku 2025 roku, pokazując, że budowa stanęła, a odbiór mieszkań przez przyszłych właścicieli zagrożony. Ujawnialiśmy też informacje o wydatkach Zarządu DHD, które z kosztami budowy nie miały nie mieć nic wspólnego. Oraz podejrzenia wyprowadzania pieniędzy wpłacanych przez nabywców mieszkań z rachunków powierniczych. Ze spółki w ten sposób -o czym mówili jej udziałowcy- miało zniknąć co najmniej 17 mln złotych. 30.01.2026 13:00
Reklama
Stylowa, wręcz kultowa Honda Monkey debiutowała w 1961. Nowe malowania na rok 2026
Stylowa, wręcz kultowa Honda Monkey debiutowała w 1961. Nowe malowania na rok 2026
Kieszonkowy motocykl Hondy jest gotowy do dostarczania frajdy z jazdy w 2026 roku. Specyfikacja obejmuje zgodny z wymogami normy EURO 5+, chłodzony powietrzem silnik o pojemności 124 cm3, pięciobiegową skrzynię biegów, stalową ramę, widelec USD, 12-calowe koła i wspomagany przez IMU układ hamulcowy ABS. Pełne oświetlenie LED i zespół wskaźników w postaci ekranu LCD to najwyższej jakości dodatki, a nowe malowania na rok modelowy 2026 idealnie wpisują się w styl retro. 23.01.2026 14:16    1
Reklama
CZY CHOMIK EUROPEJSKI ZABLOKUJE BUDOWĘ KOMPOSTOWNI?
CZY CHOMIK EUROPEJSKI ZABLOKUJE BUDOWĘ KOMPOSTOWNI?
W Witowie w gminie Irządze, na granicy z gminą Lelów firma Trans-Ter z Olsztyna (Jurajskiego) chce wybudować kompostownię do przerabiania odpadów rolniczych, w tym słomy. 23.01.2026 11:34
Reklama
Reklama
MLECZARNIA UPADŁA BO „WSZYSCY KRADLI”?
MLECZARNIA UPADŁA BO „WSZYSCY KRADLI”?
Z dniem 31 grudnia 2025 zwolnieni zostali niemal wszyscy pracownicy OSM Łowicz oddział w Myszkowie, to około 60 osób. Zarząd OSM Łowicz za pośrednictwem kancelarii adwokackiej złożył w maju 2025 w Prokuraturze Rejonowej w Myszkowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przywłaszczenia niemałej sumy pieniędzy z kasy i kont OSM Myszków. Proceder miał trwać nawet 20 lat, z OSM Myszków miało zniknąć jak informuje Prokuratura Okręgowa w Częstochowie 680.862 zł. 08.01.2026 12:42    1
Reklama
Reklama
Miliard złotych dla Elemental na projekt w Zawierciu
Miliard złotych dla Elemental na projekt w Zawierciu
Grupa Elemental, która w Zawierciu posiada swoją fabrykę dostanie ponad miliard złotych w postaci rządowego grantu na realizację strategicznego dla Polski i Unii Europejskiej projektu Polvolt. Środki zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie drugiego zakładu z grupy Elemental w Zawierciu. 06.01.2026 09:55    3    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama