Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 05:22
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
SZMATY ZALEWAJĄ MIASTA. To efekt strategii miast, które zwaliły problem na PCK
gospodarka odpadami po 1 stycznia 205:
SZMATY ZALEWAJĄ MIASTA. To efekt strategii miast, które zwaliły problem na PCK
Od 1 stycznia 2025 szmaty, zużyte ubrania, buty nie mogą już być wrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Ale nie znamy gminy, która zdecydowałaby zmianę regulaminu gospodarki odpadami tak, aby dostawić kolejny na osiedlach lub w domach jednorodzinnych pojemnik na „szmaty”. Problem zrzucono na firmy ustawiające pojemniki na odbiór tekstyliów, choć już wcześniej było widać, że firmy te nie radzą sobie z odbiorem szmat. Po 2 miesiącach widać, że problem narasta. Pojemniki na osiedlach, najczęściej z logo PCK, są przepełnione, rozbijane. 13.03.2025 11:41    1
Reklama
Reklama
W 2024 roku Polacy zaciągnęli 4,22 mln pożyczek. Niemal 444 tys. więcej niż rok wcześniej
Pożyczkowa mapa Polski: dominuje Mazowsze, Podlasie najmniej aktywne
W 2024 roku Polacy zaciągnęli 4,22 mln pożyczek. Niemal 444 tys. więcej niż rok wcześniej
Najwięcej pożyczek w 2024 r. wzięli mieszkańcy woj. mazowieckiego, a ich wartość była najwyższa w porównaniu do innych województw – niemal 2,3 mld zł – pokazują dane CRIF. Najmniejszą aktywność pożyczkową wykazali mieszkańcy Podlasia – zarówno pod względem liczby, jak i wartości pożyczek. Pożyczkobiorcy to w większości dotychczasowi klienci firm pożyczkowych –nastąpił spadek napływu nowych klientów. W 2024 roku Polacy zaciągnęli 4,22 mln pożyczek. Niemal 444 tys. więcej niż rok wcześniej. 04.03.2025 13:57
Reklama
Reklama
Reklama
Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
Europejski Bank Centralny przygotowuje się do wprowadzenia cyfrowego euro, które w zamyśle ma uzupełniać tradycyjną walutę i dostosować europejski system finansowy do wymogów ery cyfrowej. Eksperci podkreślają, że nowa forma pieniądza mogłaby wzmocnić pozycję euro na globalnym rynku oraz zwiększyć elastyczność i bezpieczeństwo płatności. EBC widzi w tym rozwiązaniu szansę na poprawę konkurencyjności gospodarki. Z drugiej strony nie brakuje też obaw o bezpieczeństwo i stabilność cyfrowej waluty. 27.02.2025 13:28
Reklama
Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszony
Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszony
Udziałowcy spółki Diamond Hill Development, która w Zawierciu buduje osiedle Park Paderewskiego w środę odwołali prokurenta Kamila Szczepańczyka i zawiesili w obowiązkach prezesa Marcina Zająca. Obaj są udziałowcami w spółce Skyward Estates do której jak podejrzewają pozostali wspólnicy, mogli wyprowadzać grube miliony złotych, doprowadzając w ten sposób firmę deweloperską do problemów z płynnością. W artykule „PREZES DHD OBWINIANY O MALWERSACJE BRONI SIĘ PRZED ODWOŁANIEM” pokazaliśmy, że choć firma miała problemy z płynnością, nie płaciła wykonawcom to jednocześnie realizowała przelewy na konto firmy Skyward. 26.02.2025 14:36    3
Reklama
Reklama
Park Paderewskiego. Największa afera deweloperska w Zawierciu? Większościowi udziałowcy chcą odzyskać kontrolę nad firmą
Park Paderewskiego. Największa afera deweloperska w Zawierciu? Większościowi udziałowcy chcą odzyskać kontrolę nad firmą
Od około 2 lat firma Diamond Hill Development sp.z o.o. buduje spore osiedle przy głównej ulicy Paderewskiego w Zawierciu. Zespół bloków widać od ulicy, w dawnym parku. Początkowo w roku 2023 i początku 2024 budowa kilku pierwszych bloków szła „pełną parą”. Dziś widać pierwsze budynki prawie wykończone. Mniej więcej od listopada 2024 roku budowa stanęła, nic się nie dzieje, a spółka DHD wysłała 6 stycznia do wszystkich inwestorów pismo o kłopotach. Prezes spółki Marcin Zając pisze, że przejściowe kłopoty firmy mają wynikać z tego, że jest konflikt między wspólnikami, że dwaj większościowi udziałowcy mieli się nie wywiązać z uzgodnionego zasilenia kapitałem inwestycji w Zawierciu, ma też brakować wpłat od inwestorów na kwotę 1,3 mln zł. Ci ostatni, w większości drobni inwestorzy którzy podpisali umowę na wybudowanie mieszkań, faktycznie w ostatnich miesiącach mogli wstrzymać się od wpłat i czekają na rozwój sytuacji. 16.02.2025 18:55    4
Reklama
Reklama
Reklama
Elemental został sponsorem szczypiornistów CMC Virtu VIRET. To tę firmę mieszkańcy ulicy  Myśliwskiej zamierzają pozwać o odszkodowanie
SLAPP i cenzura prewencyjna wobec naszej redakcji?
Elemental został sponsorem szczypiornistów CMC Virtu VIRET. To tę firmę mieszkańcy ulicy Myśliwskiej zamierzają pozwać o odszkodowanie
Spółka Elemental Strategic Metals (ESM), która jest częścią Grupy Elemental została sponsorem CMC Virtu VIRET, męskiej drużyny piłki ręcznej z Zawiercia. Firma ogłosiła to w komunikacie z 29 stycznia 2025. 08.02.2025 13:43    1    1
Reklama
Oddział PKO Banku Polskiego w Zawierciu pod nowym adresem
Oddział PKO Banku Polskiego w Zawierciu pod nowym adresem
Od stycznia klienci Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Zawierciu mogą korzystać z nowej i cyfrowej przestrzeni pod zmienionym adresem, przy Al. Gen. W. Sikorskiego 25a. Nowa lokalizacja oddalona jest o ok. kilometr od poprzedniej. Blisko znajdują się liczne punkty handlowo-usługowe, restauracje, apteka. Oddział działa od ponad 60 lat, jest największą placówką bankową w Zawierciu i obsługuje wszystkie grupy klientów, m.in. klientów firmowych lub osoby starające się o kredyt hipoteczny. Przestrzeń w obecnej odsłonie ma charakter uniwersalny – jest w niej miejsce na obsługę klientów (w tym również w kameralnych pokojach spotkań), nowoczesne urządzenie samoobsługowe, bankomaty z funkcją wpłatomatu oraz wrzutnia. Na ścianach można dostrzec elementy zieleni oraz piękną fototapetę z motywem skałek, która nawiązuje do widoków jakie można zobaczyć na terenie Zawiercia. Co ważne, oddział znajduje się na parterze, co jest wygodne szczególnie dla osób starszych czy rodziców z małymi dziećmi. 07.02.2025 14:04    1
Reklama
FORTUM ODPOWIADA NA ZARZUTY PREZESA ZGK: ZAPŁACIMY WSZYSTKIE PODATKI
FORTUM ODPOWIADA NA ZARZUTY PREZESA ZGK: ZAPŁACIMY WSZYSTKIE PODATKI
Fortum Silesia s.a. 12 grudnia 2024 uroczyście otworzyło w Zawierciu fabrykę produkującą paliwo RDF, które w całości trafi do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Ale niespełna tydzień później, 20 grudnia podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w roku 2024 Marcin Szemla prezes ZGK Zawiercie gminnej spółki która na 15 lat wydzierżawiła teren pod budowę fabryki zdawał raport z „Afery ZGK”. To ciągnąca się od początków rządów prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego w której pada wiele podejrzeń, o wyprowadzenie majątku z gminnej spółki, rolę ZGK w tzw. „mafii śmieciowej”. Marcin Szemla odpowiadając na pytania radnych mówił też o umowie z Fortum, stwierdzając że może ona być niekorzystna dla spółki, że ZGK „może nawet do tej transakcji dołożyć”. Problemem mają być niejasności kto płaci podatek od wynajmowanej nieruchomości i podatek od budowli. Firma Fortum która odpowiedziała na wszystkie pytania redakcji w tej sprawie zapewnia, że wszystkie podatki od nieruchomości i od wartości budowli, jakie wynikają z dzierżawy terenu będą płacić. 07.02.2025 10:41
Reklama
Reklama
Ministerstwo Rolnictwa chce zmniejszyć zużycie antybiotyków w hodowli o połowę do 2030 roku
Ministerstwo Rolnictwa chce zmniejszyć zużycie antybiotyków w hodowli o połowę do 2030 roku
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest w trakcie prac nad krajowym planem, który pozwoli zmniejszyć zakres stosowania antybiotyków o 50% do 2030 roku. 04.02.2025 10:47
Reklama
Reklama
POŻAR BATERII W ELEMENTAL. Firma tłumaczy co się stało
POŻAR BATERII W ELEMENTAL. Firma tłumaczy co się stało
W niedzielę 5 stycznia w godzinach wieczornych mieszkańcy ulicy Myśliwskiej zaobserwowali, ze do zakładów Elemental Strategic Metals sp. z o.o. podjeżdża na sygnale kilka jednostek straży pożarnej. Była godzina 20:40 piąty stycznia 2025 roku. Zaniepokojeni patrzyli z niedużej odległości do co się dzieje. Wysłali nam zdjęcia i firmy. Opisywaliśmy to zdarzenie na bieżąco tuż po pożarze w artykule „Pożar w Elemental. To nie ćwiczenia” na naszych portalach. Po kilku dniach firma ESM odpowiedziała na nasze pytania jak doszło do pożaru. 02.02.2025 11:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama