Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 04:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
Poradnik dla właścicieli domów jednorodzinnych
Poradnik dla właścicieli domów jednorodzinnych
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji wynikających z zaniedbań w wykonywaniu obowiązkowych przeglądów okresowych. Przepis ten jest jasno określony w Art. 62 Prawa Budowlanego i jego przestrzeganie jest kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa domowników, ale także dla uniknięcia problemów prawnych i finansowych. Pamiętaj, brak wymaganych przeglądów może skutkować sankcjami nakładanymi przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) oraz odmową wypłaty odszkodowania przez towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku powstania szkody. 24.01.2025 14:35    1
Reklama
Reklama
LEPIEJ SPALAĆ ŚMIECI NIŻ WĘGIEL
LEPIEJ SPALAĆ ŚMIECI NIŻ WĘGIEL
Taki tytuł brzmi jak herezja, gdy dziesiątki lat edukacji mówią nam, że w piecu nie wolno palić śmieciami, a za wrzucenie do pieca na podpałkę kolorowej gazety można mieć poważne kłopoty. W Myszkowie Straż Miejska posługując się dronem z aparaturą pomiarową wykryje najmniejszą nieprawidłowość w tym, co wydobywa się z domowego komina. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy spalanie w celu produkcji ciepła lub prądu (zwykle obu produktów razem) odbywa się elektrociepłowniach czy spalarniach odpadów. Jedną z najnowocześniejszych na Śląsku elektrociepłowni ma firma Fortum w Zabrzu. 7 listopada Fortum wykonał rozruch technologiczny zakładu w Zawierciu, który produkuje dla elektrociepłowni w Zabrzu paliwo RDF. To nic innego jak resztki naszych domowych śmieci, mieszanina plastików, szmat, dosłownie wszystkiego, co nie nadaje się ani do składowania na wysypiskach, ani do recyklingu. Paliwo RDF jest też spalane w cementowniach. Zabrzańska elektrociepłownia firmy Fortum dziś mniej więcej w połowie zasilana węglem, w połowie paliwem RDF docelowo ma wytwarzać ciepło systemowe i prąd wyłącznie z RDF i spalanej biomasy. 09.01.2025 18:22    2
Reklama
Reklama
Reklama
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora frankowicza przy kredytach frankowych?
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora frankowicza przy kredytach frankowych?
Kredyty frankowe stały się symbolem finansowych problemów tysięcy polskich rodzin. Rosnące kursy franka szwajcarskiego i niejasne warunki umów doprowadziły do licznych sporów z bankami. Dla wielu kredytobiorców kluczowym narzędziem w walce o sprawiedliwość stał się kalkulator frankowicza – proste, ale niezwykle skuteczne narzędzie, które pomaga ocenić korzyści wynikające z unieważnienia kredytu lub jego „odfrankowienia”. 31.12.2024 10:11
Reklama
Jak planować zakupy online?
Jak planować zakupy online?
Dowiedz się, jak skutecznie planować zakupy online, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Poznaj sprawdzone techniki, które pomogą Ci unikać pułapek konsumpcyjnych i czerpać korzyści z zakupów w sieci. 25.12.2024 16:06    1
Reklama
Reklama
CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Przemysł hutniczy ma kłopoty w całej Europie. Wśród przyczyn jest podawany niski pobyt na stal w Chinach, przy nadprodukcji stali na świecie. W Polsce dodatkowym problemem są wysokie ceny energii. W roku 2022 wygaszenie jednego z trzech wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej ogłosił Accelor Mittal, co stało się pod koniec 2022 roku. W tym samym czasie padła Huta Częstochowa, która całkowicie wstrzymała produkcję. Na początku października list od prezesa CMC Poland zobaczyli pracownicy huty w Zawierciu i Dąbrowie Górniczej. W Zawierciu ruszają zwolnienia, zakład produkcji siatek będzie pracował na jedną zmianę. 24.12.2024 12:14    6    1
Reklama
Reklama
Reklama
Jak zadbać o czystość w przestrzeniach wielkopowierzchniowych?
Jak zadbać o czystość w przestrzeniach wielkopowierzchniowych?
Organizacja sprzątania dużych powierzchni to złożone zadanie, wymagające starannego planowania i odpowiedniego podejścia. Niezależnie od tego, czy chodzi o centra handlowe, hale produkcyjne czy rozległe biurowce, kluczem do sukcesu jest efektywne zarządzanie zasobami i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. 23.12.2024 09:16
Reklama
Lampki z Chin, choinka z Danii. Boże Narodzenie w dobie globalizacji
Lampki z Chin, choinka z Danii. Boże Narodzenie w dobie globalizacji
Przed nami ostatnie przed Bożym Narodzeniem dni handlowe, z niedzielą handlową włącznie. Wśród porad na święta, jakie wysypują się z radia, telewizji i portali internetowych jak zwykle wiele będzie porad, aby nie przejeść się w Wigilię, albo czym się leczyć, jak jednak (jak zwykle?) przesadzimy z ilością świątecznych specjałów. Sporo też miejsca publicyści i lobbyści poświęcają na to, żeby kupować „Dobre, bo Polskie” W zasadzie wszystko co kupujemy przed Bożym Narodzeniem powinno być przefiltrowane przez słowo „patriotyzm” a metki powinny mieć logo „Produkt Polski”. A prawda jest taka, że urządzenie Wigilii wg tych kryteriów w dobie globalizacji jest bardzo trudne. 19.12.2024 09:38
Reklama
ELEMENTAL W MRZYGŁODZIE NIEMILE WIDZIANY: NIE CHCEMY WASZYCH WIATRAKÓW!
ELEMENTAL W MRZYGŁODZIE NIEMILE WIDZIANY: NIE CHCEMY WASZYCH WIATRAKÓW!
We wtorek 10 grudnia w szkole w Mrzygłodzie, dzielnicy Myszkowa od strony Zawiercia, mieszkańcy spotkali się z przedstawicielem Elemental Battery Metals, spółki z Grupy Elemental, która chce w Mrzygłodzie wybudować farmę turbin wiatrowych. Firma chciałaby postawić 5 turbin o mocy 7 MW każda z których prąd w całości miałby popłynąć do fabryki jaką w Zawierciu, po drugiej stronie lasu, ma już Elemental Strategic Metals. A obok ESM ma powstać jeszcze jedna fabryka z Grupy Elemental. Już teraz od strony Mrzygłodu widać łunę świetlną przebijającą się od Zawiercia. To świeci cała SAG (Strefa Aktywności Gospodarczej) gdzie jest kilka przedsiębiorstw. Istniejący Elemental świeci najmocniej. Na hałas, smog świetlny narzekają zwłaszcza mieszkańcy ulicy Myśliwskiej w Zawierciu. Kiedyś mieszkali na końcu Marciszowa, pod lasem z widokiem na pola. Od 2006 roku wokół nich zaczęły powstawać kolejne fabryki. Dziś ich domy stoją dokładnie pomiędzy fabrykami. Kilkoro mieszkańców ulicy Myśliwskiej przyjechało na spotkanie mieszkańców sąsiedniego Mrzygłodu, ale już na wstępie burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak poprosił, aby nie zabierali głosu. Nie zabrzmiało to grzecznie, wobec gości z Zawiercia. Ci więc tylko przysłuchiwali się dyskusji, która stawała się coraz gorętsza. 13.12.2024 06:01
Reklama
Reklama
ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Elemental Battery Metals sp. z.o.o. chce w Mrzygłodzie na lewo od obwodnicy w stronę Zawiercia wybudować farmę wiatrową o mocy 35 MW (pięć turbin po 7MW). Prąd ma zasilić już działającą w Zawierciu fabrykę należącą do Elemental Strategic Metals sp. z o.o. Kolejna firma z „Grupy Elemental” chce obok tej już istniejącej fabryki w Zawierciu wybudować kolejną do przerobu odpadów elektronicznych. Jej powstanie oprotestowują mieszkańcy ulicy Myśliwskiej w Zawierciu, od dawna narzekający na uciążliwości w funkcjonowaniu kolejnych firm powstających w zawierciańskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Prezydent Zawiercia Anna Nemś właśnie z powodu skarg mieszkańców wstrzymała sprzedaż kolejnych gruntów SAG. Teraz kolejna spółka z „Grupy Elemental” której wyraźnie robi się w Zawierciu za ciasno, a z powodu protestów o firmie jest zbyt głośno, chce wejść z wiatrakami do Myszkowa. 08.12.2024 19:06    1
Reklama
Reklama
Jak uzyskać świadectwo energetyczne? Praktyczny przewodnik
Jak uzyskać świadectwo energetyczne? Praktyczny przewodnik
Świadectwo energetyczne to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu. Jest wymagane w wielu sytuacjach, takich jak sprzedaż, wynajem czy odbiór nowo wybudowanej nieruchomości. Proces uzyskania świadectwa może wydawać się skomplikowany, ale odpowiednia wiedza i plan działania znacznie go upraszczają. Oto praktyczny przewodnik, który krok po kroku wyjaśni, jak uzyskać świadectwo energetyczne. 25.11.2024 13:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama