Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 12:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
XIV Chorońskie Prażuchy i XI Święto miodu
XIV Chorońskie Prażuchy i XI Święto miodu
Prawdziwie święto smaku, muzyki i dobrej zabawy! 23 sierpnia Aleja Lipowa w Choroniu już po raz czternasty zamieniła się w kolorową, rozśpiewaną i roztańczoną przestrzeń pełną smaku, aromatu i uśmiechów. 17.09.2025 10:57
Reklama
Reklama
Dożynki POWIATOWE W ŁAZACH: JAK POSEŁ PIS KŁAMIE I SZCZUJE NA POLSKĘ!
Dożynki POWIATOWE W ŁAZACH: JAK POSEŁ PIS KŁAMIE I SZCZUJE NA POLSKĘ!
Starostwo Powiatowe w Zawierciu wspólnie z gminą Łazy tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne organizowały nad Zalewem Mitręga w Łazach. Dożynki jak dożynki: msza, wieńce, przemówienia. W tegorocznym konkursie organizowanym przez starostwo na „Najlepszą miejscowość Powiatu Zawierciańskiego” jedną z nagród i 800 zł wygrał Karlin, sołectwo będące częścią (dawniej dzielnicą) Zawiercia, co bardzo ucieszyło Prezydent Zawiercia Annę Nemś. 16.09.2025 09:28
Reklama
Reklama
Reklama
IV Porajski Plener Malarski – Sztuka w sercu natury
IV Porajski Plener Malarski – Sztuka w sercu natury
W dniach 27-29 sierpnia br. na terenie malowniczego Ośrodka „Marina Poraj” w Jastrzębiu odbyła się już czwarta edycja Porajskiego Pleneru Malarskiego. Wydarzenie, zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Marina Poraj”, po raz kolejny zgromadziło miłośników sztuki i natury. 15.09.2025 10:19
Reklama
Ale jaja! Jarosław Kumor najlepszym rolnikiem!
Ale jaja! Jarosław Kumor najlepszym rolnikiem!
Dożynki Powiatu Myszkowskiego odbyły się 6 września w Niegowie, i można chyba powiedzieć, że odbyło się bez alkoholowych sensacji. To znaczy, wódka na dożynkach jest tak samo ważna, jak nie ważniejsza niż chleb, ale Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk w tym roku nie rozdawał alkoholu. Przynajmniej nic o tym nie wiemy. Widzieliśmy wójta Niegowy Mariusza Rembaka, z koszyczkiem dyskretnie przykrytym szmatką, ale nie byliśmy wścipscy, jak ten wilk, który pytał czerwonego kapturka: co dziewczynko masz w koszyczku? 11.09.2025 13:32
Reklama
Reklama
Nowy Skarbnik Miasta Poręba
Nowy Skarbnik Miasta Poręba
W poniedziałek 25.08.2025 r. odbyła się XV Sesja Rady Miasta Poręba podczas której, powołano nowego skarbnika Miasta Poręby, przedstawiono strategię rozwoju Miasta Poręba 2035, oraz dokonano zmian w budżecie na 2025 rok. 10.09.2025 15:47
Reklama
Reklama
Reklama
Wolfram i molibden pod Myszkowem. Na samo badanie złoża firma wyda kilkadziesiąt milionów
Wolfram i molibden pod Myszkowem. Na samo badanie złoża firma wyda kilkadziesiąt milionów
Rozmawiamy z Kasjanem Wyligałą, prezesem spółki celowej Permia 1 sp. z o.o. powołanej do realizacji projektu wykonania badań złóż wolframu i molibdenu w Myszkowie, która ogłosiła, że jest zainteresowana wykonaniem badań złóż wolframu i molibdenu. O tych złożach ocenianych jako bardzo bogate, było głośno w roku 2009 gdy australijska firma Strzelecki Metals Limited ogłosiła, po wykonanych odwiertach, że chce w kilka lat wybudować kopalnię. Temat ucichł, a firma z Australii nawet nie złożyła raportu końcowego z wykonanych badań. Historia snu o kopalni w Myszkowie, ogromnym bogactwie dla regionu, żyła jeszcze wcześniej w latach 90 XX wieku. I choć wiadomo, że złoże pod Myszkowem, w kierunku Mrzygłodu jest bogate, to pytanie: czy będzie kopalnia w Myszkowie? – ciągle nie ma twierdzącej odpowiedzi. Temat złoża pod Myszkowem intensywnie wraca, w związku z zapowiedzią firmy Permia 1 sp. z o.o., która deklaruje, że ma umiejętności i kapitał konieczny do wykonania badań złoża Myszków. Prezes spółki z którym rozmawiamy, zapewnia, że firma w ciągu kilku tygodni złoży wniosek o koncesję badawczą. W 90% to polskie przedsięwzięcie, 10% to kapitał amerykański. 08.09.2025 14:01
Reklama
Los śledzia i szprota w Bałtyku w rękach unijnych ministrów
Los śledzia i szprota w Bałtyku w rękach unijnych ministrów
Śledzie i szproty to symbole naszego polskiego morza. Znikają w zastraszającym tempie. Zmiany klimatyczne, nadmierna eksploatacja, zanieczyszczenia sprawiają, że przyszłość ryb w Bałtyku staje pod znakiem zapytania. Organizacje pozarządowe wzywają ministrów do poparcia propozycji Komisji Europejskiej dotyczącą uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim w 2025 r. 03.09.2025 12:07
Reklama
Polska wyżej niż średnia światowa w ociepleniu klimatu
Polska wyżej niż średnia światowa w ociepleniu klimatu
Choć tegoroczne lato w naszym rejonie nie przyniosło rekordowych upałów, naukowcy alarmują: Polska ociepla się szybciej niż średnia światowa. Zmiany klimatyczne nie są już abstrakcją, a ich skutki zaczynami już odczuwać. 02.09.2025 15:06
Reklama
Reklama
Chomik europejski - bohater naszych pól
Chomik europejski - bohater naszych pól
Spacerując po polach, łatwo dostrzec dużą norę i nie zawsze jest to nora kreta. Może to być jama właśnie chomika europejskiego, gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem. Chomiki występują głównie na południu i wschodzie Polski, ich obecność może być zauważalna także na naszych terenach. 02.09.2025 12:47
Reklama
Reklama
BUDOWA BASENU… BEZ BASENU
BUDOWA BASENU… BEZ BASENU
Trudno to nazwać rozpoczęciem przebudowy Basenu Kąpielowego w Żarkach-Letnisko, który triumfalnie Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk ogłaszał w październiku 2024, że go przebuduje „na wiosnę 2024”. Później stopniowo wychodziły coraz ciekawsze fakty, że nie będzie żadnej modernizacji basenu kąpielowego, tylko latarnie, jakiś pomost, plac zabaw. Wiosną 2025 starosta spuścił wodę w basenu i tak to sobie stoi do jesieni. 02.09.2025 09:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama