Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 10:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Środowisko

Reklama
INWESTYCJA FORTUM W ZAWIERCIU ODPOWIEDZIĄ NA LOKALANE WYZWANIA ODPADOWE
INWESTYCJA FORTUM W ZAWIERCIU ODPOWIEDZIĄ NA LOKALANE WYZWANIA ODPADOWE
Polska gospodarka w dalszym ciągu funkcjonuje według tzw. modelu linearnego, który opiera się na pozyskiwaniu zasobów, ich wykorzystaniu, a następnie składowaniu. To zdecydowanie przestarzały, ale przede wszystkim nieekologiczny model, który jak najszybciej powinien ustąpić miejsca gospodarce cyrkularnej (inaczej GOZ). Gospodarka Obiegu Zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce pozostają w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów. Jedną ze skutecznych form na ograniczenie składowania odpadów, które nie nadają się do recyklingu, jest przerobienie ich na paliwo alternatywne (tzw. RDF). Firma energetyczna Fortum, znana ze swojego pro-ekologicznego podejścia do wytwarzania energii, planuje wybudować w Zawierciu zakład, który zajmie się właśnie produkcją RDF. 25.02.2021 16:50
Reklama
Reklama
Rathdowney winien wzrostu zawartości ołowiu w wodzie? Firma zapowiada pozew jeżeli Konarski nie odwoła swoich słów
Rathdowney winien wzrostu zawartości ołowiu w wodzie? Firma zapowiada pozew jeżeli Konarski nie odwoła swoich słów
Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski brał udział w programie publicystycznym telewizji TVS. Loża Prezydentów: Przekleństwo czy dobrodziejstwo? Jak samorządy w woj. śląskim patrzą dziś na górnictwo? -brzmiał temat rozmowy. Łukasz Konarski, Prezydent Zawiercia w rozmowie na temat korzyści lub problemów z ewentualną budową i eksploatacją kopalni rud cynku i ołowiu, którą chce wybudować Rathdowney, oskarżył firmę, że wykonane odwierty badawcze są odpowiedzialne za wzrost zawartości szkodliwego ołowiu w wodzie pitnej: „Po tych odwiertach, które ostatnio firma wykonywała zauważyliśmy, że poziom ołowiu w wodzie pitnej dosyć się zwiększył.” Czy odwierty badawcze mogły skazić wodę? Rathdowney stwierdza, że wypowiedź Prezydenta Zawiercia jest kłamliwa, firma zażądała przeprosin na stronie Urzędu Miasta Zawiercie. Nie wyklucza pozwu o naruszenie dóbr osobistych. 24.02.2021 19:28    3    6
Reklama
Reklama
Reklama
NIE MA UGODY. BĘDZIE PROCES ZA ZAGŁODZENIE PSÓW
NIE MA UGODY. BĘDZIE PROCES ZA ZAGŁODZENIE PSÓW
(Myszków) Małgorzata Z. jest podejrzana o znęcanie się nad psami. W hodowli, którą prowadziła na Będuszu, niemal do stanu śmierci głodowej doprowadziła 3 Dogi Kanaryjskie i Bulterierkę. W poniedziałek 25 stycznia przed Sądem Rejonowym w Myszkowie odbyła się rozprawa w jej procesie, podczas której sąd miał rozważyć wydanie wyroku bez rozprawy. Ale do uzgodnienia wyroku, na który zgodziliby się wszyscy, nie doszło. Oskarżona nie stawiła się w sądzie. Na karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania nie zgadza się też oskarżyciel posiłkowy, Fundacja „Do serca przytul psa”. 22.02.2021 16:47    1
Reklama
PROGRAM GOSPODAROWANIA MIESZKANIOWYM ZASOBEM GMINY BĘDZIE PRZYJĘTY PÓŹNIEJ
PROGRAM GOSPODAROWANIA MIESZKANIOWYM ZASOBEM GMINY BĘDZIE PRZYJĘTY PÓŹNIEJ
(Myszków) Radni zdjęli z porządku obrad lutowego posiedzenia projekt uchwały ws. przyjęcia Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy. Jak wskazywali niektórzy radni, mają wciąż wiele pytań dotyczących np. sprzedaży mieszkań komunalnych. Choć burmistrz Żak zapewniał, że podjęcie uchwały nie zamyka dalszej dyskusji, większość radnych nie była przekonana. Jeszcze w lutym radni spotkają się na Komisji Finansów, która ma być poświęcona temu tematowi. 19.02.2021 18:26
Reklama
Reklama
PRZEDSZKOLAKI BĘDĄ MOGŁY ODETCHNĄĆ. Ale tylko w przedszkolu. W domu smog jak zawsze!
PRZEDSZKOLAKI BĘDĄ MOGŁY ODETCHNĄĆ. Ale tylko w przedszkolu. W domu smog jak zawsze!
(Szczekociny) Dwie sztuki oczyszczaczy powietrza zakupiono w ramach drugiej odsłony akcji „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Jednym z celów kampanii jest zwiększenie świadomości ekologicznej zarówno dzieci, jak również ich rodziców. 09.02.2021 14:57
Reklama
Reklama
Reklama
ELEMENTAL HOLDING ZAINTERESOWANE LOKACJĄ NOWEJ INWESTYCJI W ZAWIERCIU
ELEMENTAL HOLDING ZAINTERESOWANE LOKACJĄ NOWEJ INWESTYCJI W ZAWIERCIU
Firma Elemental Holding S.A. – zajmująca się produkcją metali przemysłowych i szlachetnych – rozważa lokalizację swojego nowego zakładu na terenie Zawiercia. Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej przedstawiciele firmy opisali charakter swojej działalności i przybliżyli, jaki może mieć ona wpływ na środowisko i mieszkańców. 05.02.2021 19:45
Reklama
UMOWA NA MONTAŻ FOTOWOLTAIKI PODPISANA
UMOWA NA MONTAŻ FOTOWOLTAIKI PODPISANA
(Koziegłowy) Rozstrzygnięto przetarg na montaż instalacji fotowoltaicznych na posesjach niespełna pół tysiąca mieszkańców gminy Koziegłowy. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Jak informuje Urząd Gminy i Miasta, najpierw u mieszkańców zakwalifikowanych do projektu przeprowadzony będzie audyt techniczny. 29.01.2021 13:27
Reklama
RUSZYŁ PROCES MAFII ŚMIECIOWEJ
RUSZYŁ PROCES MAFII ŚMIECIOWEJ
(Zawiercie, Częstochowa) Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 30 osobom, którym zarzucono łącznie 198 czynów, a sam akt oskarżenia liczy ponad 660 stron. Będzie to proces, który można nazwać procesem mafii śmieciowej. Sprawa ma zawierciański wątek, gdyż osoby oskarżone również w Zawierciu, prowadziły działalność przestępczą polegającą na wynajmowaniu magazynów, do których później masowo zwożono odpady niebezpieczne. 29.01.2021 12:53
Reklama
Reklama
OCZYSZCZACZE POWIETRZA DLA PRZEDSZKOLI
OCZYSZCZACZE POWIETRZA DLA PRZEDSZKOLI
(Myszków) Kilka myszkowskich przedszkoli otrzyma oczyszczacze powietrza. To część drugiej edycji wojewódzkiej kampanii „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Do Myszkowa trafiło 11 urządzeń za łączną kwotę prawie 8,7 tys. złotych. Ich zakup został sfinansowany ze środków Województwa Śląskiego. 29.01.2021 11:37    1
Reklama
Reklama
ŚLEDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W KOZIEGŁOWACH
ŚLEDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W KOZIEGŁOWACH
(Koziegłowy) W połowie stycznia gmina otrzymała kilka urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Stacje pomiarowe znajdują się przy na targowisku, przy Zespole Szkół, przy ul. Częstochowskiej, przy MGOPK oraz na Placu Moniuszki. Wyniki można sprawdzać w Internecie; są one też wyświetlane na tablicy na budynku Urzędu Gminy i Miasta. Samorząd przypomina mieszkańcom, że mogą skorzystać z dofinansowania na wymianę kotła. 29.01.2021 11:25    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama