Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 09:33
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Straty i marnotrawstwo w sektorze spożywczym Nawet jedna trzecia żywności trafia do kosza
Straty i marnotrawstwo w sektorze spożywczym Nawet jedna trzecia żywności trafia do kosza
Marnotrawstwo żywności stanowi problem globalny, który w ciągu ostatnich lat stał się wyzwaniem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi jedną trzecią produkowanej żywności. Taka ilość byłaby wystarczająca, aby wyżywić wszystkich Polaków przez 66 lat. 10.05.2021 11:26
Reklama
Reklama
Pszczoły i trzmiele wykorzystywane do roznoszenia środków ochrony roślin
Pszczoły i trzmiele wykorzystywane do roznoszenia środków ochrony roślin
Kanadyjska firma wykorzystuje pszczoły i trzmiele do roznoszenia biologicznych środków ochrony roślin, bezpośrednio na rośliny. Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów firma obecnie komercjalizuje tę technologię. Podpatrzoną w naturze metodę współpracy z pszczołami i trzmielami przy ochronie roślin z wykorzystaniem biologicznych środków, opisał w opublikowanej w 1990 roku pracy John Sutton, pracownik naukowy kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph. 10.05.2021 11:06
Reklama
Reklama
Reklama
ROWY ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE
ROWY ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE
(powiat myszkowski, powiat zawierciański) Nadal trwa remont drogi wojewódzkiej 791 na odcinku od skrzyżowania z DK 1 w miejscowości Kolonia Poczesna do skrzyżowania z DK 78 w Zawierciu. Niektórzy mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego przy remontowanej drodze tworzone są głębokie rowy – czy pojawią się barierki, czy rowy nie mogą być płytsze? Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, prace prowadzone są zgodnie z projektem, a głębokość przydrożnych rowów wynika z potrzeb odwodnienia drogi. 08.05.2021 13:14
Reklama
DZIURA OZONOWA JEST CORAZ MNIEJSZA
DZIURA OZONOWA JEST CORAZ MNIEJSZA
To efekt wysiłków całego świata Dziura ozonowa od lat jest przedmiotem zmartwień naukowców na całym świecie. Walka o przywrócenie odpowiedniej kondycji ozonosferze – tak ważnej dla zdrowia i życia nie tylko ludzi, ale także zwierząt i roślin – zjednoczyła ekspertów i polityków z wielu zakątków globu. A co najważniejsze, przynosi efekty. Z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych 16 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej. 06.05.2021 13:51
Reklama
Reklama
USUNIĘCIE SAMODZIELNIE DZIKIEGO WYSYPISKA MOŻE BYĆ KŁOPOTLIWE
USUNIĘCIE SAMODZIELNIE DZIKIEGO WYSYPISKA MOŻE BYĆ KŁOPOTLIWE
(Myszków) Styropian po ocieplaniu domu nie jest odpadem komunalnym, bo budynki są ocieplane przez przedsiębiorców, którzy powinni zająć się takim odpadem – wynika z dyskusji, jaka wywiązała się podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Myszkowie. Jak się okazuje, próba uprzątnięcia dzikiego wysypiska napotkanego np. w lesie też może być kłopotliwa. 30.04.2021 15:49
Reklama
Reklama
Reklama
NA GRZYBY Z TELEFONEM I… GWIZDKIEM
NA GRZYBY Z TELEFONEM I… GWIZDKIEM
O tym, że nietrudno zgubić się w lesie świadczyć mogą policyjne statystyki. Każdego roku służby uczestniczą w poszukiwaniach osób, które straciły orientację w terenie, nie wiedzą gdzie są i w którą stronę mają iść. Myszkowska policja radzi co zrobić, by nasza wycieczka do lasu nie zakończyła się telefonem do służb z prośbą o ratunek. 22.04.2021 18:14
Reklama
„Ala na ropach recyklingu” - edukacyjny spektakl dla całej rodziny
„Ala na ropach recyklingu” - edukacyjny spektakl dla całej rodziny
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi Fundacja RECAL wspólnie z toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa przygotowała kolejną odsłonę edukacyjnych materiałów dla najmłodszych. Już 22 kwietnia będzie można obejrzeć online spektakl „Ala na tropach recyklingu”, który wprowadza małych widzów w temat recyklingu i pokazuje im, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne oraz zdrowy styl życia. 19.04.2021 16:13    1
Reklama
MYŚLIWI OCZYSZCZAJĄ TEREN Z WNYKÓW
MYŚLIWI OCZYSZCZAJĄ TEREN Z WNYKÓW
(Ogrodzieniec) Jak informuje Urząd Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu, myśliwi walczą z kłusownictwem poprzez likwidowanie pułapek, jakie na terenach łowieckich zastawiają kłusownicy. W ramach akcji profilaktycznej, którą objęto teren gminy, członkowie Koła łowieckiego „Darz Bór” kontrolują okolicę, poszukując urządzeń kłusowniczych. Działania prowadzone są pod nadzorem Państwowej Straży Łowieckiej. 16.04.2021 14:14
Reklama
Reklama
Z MYŚLĄ O SKRZYDLATYCH PRZYJACIOŁACH
Z MYŚLĄ O SKRZYDLATYCH PRZYJACIOŁACH
(Szczekociny) Koło Łowieckie Hubertus otrzymało od Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach budki dla ptaków i nietoperzy, które wywieszone zostały w kilku miejscach na terenie Szczekocin. Akcja kontynuowana będzie jesienią, kiedy to wywieszone budki zostaną wyczyszczone, a na terenie gminy pojawią się kolejne miejsca dla ptaków i nietoperzy. 26.03.2021 12:31
Reklama
Reklama
Jak walczyć z nałogiem palenia? Kolejni naukowcy wskazują skuteczne metody
Jak walczyć z nałogiem palenia? Kolejni naukowcy wskazują skuteczne metody
Kilka dni temu kolejny naukowiec określił e-papierosy jako skuteczne narzędzie do wychodzenia z nałogu palenia. Profesor Frank Baeyens z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) poinformował, że prowadzone na jego macierzystym uniwersytecie badania dowodzą, iż 40 proc. Belgów, którzy podjęli zakończoną sukcesem próbę rzucenia palenia, używało podczas tego procesu e-papierosów. Ponadto, określił je jako znacznie mniej szkodliwe od zwykłych papierosów. 23.03.2021 16:27    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama