Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 09:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
„Czekoladowe brownie” najpopularniejszą słodkością w Zawierciu
„Czekoladowe brownie” najpopularniejszą słodkością w Zawierciu
Portal pyszne.pl za pośrednictwem którego można zamawiać jedzenie do domu, biura, co w czasie pandemii jest prawie jedynym sposobem na gotowe jedzenie, na podstawie zamówień składanych przez klientów podliczył gdzie najwięcej kupuje się słodkich deserów i jakie. Taka niegroźna, a nawet gość głupia zabawa. Wg pyszne.pl najpopularniejszym deserem w Powicie Zawierciańskim jest chocolate brownie. Drugie miejsce: Shake kinder bueno a na trzecim „baklawa tradycyjna”. Raczej nie są to desery najczęściej zjadane przez mieszkańców Zawiercia, inaczej tradycyjne ciastkarnie i cukiernie w Zawierciu musiałyby spalić się ze wstydu. Nie jest tak źle, to po prostu efekt tego, co portal oferuje na dowóz. Po otwarciu McDonalds, nietrudno zauważyć, że na dowóz najłatwiej coś słodkiego z tej sieciówki zjeść. 20.03.2021 09:04    1
Reklama
Reklama
JEST JUŻ PROJEKT UCHWAŁY KRAJOBRAZOWEJ
JEST JUŻ PROJEKT UCHWAŁY KRAJOBRAZOWEJ
(Zawiercie) Władze Zawiercia chcą uporządkować teren miasta i sprawić, by przestrzeń publiczna była bardziej estetyczna. Ponad rok temu rozpoczęły się prace nad przygotowaniem projektu uchwały krajobrazowej, która regulować ma zasady sytuowania obiektów małej architektury, reklam i ogrodzeń. Uchwały takie funkcjonują np. w Cieszynie, Krakowie, Warszawie i Świnoujściu. Przykłady innych miast, w których przepisy regulujące umieszczanie reklam już funkcjonują, udowadniają jakie pozytywne efekty przynieść może nowe prawo lokalne. Dzięki takim uchwałom budynki dotychczas zakryte banerami zaczynają być znowu widoczne, reklamy znikają z balkonów, nie przysłaniają już okien i drzwi do lokali, a miasta przestają przypominać trójwymiarowy folder reklamowy. 19.03.2021 11:58    1
Reklama
Reklama
Reklama
Życie po życiu jest  możliwe! Na Facebooku!
Życie po życiu jest możliwe! Na Facebooku!
Czy istnieje życie pozagrobowe? Życie po życiu. Czy w ogóle jest „tamten świat”? Dla osób religijnych nie ma problemu i dylematów: jest, i to nawet lepszy niż ten doczesny. Ale okazuje się, że jest inny sposób na funkcjonowanie wśród żywych, aktywność w doczesnym świecie, choć od dawna sami już jesteśmy po tamtej stronie. Jak? Odpowiedź jest prosta: profil na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy innych portalach społecznościowych. My umieramy, ale nasz profil żyje własnym życiem, czasem aktywnym. Dostajemy linki, propozycje, nawet nas oznaczają na zdjęciach! I co najważniejsze: z okazji urodzin możemy sprawdzić, ile osób o nas pamięta składając życzenia! Oczywiście logicznie rzecz biorąc sprawdzić tego nie możemy, bo nie żyjemy. Chyba, że… istnieje życie po życiu? 12.03.2021 12:50    1
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
RUSZA REALIZACJA PROJEKTU OZE
RUSZA REALIZACJA PROJEKTU OZE
(Zawiercie) Wójtowie i burmistrzowie sześciu gmin podpisali umowy z wykonawcami, którzy realizować będą projekt instalacji OZE. O pracach mieszkańcy, którzy biorą udział w projekcie będą informowani indywidualnie. 12.03.2021 11:32    2
Reklama
Reklama
KONARSKI NIE PRZEPRASZA. GÓRNICY ZAPOWIADAJĄ POZEW O DOBRA OSOBISTE
KONARSKI NIE PRZEPRASZA. GÓRNICY ZAPOWIADAJĄ POZEW O DOBRA OSOBISTE
(Zawiercie) Tydzień temu pisaliśmy, jak to Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski w programie TVS postawił zarzut, że -cytujemy- „Po tych odwiertach, które ostatnio firma wykonywała zauważyliśmy, że poziom ołowiu w wodzie pitnej dosyć się zwiększył”. Prezydent połączył odwierty badawcze firmy Rathdowney, z pojawiającą się w niektórych studniach w Zawierciu zwiększoną zawartością ołowiu, sugerując, że zanieczyszczenie wody pitnej to skutek wykonywanych odwiertów. Firma zażądała przeprosin, Łukasz Konarski ich nie opublikował. Wszystko zapowiada, że polski oddział kanadyjskiej firmy pozwie Łukasza Konarskiego o naruszenie dóbr osobistych. I jak zapowiadają przedstawiciele Rathdowney, nie zamierzają z tym zwlekać. 11.03.2021 12:52    14    3
Reklama
Reklama
Reklama
MYSZKOWSKIE PRZEDSZKOLE W GRONIE LAUREATÓW KONKURSU FIRMY ELECTROLUX
MYSZKOWSKIE PRZEDSZKOLE W GRONIE LAUREATÓW KONKURSU FIRMY ELECTROLUX
Przedszkola i żłobki z terenu całego kraju mogły wziąć udział w konkursie Elexctroluxa pn. „Przedszkole bez smogu”. Nagrodą był oczyszczacz powietrza. Wśród 20 zwycięskich placówek znalazło się Przedszkole Nr 4 z Myszkowa. Przypomnijmy, że placówka bierze też udział w kampanii „MOGĘ! Zatrzymać smog - Przedszkolaku złap oddech”, dzięki której do przedszkola trafiły urządzenia oczyszczające powietrze. 26.02.2021 14:11
Reklama
NAJMŁODSI Z CYNKOWA I KOZIEGŁÓW WIEDZĄ JAK WAŻNE JEST CZYSTE POWIETRZE
NAJMŁODSI Z CYNKOWA I KOZIEGŁÓW WIEDZĄ JAK WAŻNE JEST CZYSTE POWIETRZE
(gm. Koziegłowy) Dwa przedszkola z terenu gminy Koziegłowy biorą udział w akcji edukacyjnej dotyczącej smogu i zanieczyszczenia powietrza. W ramach kampanii placówki otrzymały oczyszczacze powietrza. Celem projektu jest wzrost świadomości ekologicznej dzieci, ale też ich bliskich. 26.02.2021 13:51
Reklama
„JESTEŚMY REGULARNIE PODTRUWANI”
„JESTEŚMY REGULARNIE PODTRUWANI”
Do końca roku niektórzy mieszkańcy będą musieli wymienić piec. To efekt podjętej w 2017 roku Uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego, nazywanej uchwałą antysmogową. O konieczności przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej na ten temat, o smogu na terenie gminy Poraj oraz o działalności na rzecz poprawy jakości powietrza rozmawiamy z Kariną Krupską-Brysiak, założycielką Porajskiego Alarmu Smogowego. Pani Karina kilka lat temu przeprowadziła się z Irlandii do Żarek Letniska. Wybrała to miejsce, bo jak sama mówi, myślała, że to idealne miejsce do życia – czyste powietrze, lasy, piękne tereny zielone, oaza spokoju. Pierwsze wrażenie okazało się mylne. Pani Karina zastanawiała się, dlaczego w Żarkach Letnisku czasami nie da się otworzyć okna lub wyjść na spacer. Kupiła oczyszczacz powietrza i po jego włączeniu okazało się, że nawet w domu ma przekroczone dopuszczalne normy rakotwórczych pyłów PM10 i PM2.5. Zaczęła więc drążyć temat, interesować się ochroną powietrza. 26.02.2021 13:41
Reklama
Reklama
POLICJANCI ZDĄŻYLI Z POMOCĄ
POLICJANCI ZDĄŻYLI Z POMOCĄ
(Myszków) W tym roku przyszła – po raz pierwszy od kilku lat – prawdziwa zima. Intensywne opady śniegu i kilkunastostopniowe mrozy niektórych mogą cieszyć, niektórych męczyć. Ale dla Policji to czas wytężonej pracy. Mundurowi kontrolują pustostany, piwnice, dworce, ogródki działkowe – wszystkie miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podejmują też interwencje, gdy zostaną poinformowani o zagrożeniu życia lub zdrowia. Dwóch dzielnicowych z Myszkowa, podczas kontroli pustostanów, uratowali 62-letniego mężczyznę. Policja przypomina o tym, jak ważne jest reagowanie, gdy wiemy, że komuś grozi niebezpieczeństwo. Bezczynność może sprawić, że pomoc przyjdzie za późno. 26.02.2021 12:47
Reklama
Reklama
MNIEJ NARODZIN, WIĘCEJ ZGONÓW
MNIEJ NARODZIN, WIĘCEJ ZGONÓW
(Poraj) W roku 2020 na terenie gminy Poraj urodziło się 70 dzieci. Odnotowano 178 zgonów. W roku, w którym wszystkim bardzo mocno dała się we znaki pandemia, spadła liczba zawieranych małżeństw. 26.02.2021 11:53    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama