Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 02:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Środowisko

Reklama
OMIJAJ JASKINIE, NIE BUDŹ NIETOPERZY!
OMIJAJ JASKINIE, NIE BUDŹ NIETOPERZY!
Gmina Kroczyce przypomina wszystkim mieszkańcom i turystom, by jesienią i zimą unikać wchodzenia do jurajskich jaskiń. Powodem, dla którego należy do wiosny omijać te miejsca są zimujące w jaskiniach zwierzęta. 13.01.2023 09:55
Reklama
Reklama
Mistrz Recyklingu i Przyjaciele. Konkurs
Mistrz Recyklingu i Przyjaciele. Konkurs
W dniu 15 stycznia 2023 rusza IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla dzieci szkół podstawowych. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu: Twoim bohaterem może być każda postać, która swój początek wzięła ze świata odpadów: starego tostera, lodówki, laptopa czy zabawki na baterie. Może nim być butelka po mleku albo twój smartfon. Najważniejsze to bardzo dokładnie go opisać: jakie są jego główne cechy, jego słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności. 05.01.2023 19:53
Reklama
Reklama
Reklama
GEOLOG AMATOR Z PORĘBY ZNALAZŁ METEORYT?
GEOLOG AMATOR Z PORĘBY ZNALAZŁ METEORYT?
Prawie dwadzieścia lat temu znalazłem na jednej z hałd w okolicach Nowej Rudy na Dolnym Śląsku ciekawy eksponat kamienia. Pierwsze moje skojarzenie nasunęło mi przypuszczenie, że być może jest to fragment skamieniałego pnia drewna. Jak szybko o tym pomyślałem, tak równie szybko odrzuciłem to z siebie. Jakiego musiałbym mieć farta, żeby znaleźć taki unikalny eksponat (artefakt). Kamień ten zabrałem jednak ze sobą do domu. Ponieważ przez 16 lat pracowałem na terenie Dolnego Śląska i każdą wolną chwilę poświęcałem na poszukiwaniu szczególnie okazałych kamieni stąd też i moja kolekcja nie jest mała -opowiada Janusz Bargieła 25.12.2022 16:43
Reklama
WYŚCIG, W KTÓRYM NIE NALEŻY STARTOWAĆ
WYŚCIG, W KTÓRYM NIE NALEŻY STARTOWAĆ
Zawierciańska Policja przypomina o konsekwencjach, jakie wiążą się z zażywaniem dopalaczy. Mimo że w ostatnim czasie nie mówi się o kolejnych -tragicznych w skutkach- przypadkach zażywania dopalaczy, nie oznacza to, że zagrożenie przestało istnieć. Warto przypomnieć, co grozi tym, którzy sięgną po nieprzebadane substancje. 22.12.2022 20:18    1
Reklama
Reklama
Morze plastiku i morze z plastiku:  Rząd ma ogromne opóźnienie z wdrożeniem dyrektywy o plastikowych jednorazówkach
Morze plastiku i morze z plastiku: Rząd ma ogromne opóźnienie z wdrożeniem dyrektywy o plastikowych jednorazówkach
Od soboty 3 lipca 2021 ze sklepów miały zniknąć jednorazowe plastiki*; sztućce, talerzyki, kubeczki z polistyrenu (styropianu), a nawet patyczki higieniczne. Powinny zostać też wprowadzone opłaty produktowe w wysokości maksymalnie 1 zł od tych jednorazowych produktów, które w sprzedaży pozostaną (np. plastikowe kubki czy pojemników na jedzenie). Zgodnie z zapisami dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, z dniem 3 lipca - mija termin dla państw członkowskich UE na wprowadzenie w życie przepisów niezbędnych do jej realizacji. 21.12.2022 19:31
Reklama
Reklama
Reklama
To już czas noworocznych postanowień! Jak wytrwać i rzucić palenie?
To już czas noworocznych postanowień! Jak wytrwać i rzucić palenie?
Do najtrudniejszych wyzwań noworocznych należy z pewnością rzucanie palenia, ale wielu osobom niestety nie udaje się porzucić zgubnego nałogu z dnia na dzień i po krótkim okresie tytoniowej abstynencji przekłada swoje „żelazne” postanowienie o kolejny rok. 21.12.2022 19:01
Reklama
MYSZKÓW PONOWNIE WŚRÓD LIDERÓW NAJBARDZIEJ SMOGOWYCH MIEJSCOWOŚCI
MYSZKÓW PONOWNIE WŚRÓD LIDERÓW NAJBARDZIEJ SMOGOWYCH MIEJSCOWOŚCI
(Myszków) Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Ranking obejmuje dane za rok 2021. Myszków podobnie jak w poprzednich latach, w niesławnej czołówce miast najbardziej zanieczyszczonych. 21.12.2022 07:30
Reklama
WYCIĄŁ DĄB DREWNO UKRADŁ
WYCIĄŁ DĄB DREWNO UKRADŁ
W Mirowie (gmina Niegowa) ktoś wyciął dorodny cenny dąb o obwodzie pnia około 400 cm. Drzewo rosło przy polnej drodze „na Niwę” lub „na Niwy” jak to miejsce nazywają miejscowi. Dla wielu osób dąb był ulubionym miejscem krótkiego odpoczynku. Wypoczywali pod nim miejscowi i turyści, jak pan Andrzej, który odkrył że jego ulubione drzewo zostało wycięte. 20.12.2022 15:02
Reklama
Reklama
„Śląskie. Przywracamy błękit”
„Śląskie. Przywracamy błękit”
„Śląskie. Przywracamy błękit” to największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Jego Liderem jest Województwo Śląskie. Projekt współfinansowany jest z Programu LIFE Unii Europejskiej- program działań na rzecz środowiska i klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okres jego realizacji to 1 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2027 roku. 13.12.2022 19:33
Reklama
Reklama
5 rzeczy, które możesz zrobić dla swojego ciała i zdrowia już teraz
5 rzeczy, które możesz zrobić dla swojego ciała i zdrowia już teraz
Przełom roku to czas podsumowań, czyli dobry moment na wprowadzenie w życie nowych, zdrowszych nawyków. Od czego zacząć? 08.12.2022 11:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama