Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 02:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Dlaczego karp jest zdrowy z natury?
Dlaczego karp jest zdrowy z natury?
Wyobraź sobie świeżą rybę, wyhodowaną w lokalnych, rodzinnych gospodarstwach rybackich. Rybę, która rosła aż przez trzy lata, odżywiała się naturalnym pokarmem i zbożami. Ta ryba to tradycyjnie hodowany karp, obecny w polskich stawach już od 800 lat. Dlaczego warto sięgać po karpia nie tylko w święta? O tym rozmawiali eksperci podczas konferencji, rozpoczynającej tegoroczną edycję kampanii promocyjnej Karp – Zdrowy z Natury. 05.12.2022 19:00
Reklama
Reklama
TĘŻNIA W CENTRUM ZAWIERCIA. KTOŚ Z NIEJ KORZYSTA?
TĘŻNIA W CENTRUM ZAWIERCIA. KTOŚ Z NIEJ KORZYSTA?
(Zawiercie) Od kwietnia 2021 w Zawierciu działa na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu. Czy obiekt za pół miliona jest komukolwiek potrzebny? 05.12.2022 15:37    1    1
Reklama
Reklama
Reklama
5 mitów, w które wierzą palacze
5 mitów, w które wierzą palacze
Trudno uwierzyć, że po tylu latach zniechęcania Polaków do palenia, których symbolem stał się plakat „papierosy są do d…”, po papierosa wciąż sięga codziennie 8 milionów z nas. Na opary papierosowego dymu narażonych jest kolejnych 14 milionów biernych palaczy, w tym 3 miliony dzieci. Co piąty palacz w Polsce przyznaje się do palenia papierosów w obecności najmłodszych. W listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji prezentujemy 5 popularnych mitów, w które wierzą palacze. 30.11.2022 15:22
Reklama
FONDER ZIEJE OGNIEM JAK SMOK WAWELSKI
FONDER ZIEJE OGNIEM JAK SMOK WAWELSKI
Komin Odlewni Żeliwa Fonder sp. j. w Ogrodzieńcu wypluwa z siebie gorące metalowe iskry jak jakiś mityczny potwór. Gorące opiłki wydobywające się z komina roznosi wiatr. Taki widok mieli okoliczni mieszkańcy w nocy z 27/28 października. 18.11.2022 14:02    1
Reklama
Reklama
W Trzebini zapadł się cmentarz. Stowarzyszenie z Zawiercia straszy, że tak może być u nas, jeżeli powstanie kopalnia
W Trzebini zapadł się cmentarz. Stowarzyszenie z Zawiercia straszy, że tak może być u nas, jeżeli powstanie kopalnia
W Trzebini, mieście położonym w Małopolsce, bliżej stamtąd do Krakowa niż Zawiercia zapadła się ziemia na cmentarzu. Od wielu lat w Trzebinia zmaga się z mniej lub bardziej spektakularnymi zapadliskami i to na cmentarzu może robić wrażenie. Jej głębokości kilkunastu metrów na cmentarzu pochłonął około 40 grobów. Stowarzyszenie „Nie dla kopalni cynku i ołowiu” z Zawiercia od razu na swoim profilu porównało sytuację z Trzebini z rejonem Zawiercia, gdzie firma Rathdowney prowadzi badania złoża rud cynku i ołowiu i deklaruje chęć budowy kopalni. Zestawienie zapadlisk w Trzebini z planami budowy kopalni w Łazach czytelne: tam się zapada, zapadnie się i na Jurze. To jednak ze strony stowarzyszenia manipulacja, nie mająca nic wspólnego z wiedzą i faktami. 14.11.2022 08:00    8
Reklama
Reklama
Reklama
IGSPW o cenach węgla: NA SKŁADACH JEST 80% MNIEJ WĘGLA. A W CENIE KAŻDEJ TONY 600 ZŁ TO PODATEK VAT!
IGSPW o cenach węgla: NA SKŁADACH JEST 80% MNIEJ WĘGLA. A W CENIE KAŻDEJ TONY 600 ZŁ TO PODATEK VAT!
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla opublikowała stanowisko w którym odnosi się do cen, problemów z brakiem węgla na rynku i pomysłu, że to samorządy miałyby zająć się dystrybucją węgla. IGSPW wskazuje, dlaczego to zły, nierealny pomysł. Zdecydowaliśmy się opublikować ten tekst z niewielkimi skrótami, gdyż jest to zdaniem redakcji bardzo rzeczowe wyjaśnienie, jakie są przyczyny braku węgla i jego wysokich cen. 13.11.2022 14:00
Reklama
O alternatywach dla papierosa z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu
O alternatywach dla papierosa z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu
W roku 2022 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 17 listopada. Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Warto też poznać potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy, które mogą być pomocne w trudnej „fazie przejściowej”. 13.11.2022 13:59
Reklama
To nie awaria, tylko oszczędności: NOCĄ ULICE SPOWIJE MROK
To nie awaria, tylko oszczędności: NOCĄ ULICE SPOWIJE MROK
(gm. Szczekociny) Na ulicach gminy Szczekociny tegoroczna jesień i zima upłyną pod znakiem mroku. Wysokie podwyżki cen energii elektrycznej wymuszają na władzach gminy oszczędności. Jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia prądu jest wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych. 04.11.2022 10:14
Reklama
Reklama
ZGK z Zawiercia posprząta Gminę Kroczyce
ZGK z Zawiercia posprząta Gminę Kroczyce
(Gmina Kroczyce) 28 października odbyła się kolejna sesja Rady Gminy. Dokonano zmian w budżecie, a także wybrano członków Rady Społecznej działającej przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej. 31.10.2022 18:53
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
NAJWAŻNIEJSZY PAPIER Świata PRODUKUJĄ W KLUCZACH!
NAJWAŻNIEJSZY PAPIER Świata PRODUKUJĄ W KLUCZACH!
„Velvet- miękki jak aksamit” brzmiał motyw reklamy, która przez długie lata najbardziej kojarzyła się z papierem toaletowym. Rolką papieru towarzyszył wtedy szczeniak labradora, którego każdy chciałby przytulić. Pozytywne skojarzenie z marką Velvet oczywiste. Mało kto jednak wie, że najbardziej popularne w Polsce papier toaletowy, chusteczki do nosa, ręczniki papierowe są produkowane w Kluczach, na granicy z gminą Ogrodzieniec, czyli już w Małopolsce. Od 125 lat działa tu fabryka papieru, założona w 1897 roku. To najstarszy wciąż działający zakład przemysłu papierniczego. Do końca lat 80 tych XX wieku zakład produkował papier wykorzystywany do produkcji książek i zeszytów, w tym popularny w tamtych latach zeszyt z tabliczką mnożenia na okładce (może ktoś w domowych archiwach taki znajdzie!). Ale to już historia. Dzisiaj fabryka w Kluczach pod marką VELVET produkuje wyłącznie chusteczki do nosa, ręczniki papierowe i ten papier, którego niezbędność uświadamiamy sobie, w tych momentach, jak zaskoczy nas pusta rolka. 30.10.2022 12:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama