Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 18:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Środowisko

Reklama
ZARZUTY DLA PREZESA ODLEWNI. ZA SZKODY W ŚRODOWISKU „ZNACZNYCH ROZMIARÓW”
ZARZUTY DLA PREZESA ODLEWNI. ZA SZKODY W ŚRODOWISKU „ZNACZNYCH ROZMIARÓW”
Już w listopadzie 2023 roku jak dowiedzieli się dziennikarze Kuriera były prezes Odlewni Zawiercie SA Sebastian K. miał mieć postawione zarzuty karne dotyczące przede wszystkim zanieczyszczania środowiska przez odlewnię. Chodzi o czas zanim firma została przejęta przez chińskich inwestorów. Był już nawet wyznaczony dzień tej czynności procesowej. Ale gdy dopytywaliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Zawierciu czy doszło do postawienia zarzutów prezesowi odlewni, z-ca Prokuratura Rejonowego w Zawierciu prok. Witold Cysewski, zapytał, czy możemy kilka dni wstrzymać się z ujawnianiem tej informacji. W czerwcu 2024 już inna prokuratura, Okręgowa z Sosnowca potwierdza, że Sebastian K. były prezes odlewni ma postawione zarzuty karne. To dobra wiadomość dla mieszkańców ulic sąsiadujących z odlewnią, który narzekali, że odlewnia niszczy ich domy, samochody i zdrowie. Prokuratura -jak ustaliliśmy- oparła zarzuty m. in. na opinii biegłych, którzy potwierdzili, że w fabryce celowo oszczędzano na ochronie środowiska, zagrażając mieniu i zdrowiu okolicznych mieszkańców. To ułatwi mieszkańcom uzyskanie odszkodowań od odlewni. 23.07.2024 15:08    2
Reklama
Reklama
Elektrośmieci. Jak firmy mogą odpowiedzialnie pozbywać się zużytego sprzętu?
Elektrośmieci. Jak firmy mogą odpowiedzialnie pozbywać się zużytego sprzętu?
Każde przedsiębiorstwo produkuje odpady, które powinny być odpowiednio utylizowane. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o środowisko i dostosować się do obowiązujących norm związanych z ekologią. 23.07.2024 14:43    1
Reklama
Reklama
Reklama
Wspinaczkowy weekend na Zamku Ogrodzienieckim. Patronem aktor Piotr Głowacki
Wspinaczkowy weekend na Zamku Ogrodzienieckim. Patronem aktor Piotr Głowacki
Ciepły, przyjemny weekend zaczyna się dzisiaj i pogoda zapowiada się idealnie. Zamek Ogrodzieniec gości w ten weekend wspinaczki i wspinaczy z wyjątkowym wydarzeniem PION/POZIOM. Co się kryje za tą nazwą? Będzie m. in. maraton filmów wspinaczkowych ale i zabawny bieg w spinaczkowym szpeju z rolką papieru toaletowego w ręce. Nie tylko wspinacze, ale każdy turysta spotkał się w życiu z taką sytuacją, że brak rolki był jego największą udręką. Bo ustronne miejsce jakoś się znajdzie... jak się szybko biega. Meta biegu na dziedzińcu Zamku Ogrodzienieckiego. 19.07.2024 08:55
Reklama
SCHUMACHER PRZEPRASZA, ŻE SMRODZI
SCHUMACHER PRZEPRASZA, ŻE SMRODZI
Firma Schumacher z Grudziądza, właściciel myszkowskiej Papierni wreszcie przyznaje oficjalnie, że jest przyczyną smrodu w Myszkowie. Ale firma przyznaje się do odpowiedzialności za uciążliwości zapachowe z „z ostatnich 2-3 tygodni” czytamy w oświadczeniu zarządu Schumacher z 2 lipca. A co z resztą? „To nie my!” -podtrzymuje firma swoje stanowisko z lutego 2023 jakie wtedy dostała Gazeta Myszkowska. Mieszkańcy Centrum, zwłaszcza okolic ulicy Spółdzielczej, mieszkańcy Mijaczowa regularnie narzekali na smród. Śmierdziało w okolicach Starostwa Powiatowego i na dworcu PKP, co mogli wyczuć wysiadający. Myszków, zwłaszcza przyjezdnym zaczynał się kojarzyć z uciążliwym zapachem. I choć podejrzenia raz po raz kierowano w stronę zakładów papierniczych firmy Schumacher, ponad rok temu firma zaprzeczała, aby była przyczyną uciążliwego smrodu. I choć śmierdziało w Myszkowie z różną regularnością, to jak już zaczęło… nosy trzeba było zaciskać! 18.07.2024 14:07    1    1
Reklama
Reklama
ZA BARDZO ŚWIECIMY? OBRÓCILIŚMY 3 LATARNIE!
ZA BARDZO ŚWIECIMY? OBRÓCILIŚMY 3 LATARNIE!
Narasta konflikt mieszkańców ulicy Myśliwskiej z firmą Elemental Strategic Metals z Grodziska Mazowieckiego, która w Zawierciu wybudowała hutę metali odzyskiwanych z zużytych akumulatorów i katalizatorów samochodowych. Po serii naszych artykułów 1 lipca doszło do spotkania mieszkańców z Prezydent Zawiercia Anną Nemś i przedstawicielem zarządu Elemental. Na razie niewiele z tych rozmów wynika. Mieszkańcy się trochę wykrzyczeli. Anna Nemś, wyraźnie skołowana, nie bardzo wie jaką przyjąć postawę: stanąć po stronie mieszkańców, czy fabryki, która chwali się zainwestowaniem 600 mln zł w Zawierciu? „Wzorcowy” i „najnowocześniejszy w Europie” zakład odzysku metali -jak chwali się firma Elemental- ma być ekologiczny, a firma ma swój kodeks etyczny, w którym pisze, że „ współpracuje ze społecznościami lokalnymi w sposób uczciwy, przejrzysty i pełen szacunku”. 18.07.2024 07:00    2
Reklama
Reklama
Reklama
Promienniki podczerwieni: Nowoczesne ogrzewanie dla każdego
Promienniki podczerwieni: Nowoczesne ogrzewanie dla każdego
Promienniki podczerwieni to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, które zdobywa coraz większą popularność zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych. W odróżnieniu od tradycyjnych metod ogrzewania, promienniki podczerwieni działają na zasadzie emitowania fal podczerwonych, które bezpośrednio ogrzewają obiekty i osoby w swoim zasięgu, a nie powietrze wokół nich. Dzięki temu zapewniają szybkie i efektywne ogrzewanie, które jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. 11.07.2024 20:14
Reklama
Ekspertyza Kredytowa w Serce Wrocławia
Ekspertyza Kredytowa w Serce Wrocławia
Położone w sercu Wrocławia, przy ulicy Generała Romualda Traugutta 45 w prestiżowym kompleksie CITY FORUM, biuro doradztwa kredytowego Marka Grobelnego stanowi strategiczne miejsce dla każdego, kto szuka rzetelnej pomocy w zakresie finansowania. W bezpośrednim sąsiedztwie takich dzielnic jak Śródmieście, Nadodrze i Ołbin, biuro oferuje łatwy dostęp do specjalistycznych usług kredytowych dla mieszkańców Wrocławia oraz przyjezdnych. 11.07.2024 19:50
Reklama
Darmowe autobusy dla mieszkańców Włodowic. Testowo do końca września
Darmowe autobusy dla mieszkańców Włodowic. Testowo do końca września
IV Sesja Rady Gminy i Miasta Włodowice była sesją absolutoryjną, w trakcie której radni udzielili burmistrzowi Dorocie Wnuk wotum zaufania. Wszyscy 12 radnych obecnych na sesji głosowali za absolutorium z tytułu wykonania budżety Gminy i Miasta Włodowice. W trakcie sesji burmistrz, która swoją kadencję będzie pełniła po raz pierwszy, ogłosiła również, że została członkiem komisji rewizyjnej Związku Gmin Jurajskich. Co także istotne – na sesji poruszono tematy aktualnie prowadzonych inwestycji, problemu budowy drogi w Górze Włodowskiej czy darmowej komunikacji miejskiej, która obowiązuje już od 1 lipca, na razie do końca września. 07.07.2024 10:50    2
Reklama
Reklama
Lokalne Inwestycje i Rozwój Zawiercia: Szanse i Wyzwania
Lokalne Inwestycje i Rozwój Zawiercia: Szanse i Wyzwania
W ostatnich latach Zawiercie, miasto położone w województwie śląskim, dynamicznie rozwija swoją infrastrukturę. Nowe drogi, modernizacja istniejących szlaków komunikacyjnych oraz rozbudowa sieci energetycznej to tylko niektóre z przykładów inwestycji, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz przyciągnięcie nowych inwestorów. Inwestycje te nie tylko poprawiają codzienne funkcjonowanie miasta, ale również wpływają na zwiększenie jego atrakcyjności jako miejsca do życia i pracy. 02.07.2024 13:26
Reklama
Reklama
Dzisiaj spotkanie w sprawie Elemental. Czy Miasto Zawiercie jest tu głównym winowajcą?
Dzisiaj spotkanie w sprawie Elemental. Czy Miasto Zawiercie jest tu głównym winowajcą?
1 lipca o godzinie 15:00 mieszkańcy ulicy Myśliwskiej, ale też sąsiedzi z całej dzielnicy Marciszów i Kosowska Niwa mają się spotkać z Prezydent Zawiercia Anną Nemś, aby rozmawiać o swojej sytuacji. Jeszcze przed uruchomieniem zakładu Elemental w Zawierciu, mieszkańcy narzekali na smog świetlny. Teraz doszedł hałas. Na ulicy Myśliwskiej kumulując się uciążliwości wielu okolicznych zakładów Strefy Aktywności Gospodarczej: -Chcemy, aby miasto lub firmy których sąsiedztwo jest nie do zniesienia, wykupiły nasze domy, chcemy się stąd wynieść- mówi część mieszkańców ulicy Myśliwskiej. 01.07.2024 11:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama