Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 18:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
RUSZYŁ ELEMENTAL. MIESZKAŃCY NARZEKAJĄ NA HAŁAS I SMOG ŚWIETLNY
RUSZYŁ ELEMENTAL. MIESZKAŃCY NARZEKAJĄ NA HAŁAS I SMOG ŚWIETLNY
Północ, czasem nawet pierwsza w nocy. Na ulicy Myśliwskiej w Zawierciu w prostej linii do nowo otwartej fabryki Elemental, którą sami właściciele nazywają „miejską kopalnią” najwyżej kilkaset metrów. Od ulicy fabrykę powinien oddzielać „pas zieleni ochronnej”. Maciej Dziedzic, członek zarządu spółki twierdzi, że coś takiego tam posadzono, ale zieleni trzeba „dać czas urosnąć”. Zakład od kilku miesięcy, choć jeszcze nie był w pełnym rozruchu już dał się we znaki mieszkańcom zwłaszcza ulicy Myśliwskiej w Zawierciu. Ci narzekają na smog świetlny z Elemental. W rozmowie z naszym dziennikarzem Maciej Dziedzic przyznał, że fabryka jest dla mieszkańców uciążliwa świetlnie. Ale uciążliwości świetlnej fabryka nie zlikwiduje, a jedynie „postarają się zmniejszyć uciążliwości świetlne dla mieszkańców Myśliwskiej, ze strony Elemental”. Mamy XXI wiek, Elemental chwali się, że to najnowocześniejszy w Europie zakład przerobu baterii samochodowych i katalizatorów. Ale musimy się zastanowić, czy Zawierciańska Strefa Aktywności Gospodarczej która miała być motorem rozwoju miasta i regionu, nie stała się gospodarczym potworem. 29.06.2024 07:46    3    1
Reklama
Reklama
POŻAR W ZAWIERCIU. TO NIE ELEMENTAL
POŻAR W ZAWIERCIU. TO NIE ELEMENTAL
-Początkowo myślałem, że to płonie Elemental, więc się przestraszyłem, że trzeba budzić wszystkich i uciekać -mówi mieszkaniec ulicy Myśliwskiej w Zawierciu -bo dym unosił się znad ich hali -pisze pan Tomasz, który wysłał nam zdjęcia. Na ranem, 27 czerwca wybuchł pożar na składowisku odpadów w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. To gminna spółka, należąca do miasta Zawiercie, od lat temat wielu afer z gospodarowaniem odpadami. 27.06.2024 15:10    1    2
Reklama
Reklama
Reklama
Pani Ania, nasza Czytelniczka, ostrzega: NIGDY NIE ZACZYNAJCIE PALIĆ
Pani Ania, nasza Czytelniczka, ostrzega: NIGDY NIE ZACZYNAJCIE PALIĆ
„Zaczęłam palić papierosy jakoś zaraz po maturze. Pomyślałyśmy sobie z koleżankami, że egzamin dorosłości zaliczony i zrobimy coś, co robią inni dorośli. Jedna z moich koleżanek podprowadziła ojcu z domu jakieś francuskie papierosy. To wtedy miało swoją magię, bo „zagraniczne”... I tak zapaliłyśmy jednego, podając go sobie po kolei. -zaczyna swój list dziś 62 letnia Anna. 13.06.2024 13:06
Reklama
GIGANT „URBAN MINING” RUSZA NA MARCISZOWIE
GIGANT „URBAN MINING” RUSZA NA MARCISZOWIE
W środę 19 czerwca w Zawierciu, od strony Myszkowa, zostanie otwarty zakład recyklingu baterii, akumulatorów i innej elektroniki z której można odzyskać cenne metale, w tym złoto, platynę ale przede wszystkim lit, bez którego nie powstanie żadna nowoczesna bateria, zwłaszcza do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Zakład w Zawierciu przy ul. Podmiejskiej 128 należący do ELEMENTAL STRATEGIC METALS Sp. z o.o. to zdaniem firmy Elemental „najnowocześniejszy w Europie zakład produkcji strategicznych metali przemysłowych (lit, nikiel, kobalt, mangan) oraz szlachetnych (platyna, pallad, rod). 13.06.2024 11:58    1    1
Reklama
Reklama
pomysł na sobotę: „Błękitny ekoFest”. Ekologiczne święto w sercu Parku Śląskiego!
pomysł na sobotę: „Błękitny ekoFest”. Ekologiczne święto w sercu Parku Śląskiego!
W najbliższą sobotę, 8 czerwca, Park Śląski stanie się centrum ekologicznego święta, zapraszając mieszkańców na „Błękitny ekoFest” – rodzinny piknik pełen inspiracji, wiedzy i aktywności sportowej. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 11:00 – 19:00 przy Dużym Kręgu Tanecznym. 07.06.2024 07:23
Reklama
Reklama
Reklama
WYSTAWA PSÓW RASOWYCH W GNIAZDOWIE
WYSTAWA PSÓW RASOWYCH W GNIAZDOWIE
W dniach 17-19.05.2024R. na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gniazdowie odbyła się wystawa psów rasowych zorganizowana przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Będzinie. 02.06.2024 09:28
Reklama
KOSZMAR Z ULICY OKIENNIK? NOWA STAROSTA, TEN SAM HORROR
KOSZMAR Z ULICY OKIENNIK? NOWA STAROSTA, TEN SAM HORROR
Od 7 maja starostą zawierciańskim nie jest już Gabriel Dors, twórca całego zamieszania z ulicą Okiennik. W wielkim skrócie było tak: Dors tędy jechał do pracy, gdy został w 2018 roku wybrany starostą. Źle mu się jechało po nierównej drodze, więc wymyślił, że ją przebuduje: 01.06.2024 12:24    1
Reklama
Potrzeba krajowej strategii walki z nałogiem
Potrzeba krajowej strategii walki z nałogiem
Przypadający ostatniego dnia maja Światowy dzień bez tytoniu co roku staje się okazją do podjęcia dyskusji o problemie palenia tytoniu i do głębszej analizy konsekwencji, jakie powoduje nałóg. Tym razem wyzwanie wytyczenia dróg walki z papierosami podjęło się grono ekspertów zaproszonych przez Forum Zdrowia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 31.05.2024 13:46
Reklama
Reklama
Jak ozonowanie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach? Dezynfekcja ozonem bez tajemnic
Jak ozonowanie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach? Dezynfekcja ozonem bez tajemnic
W obliczu rosnącej troski o zdrowe środowisko życiowe, jakość powietrza w naszych mieszkaniach nabiera coraz większego znaczenia dla naszego codziennego samopoczucia. W odpowiedzi na te potrzeby coraz więcej uwagi zdobywa ozonowanie pomieszczeń. Jakie dokładnie korzyści może przynieść ozonowanie w poprawie jakości powietrza w domu? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej metodzie i omówimy jej zalety. 28.05.2024 19:29
Reklama
Reklama
Przewodnik po najlepszych biurkach z elektryczną regulacją wysokości na rynku
Przewodnik po najlepszych biurkach z elektryczną regulacją wysokości na rynku
W dzisiejszych czasach, kiedy praca zdalna i siedzący tryb życia stały się normą, coraz więcej osób zwraca uwagę na ergonomię miejsca pracy. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia biura, który może znacząco wpłynąć na komfort i zdrowie użytkownika, są biurka regulowane elektrycznie. W tym artykule przedstawimy przegląd najlepszych biurek z elektryczną regulacją wysokości dostępnych na rynku, ich zalety oraz wskazówki, jak wybrać odpowiedni model dla siebie. 22.05.2024 14:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama