Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 10:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Zawiercie

Reklama
KOGO JESZCZE WYSADZI KORUPCYJNA AFERA?
KOGO JESZCZE WYSADZI KORUPCYJNA AFERA?
(Zawiercie) Prezydent Zawiercia Ryszard M. (NAW) otrzymał zarzut dotyczący wejścia w porozumienie z oferentem w trakcie przetargu publicznego, który był organizowany w 2013 roku przez Urząd Miejski w Zawierciu. Było to działanie na szkodę nie tylko innych oferentów, ale także gminy Zawiercie. W związku z zarzutami zmowy przetargowej 27 sierpnia doszło do kolejnego zatrzymania. Jak udało nam się ustalić sprawa dotyczy budynków socjalnych w Kromołowie. Prezydenta Zawiercia w ubiegłym tygodniu odwiedził w areszcie inny czołowy polityk NAW-u starosta Rafał Krupa. Spotkanie odbywało się w obecności prokuratora. 08.09.2014 08:28
Reklama
Reklama
AUDI ZDERZYŁO SIĘ Z DAFEM
AUDI ZDERZYŁO SIĘ Z DAFEM
(Żerkowice) 19 sierpnia tragicznie zakończył się wypadek na drodze krajowej nr 78 w rejonie Żerkowic. Osobowe Audi A6 zderzyło się z ciężarowym Dafem. 37-latek z osobówki poniósł śmierć na miejscu. 25.08.2014 10:58
Reklama
Reklama
Reklama
TYLKO ROZLACH CHCIAŁ GŁOSOWAĆ
TYLKO ROZLACH CHCIAŁ GŁOSOWAĆ
(Zawiercie) Z pewnym poślizgiem, ale jednak. Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Adam Rozlach we wtorek 5 sierpnia kilkanaście minut po godzinie 15 rozpoczął obrady 52 sesji rady powiatu. 29 lipca 9 radnych opozycji (Zamora, Wojdas, Kaziród, Macherzyński, Grela, Karcz, Jaros, Rok oraz Knop) złożyło wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu. Najważniejszym punktem obrad miał być ten, w którym opozycja chciała odwołać Adama Rozlacha z funkcji przewodniczącego. Ewidentnie opozycja postanowiła wykorzystać zamieszanie w NAW po aresztowaniu Prezydenta Zawiercia. Ale 3 sierpnia do biura Rady Powiatu Zawierciańskiego trafia kolejny wniosek podpisany tym razem przez 8 z 9 wymienionych powyżej radnych. Chcą wycofania uprzednio złożonego wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Rozlach mówi jednak: „nie - złożyliście wniosek o moje odwołanie, to odwołujcie”. Najdziwniejsze, że w tym uporze nie poparli Rozlacha inni radni z NAW i zgodzili się na zdjęcie odwołania Rozlacha z porządku obrad. W pewnym sensie głosować odwołanie Przewodniczącego Rady Powiatu Zawierciańskiego chciał tylko… sam przewodniczący Adam Rozlach. 11.08.2014 09:59
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
STAROSTA ZAWARŁ UGODĘ. ZAPŁACI ODSZKODOWANIE
STAROSTA ZAWARŁ UGODĘ. ZAPŁACI ODSZKODOWANIE
(Zawiercie) Zwolniony z pracy w Starostwie Powiatowym w Zawierciu Marcin Wojciechowski i starosta Rafał Krupa zawarli ugodę. Wojciechowski nie wróci do pracy w Starostwie, ale otrzyma odszkodowanie w wysokości 3 pensji, czyli 6577 zł. Strony zawarły ugodę podczas pierwszej rozprawy, prowadzonej przez sędzię Grażynę Jaskulską 14 stycznia. Z propozycją ugody wystąpił starosta Rafał Krupa, proponując odszkodowanie w wysokości 1 miesięcznej pensji. Gdy sędzia uznała, że zatwierdzi tylko ugodę z 3 miesięcznym odszkodowaniem, starosta łatwo zgodził się na kwotę 6577 zł. Tym łatwiej, że to nie jego pieniądze, a podatnika. Zawierciański podatnik zapłacił też za wynajęcie do sprawy jednej z największych śląskich kancelarii, Kancelarii Adwokackiej Ślązak Zapiór i Wspólnicy z Katowic. Tej samej, którą starosta Krupa wynajął do sprawy ustawiania przetargów w starostwie. Podczas rozprawy, w sporze ze zwykłym pracownikiem, zwolnionym urzędnikiem starostwa, Krupę wspierało aż dwóch prawników kancelarii, choć Starostwo Powiatowe w Zawierciu zatrudnia dwóch prawników na etatach. Rozrzutny ten nasz starosta Rafał Krupa, przynajmniej gdy chodzi o NASZE pieniądze. 20.01.2014 11:19
Reklama
Reklama
DROGA DO SAG MIAŁA BYĆ OTWARTA. NIE JEST
DROGA DO SAG MIAŁA BYĆ OTWARTA. NIE JEST
(Zawiercie) Choć zakończyła się już budowa drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawierciu, to trasa nadal nie jest otwarta. Jej uruchomienie miało nastąpić w ciągu kilku dni. Inwestycja warta ponad 10 mln zł połączyła ulicę Mrzygłodzką z ul. Podmiejską. 17 grudnia kierowcy nadal nie mogli korzystać z nowej drogi do strefy. 30.12.2013 08:54
Reklama
Reklama
Reklama
ZLA: CHRONIMY MIEJSCA DLA PACJENTÓW
ZLA: CHRONIMY MIEJSCA DLA PACJENTÓW
(Zawiercie) W rejonie centrum Zawiercia trudno jest zaparkować. Jednym z takich miejsc jest teren Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego przy ul. Powstańców Śląskich (od ul. Sądowej i Zegadłowicza). Tu pojawił się parkingowy, który co prawda nie zbiera opłat od pacjentów za postój samochodem, ale jak informował jeden z naszych czytelników, stróż szczególnie pilnuje miejsc parkingowych przeznaczonych dla personelu zatrudnionego w ZLA. Sprawę szerzej opisywaliśmy w numerze 39 KZ, w artykule „Jest parking, ale problem nadal istnieje”. 14.10.2013 08:04
Reklama
TO BYŁ OGROMNY POŻAR, EWAKUOWALI LUDZI
TO BYŁ OGROMNY POŻAR, EWAKUOWALI LUDZI
(Zawiercie) 28 lipca 7 jednostek Państwowej Straży Pożarnej walczyło z pożarem, który wybuchł w kamienicy położonej przy ulicy Niedziałkowskiego w Zawierciu. W akcji brali również udział strażacy zawodowi z Myszkowa, Dąbrowy Górniczej i druhowie ochotnicy z Żerkowic, Włodowic, Kromołowa, Ryczowa Kolonii, Blanowic. 05.08.2013 09:47
Reklama
Ubojnia Kowalczyk odznaczona przez Prezydenta RP
Ubojnia Kowalczyk odznaczona przez Prezydenta RP
Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski  wręczył właścicielom firmy PPHU Henryk Kowalczyk z Bargieł (gmina Konopiska) tytuł Wicemistrza Krajowego za rok 2012 w kategorii FIRMY.  Uroczystość odbyła się w Warszawie 11 czerwca, gdzie z rąk Prezydenta RP wyróżnienie odebrali państwo  Danuta i Henryk Kowalczykowie. Ubojnia Kowalczyk, która w ciągu ostatnich kilku lat zainwestowała około 30 mln zł w rozwój nowoczesnej ubojni bydła zdobyła również Grand Prix 2012 i tytuł Orła Agrobiznesu  za „Dynamiczny rozwój i utrzymanie sukcesu rynkowego”. Firma świetnie radzi sobie na rynku mięsa, choć ta sama Rzeczypospolita w traktowaniu firm tej branży zachowuje się wyjątkowo niekonsekwentnie. Najpierw firmie przyznano spore dotacje na rozwój, w tym również na budowę osobnej linii do uboju rytualnego, a później najpierw polski rząd, a teraz Sejm RP doprowadziły do zakazu uboju rytualnego. Wybudowana kosztem kilku milionów złotych linia do uboju koszernego, wybudowana ze wsparciem środków unijnych, stoi nieużywana od grudnia 2012. Koszernie nie została w Bargłach ubita ani jedna sztuka bydła, choć Zakład Rozbioru Mięsa Henryk Kowalczyk ma wszystkie certyfikaty wspólnot religijnych żydowskich i muzułmańskich.  Ale z dyplomu od Prezydenta RP, z szacunku dla urzędu, państwo Kowalczykowie jednak są bardzo dumni. Wisi w gabinecie na honorowym miejscu. Obok dyplomów i statuetek wyróżniających firmę za jej antrykot, rostbef, polędwicę wołową. 29.07.2013 10:54
Reklama
Reklama
DUŻO ZA MAŁO NA MACHA
DUŻO ZA MAŁO NA MACHA
(Zawiercie) Referendum w sprawie odwołania prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha (NAW) jest nieważne. 16 czerwca mieszkańcy stolicy powiatu mieli zadecydować o tym, czy chcą zmiany władzy. Frekwencja wyniosła 8,89 procent. O to właśnie chodziło w całej szeroko zakrojonej kampanii antyreferendalnej, wspieranej skrupulatnie przez firmę Pawła Komendy (mąż powiatowej radnej). Na przegranej Macha wielu mogło wiele stracić. 24.06.2013 09:33
Reklama
Reklama
WPADLI W CZASIE BRUDNEJ ROBÓTKI
WPADLI W CZASIE BRUDNEJ ROBÓTKI
(Zawiercie) Dwóch złodziei zatrzymali w ciągu ostatnich kilku dni policjanci z  zawiercieńskiej KPP. W ubiegłym tygodniu wpadł 27-letni włamywacz, który okradał piwnice. Na ulicy Powstańców Śląskich 17 czerwca dzięki pomocy przechodniów udało się przeszkodzić w „pracy” rabusiowi, który napadał na starsze kobiety. 24.06.2013 09:33
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama