Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 10:35
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Zawiercie

Reklama
ZAMACH STANU W STAROSTWIE POWIATOWYM
ZAMACH STANU W STAROSTWIE POWIATOWYM
(Zawiercie) Przetasowania osobowe, które miały pozbawić opozycję większości w ważniejszych komisjach stały się głównym punktem obrad Rady Powiatu Zawierciańskiego 25 kwietnia 2023r. – To zamach stanu – powiedział wiceprzewodniczący rady Jarosław Kleszczewski (PO), który podkreślał, że uchwała w tej sprawie została „rzucona” radnym tuż przed głosowaniem. W przerwie miała po raz kolejny obradować komisja powołana do wyboru dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Znowu została zbojkotowana. Zbuntowana część radnych udała się do restauracji „Sportowa”. Niestety, tymczasowe miejsce pobytu „uciekinierów” zostało szybko zdemaskowane przez starostę Rafała Krupę (NAW). I tak wiosenne „wagary” doprowadziły do kolejnych burzliwych dyskusji. 06.05.2013 08:46
Reklama
Reklama
SZYKUJCIE SIĘ NA CHAOS I PARALIŻ NA DROGACH!
SZYKUJCIE SIĘ NA CHAOS I PARALIŻ NA DROGACH!
(Zawiercie, Poręba) Koniec tygodnia dla mieszkańców naszego powiatu szykuje się równie pechowy jak jego początek. We wtorek, 23 kwietnia pod Hutą CMC w Zawierciu pikietowali pracownicy zakładu w obronie swoich miejsc pracy. Walczyli o godność i honor, o przetrwanie. Dziś o 16.00 znów zawyją syreny, ludzie wyjdą na ulice z transparentami. To największa fala protestów, jaka w przeciągu ostatnich 10 lat nawiedziła nasz powiat. Tym razem mieszkańcy Poręby i Zawiercia będą walczyć o obwodnicę i planują blokadę DK 78. 29.04.2013 13:10
Reklama
Reklama
Reklama
PRACOWNICY FUM-U PRZESTAJĄ PRACOWAĆ
PRACOWNICY FUM-U PRZESTAJĄ PRACOWAĆ
(Poręba) Coraz gorzej wygląda sytuacja pracowników Fabryki Urządzeń Mechanicznych w Porębie. Konflikt na linii załoga-zarząd nabiera na sile. W czwartek, 11 kwietnia zdesperowani ludzie czekali z nadzieją na zaległe pensje. Te jednak nie wpłynęły na konta. Trzymiesięczne zaległości w wypłatach wynagrodzeń doprowadziły do silnego napięcia i robotnicy spontanicznie zaczęli odchodzić od stanowisk pracy. O 6.00 rano zakład stanął na kilka godzin. Tak fatalnie jeszcze nie było. Stres ciągle nie opuszcza również pracowników Huty CMC, którzy nadal boją się o swoje miejsca pracy. 22.04.2013 13:42
Reklama
OBWODNICA POTRZEBNA JAK POWIETRZE
OBWODNICA POTRZEBNA JAK POWIETRZE
(Zawiercie) Zawiercie, Poręba, Kroczyce i Szczekociny już od wielu lat czekają na obwodnicę. Dla stolicy powiatu jej budowa jest szczególnie istotna. Jak wskazują badania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, „krajówką” przez Zawiercie na dobę przejeżdża średnio ponad 15 tysięcy samochodów. Aby przybliżyć (oddalającą się z roku na rok w nieznaną przyszłość) inwestycję, 31 stycznia w Urzędzie Miejskim w Zawierciu spotkali się parlamentarzyści sosnowieckiego okręgu wyborczego i lokalni samorządowcy. Mimo różnic politycznych wszyscy obiecali lobbować za budową obwodnicy. O konkretnych ruchach, póki co, jednak nie było mowy. 10.02.2013 22:37
Reklama
Reklama
 „ŚWIŃSKA GRYPA” ZAATAKOWAŁA NASZ POWIAT
„ŚWIŃSKA GRYPA” ZAATAKOWAŁA NASZ POWIAT
(Zawiercie) Od 11 stycznia obowiązuje zakaz wstępu na oddział zakaźny Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Władze lecznicy wydały wojnę wirusowi „świńskiej grypy”. Groźna choroba już do nas dotarła. Do odwołania ograniczono odwiedziny. Ludzie są nieco zdezorientowani i pytają „O co chodzi?”. Właśnie potwierdzono obecność wirusa AH1N1 w organizmie 47-letniego mężczyzny z Ogrodzieńca. Do Zawiercia trafiły także dwie inne osoby, tym razem z Myszkowa. Stan kobiety i mężczyzny był na tyle ciężki, że oboje wylądowali na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. 20.01.2013 18:56
Reklama
Reklama
Reklama
 „KOMISARZ” IMIELSKI WKRACZA DO STAROSTWA!
„KOMISARZ” IMIELSKI WKRACZA DO STAROSTWA!
(Zawiercie) 1 listopada Konrad Imielski (SLD) były prezydent Zawiercia, w latach 80 sekretarz Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Zawierciu oficjalnie został doradcą starosty Rafała Krupy w zakresie… funkcjonowania samorządu powiatowego. Jaką rolę ma odgrywać zawierciański radny w powiecie? Nawet działacze lewicy z Zawiercia nieoficjalnie potwierdzają, że doradca Imielski ma pełnić funkcję nadzorcy nad starostą Rafałem Krupą. Dlaczego po dwóch latach nagle starosta zaczął potrzebować doradcy? Chcieliśmy o to zapytać głównego zainteresowanego. 7 listopada starosta Krupa nie odebrał jednak od nas telefonu, a rzecznik prasowy starostwa Maciej Pawłowski przebywał na zwolnieniu lekarskim. – Dla nas jest jasne, że Ryszard Mach (prezydent Zawiercia i szef NAW-u) „wstawił” Imielskiego tylko po to, by mieć jeszcze większy wpływ na to, co się dzieje w powiecie. Ten człowiek będzie miał wpływ na wiele prawnych decyzji – przyznają w rozmowach między sobą powiatowi radni. Tymczasem czołowi działacze Niezależnej Alternatywy Wyborczej robią wszystko, by dać nauczkę niewygodnym politykom. 11.11.2012 20:18
Reklama
NAJPIERW WYWŁASZCZONE POD RZEKĘ, PÓŹNIEJ WYDZIELONE DLA KRUPY!
NAJPIERW WYWŁASZCZONE POD RZEKĘ, PÓŹNIEJ WYDZIELONE DLA KRUPY!
(Kroczyce) Okazuje się, że sprawa trzech działek, o które Starosta Zawierciański Rafał Krupa powiększył sobie podwórko  (z 516 do  955 mkw) w Kroczycach jest jeszcze bardziej sensacyjna, niż wydawało nam się, gdy pisaliśmy artykuł „Krupa podwoił działkę” (KZ nr 42 z 19X). Wtedy sugerowaliśmy, że kosztowna i pracochłonna praca urzędników starostwa w latach 2009-10 doprowadziła do wydzielenia  i sprzedaży działek o numerach 1705/10, 1706/1, 1708/4. Wydzielone z rzeki Bagienki trzy działki są idealnym uzupełnieniem dla działki 1991 gdzie stoi dom starosty. Choć na przetargu z 20.12.2010 to nie Krupa, tylko Rafał Kotwasiński z Jaworzna kupił trzy działki za 2690 zł netto, wkrótce to Krupa ogrodził działki jak swoje. Kurier Zawierciański dotarł do nowych dokumentów, mogących potwierdzić, że od początku działki były przygotowywane dla Krupy. Co więcej, zgłosił się do nas wnuk byłego właściciela tych terenów z sensacyjną informacją: działki, o których wydzielenie od rzeki Bagienki i sprzedaż zabiegało Starostwo Powiatowe w Zawierciu, zostały w roku 1989 wywłaszczone. Właśnie na poszerzenie rzeki Bagienki! 29.10.2012 08:37
Reklama
KRUPA PODWOIŁ DZIAŁKĘ
KRUPA PODWOIŁ DZIAŁKĘ
(Zawiercie, Kroczyce) Ponad dwa lata pracownicy Starostwa Powiatowego w Zawierciu zajmowali się sprawą regulacji działek rzeki Bagienki w Kroczycach, jeszcze  gdy Starostą Powiatowym był Ryszard Mach (NAW). W ramach regulacji rzeki z trzech działek o powierzchni niecałych 3,5 tys. mkw. wydzielono trzy działki o powierzchni  439 mkw. Akurat obok działki na której Rafał Krupa, obecnie starosta, wybudował dom. Krupa oficjalnie „namaszczony” przez Macha, szefa NAW na  starostę, chwalił się podczas spotkań wyborczych, gdy starał się o mandat radnego powiatowego, że jest z Machem spokrewniony. Reklamował ten fakt, jako zapewniający mu w przyszłości dobry kontakt ze starostą, teraz Prezydentem Zawiercia. Obu panów może łączyć więc nie tylko wspólna partia (NAW), ale i pokrewieństwo. 15 grudnia 2010, dokładnie w dniu, w którym Krupa został wybrany Starostą Powiatu Zawierciańskiego, starostwo ogłasza przetarg na zbycie z mozołem wydzielonych działek. 21.10.2012 20:08
Reklama
Reklama
NOWY ZASTĘPCA KOMENDANTA
NOWY ZASTĘPCA KOMENDANTA
(Zawiercie) 6 września uroczyście powołano na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu młodszego inspektora Roberta Szczypkę. Dotychczas funkcję zastępcy komendanta pełnił mł. insp. Janusz Ciszek, który po 30 latach służby odszedł na emeryturę. Nowy I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu nadzorować będzie m.in. pracę funkcjonariuszy pionów kryminalnych. 16.09.2012 08:45
Reklama
Reklama
NAUKOWCY ZNALEŹLI SZCZĄTKI NAJSTARSZYCH ŻÓŁWI NA ŚWIECIE
NAUKOWCY ZNALEŹLI SZCZĄTKI NAJSTARSZYCH ŻÓŁWI NA ŚWIECIE
(Poręba) Szczątki najstarszych żółwi na świecie, żyjących 215 milionów lat temu, odkryli przy starym wysypisku śmieci w Porębie badacze z Instytutu Paleobiologii Państwowej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ewenementem na światową skalę jest znalezienie skorupy oraz kości długich żółwia nazwanego proterochersis robusta (wcześniej samą skorupę takiego żółwia odkryto w Niemczech). Równie duże poruszenie wśród badaczy wzbudziły także odnalezione niedawno pancerze nieznanego dotąd gatunku żółwi. Na terenach dzisiejszej Poręby przed milionami lat żyły także rekiny słodkowodne, aetozaury (opancerzone gady) i prawdopodobnie znany już z Lisowic Wawelski Smok. 09.09.2012 18:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama