Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 21:24
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Zawiercie

Reklama
SĄSIEDZKA NIEZGODA DYMNA
SĄSIEDZKA NIEZGODA DYMNA
(Zawiercie) Gryzący dym, który aż „pali w gardło” – z takim problemem zgłosił się do naszej redakcji mieszkaniec Zawiercia, który opisał nam swoje „problematyczne sąsiedztwo” z jedną z firm przy ul. 11 Listopada. Kłopotem dla mężczyzny jest uciążliwy dym, przez który – jak opisywał nam mieszkaniec – trudno jest otworzyć okna w mieszkaniu, a jego dzieci dostają ataków kaszlu. Jak się okazuje, mieszkańcy sygnalizowali problem już w 2007 roku. Podczas licznych kontroli, zawierciańscy strażnicy oraz urzędnicy nie odnotowali żadnych uchybień. 19.10.2018 12:20
Reklama
Reklama
DOSTANIEMY 14,5 MLN DLA SZPITALA
DOSTANIEMY 14,5 MLN DLA SZPITALA
(Zawiercie) O wielkim sukcesie zawierciańskiej lecznicy powiatowej informuje jej dyrektor Anna Pilarczyk-Sprycha. Szpital Powiatowy w Zawierciu 19 września otrzymał potwierdzenie, że złożony we wrześniu 2017 wniosek o dofinansowanie dalszej modernizacji szpitala został właśnie zatwierdzony. Zmieni się bardzo dużo. W ramach projektu ze środków Unii Europejskiej zawierciańska lecznica kupi aparat do rezonansu magnetycznego. To cywilizacyjny skok w szybkości diagnostyki dla mieszkańców. Dotychczas na badania rezonansem pacjenci byli wywożeni do innych szpitali. 17.10.2018 12:20
Reklama
Reklama
Reklama
RZPiT „ZAWIERCIE” MA JUŻ 20 LAT!
RZPiT „ZAWIERCIE” MA JUŻ 20 LAT!
(Zawiercie) Pod koniec września mieszkańcy mieli niepowtarzalną okazję, by razem z członkami Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” uczcić jubileusz zespołu. Z okazji 20-lecia działalności, zorganizowano dwa wyjątkowe koncerty. W piątek, 28 września RZPiT „Zawiercie” wystąpił na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”, a nazajutrz - w sobotę, 29 września - zawierciańscy mistrzowie folkloru zaprezentowali swoje umiejętności na boisku OSiR przy ul. Moniuszki 10. 16.10.2018 12:20
Reklama
SPEŁNIAJĄ NAJWYŻSZE STANDARDY!
SPEŁNIAJĄ NAJWYŻSZE STANDARDY!
(Zawiercie) 26 września w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego Ministra Zdrowia dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Gościem honorowym wydarzenia był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Maciej Miłkowski. W połowie czerwca br. przez kilka dni w zawierciańskim szpitalu gościli przedstawiciele Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, którzy na miejscu sprawdzali czy szpital spełnia wymogi bezpieczeństwa i jakości usług świadczonych dla pacjentów. Kontrola obejmowała sprawdzenie wszystkich komórek szpitala, także pozamedycznych, analizę dokumentacji medycznej oraz rozmowy z pacjentami. Placówka otrzymała pozytywny raport z przeprowadzonej wizytacji. 14.10.2018 12:20
Reklama
Reklama
MIASTO SPRZEDA BAJORO I PO PROBLEMIE?
MIASTO SPRZEDA BAJORO I PO PROBLEMIE?
(Zawiercie) Bardzo długo, bo od 24 sierpnia czekaliśmy na odpowiedź od Urzędu Miejskiego w Zawierciu w sprawie zalewanej działki w Strefie Aktywności Gospodarczej. W maju ubiegłego roku napisaliśmy o tym, że w rejonie zawierciańskiej SAG utworzyło się gigantyczne rozlewisko. Działkowcy byli załamani, bo woda wdzierała się także na teren ROD „Wspólna Praca”. W czerwcu ub. r. w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Zawierciu ukazało się zapytanie ofertowe Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Miejskiej. Chodziło o znalezienie wykonawcy, który zrealizuje opracowanie, które ma wskazać przyczynę zalewania gminnej działki, której głównie dotyczy problem. Powstały trzy odrębne koncepcje rozwiązania problemu. Niestety do dziś pozostaje on nierozwiązany. Już od jakiegoś czasu pojawiały się wśród mieszkańców spekulacje, że miasto chce sprzedać kłopotliwy teren. Jak wynika z odpowiedzi magistratu, która nareszcie do nas nadeszła (po bardzo długim okresie oczekiwania) 20 września został opublikowany wykaz nieruchomości przeznaczonych do zbycia w trybie przetargowym obejmujący nieruchomość składającą się z działek oznaczonych geodezyjnie nr ew. 210/36 i 210/39. 12.10.2018 12:20
Reklama
Reklama
Reklama
EUGENIUSZ KAPUŚNIAK JUŻ NIE BĘDZIE WÓJTEM!
EUGENIUSZ KAPUŚNIAK JUŻ NIE BĘDZIE WÓJTEM!
(Żarnowiec) Do środy, 26 września do godziny 24.00 komitety wyborcze mogły rejestrować kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. W powiecie zawierciańskim sensacja w gminie Żarnowiec. Eugeniusz Kapuśniak nie będzie już ubiegał się o fotel wójta w nadchodzących wyborach samorządowych. Po 38 latach pracy jako naczelnik i wójt postanowił zakończyć pracę zawodową. E. Kapuśniak przez tyle lat rządził w gminie, że wszyscy byli w szoku, gdy dowiedzieli się o jego rezygnacji. 11.10.2018 12:20
Reklama
WIELE PYTAŃ W SPRAWIE PIOSENKI O ZAWIERCIU
WIELE PYTAŃ W SPRAWIE PIOSENKI O ZAWIERCIU
(Zawiercie) Na wielu zawierciańskich imprezach miejskich prezentowana jest piosenka o Zawierciu autorstwa Wiesława Forysia. Została ona wykonana między innymi w trakcie imprezy „Muzyczny Kromołów”. Prezydent Witold Grim (powalczy w wyborach o kolejną kadencję) miał także rozdawać płyty ze wskazanym utworem z oznaczeniem swojego KWW. To wzbudziło kontrowersje, a do naszej redakcji zwróciła się jedna z czytelniczek. Wykorzystanie piosenki, jakiejkolwiek do celów kampanii wyborczej jest możliwe, z zachowaniem praw autorskich autora tekstu i melodii. Głównie o taką zgodę zapytaliśmy W. Grima. 10.10.2018 12:20
Reklama
PRZEŁAMAĆ BARIERY…
PRZEŁAMAĆ BARIERY…
(Zawiercie) Do naszej redakcji zwrócili się o pomoc Michał Mętlak i jego koleżanka Oliwia, którzy poruszają się na wózkach. Są to uczestnicy projektu „Uwierz w siebie –to twój czas”. Osoby te korzystały z zajęć w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu, gdzie winda i łazienka dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak potem firma Probiznes, która organizowała zajęcia nie mogła korzystać z sali w budynku Poradni. Później znowu szkolenia odbywały się w PPP. Jak wynikało z relacji niepełnosprawnych obecna dyrektor PPP miała im odmówić możliwości korzystania z sali. Inny obraz sytuacji przedstawia nam sama Anna Paruzel-Zając, która od niedawna pełni obowiązki dyrektora placówki. Przyznaje, że nigdy nie odmówiła korzystania niepełnosprawnym z zajęć w Poradni. W rozmowie z naszą redakcją wskazuje ona jednak, że aby podpisać umowę użyczenia sali trzeba przejść przez długotrwałą procedurę. Pomieszczenia, w których mieści się Poradnia są, bowiem w trwałym zarządzie PPP. O umowę użyczenia sali trzeba, więc wystąpić odpowiednio wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że cała sytuacja wynika z nieporozumienia. Biurokratyczne procedury bywają nieugięte, a pan Michał i pani Oliwia przez jakiś czas byli wnoszeni po wysokich schodach na zajęcia w innym budynku. 09.10.2018 12:20
Reklama
Reklama
PONAD 200 KANDYDATÓW DO RADY POWIATU I PRAWIE 190 DO RADY MIEJSKIEJ W ZAWIERCIU
PONAD 200 KANDYDATÓW DO RADY POWIATU I PRAWIE 190 DO RADY MIEJSKIEJ W ZAWIERCIU
(powiat zawierciański) Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Nowych radnych w gminach i powiecie oraz wójtów, burmistrzów i prezydenta Zawiercia będziemy wybierać 21 października. W tym tygodniu przedstawiamy Państwu listy kandydatów, które opublikowała Państwowa Komisja Wyborcza. Do poniedziałku 17 września komitety miały czas, aby zgłosić swoich kandydatów na radnych. W powiecie zawierciańskim, podzielonym na pięć okręgów wyborczych, o miejsce w radzie powiatu walczyć będzie w sumie 221 kandydatów. Z kolei do Rady Miejskiej w Zawierciu startuje 189 osób, które wybrane zostaną w trzech okręgach. W kolejnych tygodniach przedstawimy kandydatów do rad pozostałych dziewięciu gmin, wchodzących w skład naszego powiatu oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów oraz na prezydenta Zawiercia. 05.10.2018 12:20
Reklama
Reklama
Wywiad z Katarzyną Stachowicz, która dziś nazywana jest polską Angeliną Jolie
Wywiad z Katarzyną Stachowicz, która dziś nazywana jest polską Angeliną Jolie
„Dzięki usunięciu piersi – mastektomii, mogę powiedzieć moim dzieciom, że już nie muszą się o mnie martwić. Należy głośno o tym mówić, by przekonać kobiety do tego, żeby wykonywały badania genetyczne!” Rozmowa z Katarzyną Stachowicz, byłą posłanką, która dziś nazywana jest polską Angeliną Joli, która podobnie jak amerykańska aktorka poddała się zabiegowi profilaktycznej mastektomii ze względu na zagrożenie nowotworem i opowiedziała o tym światu. 05.10.2018 10:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama