Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 01:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
Czy gmina może wprowadzić zakazy korzystania z wody w czasie suszy?
Czy gmina może wprowadzić zakazy korzystania z wody w czasie suszy?
Jednym z najważniejszych obszarów adaptacji do zmian klimatu jest zabezpieczenie zasobów wody, zwłaszcza pitnej. Na tle państw Unii Europejskiej, Polska wyróżnia się stosunkowo niewielkimi zasobami wód, niska jest również efektywność ich użytkowania. Mniejszymi rezerwami dysponują jedynie Czechy, Cypr i Malta. Coraz częściej w naszym kraju występują okresowe trudności w zaopatrzeniu w wodę, zagrażając przerwami w jej dostawie. Przyczyną tego stanu rzeczy są m.in. postępujące zmiany klimatu, powodujące wydłużenie się okresów bezopadowych, zmniejszenie się grubości pokrywy śnieżnej oraz skrócenie czasu jej zalegania przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na wodę w związku z falami upałów. Czy w sytuacji zagrożenia deficytem wody zakazy i ograniczenia w korzystaniu z wody są uzasadnione prawnie? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Anna Sosnowska, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. 09.06.2020 16:54    1
Reklama
Reklama
MINISTERSTWO PLANUJE ODBUDOWĘ STACJI KOLEJOWEJ W SZCZEKOCINACH
MINISTERSTWO PLANUJE ODBUDOWĘ STACJI KOLEJOWEJ W SZCZEKOCINACH
(Szczekociny) Ministerstwo Infrastruktury opublikowało listę 200 przystanków kolejowych, które mają powstać w ciągu 5 lat. Wśród nich znalazły się Szczekociny. To dobra wiadomość, ale chyba za wcześnie na radość. Resort dodaje, że o tym, czy inwestycje dojdą do skutku zadecyduje to, czy lokalny przewoźnik - w przypadku naszego województwa Koleje Śląskie - zadeklaruje korzystanie z infrastruktury. 09.06.2020 16:44
Reklama
Reklama
Reklama
Chorobowe po macierzyńskim. O czym musi pamiętać przedsiębiorcza mama?
Chorobowe po macierzyńskim. O czym musi pamiętać przedsiębiorcza mama?
Po wyczerpaniu zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcza mama, aby zachować ciągłość podlegania ubezpieczeniu chorobowemu i mieć prawo do wypłaty zasiłku chorobowego, powinna zgłosić się do ubezpieczeń z tytułu prowadzenia własnej firmy, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ważne jest, aby zgłoszenia dokonała w terminie do 7 dni od zakończenia pobierania macierzyńskiego. 09.06.2020 16:43
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Koronawirus-bilans weekendu. Rząd zamyka kopalnie. Związkowcy protestują!
Koronawirus-bilans weekendu. Rząd zamyka kopalnie. Związkowcy protestują!
Jak informuje Wojewoda Śląski, w niedzielę potwierdzono 151 przypadków zakażenia koronawirusem na Śląsku. 112 z nich to pracownicy kopalń. Rząd zdecydował, że od jutra większość kopalni węglowych zostanie czasowo zamknięta. Wśród "weekendowych" zarażeń nie ma osób z powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego. Decyzję o zamiarze zamknięcia kopalń, ogłoszoną w poniedziałek, kilka godzin później oprotestowali związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność". 08.06.2020 12:59    1
Reklama
Reklama
PUP pracuje dłużej: ZŁOŻONO PONAD 3 TYSIĄCE WNIOSKÓW O POMOC
PUP pracuje dłużej: ZŁOŻONO PONAD 3 TYSIĄCE WNIOSKÓW O POMOC
Do Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu wpłynęło jak dotąd ponad 3 tysiące wniosków o pomoc dla przedsiębiorców. Od początku maja urzędnicy, którzy zajmują się pomocą dla firm w ramach Tarczy Antykryzysowej, pracują na dwie zmiany od 6.00 do 20.00. Blisko połowa wniosków została złożona w tradycyjnej formie papierowej, co wydłuża czas ich rozpatrzenia. Procedurę wydłuża również procedura – wnioski z błędami muszą zostać poprawione. Źle napisany wniosek oznacza jego odrzucenie. Pierwsze środki będą wypłacane w maju. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowaniem pomocy z Powiatowego Urzędu Pracy powinni najpierw zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej PUP. Jak informuje urząd, liczne telefony w sprawie pomocy nie ułatwiają pracy urzędnikom, którzy zajmują się złożonymi wnioskami. 23.05.2020 14:06    1
Reklama
Reklama
Reklama
PRZEBUDOWA DRÓG POWIATOWYCH ZE WSPARCIEM FINANSOWYM
PRZEBUDOWA DRÓG POWIATOWYCH ZE WSPARCIEM FINANSOWYM
(powiat zawierciański) Z Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowane zostaną w naszym powiecie nie tylko inwestycje gminne (Ogrodzieniec, Zawiercie), ale również powiatowe. Na dwa zadania związane z przebudową dróg powiatowych starostwo otrzyma w sumie ok. 9,5 mln złotych. Prace mają zostać wykonane jeszcze w tym roku. 23.05.2020 12:08
Reklama
TYSIĄCE WNIOSKÓW O WSPARCIE WPŁYNĘŁO DO ŚLĄSKICH ODDZIAŁÓW ZUS
TYSIĄCE WNIOSKÓW O WSPARCIE WPŁYNĘŁO DO ŚLĄSKICH ODDZIAŁÓW ZUS
Ponad 110 tys. wniosków w ramach „tarczy antykryzysowej” wpłynęło do oddziałów ZUS w województwie śląskim. Najwięcej, bo 84,5 tys., dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek. 76 proc. formularzy składanych jest elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. 14.05.2020 10:38
Reklama
Turystyka na Jurze: obroty hoteli spadły do zera!
Turystyka na Jurze: obroty hoteli spadły do zera!
Oprócz restauracji, które ratują się jak mogą gotowananiem na wynos, hotele to przykład firm które najbardziej ucierpiały podczas epidemi. Straciły 100% przychodów. Czy hotele na Jurze przetrwają? Na rozmowę zgodzili się właściciele dwóch hoteli z Siewierza i Zawiercia. 07.05.2020 13:40    1
Reklama
Reklama
Turystyka na Jurze: obroty hoteli spadły do zera!
Turystyka na Jurze: obroty hoteli spadły do zera!
Oprócz restauracji, które ratują się jak mogą gotowananiem na wynos, hotele to przykład firm które najbardziej ucierpiały podczas epidemi. Straciły 100% przychodów. Czy hotele na Jurze przetrwają? Na rozmowę zgodzili się właściciele dwóch hoteli z Siewierza i Zawiercia. 07.05.2020 13:35    1
Reklama
Reklama
Internauci wybrali najpiękniejsze fasady w Europie. Polska z rekordem!
Internauci wybrali najpiękniejsze fasady w Europie. Polska z rekordem!
Sukces polskiej architektury na scenie międzynarodowej – tak w największym skrócie można podsumować rozstrzygnięcie plebiscytu na Europejską Fasadę Roku w ramach Baumit Life Challenge 2020. W TOP 10 wszystkich sześciu kategorii znalazły się łącznie aż 32 obiekty z naszego kraju! To precedens w całej historii konkursu. Ale to nie wszystko! Naszym łupem padło także „wyróżnienie internautów”. 07.05.2020 13:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama