Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 01:07
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
W poniedziałek 22.06 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Minister Środowiska i Klimatu Michał Woś ogłosił, że nie przedłuży koncesji poszukiwawczej (badawczej) inwestorowi, na badanie złoża rud cynku i ołowiu w rejonie Łaz, Rokitna, Zawiercia. Nie padła nazwa firmy, ale oczywistym jest, że chodzi o Rathdowney, kanadyjską firmę, która od prawie 10 lat prowadziła badania złoża, a kilka lat temu zapowiedziała, że jest zainteresowana wybudowaniem kopalni. Niestety nie wiedzieliśmy, że na brefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie ogłoszona tak ważna decyzja dla przyszłości regionu, gdyż mielibyśmy do ministra Michała Wosia wiele pytań. Dziwić może nie tyle sama decyzja, co sposób jej ogłoszenia: bez informowania inwestora, który wydał na badania przez 10 lat około 100 mln zł. Decyzja ministra -nawet jeżeli faktycznie zapadła- nie jest ostateczna, a sposób jej ogłoszenia, wygląda na przedwyborcze podlizywanie się przeciwnikom kopalni. Dopytywaliśmy w Rathdowney o tę sprawę, ale przedstawiciel firmy stwierdził tylko, że nie będą sprawy komentować, do czasu aż otrzymają decyzję ministra Wosia na piśmie. Z prostej analizy faktów -wbrew temu jak to odtrąbiły definitywnie niektóre media- że kopalnia na pewno nie powstanie, naszym zdaniem wcale nie jest to przesądzone. 08.07.2020 20:34    1    2
Reklama
Reklama
CIEPŁOWNIA BĘDZIE TEŻ ELEKTROWNIĄ
CIEPŁOWNIA BĘDZIE TEŻ ELEKTROWNIĄ
(Myszków) Firma U&R Calor jest właścicielem ciepłowni w Myszkowie, przy ul. Jana Pawła II, która dostarcza energię do ogrzewania mieszkań, domów i wodę użytkową do znaczącej części miasta. Tak zwane „ciepło systemowe” to jedno z najlepszych zarówno pod względem ochrony środowiska, wygody użytkowania źródeł ciepła, nawet jeżeli stosowanym paliwem jest węgiel i jego pochodne. Komin ciepłowni firmy U&R Calor który jest jednym z punktów orientacyjnych miasta nie straci swojej podstawowej funkcji, ale w okresach letnich, gdy ciepłownia produkuje energię wyłącznie na potrzeby ogrzania ciepłej wody w kranach, kotły miałowe będą mogły być całkowicie wyłączane. 08.07.2020 20:15    2
Reklama
Reklama
Reklama
MInister Woś dzisiaj na zamku w Podzamczu
MInister Woś dzisiaj na zamku w Podzamczu
1 lipca o 16:30 Minister Środowiska Michał Woś i Burmistrz MiG Ogrodzieniec Anna Pilarczyk będą rozmawiać na zamku w Podzamczu o kopalni rud cynku i ołowiu którą chce wybudować firma Rathdowney. 01.07.2020 09:25    1
Reklama
Japończycy mają prąd prawie za darmo- to efekt koronawirusa i inwestycji w OZE
Japończycy mają prąd prawie za darmo- to efekt koronawirusa i inwestycji w OZE
Ceny energii spadły w Japonii prawie do zera – już w lutym po raz pierwszy kwota za kilowatogodzinę osiągnęła poziom poniżej 1 jena, a w kwietniu ta tendencja tylko się wzmocniła. Przyczyną jest zmniejszone przez pandemię zapotrzebowanie gospodarcze na prąd, ale też fakt, że Kraj Kwitnącej Wiśni coraz częściej czerpie energię ze słońca. Niemcy także doszli do wniosku, że zielona energia się opłaca i dlatego burzą kolejne elektrownie jądrowe. 29.06.2020 17:23
Reklama
Reklama
Koronawirus: Europa oddycha, Chiny znów palą węglem na potęgę
Koronawirus: Europa oddycha, Chiny znów palą węglem na potęgę
We współczesnej historii żadne wydarzenie: ani II wojna światowa, ani światowy kryzys ekonomiczny z 2008 roku, nie wpłynęły na klimat tak mocno jak Covid-19 – ogłosiła Międzynarodowa Agencja Energii. W ciągu kilku tygodni stan powietrza poprawił się na niespotykaną skalę. Radość jednak jest przedwczesna, na co wskazuje przykład Chin, które po powstrzymaniu wirusa zintensyfikowały pracę elektrowni węglowych. 21.06.2020 15:44    1
Reklama
Reklama
Reklama
150 tys. zł premii dla młodego rolnika  Wnioski od 3 czerwca
150 tys. zł premii dla młodego rolnika Wnioski od 3 czerwca
Od środy 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. młodzi rolnicy będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. 21.06.2020 12:32    1
Reklama
JAK OMINĄĆ KORKI W CENTRUM ZAWIERCIA?
JAK OMINĄĆ KORKI W CENTRUM ZAWIERCIA?
(Zawiercia) Od poniedziałku na wiadukcie na DK 78 w Zawierciu wprowadzono ruch wahadłowy i sygnalizację świetlną. W tym miejscu tworzą się spore korki, a kierowcy powinni uzbroić się w cierpliwość. Utrudnienia drogowe mogą potrwać ok. dwóch miesięcy. Policja przedstawiła alternatywne trasy. Wybierając je, można ominąć centrum miasta. 21.06.2020 11:17
Reklama
PRZYSZŁOŚĆ ZALEŻY OD KLIENTÓW
PRZYSZŁOŚĆ ZALEŻY OD KLIENTÓW
Od poniedziałku 18 maja swoją działalność ponownie rozpoczęła branża beauty i gastronomia. Obowiązują szczegółowe wytyczne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji. Odwiedziliśmy kilka takich miejsc i porozmawialiśmy z właścicielami, by zapytać o ich obecną sytuację oraz o to, jak blisko dwumiesięczne zamknięcie działalności wpłynęło na firmę. Wszyscy są zgodni co do jednego – przyszłość zależy od klientów. Ich zainteresowanie może w niektórych przypadkach zdecydować o tym, czy firma przetrwa. 12.06.2020 10:01
Reklama
Reklama
Ważne dla przedsiębiorstw w finansowych  tarapatach
Ważne dla przedsiębiorstw w finansowych tarapatach
W najbliższych dniach zostanie skierowany do sejmu projekt ustawy pozwalający firmom odzyskać stabilność finansową poprzez samodzielne zawieszenie wobec siebie egzekucji. Dotyczy to przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Zostanie wprowadzone uproszczone postepowanie restrukturyzacyjne. 12.06.2020 09:59
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
Innowacyjna, higieniczna nakładka na klamkę
Innowacyjna, higieniczna nakładka na klamkę
Polska firma Wystawa Klocków zaprojektowała specjalne nakładki na klamki umożliwiające higieniczne otwieranie drzwi. Innowacyjny gadżet powstał z konieczności zachowania środków ostrożności, w dobie powrotów do wykonywania dawnych obowiązków, przy jednoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo pracowników, klientów i wszystkich innych osób. 12.06.2020 09:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama