Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 00:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Gospodarka

Reklama
O KROK BLIŻEJ WYKONANIA PROJEKTÓW NA OBWODNICE
O KROK BLIŻEJ WYKONANIA PROJEKTÓW NA OBWODNICE
W lipcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargach na zaprojektowanie obwodnic Szczekocin i Goleniów, Kroczyc oraz Pradeł. Drogi te mają powstać w ramach Programu 100 obwodnic na lata 2020-2030. Budowa planowana jest na lata 2023-25. 30.08.2020 14:34    1
Reklama
Reklama
Już co trzeci Polak kupuje kosmetyki w sieci
Już co trzeci Polak kupuje kosmetyki w sieci
59 proc. Polaków kosmetyki nadal kupuje przede wszystkim w sklepach stacjonarnych, jednak 17 proc. z nich, wcześniej wybiera towar na podstawie informacji z internetu. Bezpośrednio w sieci zamawia produkty z tej kategorii 35 proc. nabywców – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Wonga Polska. Ankietowani doceniają zakupy online przede wszystkim za wygodę, niższe ceny i łatwy dostęp do opinii innych użytkowników. 27.08.2020 15:36
Reklama
Reklama
Reklama
Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?
Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?
17 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie częste deszcze dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje.  02.08.2020 13:57
Reklama
Nie będzie kopalni? Minister Środowiska i burmistrz Ogrodzieńca przedstawili wizję katastrofy, gdyby kopalnia powstała
Nie będzie kopalni? Minister Środowiska i burmistrz Ogrodzieńca przedstawili wizję katastrofy, gdyby kopalnia powstała
(Podzamcze gm. Ogrodzieniec) Firma Rathdowney nie może dokończyć prac badawczych złoża rud cynku i ołowiu, choć prace nad raportem środowiskowym były na ukończeniu. W środę 1 lipca Minister Środowiska w rządzie PiS Michał Woś na dziedzińcu Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu ogłosił, że koncesji badawczej kanadyjskiej firmie nie przedłużył i to -zdaniem ministra- „kończy sprawę”. Czy na pewno? 01.08.2020 17:24
Reklama
Reklama
Walka z kryzysem będzie miała kolor zielony
Walka z kryzysem będzie miała kolor zielony
Rezygnacja z biur na rzecz pracy zdalnej, nagradzanie rolników za redukcję śladu węglowego, inwestycje środków rozwojowych w OZE– to tylko kilka przykładów, jak za sprawą zielonej energii państwa mogą pokonać recesję gospodarczą. Bloomberg Green przygotował zestawienie pokazujące, jakie konkretnie działania warto podjąć na drodze do odbudowy gospodarczej. 31.07.2020 13:40
Reklama
Reklama
Reklama
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
W poniedziałek 22.06 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Minister Środowiska i Klimatu Michał Woś ogłosił, że nie przedłuży koncesji poszukiwawczej (badawczej) inwestorowi, na badanie złoża rud cynku i ołowiu w rejonie Łaz, Rokitna, Zawiercia. Nie padła nazwa firmy, ale oczywistym jest, że chodzi o Rathdowney, kanadyjską firmę, która od prawie 10 lat prowadziła badania złoża, a kilka lat temu zapowiedziała, że jest zainteresowana wybudowaniem kopalni. Niestety nie wiedzieliśmy, że na brefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie ogłoszona tak ważna decyzja dla przyszłości regionu, gdyż mielibyśmy do ministra Michała Wosia wiele pytań. Dziwić może nie tyle sama decyzja, co sposób jej ogłoszenia: bez informowania inwestora, który wydał na badania przez 10 lat około 100 mln zł. Decyzja ministra -nawet jeżeli faktycznie zapadła- nie jest ostateczna, a sposób jej ogłoszenia, wygląda na przedwyborcze podlizywanie się przeciwnikom kopalni. Dopytywaliśmy w Rathdowney o tę sprawę, ale przedstawiciel firmy stwierdził tylko, że nie będą sprawy komentować, do czasu aż otrzymają decyzję ministra Wosia na piśmie. Z prostej analizy faktów -wbrew temu jak to odtrąbiły definitywnie niektóre media- że kopalnia na pewno nie powstanie, naszym zdaniem wcale nie jest to przesądzone. 24.07.2020 09:00    1
Reklama
Japończycy mają prąd prawie za darmo- to efekt koronawirusa i inwestycji w OZE
Japończycy mają prąd prawie za darmo- to efekt koronawirusa i inwestycji w OZE
Ceny energii spadły w Japonii prawie do zera – już w lutym po raz pierwszy kwota za kilowatogodzinę osiągnęła poziom poniżej 1 jena, a w kwietniu ta tendencja tylko się wzmocniła. Przyczyną jest zmniejszone przez pandemię zapotrzebowanie gospodarcze na prąd, ale też fakt, że Kraj Kwitnącej Wiśni coraz częściej czerpie energię ze słońca. Niemcy także doszli do wniosku, że zielona energia się opłaca i dlatego burzą kolejne elektrownie jądrowe. 18.07.2020 09:44
Reklama
OD LIPCA RUSZYŁ NABÓR WNIOSKÓW DO PROGRAMU „MOJA WODA”
OD LIPCA RUSZYŁ NABÓR WNIOSKÓW DO PROGRAMU „MOJA WODA”
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na początku lipca rozpoczną przyjmowanie wniosków do programu „Moja Woda”. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli ubiegać się o dotację na przydomowe mikroinstalacje wodne. Środki w wysokości do 5 tysięcy złotych będą mogły zostać przeznaczone na zakup, montaż i uruchomienie instalacji. Ich zadaniem ma być zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie danej nieruchomości. 15.07.2020 14:53
Reklama
Reklama
Weź pieniądze na posadzenie lasu
Weź pieniądze na posadzenie lasu
Rolnicy, którzy mają w swoim gospodarstwie grunty słabszej jakości i chcą posadzić na nich las, mogą uzyskać na ten cel wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach PROW 2014-2020. Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych ARiMR do 31 lipca 2020 r. 11.07.2020 09:00
Reklama
Reklama
TAJEMNICZY ZBIORNIK 454
TAJEMNICZY ZBIORNIK 454
Sejmik Śląski przyjął uchwałę radnego Porca z Zawiercia. Naszym zdaniem to „uchwała idiotów”. Ma chronić coś, o czym naukowcy dawno się wypowiedzieli, że „nie wymaga ustanawiania obszaru ochronnego”. Chodzi więc jak zwykle o politykę? 08.07.2020 20:41    1    2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama