Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 15:23
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
Prezydent Zawiercia o budżecie miasta na 2022 rok: „TO NIE JEST BUDŻET MARZEŃ”
Prezydent Zawiercia o budżecie miasta na 2022 rok: „TO NIE JEST BUDŻET MARZEŃ”
(Zawiercie) 14 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” i 2 głosach wstrzymujących się Rada Miejska w Zawierciu przyjęła tegoroczny budżet gminy. Wydatki majątkowe zaplanowano w kwocie 46.266.141,65 zł, co stanowi niewiele ponad 18% wszystkich wydatków miasta. Nie zaplanowano deficytu, za to nadwyżka budżetu wynieść ma ponad 811 tysięcy złotych. 31.01.2022 09:45    1    4
Reklama
Reklama
BUDŻET KOZIEGŁÓW REKORDOWY I AMBITNY
BUDŻET KOZIEGŁÓW REKORDOWY I AMBITNY
(Koziegłowy) Rada Gminy i Miasta Koziegłowy jednogłośnie, 13 głosami „za”, przyjęła budżet na 2022 rok. Jak mówił Burmistrz Jacek Ślęczka, jest to rekordowy budżet zarówno pod względem dochodów, jak i wydatków. Tegoroczne dochody gminy przekroczyć mają 104 miliony złotych. Planuje się, że wydatki inwestycyjne stanowić będą blisko 44,5% wszystkich koziegłowskich wydatków w 2022 roku. 30.01.2022 11:00
Reklama
Reklama
Reklama
NIE WEJDZIESZ DO URZĘDU BEZ MASECZKI NA TWARZY
NIE WEJDZIESZ DO URZĘDU BEZ MASECZKI NA TWARZY
(Zawiercie) W Starostwie Powiatowym w Zawierciu w połowie stycznia wprowadzono nową procedurę pomiaru temperatury u petentów oraz sprawdzania, czy wszyscy mają założone maseczki ochronne. O ile dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku, mierzenie temperatury bezdotykowym termometrem jest spotykana w wielu miejscach, o tyle elektroniczna kontrola zakrycia nosa i ust jest pewnym novum. To, czy osoby wchodzące do budynku starostwa mają maseczkę sprawdzi urządzenie z kamerą. - W przypadku, gdy osoba wchodząca do budynku odmawia poddania się pomiarowi temperatury ciała, bądź gdy wskazanie urządzenia pomiarowego wykaże temperaturę ciała 38° C i powyżej lub osoba nie ma zasłoniętych ust i nosa maseczką ochronną, nie zostanie wpuszczona do budynku – informuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu. 29.01.2022 13:30    1    2
Reklama
Dwudniowa sesja budżetowa Rady Miasta w Myszkowie: OPOZYCJA PRZYJĘŁA BUDŻET UWZGLĘDNIAJĄCY JEJ POMYSŁY
Dwudniowa sesja budżetowa Rady Miasta w Myszkowie: OPOZYCJA PRZYJĘŁA BUDŻET UWZGLĘDNIAJĄCY JEJ POMYSŁY
(Myszków) W połowie stycznia udało się uchwalić budżet Myszkowa na 2022 rok. W grudniu radni odrzucili projekt uchwały budżetowej przedstawiony przez burmistrza Włodzimierza Żaka, argumentując, że tylko jeden z kilku złożonych przez nich wniosków został uwzględniony przez włodarza. W styczniu grupa 16 radnych przedstawiła swoje poprawki do projektu budżetu, które przyjęto 16 głosami „za”. Brak głosu lub wstrzymanie się od głosu klubu radnych PO, który obecnie liczy 5 członków nie umożliwia zablokowania wniosków opozycji. Opozycji, która w tej chwili stanowi już ¾ składu rady. Przy takim rozkładzie głosów, grupa 16 radnych może sama wprowadzić swoje pomysły do budżetu, jeśli nie chce tego uczynić burmistrz. 28.01.2022 16:00    2
Reklama
Reklama
DIETA NA MASECZKI
DIETA NA MASECZKI
(gm. Poraj) Uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Poraj otrzymają maseczki ochronne zakupione przez radnego Łukasza Boronia. Jak informuje Urząd Gminy, dzieci i młodzież mogła już z nich korzystać po przerwie świąteczno-noworocznej, gdy przywrócono nauczanie stacjonarne. 27.01.2022 19:00
Reklama
Reklama
Reklama
OGRODZIENIECKI BUDŻET PRZEKROCZYŁ 80 MILIONÓW
OGRODZIENIECKI BUDŻET PRZEKROCZYŁ 80 MILIONÓW
(Ogrodzieniec) Rada Miejska w Ogrodzieńcu jednogłośnie przyjęła budżet gminy na 2022 rok. Wydatki na inwestycje stanowić mają ponad połowę wszystkich wydatków samorządu. Planowany deficyt ma osiągnąć poziom prawie 12 milionów złotych, ale jak mówił w trakcie sesji budżetowej Skarbnik Gminy, deficyt sfinansowany ma zostać środkami, które gmina już posiada. Zapewniał przy tym, że nie zostanie zaciągnięta żadna pożyczka ani kredyt i nie zostanie wyemitowana ani jedna obligacja. Spośród wydatków majątkowych, najwięcej środków zaplanowano w takich działach budżetu jak transport i łączność, gospodarka mieszkaniowa, gospodarka komunalna i ochrona środowiska oraz kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. 26.01.2022 08:00    1
Reklama
DRUGA ODSŁONA DYSKUSJI O DIECIE
DRUGA ODSŁONA DYSKUSJI O DIECIE
(Ogrodzieniec) W połowie grudnia 2021 r. w Ogrodzieńcu podjęto uchwałę ws. podwyżki diet radnych, z którą nie zgodziła się jedna radna – Martyna Brożek. Wnioskowała ona, by diety zostały obniżone o połowę. Burmistrz Anna Pilarczyk proponowała z kolei, by radna zrzekła się diety, jeśli nie zgadza się z jej wysokością. Okazuje się, że temat nie został wyczerpany w trakcie pierwszej dyskusji i powrócił na kolejnym posiedzeniu Rady Miejskiej dwa tygodnie później. Radna Brożek diety się nie zrzeka, a nowym wątkiem dyskusji stały się zajęcia dla dzieci z MGOKiS, które prowadziła radna. Z powodu pandemii nie przedłużono umowy na organizację tych zajęć, a radna chciała, by burmistrz zadeklarowała, że zajęcia nadal będę organizowane pod kierownictwem radnej. Martyna Brożek zadeklarowała, że swoją podwyżkę diety przekazywać będzie na rzecz Studia Wyobraźni, dodając: - I teraz drodzy państwo, poza tym, że oddam swoją podwyżkę diety, to jako instruktor nie pobiorę opłaty za prowadzone zajęcia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu. Ale mam taki warunek – żeby ten mój utracony dochód został przekazany również na dzieci. 24.01.2022 11:00
Reklama
ZWRÓCILI PREZYDENTOWI DUDZIE MEDAL ZA 50 LECIE MAŁŻEŃSTWA
ZWRÓCILI PREZYDENTOWI DUDZIE MEDAL ZA 50 LECIE MAŁŻEŃSTWA
(Poręba) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda może być mocno zaskoczony, gdy otrzyma przesyłkę od Jadwigi i Mieczysława Machurów z Poręby. Wraz z obszernym pismem dlaczego to robią, państwo Machurowie odesłali przyznany przez Prezydenta medal za 50-lecie pożycia małżeńskiego. Medal wręczał im w imieniu Prezydenta RP Wojewoda Śląski 25 marca 2019 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, więc medal odesłany został też na adres Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka. Jak piszą państwo Machurowie w piśmie załączonym do zwracanych medali, robią tak w związku z „brakiem interwencji i kontroli Zakładu Produkcyjnego Limba w Porębie”, który (ich zdaniem) „od lat zanieczyszcza środowisko i zatruwa mieszkańców przez spalanie niebezpiecznych odpadów poprodukcyjnych z płyt meblowych”. 23.01.2022 13:03    3
Reklama
Reklama
Rada Powiatu przyjęła uchwałę budżetową na 2022 rok: TEN ROK DLA NIKOGO NIE BĘDZIE ŁATWY
Rada Powiatu przyjęła uchwałę budżetową na 2022 rok: TEN ROK DLA NIKOGO NIE BĘDZIE ŁATWY
(powiat myszkowski) Bez większych perturbacji podczas głosowania Rada Powiatu w Myszkowie podjęła uchwałę budżetową na 2022 rok. Planowany deficyt to ponad 24,5 miliona złotych, a zaplanowane wydatki bieżące przewyższyły dochody. Jak zgodnie mówili radni, na uwagę zasługuje imponująca kwota zaplanowana na inwestycje – stanowić one mają ponad 36% wszystkich powiatowych wydatków. To, co może niepokoić to między innymi wciąż nierozwiązane problemy finansowe myszkowskiego szpitala, rosnące koszty w oświacie i możliwy brak środków na wynagrodzenia dla pracowników szkół prowadzonych przez powiat. Jednak nie wszyscy radni poświęcili uwagę na zagrożenia, skupiając się tylko na pozytywach. Budżet przyjęty został 13 głosami „za”, 5 osób wstrzymało się od głosu. Jak mówił później Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, „to budujące, że nie ma głosów przeciwnych”. 21.01.2022 09:00
Reklama
Reklama
Z cyklu „Na kartach historii” ZAWIERCIANIN W WOJSKOWEJ RADZIE OCALENIA NARODOWEGO
Z cyklu „Na kartach historii” ZAWIERCIANIN W WOJSKOWEJ RADZIE OCALENIA NARODOWEGO
13 grudnia minęła 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Organem administrującym Polską w czasie stanu wojennego była powołana w nocy 12/13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Wspomnieć należy, że członkiem tego organu był urodzony w Zawierciu generał broni Józef Baryła. 20.01.2022 05:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama