Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 14:34
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
NOWYM RADNYM ZOSTAŁ DANIEL WRÓBEL
NOWYM RADNYM ZOSTAŁ DANIEL WRÓBEL
(gm. Koziegłowy) W wyborach uzupełniających do Rady Gminy i Miasta Koziegłowy mieszkańcy zdecydowali, że nowym radnym zostanie Daniel Wróbel. Był on jednym z sześciu kandydatów, którzy zawalczyli o mandat po Tomaszu Lebiockim, który zrzekł się mandatu kilka miesięcy temu. Walka wyborcza była bardzo wyrównana pomiędzy trójką „liderów” - Danielem Wróblem, Katarzyną Bednarczyk oraz Grzegorzem Pietrzykiem. 20.03.2022 11:30
Reklama
Reklama
A JEDNAK PROCES ZA ZNISZCZENIE KRZYŻA. Kościół nie odpuścił?
A JEDNAK PROCES ZA ZNISZCZENIE KRZYŻA. Kościół nie odpuścił?
Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie akt oskarżenia przeciwko Adamowi K., dotyczący obrazy uczuć religijnych poprzez zniszczenie figury Chrystusa na Krzyżu w Pińczycach -czytamy w komunikacie prasowym Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. To ciekawa sprawa, gdyż w toku śledztwa sprawcy zarzucano wandalizm i zniszczenie mienia, a prokuratura z Myszkowa informowała, że ze względu na skruchę, dobrą postawę sprawcy, do sądu skierowano wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary. Czyli np. warunkowe umorzenie postępowania karnego. To musimy jeszcze wyjaśnić, ale jednak sprawa potoczyła się inaczej. Prokuratura zdecydowała się oskarżyć ucznia o obrazę uczuć religijnych. Jak informuje Prokuratura Okręgowa, sprawcy postawiono jednak zarzut „religijny”, czyli obrazy uczuć religijnych. Adam K. odkręcił i połamał figurę Chrystusa, głowę zabrał i pomalował na czerwono. Chłopak ma 17 lat, jest uczniem Zespołu Szkół im. Dunikowskiego w Zawierciu, dobrze się uczy. 16.03.2022 11:09
Reklama
Reklama
Reklama
PIERWSI UCHODŹCY DOCIERAJĄ. PENSJONATY I HOTELE BEZ ŻADNEJ POMOCY RZĄDOWEJ
PIERWSI UCHODŹCY DOCIERAJĄ. PENSJONATY I HOTELE BEZ ŻADNEJ POMOCY RZĄDOWEJ
Od co najmniej tygodnia hotele, pensjonaty na Jurze przyjmują coraz większą liczbę uchodźców z Ukrainy. Nikt za ich pobyt nie płaci. Obiecywane finansowanie ze strony Rządu RP nie wiadomo czy, w jakiej kwocie i kiedy dotrze. Ofiarność Polaków drastycznie zderza się z ogólnym bałaganem służb państwowych. 15.03.2022 10:37
Reklama
GMINA ZASKARŻY DECYZJĘ WOJEWODY
GMINA ZASKARŻY DECYZJĘ WOJEWODY
(Koziegłowy) Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy i Miasta w Koziegłowach określającej zasady wynajmowania lokali mieszkalnych należących do gminy. Z tą decyzją nie zgadzają się władze gminy i wskazują między innymi, że w innych gminach na terenie naszego województwa funkcjonują uchwały o podobnych zapisach. Radni jednogłośnie podjęli decyzję o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. 07.03.2022 12:30
Reklama
Reklama
Apel dot. finansowania przez rząd zadań zleconych podzielił radnych: SAMORZĄD NIE ZAWSZE JEST WOLNY OD POLITYKI
Apel dot. finansowania przez rząd zadań zleconych podzielił radnych: SAMORZĄD NIE ZAWSZE JEST WOLNY OD POLITYKI
(Myszków) Coraz mniejsza różnica pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi, niewystarczające dofinansowanie przez rząd zadań zlecanych samorządom, oświata i szkolnictwo pochłaniające każdego roku duże środki z budżetów gmin – o tych problemach od lat mówią samorządowcy. Na początku lutego Rada Miasta w Myszkowie głosowała nad podjęciem apelu, który mówi o finansowych bolączkach samorządów. W dokumencie wymieniono działania, których od rządu oczekują samorządowcy, m.in. gwarancji całkowitego pokrycia zadań zleconych oraz przejęcia przez Państwo wynagrodzeń kadry szkolnej. Apel został podjęty przez myszkowskich radnych 14 głosami „za”. Z jego treścią nie zgodzili się radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem apel jest czystą polityką. 04.03.2022 16:18    1
Reklama
Reklama
Reklama
SOLIDARNI Z UKRAINĄ- POMAGA KAŻDA GMINA I MIESZKAŃCY
SOLIDARNI Z UKRAINĄ- POMAGA KAŻDA GMINA I MIESZKAŃCY
(powiat zawierciański) Od tygodnia w całej Polsce organizowane są liczne zbiórki na rzecz objętej wojną Ukrainy. Pomoc humanitarna potrzebna jest zarówno tym, którzy pozostali na miejscu, ale również licznie napływającym do naszego kraju uchodźcom. Do wielu miejsc, w których organizowane są od tygodnia zbiórki mieszkańcy wszystkich gmin dostarczali żywność, środki higieniczne, ubrania. Niektórzy już w ciągu pierwszych dni wojny na Ukrainie udali się na granicę, by dostarczyć niezbędną pomoc. 04.03.2022 16:00
Reklama
SOLIDARNI Z UKRAINĄ- POMAGAJĄ SAMORZĄDY I ZWYKLI MIESZKAŃCY
SOLIDARNI Z UKRAINĄ- POMAGAJĄ SAMORZĄDY I ZWYKLI MIESZKAŃCY
(powiat myszkowski) Od tygodnia w całej Polsce organizowane są liczne zbiórki na rzecz objętej wojną Ukrainy. Pomoc humanitarna potrzebna jest zarówno tym, którzy pozostali na miejscu, ale również licznie napływającym do naszego kraju uchodźcom. Do wielu miejsc, w których organizowane są od tygodnia zbiórki mieszkańcy wszystkich gmin dostarczali żywność, środki higieniczne, ubrania. Niektórzy już w ciągu pierwszych dni wojny na Ukrainie udali się na granicę, by dostarczyć niezbędną pomoc. 04.03.2022 15:00
Reklama
Polski Ład -niektóre formy opodatkowania bardziej korzystne
Polski Ład -niektóre formy opodatkowania bardziej korzystne
Ponad 20 lat temu w Czechosłowacji wyprodukowano bajkę pod tytułem SĄSIEDZI gdzie głównymi bohaterami byli Pat & Mat. Młodszych czytelników zachęcam do obejrzenia bajki w internecie. Bajka ta doskonale odzwierciedla poczynania naszych decydentów w przygotowaniu i we wprowadzeniu programu „Polski Ład”. Przechodząc do meritum sprawy, Polski Ład, to rządowy program rozwoju, który ma na celu przede wszystkim wyjście z kryzysu wywołanego pandemią Covid 19. Polski Ład to liczne zmiany w przepisach dotyczące podatków, budownictwa mieszkaniowego, zdrowia, ubezpieczeń społecznych zdrowotnych, emerytur, działalności gospodarczej, rolnictwa i wielu innych dziedzin życia. Tak wielka reforma, aby się udała, nie może być wprowadzana z dnia na dzień jak to się stało, tym bardziej, że dotyczy ona każdego obywatela naszego kraju. Z doniesień medialnych wynika, że wiele grup społecznych wnosi zastrzeżenia do wprowadzonych rozwiązań prawnych zastosowanych w programie. Jedne zastrzeżenia wynikają z nierównego traktowania podmiotów w sprawie praw nabytych jak np. zmiana przepisów dotycząca leasingu operacyjnego z jednoczesnym zachowaniem nabytych praw członków rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa. Inne wprowadzają skomplikowane i niekorzystne rozwiązania dla osób prowadzących działalność gospodarczą np. wprowadzenie nowego mechanizmu pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy wyliczania podstawy do obliczania składki zdrowotnej bez uwzględniania różnicy remanentowej. Nowy mechanizm pobierania zaliczek sprowadza się do tego, że należy wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników podwójnie. Raz wg przepisów obowiązujących w roku 2021, a drugi raz wg przepisów Polskiego Ładu. W Dz. U. Z 2022r. pod poz. 28 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022r. W sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które weszło w życie 8 stycznia 2022r. 02.03.2022 14:38
Reklama
Reklama
MYSZKOWSCY RADNI CHCĄ POWIATOWEGO TRANSPORTU
MYSZKOWSCY RADNI CHCĄ POWIATOWEGO TRANSPORTU
(Myszków) Podczas lutowej sesji Rady Miasta podjęto inicjatywę uchwałodawczą ws. przystąpienia Myszkowa do Związku Powiatowo-Gminnego „Jedźmy razem!”. Większość radnych jest przekonana o tym, że stolica powiatu nie powinna stać z boku (jako jedyna gmina), tylko przystąpić do Związku. Część radnych jest przekonana o tym, że wstąpienie Myszkowa do „Jedźmy razem!” przyniesie korzyści miastu i jego mieszkańcom. Takiej pewności na początku lutego nie miał burmistrz Włodzimierz Żak. Jak podkreślał, poprze ten pomysł, ale dopiero wtedy, gdy analizy potwierdzą, że będzie to opłacalne dla miasta. W trakcie miejskiej dyskusji padły słowa, które tydzień później – podczas sesji Rady Powiatu w Myszkowie – prostował starosta Piotr Kołodziejczyk. Choć nigdy wcześniej nie odnosił się do stwierdzeń, padających podczas sesji lub komisji, uznał, że w tym wypadku musi to zrobić. 28.02.2022 14:30
Reklama
Reklama
Radna obawia się, czy zmiana w szpitalu jest zgodna z prawem: BEZPOŚREDNIE ZATRUDNIENIE I OPÓŹNIONA ZAPŁATA ZA GRUDZIEŃ
Radna obawia się, czy zmiana w szpitalu jest zgodna z prawem: BEZPOŚREDNIE ZATRUDNIENIE I OPÓŹNIONA ZAPŁATA ZA GRUDZIEŃ
(Myszków) Część pracowników myszkowskiego szpitala zapłatę za grudzień otrzymała dopiero w lutym. O sprawę, która głównie dotyczyła lekarzy, pytała podczas lutowej sesji Rady Powiatu Dorota Kaim-Hagar. Mówiła też o zmianie umów medyków, wskazując, że możemy mieć do czynienia z sytuacją niezgodną z prawem. Jak tłumaczył dyrektor SP ZOZ Adam Miśkiewicz, lekarze w większości przeszli na kontrakty i obecnie są zatrudniani bezpośrednio przez SP ZOZ. Wcześniej zatrudnienie odbywało się za pośrednictwem zewnętrznej spółki. Jeśli zaś chodzi o opóźnienie zapłaty za grudzień, wskazywano, że przyczyną może być przełom roku, który zawsze jest trudny. Starosta oraz dyrektor szpitala wspomnieli też o nadwykonaniach, za które lecznica miałaby otrzymać prawie 4,7 miliona złotych, które pozwoliłyby na ustabilizowanie tej sytuacji. 25.02.2022 13:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama