Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 15:54
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Polityka

Reklama
WYŻSZA OPŁATA ZA GMINNY ŻŁOBEK
WYŻSZA OPŁATA ZA GMINNY ŻŁOBEK
(Niegowa) Podczas styczniowej sesji Rady Gminy w Niegowie najwięcej czasu poświęcono sprawom bieżącym. W swoich interpelacjach radni zwracali głównie uwagę na konieczne naprawy i wymianę wiat przystankowych. Dyskutowano również o planowanej budowie pięciu wolnostojących zbiorników wodnych. Na razie dwa przetargi zakończyły się niepowodzeniem, ale jak mówił wójt Mariusz Rembak, gmina zrealizuje to zadanie. Wśród kilku uchwał podjętych w trakcie styczniowego posiedzenia, znalazła się między innymi ta, na mocy której od marca miesięczna opłata za gminny żłobek wynosić ma 500 złotych. 21.02.2022 09:00
Reklama
Reklama
KTO W MIEŚCIE NIE CHCE WSPÓŁPRACY?
KTO W MIEŚCIE NIE CHCE WSPÓŁPRACY?
(Zawiercie) Jednym z tematów szeroko dyskutowanych podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu były plany związane z budową nowej hali sportowej w mieście. Czy ma ona powstać przy ul. Moniuszki (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się hala), czy powstać ma drugi obiekt na obrzeżach Zawiercia? Obie koncepcje mają swoich zwolenników i przeciwników, ale to, na czym skupiono się podczas styczniowego posiedzenia, to brak dialogu na linii prezydent – radni. Łukasz Konarski jak zawsze zapewniał, że jest otwarty na pomysły radnych, chce z się z nimi spotykać i rozmawiać. Wspomniał, że przywykł już do tego, że przez niektórych jest tylko krytykowany, a to, że radni nie zgłaszają swoich pomysłów może oznaczać, że ich po prostu nie mają. Z kolei radni wskazywali przykłady, gdy przedstawiali włodarzowi swoje propozycje, ale prezydent w ogóle nie bierze ich pod uwagę. Łukaszowi Konarskiemu zarzucano też, że mówi o chęci współpracy, ale na słowach się kończy. 20.02.2022 09:30
Reklama
Reklama
Reklama
MIEJSKIE MEDIA NIE DLA KAŻDEGO
MIEJSKIE MEDIA NIE DLA KAŻDEGO
(Myszków) Gdy w grudniu Rada Miasta w Myszkowie nie uchwaliła budżetu, na oficjalnej stronie internetowej miasta pojawił się artykuł odnoszący się do grudniowej sesji. Publikacja przedstawiała stanowisko, jakie na sesji zajął burmistrz Włodzimierz Żak. Nie podano żadnego z argumentów, które wysuwali radni, odrzucający pierwotny projekt budżetu przedstawiony przez burmistrza. Część radnych poczuła się obrażona publikacją. Okazuje się, że portal internetowy urzędu – ale też telewizja opłacana z budżetu gminy - może służyć do przekazywania mieszkańcom informacji, ale płynących tylko z jednej strony. 19.02.2022 11:30
Reklama
ROK 2021: COVID STRAJKI KOBIET I WOLNE MEDIA
ROK 2021: COVID STRAJKI KOBIET I WOLNE MEDIA
Wśród Czytelników są zapewne tacy, którzy oglądają na Netflix serial „Ania, nie Anna”, czyli uwspółcześnioną wersję Ani z Zielonego Wzgórza. Powieść kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery wydana w 1908 roku opisuje przygody, rozterki i radości tytułowej Ani. Z powieści i z serialu bardzo wiele dowiemy się o zmieniającym się świecie, rozwoju techniki, zmianach obyczajowych i społecznych przełomu XIX i XX wielu na kanadyjskiej prowincji. Gdy zastanawiałem się, jak podsumujemy rok 2021 w wydaniu Noworocznym, myślałem o schematycznym kalendarium przypominającym o najważniejszych opisywanych przez naszą gazetę wydarzeniach roku 2021. Zmieniłem zdanie po tym, gdy wczoraj obejrzałem z żoną i 14-letnią córką jeden z odcinków IV serii „Ania, nie Anna”. Ze sporym zaskoczeniem zrozumiałem, że problemy społeczne ze świata Ani z Zielonego Wzgórza (czyli sprzed 120 lat!), są tak samo aktualne w Polsce A.D. 2021! Jest w tym odcinku scena, gdy do Ratusza idzie, oczywiście podburzona przez Anię grupa młodzieży, dołączają powoli dorośli. Idą, żeby zaprotestować przeciwko cenzurze, wtrącaniu się radnych małego miasteczka na kanadyjskiej prowincji na Wyspie Księcia Edwarda do tego, o czym mają pisać w szkolnej gazetce. Grupa radnych- konserwatystów po tekście Ani o prawach kobiet była tak oburzona, że ustaliła listę dopuszczalnych tematów, o których można pisać w gazetce: szydełkowanie, prawa roli, ale już bez tematyki prokreacji zwierząt. Protest kończy się sceną, gdy grupa młodzieży stoi w Ratuszu przed radnymi z hasłem: WOLNOŚĆ SŁOWA TO PRAWA CZŁOWIEKA i zakneblowanymi ustami. 120 lat minęło, a w Polsce powody do wychodzenia na ulice mamy dokładnie takie same! 18.02.2022 16:47    1
Reklama
Reklama
SPRZECIW WOBEC ZBYT KRÓTKIEJ DYSKUSJI
SPRZECIW WOBEC ZBYT KRÓTKIEJ DYSKUSJI
(Poraj) Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Poraj, która odbyła się ostatniego dnia stycznia, podjęto uchwałę ws. wyrażenia zgody na sprzedaż działki położonej w Żarkach Letnisku przy ul. Słonecznej. Kilku radnych zagłosowało „przeciw”, argumentując, że przed głosowaniem otrzymali za mało informacji na temat nieruchomości i choć nie mają nic przeciwko sprzedaży mienia, to najpierw chcieliby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Część wątpliwości niektórych radnych była wyjaśniana w trakcie posiedzenia, jednak – jak mówili niektórzy – zabrakło czasu na spokojne przeanalizowanie materiałów. Wójt Katarzyna Kaźmierczak zapewniała, że uchwała jest dopiero początkiem długiej procedury, a na każdym jej etapie radni będą informowani o wszystkim na bieżąco. Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działki podjęto 9 głosami „za”, przy 5 „przeciw”, choć w zasadzie samemu pomysłowi sprzedaży chyba nikt nie był przeciwny. 17.02.2022 13:00
Reklama
Reklama
Reklama
BURMISTRZ ŻAK W OGNIU POWIATOWEJ KRYTYKI
BURMISTRZ ŻAK W OGNIU POWIATOWEJ KRYTYKI
(Myszków) To, że burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak nie może już liczyć na żadne znaczące poparcie wśród członków Rady Miasta w Myszkowie, jest faktem znanym od dawna. Kilka miesięcy temu miejska opozycja powiększyła się o kilku kolejnych radnych. Obecnie działania włodarza krytykowane są otwarcie przez 16 (z łącznej liczby 21) miejskich radnych. Wydawać by się mogło, że gorzej być nie może. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że postawa Włodzimierza Żaka i jego decyzje krytykowane są również na szczeblu powiatowym. Staroście Piotrowi Kołodziejczykowi skończyła się już chyba cierpliwość do burmistrza Myszkowa. Oba samorządy mają wspólnie zaangażować się w dużą inwestycję, obejmującą swym zasięgiem ul. Krasickiego i al. Wolności w Myszkowie. Powiat miał odpowiadać za nową nawierzchnię i chodniki, z kolei miasto miało wykonać kanalizację. Starosta wszystko ma już gotowe i wraz z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg chciałby ogłaszać przetarg i wybrać wykonawcę tej inwestycji. Ale od kilku miesięcy czeka na burmistrza Myszkowa, który najpierw miał kłopoty z projektowaniem przyłączy, a następnie czasochłonne okazało się uzgodnienie parametrów przepompowni. - Mamy praktycznie rzecz biorąc 10 miesięcy na realizację tego zadania, żeby w grudniu złożyć dokumenty rozliczeniowe. Tak naprawdę jesteśmy wstrzymywani w tej chwili przez miasto - mówił jasno starosta Piotr Kołodziejczyk. Z kolei radny powiatowy Dariusz Lasecki komentował podczas sesji: - Jeżeli my mamy zakończyć inwestycję do końca roku, a pan burmistrz nie wie jaką przepompownię zrobić, to to jest dla mnie po prostu jakiś koszmar. (…) To przecież student V roku politechniki wyliczy mu to za 3 godziny, to nie jest problem. 12.02.2022 16:30
Reklama
NAJTRUDNIEJSZY BUDŻET OD WIELU LAT
NAJTRUDNIEJSZY BUDŻET OD WIELU LAT
(Żarki) Podczas ostatniej sesji w roku 2021 Rada Miejska w Żarkach 10 głosami „za” przyjęła budżet gminy na 2022 rok. Jak mówiła podczas posiedzenia 30 grudnia skarbnik gminy, z biegiem lat coraz niższa jest różnica pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi – w tym roku wynieść ma ona blisko 82 tysiące złotych. Wydatki majątkowe gminy na rok 2022 zaplanowano w kwocie ponad 7,1 mln złotych, co stanowi 15% wszystkich wydatków. Deficyt budżetu zaplanowano w wysokości 1,2 mln złotych. 11.02.2022 13:00
Reklama
ŻAREK NIE STAĆ NA 2 SZKOŁY. PRZESTAŁY SIĘ DZIECI RODZIĆ
ŻAREK NIE STAĆ NA 2 SZKOŁY. PRZESTAŁY SIĘ DZIECI RODZIĆ
Gmina Żarki od lat chwalona jest za rozsądne inwestowanie, dobre zarządzanie gminnym budżetem, a burmistrz Żarek Klemens Podlejski zdobywa wyróżnienia jako włodarz gminy. Jak wszystkie gminy, również Żarki co rok wydają coraz więcej na utrzymanie szkół z własnego budżetu. Powód jest prosty: przestały się rodzić dzieci, a subwencja rządowa liczona jest na dziecko. W Jaworzniku w 2021r. urodziło się 2 dzieci. W obwodzie szkoły w Zawadzie - 7 maluchów w 4 miejscowościach. W Urzędzie Miasta i Gminy Żarki policzono i wyszło im, że gminy po prostu nie stać na utrzymanie szkoły gdzie jest 40 uczniów i 25 nauczycieli (Jaworznik) czy 51 uczniów i 24 nauczycieli (Zawada). W roku 2014 do utrzymania szkół gmina dołożyła 2,9 mln zł. W 2021 już 7,2 mln zł. W budżecie na 2022 rok wydatki własne na oświatę, oprócz subwencji rządowej wyniosą aż 7,5 mln zł. 11.02.2022 11:47    1
Reklama
Reklama
PIS DORZYNA PORADNIĘ PEDAGOGICZNĄ
PIS DORZYNA PORADNIĘ PEDAGOGICZNĄ
(Zawiercie) Na jutro tj. 9 lutego na godzinę 13-tą Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Barbara Laskowska zwołała sesję nadzwyczajną, na której radni mają głosować likwidację Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 1 w Zawierciu. Przez wiele lat była to jedyna poradnia w Zawierciu wspierająca edukację dzieci i młodzieży. Kłopoty zaczęły się, gdy PiS doszedł do władzy, a dyrektorem poradni została Bożena Gwizdek. Wielu pracowników poradni skarżyło się na mobbing. Procesy, które ciągną się od kilku lat poradnia zaczęła przegrywać. Starosta Gabriel Dors wielokrotnie deklarował, że konflikty w poradni chce rozwiązać, ale było tylko gorzej. 05.02.2022 17:10    1    4
Reklama
Reklama
CZY ZGK WYWOZI ODPADY NA STARE WYSYPISKO?
CZY ZGK WYWOZI ODPADY NA STARE WYSYPISKO?
(Zawiercie) 1 lutego nasz dziennikarz wspiął się na hałdę starego, zrekultywowanego wysypiska śmieci w Zawierciu, gdzie od wielu lat wg naszych informacji niedopuszczalne jest składowanie nowych odpadów. To pierwsza hałda, niższa od dzisiaj eksploatowanej, którą dobrze widać z drogi wojewódzkiej Zawiercie-Poręba. Częściowo porośnięta drzewami hałda starego składowiska jest nieczynna od 2008 roku, kiedy zakończyła się jej rekultywacja. Gminna Spółka ZGK Zawiercie może tam co najwyżej prowadzić prace kontrolne, zabezpieczające stare składowisko. Ale od 2 tygodni docierały do nas informacje, że na starym wysypisku pracuje ciężki sprzęt, że mogą być zwożone świeże odpady. -Pracują tam równiarki, zagęszczarki. Przyjedźcie, zobaczcie, udokumentujcie -mówi nasz informator. Kilka dni później dostajemy kolejny telefon, że na starym zrekultywowanym wysypisku jest ciężki sprzęt i zwożone są nowe odpady. 01.02.2022 17:31    2    7
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama