Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 03:33
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
OSZCZĘDZAJ WODĘ
OSZCZĘDZAJ WODĘ
(Włodowice) Gmina Włodowice wystosowała apel do mieszkańców o oszczędzanie wody. 26.07.2022 07:06
Reklama
Reklama
Koszenie traw, jak wynająć odpowiednią firmę do pielęgnacji zieleni?
Koszenie traw, jak wynająć odpowiednią firmę do pielęgnacji zieleni?
Koszenie traw potrafi być uciążliwe, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Nawet przy posiadaniu właściwego sprzętu, skoszenie dużego trawnika może zająć kilka godzin. Biorąc pod uwagę, że trzeba robić to regularnie, nie każdy jest w stanie znaleźć na to czas. 25.07.2022 11:52    1
Reklama
Reklama
Reklama
Czy kobiety i mężczyźni widzą... inaczej?
Czy kobiety i mężczyźni widzą... inaczej?
Powszechnie uważa się, że mężczyźni rozróżniają o wiele mniej kolorów niż kobiety. Jednym ze schorzeń, które częściej przypisuje się mężczyznom jest daltonizm, czyli upośledzenie zdolności rozpoznawania barw. Jakie jest źródło tej choroby? Czy rzeczywiście cierpią na nią głównie mężczyźni? Na te pytania odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. 22.07.2022 07:41
Reklama
OSKARŻENI O ODPADY ZAKOPANE W BONOWICACH
OSKARŻENI O ODPADY ZAKOPANE W BONOWICACH
(Bonowice, gm. Szczekociny) Prokuratura Okręgowa w Gliwicach potwierdza, że śledztwo dotyczące zakopywania niebezpiecznych odpadów w Bonowicach wiosce w dorzeczu rzek Krztynia i Żebrówka, dopływów Pilicy, już się zakończyło. Właścicielowi działki Arturowi M. i trzem innym osobom zamieszanym w zakopywanie odpadów w Bonowicach postawiono zarzuty karne z art. 182, 183 i 165 Kodeksu Karnego. Oskarżonym zarzuca się m.in. „zanieczyszczenie środowiska w znacznych rozmiarach”, za co grozi do 5 lat więzienia. Zdaniem prokuratury osoby te działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Wiadomością z ostatniej chwili jest, że Artur M., jeden z głównych oskarżonych, już nie stanie przed sądem. Nagle zmarł. Na razie nikt nie zaprzeczył spekulacjom, że choć oficjalnie był to zgon „z przyczyn naturalnych”, to czy nie była to śmierć „naturalizowana”. Podobna historia jak nagły zgon w wypadku komunikacyjnym Wiesława S., oskarżonego o zakopywanie chemikaliów w Myszkowie, na jego działce na Osińskiej Górze. Został rozjechany przez ciężarówkę 1 grudnia 2015 roku. 21.07.2022 17:47    3
Reklama
Reklama
Kleszcze w mieście- 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć
Kleszcze w mieście- 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć
Każdego roku w okresie wiosenno-letnim powraca temat kleszczy, a wśród zagrożeń czyhających na nas ze strony tych pajęczaków najczęściej wymienia się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Nic dziwnego – każdego roku odnotowuje się w Polsce ok. 12 do 20 tys. nowych przypadków tej pierwszej oraz kilkaset przypadków kleszczowego zapalna mózgu. Niestety, pacjenci często zgłaszają się dopiero w zaawansowanym stadium. Problem nasila się, a te agresywne pajęczaki zadomowiły się już nawet w dużych miastach. Poznajcie 8 najważniejszych informacji, które pozwolą lepiej chronić się przed kleszczami. 20.07.2022 14:18
Reklama
Reklama
Reklama
PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA– RUSZA PILOTAŻOWY PROGRAM WFOŚIGW W KATOWICACH
PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA– RUSZA PILOTAŻOWY PROGRAM WFOŚIGW W KATOWICACH
Od 1 lipca 2022 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach Pilotażowego Programu „Przydomowa oczyszczalnia”. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na terenie województwa śląskiego. Dotacja wyniesie do 8 tys. zł, a na cały Program Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski można składać do końca tego roku. 17.07.2022 12:33
Reklama
Wakacyjna wolność od „dymka”?
Wakacyjna wolność od „dymka”?
Rozpoczynający się okres wakacyjny motywuje, by wsłuchać się w siebie i zadbać o zdrowie, choćby poprzez rzucenie palenia. Przyjrzyjmy się alternatywom, które mogą być w tym pomocne. 04.07.2022 16:04    1
Reklama
W międzynarodowym gronie o przyszłości nikotyny i ograniczeniu szkód związanych z paleniem
W międzynarodowym gronie o przyszłości nikotyny i ograniczeniu szkód związanych z paleniem
W połowie czerwca (16-18) w Warszawie odbędzie się forum poświęcone nikotynie i jej przyszłości, a także politykom zdrowotnym państw uwzględniającym redukcję szkód zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu. W tym roku myślą przewodnią (dziewiątego już) wydarzenia o nazwie Global Forum on Nicotine jest właśnie ostatni z wymienionych obszarów, czyli ograniczenie szkód zdrowotnych. 03.07.2022 13:27    1
Reklama
Reklama
JAK WYGRAĆ Z DZIKAMI?
JAK WYGRAĆ Z DZIKAMI?
(Niegowa) Wiele mówi się o tym, jakie straty powoduje leśna zwierzyna, głównie dziki, ale również sarny, na okolicznych terenach. Problem jest bardzo dotkliwy dla rolników z terenu gminy Niegowa, którym dziki, występujące w nadmiernej liczbie, powodują znaczne straty. O tym, czy i co można zrobić z tym kłopotem dyskutowano podczas majowej (31.05) sesji Rady Gminy Niegowa. Uczestniczyli w niej łowczy z kilku kół łowieckich, którzy zgodnie zapewniali o zrozumieniu problemu i swoim zaangażowaniu. Apelowali również o wzmożoną współpracę na linii rolnik – łowczy jako skuteczną metodę walki z problemem, który wszystkim leży na sercu. 27.06.2022 10:00    1
Reklama
Reklama
Po przejęciu przez Chińczyków odlewnia nie pyli! WIOŚ zapowiada zawiadomienie do PROKURATURY
Po przejęciu przez Chińczyków odlewnia nie pyli! WIOŚ zapowiada zawiadomienie do PROKURATURY
Są pierwsze pozytywne informacje, po tym jak Odlewnię Zawiercie S.A. przejęła chińska firma Meide Group. Jak twierdzi Łukasz Zawadzki ze Stowarzyszenia Stop dla Odlewni mieszkaniec dzielnicy, zauważalne jest, że od chwili przejęcia odlewni przez Meide Group zakład jakby z dnia na dzień przestał pylić. Przedstawiciele stowarzyszenia spotkali się też z nowym prezesem odlewni, którym jest obywatel Chin, w sprawie odszkodowań dla mieszkańców za zniszczone mienie. Domy, płoty instalacje fotowoltaiczne i samochody bardzo ucierpiały z powodu rdzawego pyłu pokrywającego całą dzielnicę. Jednocześnie WIOŚ potwierdził, że nieprawidłowości w zakładzie do kwietnia 2022 było tak wiele w zakresie ochrony środowiska, że zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury! 24.06.2022 18:45    2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama