Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 00:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

Środowisko

Reklama
Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na maj 2023 r. – sierpień 2023 r.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na maj 2023 r. – sierpień 2023 r.
IMGW-PIB czyli Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej -Państwowy Instytut Badawczy opublikował prognozę, pogody, podkreślamy, że eksperymentalną na cały sezon letni aż do końca sierpnia. Przez kolejne miesiące będziemy więc mogli obserwować jej sprawdzalność. Temperatury w czerwcu, lipcu i sierpniu wg. tych analiz, mają być wyższe niż średnia z lat 1991-2020. 08.04.2023 11:26
Reklama
Reklama
ZGK w konkursie wybrało swoją maskotkę! Wygrał projekt Liliany Markiewicz
ZGK w konkursie wybrało swoją maskotkę! Wygrał projekt Liliany Markiewicz
Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na projekt maskotki Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Jury zdecydowało, że najlepszy projekt wykonała Liliana Markiewicz z klasy III B Szkoły Podstawowej nr 9 w Zawierciu. 07.04.2023 04:49    1
Reklama
Reklama
Reklama
E-papierosy na receptę to nie mit
E-papierosy na receptę to nie mit
Czy e-papierosy powinny być przepisywane na receptę? Z takiego założenia wychodzą Brytyjczycy, którzy traktują wspominane urządzenia, jako jedno z narzędzi pomocy osobom uzależnionym od papierosów. Czy to właściwa droga? 31.03.2023 10:34
Reklama
Stylowe i nowoczesne ogrodzenia czyli jakie?
Stylowe i nowoczesne ogrodzenia czyli jakie?
Stylowe ogrodzenia to coś, czego obecnie poszukuje wielu inwestorów. Chcąc dopasować odpowiedni płot do nowoczesnego budownictwa, warto rozważyć nowoczesne ogrodzenia. Czym się charakteryzują? 28.03.2023 14:21
Reklama
Reklama
Koryto „starej Pilicy” wymaga oczyszczenia. Czy jest szansa uniknięcia powodzi?
Koryto „starej Pilicy” wymaga oczyszczenia. Czy jest szansa uniknięcia powodzi?
(gm. Pilica) Michał Szota Radny Miasta i Gminy Pilica 28 lutego wnioskuje w interpelacji o oczyszczenie i udrożnienie starego koryta rzeki Pilica odprowadzającego wody opadowe i roztopy śniegowe w miejscowości Wierbce. Jak zauważa radny, jesienne ulewy sprawiły, że koryto jest w znacznym stopniu zamulone, a kolejne opady będą zagrożeniem dla domostw w bezpośrednim sąsiedztwie starego koryta rzeki Pilica. 25.03.2023 13:30    1
Reklama
Reklama
Reklama
STAW  CZY NIELEGALNA KOPALNIA PIASKU?
STAW CZY NIELEGALNA KOPALNIA PIASKU?
Gdy mieszkańcy Bonowic słyszą nazwisko „Mejer” to myślą „odpady, chemikalia, skażenie środowiska. Artur Mejer został oskarżony o spowodowanie znaczących szkód w środowisko naturalnym, poprzez zakopanie odpadów w Bonowicach, pomiędzy dwoma rzekami Krztynią i Żebrówką. Obie są dopływami Pilicy. Proces w którym Artur Mejer jest jednym z oskarżonych ciągle nie ruszył przed Sądem Rejonowym w Rybniku, ale jest pewne, że wobec Artura Mejera zarzuty będą musiały być umorzone. Mężczyzna zmarł nagle w 2022 roku, w wieku ledwie 55 lat. Gdy Damian Mejer, syn zmarłego, zamieszanego w zakopywanie odpadów w Bonowicach, obok działek na których zakopane zostały odpady, ustawił kruszarkę do gruzu (na własnym terenie) natychmiast mieszkańcy zawiadomili policję, że może tu się odbywać coś nielegalnego. KPP Zawiercie ciągle bada tę sprawę. Gdy Damian Mejer w Gustawowie, na granicy z Tęgoborzem zaczął kopać staw, natychmiast pojawiły się obawy mieszkańców, że zwiezie im tu odpady, albo że przynajmniej jest to nielegalna kopalnia piachu. Zawiadomili Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie o swoich podejrzeniach. Po pytaniach, czy możliwe jest, że są to nielegalne prace górnicze, wysłanych do KPP Zawiercie przez naszą redakcję, zawierciańska policja zapowiedziała zbadanie sprawy. Gdzie jest prawda? Damian Mejer kopie staw, czy pod pozorem budowy stawu wydobywa surowce mineralne? 24.03.2023 08:09    1
Reklama
Fortum rusza z budową fabryki paliw
Fortum rusza z budową fabryki paliw
W Zawierciu w sąsiedztwie Zakładu Gospodarki Komunalnej, gminnej spółki gospodarującej odpadami rusza budowa fabryki paliw alternatywnych firmy Fortum. Fabryka z odpadów, które teraz trafiają na wysypisko będzie odzyskiwała części wysokoenergetyczne z których powstanie tzw. paliwo RDF. 21.03.2023 19:43
Reklama
Świeży oddech a alternatywy nikotynowe
Świeży oddech a alternatywy nikotynowe
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie alternatywami dla tradycyjnych papierosów, na co zapewne wpływ mają kampanie edukacyjne wskazujące korzyści dla organizmu, jakie przynosi rozstanie się z tą najbardziej szkodliwą wersją przyjmowania nikotyny. Jednak prócz najważniejszych – zdrowotnych skutków decyzji o przerzuceniu się na nikotynowe alternatywy, warto pamiętać o tych, które wpływają na nasz komfort i mają znaczenie kosmetyczne. 20.03.2023 11:59
Reklama
Reklama
W NAJNOWSZYM KURIERZE: STAW CZY NIELEGALNA KOPALNIA PIASKU?
W NAJNOWSZYM KURIERZE: STAW CZY NIELEGALNA KOPALNIA PIASKU?
W Kurierze Zawierciańskim nr 11 z 17-03-2023 poruszamy ważną sprawę obaw mieszkańców czy budowa stawu w Gustawowie gmina Szczekociny to na pewno budowa stawu, czy też sposób na ominiecie skomplikowanych procedur wymaganych, gdy inwestor chce wydobywać kopaliny: piach, żwir. Budowa kopalni piachu wymaga zgody właściwego Urzędu Górniczego, wielu dokumentów i procedur. Czy można to obejść, zgłaszając że chce się budować staw? 18.03.2023 17:23
Reklama
Reklama
WĘGIEL! WĘGIEL PRZYWIEŹLI!
WĘGIEL! WĘGIEL PRZYWIEŹLI!
„Przywieźli wyngiel! Wyngiel! Wyngiel je we wiosce! – Wojna będzie… Przed wojną tyż był” -brzmiał słynny dialog z filmu „Miś” Stanisława Barei. Pierwszą część słynnego dialogu wypowiedziała aktorka Janina Traczykówna grająca w filmie Stanisława Barei „MIŚ” postać kobiety z wioski, do której przywieziono węgiel. 10.03.2023 19:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama