Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 23:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
W ciągu kilku lat zainwestują nawet 2 miliardy złotych!
W ciągu kilku lat zainwestują nawet 2 miliardy złotych!
W piątkowym wydaniu tradycyjnym Kuriera Zawierciańskiego piszemy o inwestycji firmy Schuchacher Packaging sp. z o.o. Firma jest obecna w Myszkowie od 2016 roku, kiedy kupiła upadłą Papiernię. 11.05.2023 19:38
Reklama
Reklama
ANONIM W SZKLANCE WODY? ZAMIAST ROZMOWY: „PROTEST”
ANONIM W SZKLANCE WODY? ZAMIAST ROZMOWY: „PROTEST”
W Szkole Podstawowej nr 3 w Zawierciu w klasie 6c zmieni się wychowawca. Nauczycielka, która była wychowawcą klasy zrezygnowała z wychowawstwa, ale dalej ma dzieci uczyć języka polskiego. Dyrektorka szkoły Katarzyna Męcik informowała o tym rodziców na zebraniu 2 stycznia. Ale nie wszystkim chciało się przyjść, ktoś nie usłyszał, nie doczytał, ale wysmarował anonim, zwany „protest”. Zarzuty poszły mocne, wysłane do Kuratorium, do ministra Czarnka, prezydenta miasta, a nawet Rzecznika Praw Dziecka. Do Kuriera Zawierciańskiego też, za co akurat dziękujemy. Nie wiadomo dlaczego, „protest” nie poszedł do ONZ, Komisji Europejskiej i Kwatery Główne NATO… 06.05.2023 18:18
Reklama
Reklama
Reklama
5 mitów na temat pieczywa– czas obalić je wszystkie!
5 mitów na temat pieczywa– czas obalić je wszystkie!
Wiele mitów dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie. 04.05.2023 13:39
Reklama
Innowacyjne zagospodarowanie resztek folii PVB
Innowacyjne zagospodarowanie resztek folii PVB
Kalosze z folii PVB stosowanej w produkcji szyb samochodowych 03.05.2023 16:34
Reklama
Reklama
WYPRODUKUJĄ CIEPŁO ZE ŚMIECI
WYPRODUKUJĄ CIEPŁO ZE ŚMIECI
W Zawierciu, obok Zakładu Gospodarki Komunalnej powstaje instalacja, właściwie cała fabryka firmy Fortum, która będzie produkowała do 100.000 ton paliwa RDF, które powstanie ze… śmieci. Produkt końcowy w całości pojedzie do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, która oprócz węgla, może spalać do 50% paliwa RDF. Paliwo powstanie ze śmieci, które trafiają do pojemników na odpady zmieszane, czyli takich, które najtrudniej zagospodarować i za ich składowanie są najwyższe odpłaty środowiskowe odprowadzane do Urzędu Marszałkowskiego. Taki system ma właśnie zmusić gminy i firmy komunalne do inwestowania w przerób odpadów. RDF powstanie z tzw. „frakcji nadsitowej” czyli odpadów komunalnych z których usunięte są części biologiczne, resztki żywności. To rodzaj miksu „wszystkiego”: folie, zanieczyszczone opakowania, drewno, papier z opakowań spożywczych. 28.04.2023 10:43
Reklama
Reklama
Reklama
W Wielkiej Brytanii wystartował właśnie program "Swap to stop "
W Wielkiej Brytanii wystartował właśnie program "Swap to stop "
W Wielkiej Brytanii wystartował właśnie program "Swap to stop ". Brytyjczycy otrzymają wsparcie behawioralne i finansowe, by zamienić papierosy na ich elektroniczną alternatywę, a w konsekwencji - by rzucić palenie. Celem tych działań jest poprawa stanu zdrowia społeczeństwa i zmniejszenie liczby palaczy. 26.04.2023 23:57
Reklama
Zmiana klimatu postępuje
Zmiana klimatu postępuje
Jak wynika z corocznego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej, ostatnie osiem lat było najcieplejszymi w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Obserwowana przez naukowców zmiana globalnej cyrkulacji powietrza potwierdza wysokie prawdopodobieństwo powrotu El Nino, które będzie kształtowało pogodę i warunki klimatyczne w roku 2023 i kolejnych latach. W związku z tym zwiększa się ryzyko ponownego wzrostu średnich temperatur powietrza, co będzie miało katastrofalne skutki m.in. dla stanu lodu morskiego Antarktydy oraz europejskich lodowców. 23.04.2023 13:27
Reklama
Nabór wniosków do programu „Przydomowa Oczyszczalnia”
Nabór wniosków do programu „Przydomowa Oczyszczalnia”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach po raz kolejny ogłosił nabór wniosków do programu „Przydomowa Oczyszczalnia”. 21.04.2023 16:01
Reklama
Reklama
ARiMR przypomina: wypalanie traw jest karalne
ARiMR przypomina: wypalanie traw jest karalne
Każdego roku na przełomie zimy i wiosny dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Bardzo szkodzi to środowisku i stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Jak bardzo wypalane traw jest niebezpieczne, można było się przekonać drzy lata temu, gdy ogień zniszczył wiele hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała wiele dni. Jedną z instytucji, która od wielu lat przestrzega przed zgubnymi skutkami tego procederu, jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Może ona także nakładać kary finansowe na rolników. Z kontroli prowadzonych przez ARiMR wynika jednak, że ich udział w takich zdarzeniach jest marginalny. 20.04.2023 12:33
Reklama
Reklama
Lżejszy oddech - jak e-papierosy wpływają na jakość oddechu
Lżejszy oddech - jak e-papierosy wpływają na jakość oddechu
Oddech użytkowników e-papierosów w znacznym stopniu różni się od oddechu osób palących tradycyjne papierosy. To wnioski z badań opublikowany na łamach nature.com/scientificreports. 12.04.2023 15:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama