Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 15:34
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Kuchnia regionalna w Ogrodzieńcu - odkryj lokalne smaki
Kuchnia regionalna w Ogrodzieńcu - odkryj lokalne smaki
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie unikalne smaki kryją się w kuchni regionalnej Ogrodzieńca? Restauracja & Bar 511, mieszcząca się w Hotelu Poziom 511 w samym sercu tego malowniczego regionu, zaprasza do kulinarnej podróży pełnej lokalnych specjałów, autentycznych składników i niepowtarzalnych smaków. Przygotuj się na kulinarną podróż pełną wyjątkowych smaków i tradycji Ogrodzieńca! 16.12.2024 11:33
Reklama
Reklama
ELEMENTAL W MRZYGŁODZIE NIEMILE WIDZIANY: NIE CHCEMY WASZYCH WIATRAKÓW!
ELEMENTAL W MRZYGŁODZIE NIEMILE WIDZIANY: NIE CHCEMY WASZYCH WIATRAKÓW!
We wtorek 10 grudnia w szkole w Mrzygłodzie, dzielnicy Myszkowa od strony Zawiercia, mieszkańcy spotkali się z przedstawicielem Elemental Battery Metals, spółki z Grupy Elemental, która chce w Mrzygłodzie wybudować farmę turbin wiatrowych. Firma chciałaby postawić 5 turbin o mocy 7 MW każda z których prąd w całości miałby popłynąć do fabryki jaką w Zawierciu, po drugiej stronie lasu, ma już Elemental Strategic Metals. A obok ESM ma powstać jeszcze jedna fabryka z Grupy Elemental. Już teraz od strony Mrzygłodu widać łunę świetlną przebijającą się od Zawiercia. To świeci cała SAG (Strefa Aktywności Gospodarczej) gdzie jest kilka przedsiębiorstw. Istniejący Elemental świeci najmocniej. Na hałas, smog świetlny narzekają zwłaszcza mieszkańcy ulicy Myśliwskiej w Zawierciu. Kiedyś mieszkali na końcu Marciszowa, pod lasem z widokiem na pola. Od 2006 roku wokół nich zaczęły powstawać kolejne fabryki. Dziś ich domy stoją dokładnie pomiędzy fabrykami. Kilkoro mieszkańców ulicy Myśliwskiej przyjechało na spotkanie mieszkańców sąsiedniego Mrzygłodu, ale już na wstępie burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak poprosił, aby nie zabierali głosu. Nie zabrzmiało to grzecznie, wobec gości z Zawiercia. Ci więc tylko przysłuchiwali się dyskusji, która stawała się coraz gorętsza. 13.12.2024 06:01
Reklama
Reklama
Reklama
Wylesianie jedną z głównych przyczyn zmian klimatu
Wylesianie jedną z głównych przyczyn zmian klimatu
Ze względu na różnorodną i szczególnie istotną rolę, jaką pełnią lasy, coraz więcej mówi się o potrzebie wzmocnienia ich ochrony. Wylesianie i degradacja lasów są bowiem jednymi z głównych czynników, które przyspieszają zachodzącą globalnie zmianę klimatu. W działania na rzecz ochrony lasów angażują się również firmy. Jedną z inicjatyw, która w tym pomaga, jest certyfikacja lasów poświadczająca, że pochodzące z nich drewno jest pozyskiwane z poszanowaniem przyrody i ludzi z nimi związanych. Rozpoczynający się właśnie Tydzień Lasów FSC to dla tych firm okazja, by pokazać swoje działania na rzecz ochrony lasów, a jednocześnie edukować swoich klientów w tym zakresie. 10.12.2024 08:01
Reklama
NAUCZYCIELE NIE DOSTALI PENSJI NA CZAS
NAUCZYCIELE NIE DOSTALI PENSJI NA CZAS
Nauczyciele, podobnie jak służby mundurowe (policja, straż pożarna) otrzymują pensję „z góry”. Mają na to nawet odpowiednią ustawę, zwaną Kartą Nauczyciela, która reguluje, że nauczyciel, zanim zacznie pracować, to już pierwszego każdego miesiąca ma mieć pensję na koncie. A wszystkie nadgodziny, musi mieć zapłacone najpóźniej ostatniego dnia. Przywilej, który dla ogromnej rzeczy pracowników usług, handlu czy przemysłu jest nieosiągalny, bo trzeba najpierw miesiąc przepracować, a pensja jest na koncie dobrze, jak ostatniego dnia miesiąca. Choć przepisy pozwalają, aby firmy płaciły do 10 następnego dnia miesiąca. 09.12.2024 07:22
Reklama
Reklama
ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Elemental Battery Metals sp. z.o.o. chce w Mrzygłodzie na lewo od obwodnicy w stronę Zawiercia wybudować farmę wiatrową o mocy 35 MW (pięć turbin po 7MW). Prąd ma zasilić już działającą w Zawierciu fabrykę należącą do Elemental Strategic Metals sp. z o.o. Kolejna firma z „Grupy Elemental” chce obok tej już istniejącej fabryki w Zawierciu wybudować kolejną do przerobu odpadów elektronicznych. Jej powstanie oprotestowują mieszkańcy ulicy Myśliwskiej w Zawierciu, od dawna narzekający na uciążliwości w funkcjonowaniu kolejnych firm powstających w zawierciańskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Prezydent Zawiercia Anna Nemś właśnie z powodu skarg mieszkańców wstrzymała sprzedaż kolejnych gruntów SAG. Teraz kolejna spółka z „Grupy Elemental” której wyraźnie robi się w Zawierciu za ciasno, a z powodu protestów o firmie jest zbyt głośno, chce wejść z wiatrakami do Myszkowa. 08.12.2024 19:06    1
Reklama
Reklama
Reklama
MIJACZÓW BEZ OGRZEWANIA. TRWA WYMIANA SIECI CIEPŁOWNICZEJ
MIJACZÓW BEZ OGRZEWANIA. TRWA WYMIANA SIECI CIEPŁOWNICZEJ
Od wtorku nocą 26/27 listopada do piątku 29 listopada w domach, blokach i budynkach użyteczności publicznej ogrzewanych ciepłem systemowym nie ma ogrzewania i ciepłej wody. Przy ulicy Pułaskiego z tyłu przedszkola trwa wymiana około 50 metrów całkowicie zniszczonej magistrali zasilającej dzielnicę Mijaczów. 27.11.2024 16:31
Reklama
Jak uzyskać świadectwo energetyczne? Praktyczny przewodnik
Jak uzyskać świadectwo energetyczne? Praktyczny przewodnik
Świadectwo energetyczne to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu. Jest wymagane w wielu sytuacjach, takich jak sprzedaż, wynajem czy odbiór nowo wybudowanej nieruchomości. Proces uzyskania świadectwa może wydawać się skomplikowany, ale odpowiednia wiedza i plan działania znacznie go upraszczają. Oto praktyczny przewodnik, który krok po kroku wyjaśni, jak uzyskać świadectwo energetyczne. 25.11.2024 13:12
Reklama
W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez Futra
W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez Futra
Stowarzyszenie Otwarte Klatki i Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt organizują w najbliższą niedzielę obchody Dnia Bez Futra. W planach jest marsz i wydarzenie pod Pałacem Kultury. Będzie tam można m.in. obejrzeć instalację pokazującą, jak wygląda ferma norek. Aktywiści chcą przypomnieć politykom o przedwyborczych obietnicach i upewnić się, że złożony w Sejmie projekt zakazu zostanie przyjęty. 18.11.2024 13:22    1
Reklama
Reklama
Podstawka pod laptopa – jak zwiększyć komfort pracy w kilka chwil!
Podstawka pod laptopa – jak zwiększyć komfort pracy w kilka chwil!
Komfort podstawek pod laptopa: Jak wybrać najlepszą opcję? W dobie, gdy praca zdalna stała się naszą codziennością, komfort podstawki pod laptopa nabiera kluczowego znaczenia. Odpowiednio dobrana podstawka nie tylko zmniejsza napięcie mięśni, ale także poprawia ogólny komfort pracy, co bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – od chłodzących, przez regulowane, aż po składane. Każdy z nich można dostosować do indywidualnych potrzeb. 14.11.2024 17:59    1
Reklama
Reklama
Trump nas nie zatrzyma! -pisze Aborcyjny Dream Team po ogłoszeniu wyników wyborów w USA
Trump nas nie zatrzyma! -pisze Aborcyjny Dream Team po ogłoszeniu wyników wyborów w USA
"Dziś, gdy emocje po wyborach w Stanach Zjednoczonych są wciąż żywe, widzimy, jak głęboko sięga potrzeba wspólnego działania na rzecz praw człowieka. Wydarzenia za oceanem przypominają nam o naszej misji tutaj, w Polsce, i o tym, że politycy, niezależnie od partii, w większości reprezentują interesy różnych lobby i wybranych grup interesu a nie obywatelek. W tak spolaryzowanych czasach jak dziś, oddolne, obywatelskie działania są odpowiedzią na ograniczanie naszych praw' -piszą działaczki Aborcyjnego Dream Teamu po ogłoszeniu nieoficjalnych, ale pewnych wyników wyborów prezydenckich w USA. Jest wiedzą powszechną, choć chyba nie wśród Wyborczyń i Wyborów w USA, że nowy Prezydent USA chce ograniczyć prawo do aborcji. 07.11.2024 18:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama