Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 24 czerwca 2026 15:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Środowisko

Reklama
Wicepremier Gawkowski myli się w ocenie zagrożeń bezpieczeństwa
Wybory Prezydenckie 2025:
Wicepremier Gawkowski myli się w ocenie zagrożeń bezpieczeństwa
W mediach ogólnopolskich ostatnio pełno wypowiedzi, całych wywiadów z Wicepremierem i Ministrem Cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim. W kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich sporo pan wicepremier Gawkowski mówi o zagrożeniach, które definiuje trafnie jako wpływanie na wynik wyborów, lub wręcz manipulowanie wynikiem elekcji, która zdecyduje kto po Andrzeju Dudzie zostanie Prezydentem Rzeczypospolitej. Niestety choć zgadzam się z diagnozą jakie są cele tej cyberwojny (wybrać nam prezydenta sprzyjającego Ruskim) to uważam, że błędnie pan wicepremier i Minister Cyfryzacji określa stosowanie czy przewidywane metody walki. 30.01.2025 14:49    3
Reklama
Reklama
Poradnik dla właścicieli domów jednorodzinnych
Poradnik dla właścicieli domów jednorodzinnych
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji wynikających z zaniedbań w wykonywaniu obowiązkowych przeglądów okresowych. Przepis ten jest jasno określony w Art. 62 Prawa Budowlanego i jego przestrzeganie jest kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa domowników, ale także dla uniknięcia problemów prawnych i finansowych. Pamiętaj, brak wymaganych przeglądów może skutkować sankcjami nakładanymi przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) oraz odmową wypłaty odszkodowania przez towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku powstania szkody. 24.01.2025 14:35    1
Reklama
Reklama
Reklama
PREZYDENT PRZESŁUCHIWANY  W „SPECJALNYM TRYBIE”
PREZYDENT PRZESŁUCHIWANY W „SPECJALNYM TRYBIE”
20 GRUDNIA 2024. Łukasz Konarski, były Prezydent Zawiercia, obecnie radny na wszyskie pytania o brak nadzoru nad ZGK, gminną spółką odpowidał że „składa wyjaśnienia gdzie indziej”. Jest długa lista osób które naszym zdaniem mogłyby usłyszeć zarzuty, a być może znaleźć się w więzieniu za aferę ZGK. Czy wśród nich może być Łukasz Konarski? Tradycje zawierciańskie są dobre. Ledwie w czerwcu po ponad 5 letniej odsiadce z więzienia wyszedł jeden z poprzedników Konarskiego, były prezydent Zawiercia Ryszard Mach. Konarski na zdjęciu z prawej strony. 22.01.2025 08:43    1    2
Reklama
DZIAŁKA STAROSTY Z PIS ZNOWU W SĄDZIE. BIEGŁY BĘDZIE WYJAŚNIAŁ JAK WYLICZYŁ WARTOŚĆ PRAC NA LEDWIE 10 TYSIĘCY
DZIAŁKA STAROSTY Z PIS ZNOWU W SĄDZIE. BIEGŁY BĘDZIE WYJAŚNIAŁ JAK WYLICZYŁ WARTOŚĆ PRAC NA LEDWIE 10 TYSIĘCY
Na wokandę Sądu Rejonowego w Myszkowie wraca sprawa działki 89 w Krusinie należącej do starosty myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka z PiS. W maju 2022 roku nasi dziennikarze po informacjach od mieszkańców Krusina ujawnili, że przez kilka tygodni pracownicy Gminy Koziegłowy z Zakładu Usług Komunalnych (jednostka budżetowa gminy) czyścili staroście zaniedbane pole z drzew, krzewów i chaszczy. Usuwali też tony śmieci i gruzu, co też kosztuje krocie. Za wszystko zapłaciła Gmina Koziegłowy. A jak pisaliśmy już we wcześniejszych artykułach biegły na zlecenie prokuratury wyliczył wartość pracy na „minimum 10.556 zł i 24 grosze. Miejmy nadzieję, że w sądzie padną pytania do biegłego jak mu wyszło tak mało? 21.01.2025 10:34
Reklama
Reklama
TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERA
TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERA
Aleja Wolności w Myszkowie przez dziesiątki lat była zaniedbana, bez kanalizacji ściekowej, ale z mniej czy bardziej funkcjonującymi usługami, sklepami. Asfalt był może nierówny, ale nie wystawał pół metra powyżej rzeźby terenu, a drzewa, wiele z nich ponad 100 letnich pasowały do nazwy „Aleja”. Ale Starostwo Powiatowe w Myszkowie, z Panem na Cynkowie w roli starosty myszkowskiego pochwaliło się że zdobyli pieniądze na przebudowę. Cel szczytny, skutki realizacji będziemy odczuwać przez dziesięciolecia. Z Alei Wolności zniknęły nie tylko drzewa, więc chyba nazwę ulicy trzeba będzie zmienić. Zniknęły też miejsca parkingowe. Przejechaliśmy całą ulicę, i o ile nie przeoczyliśmy jakiegoś ukrytego miejsca do parkowania, to teraz Aleja Wolności ma ZERO miejsc do parkowania. 21.01.2025 07:36    1
Reklama
Reklama
Reklama
LEPIEJ SPALAĆ ŚMIECI NIŻ WĘGIEL
LEPIEJ SPALAĆ ŚMIECI NIŻ WĘGIEL
Taki tytuł brzmi jak herezja, gdy dziesiątki lat edukacji mówią nam, że w piecu nie wolno palić śmieciami, a za wrzucenie do pieca na podpałkę kolorowej gazety można mieć poważne kłopoty. W Myszkowie Straż Miejska posługując się dronem z aparaturą pomiarową wykryje najmniejszą nieprawidłowość w tym, co wydobywa się z domowego komina. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy spalanie w celu produkcji ciepła lub prądu (zwykle obu produktów razem) odbywa się elektrociepłowniach czy spalarniach odpadów. Jedną z najnowocześniejszych na Śląsku elektrociepłowni ma firma Fortum w Zabrzu. 7 listopada Fortum wykonał rozruch technologiczny zakładu w Zawierciu, który produkuje dla elektrociepłowni w Zabrzu paliwo RDF. To nic innego jak resztki naszych domowych śmieci, mieszanina plastików, szmat, dosłownie wszystkiego, co nie nadaje się ani do składowania na wysypiskach, ani do recyklingu. Paliwo RDF jest też spalane w cementowniach. Zabrzańska elektrociepłownia firmy Fortum dziś mniej więcej w połowie zasilana węglem, w połowie paliwem RDF docelowo ma wytwarzać ciepło systemowe i prąd wyłącznie z RDF i spalanej biomasy. 09.01.2025 18:22    2
Reklama
POŻAR W ELEMENTAL. TO NIE ĆWICZENIA
POŻAR W ELEMENTAL. TO NIE ĆWICZENIA
W niedzielę 5 stycznia w godzinach wieczornych mieszkańcy ulicy Myśliwskiej zaobserwowali, ze do zakładów Elemental Strategic Metals sp. z o.o. podjeżdża na sygnale kilka jednostek straży pożarnej. Była godzina 20:40 piąty stycznia 2025 roku. Zaniepokojeni patrzyli z niedużej odległości do co się dzieje. W stronę fabryki Elemental zawsze patrzą z niepokojem: 06.01.2025 12:47
Reklama
Jak planować zakupy online?
Jak planować zakupy online?
Dowiedz się, jak skutecznie planować zakupy online, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Poznaj sprawdzone techniki, które pomogą Ci unikać pułapek konsumpcyjnych i czerpać korzyści z zakupów w sieci. 25.12.2024 16:06    1
Reklama
Reklama
CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Przemysł hutniczy ma kłopoty w całej Europie. Wśród przyczyn jest podawany niski pobyt na stal w Chinach, przy nadprodukcji stali na świecie. W Polsce dodatkowym problemem są wysokie ceny energii. W roku 2022 wygaszenie jednego z trzech wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej ogłosił Accelor Mittal, co stało się pod koniec 2022 roku. W tym samym czasie padła Huta Częstochowa, która całkowicie wstrzymała produkcję. Na początku października list od prezesa CMC Poland zobaczyli pracownicy huty w Zawierciu i Dąbrowie Górniczej. W Zawierciu ruszają zwolnienia, zakład produkcji siatek będzie pracował na jedną zmianę. 24.12.2024 12:14    6    1
Reklama
Reklama
Lampki z Chin, choinka z Danii. Boże Narodzenie w dobie globalizacji
Lampki z Chin, choinka z Danii. Boże Narodzenie w dobie globalizacji
Przed nami ostatnie przed Bożym Narodzeniem dni handlowe, z niedzielą handlową włącznie. Wśród porad na święta, jakie wysypują się z radia, telewizji i portali internetowych jak zwykle wiele będzie porad, aby nie przejeść się w Wigilię, albo czym się leczyć, jak jednak (jak zwykle?) przesadzimy z ilością świątecznych specjałów. Sporo też miejsca publicyści i lobbyści poświęcają na to, żeby kupować „Dobre, bo Polskie” W zasadzie wszystko co kupujemy przed Bożym Narodzeniem powinno być przefiltrowane przez słowo „patriotyzm” a metki powinny mieć logo „Produkt Polski”. A prawda jest taka, że urządzenie Wigilii wg tych kryteriów w dobie globalizacji jest bardzo trudne. 19.12.2024 09:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama